Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznego leku na alergię na receptę, który łagodzi alergiczne zmiany skórne i stany zapalne błony śluzowej nosa (np. katar)? Dowiedz się więcej o zastosowaniu i dawkowaniu leku Clemastinum z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl lub zamów e-receptę na Clemastinum (tabletki).
postać / dawka | tabletki (1 mg), syrop (1 mg/10 ml) |
substancja czynna | klemastyna (Clemastinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie kontaktowe skóry, pokrzywka, świąd skóry, wyprysk atopowy, obrzęk naczynioruchowy |
podmiot odpowiedzialny | Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A., ul. Karolkowa 22/24; 01-207 Warszawa |
Lek Clemastinum WZF nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek w opakowaniach po 30 sztuk i w formie syropu o pojemności 100 ml.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Clemastinum to lek wykazujący działanie przeciwalergiczne.
Substancją czynną leku jest klemastyna. To lek przeciwhistaminowy I generacji, którego mechanizm działania opiera się na hamowaniu działania histaminy, która bierze udział w rozwoju stanu zapalnego w organizmie.
Sprawdź opinie pacjentów o Clemastinum.
To lek na alergię, który łagodzi objawy alergiczne skóry i błony śluzowej nosa. Stosuje się w przypadku leczenia:
Lek jest przeznaczony dla dorosłych oraz dla dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Lek w postaci tabletek jest przeznaczony dla dzieci powyżej 12. roku życia. Młodszym dzieciom można podawać Clemastinum syrop. Lek można stosować na katar lub kaszel, które są wynikiem reakcji alergicznej organizmu. Warto z lekarzem pediatrą ustalić, co jest przyczyną tych objawów i wybrać odpowiedni lek.
Substancją czynną leku jest klemastyna. Jedna tabletka zawiera 1 mg klemastyny (w postaci klemastyny fumaranu).
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia ryżowa, powidon K-25, magnezu stearynian, talk.
Ten lek na alergię stosuje się doustnie. Lekarz dobiera dawki i schemat leczenia indywidualnie dla każdego pacjenta. Zazwyczaj stosowane dawki leku to:
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:
1 mg (1 tabletka) stosowana dwa razy na dobę, rano i wieczorem. Clemastinum na noc można stosować, chyba że lekarz zaleci inaczej. Na podstawie reakcji pacjenta na leczenie, specjalista może zalecić zwiększenie dawki do 3-4 tabletek na dobę.
Clemastinum dla dzieci poniżej 12. roku życia - dawkowanie:
U dzieci poniżej 12. roku życia zaleca się podawanie leku Clemastinum syrop.
Dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia do 3 lat:
Zalecana dawka leku wynosi od 0,25 mg do 0,5 mg (2,5 ml do 5 ml syropu) stosowana dwa razy na dobę, rano i wieczorem.
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat:
Zaleca się, aby stosować lek w dawce od 0,5 mg (5 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:
Przyjmuje się, aby stosować dawkę od 0,5 mg do 1 mg (5 ml do 10 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
U osób dorosłych i starszych dzieci można przyjmować dawkę - 1 mg (10 ml syropu) dwa razy na dobę, rano i wieczorem.
Jak długo należy podawać lek Clemastinum na alergię? Długość leczenia zależy od rodzaju dolegliwości i nasilenia objawów u konkretnego pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję na podstawie objawów i reakcji pacjenta na leczenie, jak długo należy stosować lek.
Kiedy nie należy stosować leku Clemastinum?
Ważne, aby przed rozpoczęciem zażywania leku Clemastinum porozmawiać z lekarzem o następujących przypadkach:
Ważne, aby zachować szczególną ostrożność u pacjentów w wieku powyżej 60 lat, ponieważ może u nich wystąpić nasilona senność, zmęczenie lub obniżenie ciśnienia krwi.
Składniki równolegle stosowanych leków mogą oddziaływać na siebie, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych obecnie lub ostatnio lekach, także o tych preparatach, które pacjent planuje stosować w najbliższym czasie.
Leki, które stosowane razem z klemastyną mogą wpływać na działanie ośrodkowego układu nerwowego:
Niektóre leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) stosowane na depresję nasilają i przedłużają działanie klemastyny.
Czy można stosować leki z klemastyną w ciąży? Nie zaleca się ich zażywania ani w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią. Także kobiety, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub w najbliższym czasie planują mieć dziecko, powinny podchodzić z dużą ostrożnością do stosowania tego leku. W ciąży przyjmowany jest lek tylko i wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności.
Klemastyna w niewielkiej ilości przenika do mleka kobiecego, dlatego nie należy stosować tabletek Clemastinum w okresie karmienia piersią. Substancja może wywoływać pojawienie się działań niepożądanych u niemowląt.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego one wystąpią.
Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych Clemastinum wymienia się:
Mogą pojawić się także następujące objawy niepożądane leku Clemastinum:
Lek Clemastinum należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Clemastinum.
Ważne, aby na czas przyjmowania tabletek Clemastinum nie pić alkoholu. To ważna zasada, obowiązująca podczas stosowania leków na alergię.
Jest to lek przeciwhistaminowy na alergię, który wydawany jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.