Najważniejsze informacje:
Neomycyna jest substancją bakteriobójczą. Mechanizm jej działania jest związany z blokadą syntezy białek bakteryjnych. Jest naturalnym antybiotykiem aminoglikozydowym, produkowanym przez bakterie Streptomyces fradiae.
Leki, których substancją czynną jest neomycyna są stosowane w leczeniu doustnym i miejscowym.
W postaci doustnej neomycyna wykorzystywana jest w celu wyjałowienia przewodu pokarmowego podczas przygotowań do zabiegów operacyjnych. Substancja czynna znalazła zastosowanie w leczeniu encefalopatii wątrobowej. Duże stężenie osiąga w jelitach. Rozwój bakterii jelitowych jest hamowany w ciągu 48-72 godzin.
W formie miejscowej stosowana jest w leczeniu bakteryjnych schorzeń skórnych, tj.:
W okulistyce wskazaniem do stosowania neomycyny jest:
Dawka dobowa antybiotyku z neomycyną zależy od masy ciała i wieku pacjenta, chorób współistniejących i stanu narządów organizmu. Pacjenci stosujący neomycyną doustnie powinny być pod obserwacją lekarza, ze względu na toksyczne działania antybiotyku.
Dawkowanie podczas encefalopatii wątrobowej:
Dawka dobowa neomycyny wynosi od 4 do 12 g. Leczenie trwa od 5 do 7 dni.
Neomycyna maść, neomycyna spray - dawkowanie miejscowe na skórę:
Podczas miejscowego stosowania neomycyny należy podawać cienką warstwę leku na zmieniona chorobowo skórę kilka razy w ciągu doby. Leczenie nie powinno być dłuższe niż 7 dni.
Neomycyna do oczu - dawkowanie:
Produkt leczniczy z neomycyną powinien być stosowany na brzeg powieki lub bezpośrednio do worka spojówkowego. Leczenie powinno trwać maksymalnie 10 dni.
Są przeciwwskazania do stosowania neomycyny. Neomycyna nie powinna być przyjmowana, jeśli pacjent:
Nie należy stosować leku z neomycyną w formie doustnej, jeśli:
Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli:
Jednoczesne zażywanie różnych leków może powodować interakcje między nimi i prowadzić do toksycznych działań niepożądanych. Dlatego przed zastosowaniem tego leku przeciwbakteryjnego na receptę należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leków:
Leki z neomycyną mogą powodować działania niepożądane, należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Do głównych działań niepożądanych neomycyny zalicza się:
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące neomecyny.
Tak. Na rynku dostępne są leki z neomycyną dostępne bez recepty.
Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów leku z samą neomycyną lub jako substancja złożona. Produkty występują w różnej postaci.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Nie zaleca się spożywania alkoholu w momencie przyjmowania leków z neomycyną.
Efekt działania bakteriobójczego zależy od stężenia antybiotyku w ognisku zakażenia. Pierwsze efekty stosowania doustnego substancji czynnej widoczne są po ok. 48-72 godzinach, a w przypadku stosowania miejscowego po kilku dniach.
Tak. Na rynku są dostępne leki z neomycyną w formie aerozolu bez recepty.
Tak. Neomycynę stosuje się na delikatne urazy skórne, zadrapania. Nie zaleca się stosowania leków z neomycyną na dużą powierzchnię uszkodzonej skóry.
Krople do oczu powinno zapuszczać się na brzeg powieki lub bezpośrednio do worka spojówkowego. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 10 dni.
Zarówno neomycyna, jak i detreomycyna stosowana jest miejscowo na choroby skórne. Detreomycyna to maść z antybiotykiem, której substancją czynną jest chloramfenikol.