e-Konsultacja z Receptą Online

Tadalafil (Tadalafilum)

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Leki zawierające tadalafil:

Tadalafil – co to jest, jak działa

Tadalafil (łac. tadalafilum) jest to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy leków określanych inhibitorami fosfodiesterazy typu 5. Substancja ta stanowi enzym występujący naturalnie w ciałach jamistych prącia. Efektem działania możliwość osiągnięcia i utrzymania wzwodu u pacjentów z zaburzeniami erekcji.

Hamowanie enzymu fosfodiesterazy w ciele jamistym powoduje wzrost stężenia wewnątrzkomórkowego cGMP, co powoduje rozluźnienie napięcia mięśni gładkich prącia i sprzyja spływaniu krwi do tkanek prącia, doprowadzając tym do erekcji. Lek nie tylko ułatwia osiągnięcie erekcji, ale również pozwala na jej utrzymanie. Działanie tadalafilu jest możliwe tylko pod warunkiem odpowiedniej stymulacji seksualnej.

Tadalafil jest dostępny w postaci doustnych tabletek w dawkach 5, 10 i 20 mg.

Tadalafil – na co, wskazania

Tadalafil to lek stosowany u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji. Lek ułatwia osiągnięcie i zachowanie erekcji przez czas niezbędny do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Stosowanie tadalafilu nie jest zalecane pacjentom, którzy nie mają zaburzeń wzwodu.

Tadalafil stosowany jest również w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego, leczeniu nadciśnienia tętniczego płucnego oraz w celu poprawienia zdolności wysiłkowej u osób dorosłych. Lek przepisywany jest również pacjentom z tętniczym nadciśnieniem płucnym związanym z kolagenowym schorzeniem naczyń.

Tadalafil – jak stosować, dawkowanie

O dawkowaniu leku z tadalafilem decyduje lekarz. Przy leczeniu zaburzeń erekcji zwykle stosuje się dawkę początkową 10 mg. W razie potrzeby można zwiększyć ją do 20 mg. Tadalafil należy przyjąć przynajmniej 30 minut przed planowaną aktywnością seksualną. Lek może wykazywać skuteczność nawet do 36 godzin po przyjęciu tabletki.

W odróżnieniu od innych leków stosowanych przy zaburzeniach erekcji, tadalafil może być przyjmowany razem z posiłkiem – nie zmniejsza to siły jego działania.

Tadalafil – przeciwwskazania, środki ostrożności

Chociaż tadalafil jest dobrze tolerowany przez pacjentów, nie każdy powinien stosować ten lek. Przeciwwskazaniami do jego przyjmowania jest przede wszystkim uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Przeciwwskazania do stosowania tadalafilu stanowią również:

 • niedawny zawał serca – przebyty w ciągu ostatnich 90 dni,
 • niedociśnienie lub niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
 • niekontrolowana arytmia,
 • przebyte udary mózgu,
 • znaczna niewydolność serca,
 • neuropatia nerwu wzrokowego,
 • wiek poniżej 18 lat.

Zabronione jest stosowanie tadalafilu u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Lek tadalafil nie jest przeznaczony dla kobiet, a w szczególności nie powinny przyjmować go kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Tadalafil – interakcje z innymi lekami

Tadalafil może wykazywać potencjalnie niebezpiecznie interakcje z innymi, jednocześnie przyjmowanymi lekami. Należą do nich:

 • inhibitory enzymu CYP3A4, które zwiększają stężenie tadalafilu,
 • azotany, powodujące zwiększenie siły działania hipotensyjnego azotanów (należy odłożyć w czasie leczenie azotanami na 48 godzin po przyjęciu tabletki tadalafilu).

Tadalafil – skutki uboczne

Lek na potencję jest dobrze tolerowany przez pacjentów – u części z nich mogą jednak wystąpić działania niepożądane tadalafilu.

Najczęściej obserwowane działania niepożądane tadalafilu to:

 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe – biegunki, nudności, wzdęcia, wymioty,
 • ból głowy,
 • ból mięśni.

Znacznie rzadziej pacjenci skarżyli się na:

 • zawroty głowy,
 • ból oczu,
 • niewyraźne widzenie,
 • szumy uszne,
 • kołatanie serca,
 • niedociśnienie lub nadciśnienie.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych skutków ubocznych tadalafilu należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Bardzo rzadko występującymi działaniami niepożądanymi tadalafilu są:

 • obecność krwi w nasieniu,
 • krwiomocz,
 • krwawienie z penisa.

Szczegółowe informacje dotyczące skutków ubocznych tadalafilu znaleźć można w ulotce leku na zaburzenia erekcji.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tadalafilu (5)

Cena leku z tadalafilem zależy od producenta środka, dawki oraz wielkości opakowania. Tadalafil ma postać tabletek. Orientacyjne ceny preparatów na zaburzenia erekcji wynoszą od 24 do 63 zł.

Nie jest przeciwwskazane łączenie tadalafilu w alkoholem. Należy jednak pamiętać, że jego spożycie w dużych ilościach może wpływać na zdolność pacjenta do uzyskania i utrzymania erekcji. Może też spowodować przemijające obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Tadalafil na receptę to leki, których zakup w aptece możliwy jest wyłącznie za okazaniem ważnej recepty lekarskiej. W sprzedaży dostępne są również leki zawierające tadalafil bez recepty. Stosowanie tadalafilu warto jednak poprzedzić konsultacją lekarską i wykluczeniem przeciwwskazań.

Tabetkę z tadalafilem przyjmuje się na ok. 30 minut przed planowanym współżyciem. Tadalafil działa średnio 12-36 godzin od połknięcia tabletki – pod warunkiem stymulacji seksualnej. Wzwód może natomiast utrzymywać się do ok. 30 minut.

Tadalafil i sildenafil należą do tej samej grupy leków – silnych i selektywnych inhibitorów fosfodiesterazy 5. Mają one ten sam mechanizm działania. Obie substancje czynne odróżnia czas działania. Od momentu przyjęcia tabletki z sildenafilem jego działanie utrzymuje się maksymalnie do 6 godzin, tymczasem tadalafil działa znacznie dłużej – nawet do 36 godzin  (pod warunkiem stymulacji seksualnej). O zastosowaniu zamiennika tadalafilu, którym jest sildenafil, decyduje lekarz.