2525$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Pimafucort

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Pimafucort? Cena, refundacja

Lek obecnie nie jest objęty refundacją i w obu postaciach występuje w tubach po 15 g leku. 

  • Pimafucort (krem, maść) – cena to około 30 zł za opakowanie leku.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Pimafucort – jak działa, na co i dla kogo

Pimafucort – działanie

To lek złożony do stosowania miejscowego zawierający trzy substancje czynne:

  • Hydrokortyzon należy do słabo działających kortykosteroidów, ma działanie przeciwzapalne i obkurcza naczynia krwionośne. Prowadzi do zahamowania reakcji zapalnych skóry, przez co łagodzi stany zapalne, łagodzi swędzenie, ale bez leczenia choroby zasadniczej.
  • Neomycyna jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.
  • Natamycyna, która jest antybiotykiem o działaniu grzybobójczym, szczególnie wobec drożdżaków z rodzaju Candida spp.

Pimafucort – wskazania

Lek ma szerokie spektrum działania ze względu na zawartość trzech substancji czynnych działających na różne grupy drobnoustrojów. Lek Pimafucort stosuje się w krótkotrwałym leczeniu chorób skóry odpowiadających na leczenie kortykosteroidami, ale takich, które nie są wywołane pierwotnymi zakażeniami drobnoustrojami, ze współistniejącymi zakażeniami wtórnymi wywołanymi przez grzyby i bakterie wrażliwymi na natamycynę lub neomycynę.

Pimafucort stosuje się na infekcje intymne, na grzybicę pochwy, na grzybicę paznokci.

Pimafucort – dla kogo?

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i u dzieci pod kontrolą lekarza w terapii krótkotrwałej, nie dłuższej niż 14 dni.

Pimafucort – zamienniki

Pimafucort zamiennik o takim samym składzie nie jest dostępny na polskim rynku. Innym lekiem o szerokim spektrum działania na choroby skóry wywołane przez drobnoustroje jest m.in: TridermPimafucin.

Pimafucort – skład leku

Substancjami czynnymi leku są natamycyna, hydrokortyzon i neomycyna w postaci siarczanu neomycyny.

Pozostałe składniki kremu Pimafucort to: sodu cytrynian bezwodny, Emulgator F, sorbitanu stearynian, Cetaceum, decylu oleinian, makrogolu 100 stearynian, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Pozostałe składniki maści Pimafucort to: podłoże maściowe (zawierające parafinę ciekłą oraz 5% polietylen).

Pimafucort – dawkowanie

Zazwyczaj to lekarz zaleca odpowiednie dawkowanie i schemat leczenia dopasowany do dolegliwości i stanu pacjenta. 

Pimafucort – jak smarować pochwę?

Zazwyczaj lek stosuje się maksymalnie 14 dni. Niewielką ilość kremu lub maści należy nanieść na powierzchnię chorobowo zmienionej skóry od 2 do 4 razy na dobę.

Pimafucort – maść na infekcje intymne

Maść Pimafucort zaleca się do stosowania w leczeniu zmian skórnych z towarzyszącym wysuszeniem, pękaniem lub jej złuszczeniem, zwłaszcza gdy te objawy pojawiają się w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry.

Pimafucort – krem na grzybicę pochwy

Z kolei krem jest polecany w leczeniu stanów ostrych i podostrych, a także zmian w obrębie fałdów skórnych i skóry owłosionej.

Pimafucort – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować tego leku jeśli:

  • pacjent ma choroby skóry wywołane przez pierwotne zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze i wywołane przez drożdżaki lub pasożyty;
  • pacjent ma wrzodowe choroby skóry, owrzodzenia, rany podudzie, rany oparzeniowe;
  • u pacjenta występują objawy niepożądane po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów;
  • u pacjenta występuje młodzieńczy wyprysk stóp, rybia łuska, trądzik pospolity, trądzik różowaty, zanik skóry, kruchość naczyń krwionośnych;
  • pacjent ma uczulenie na substancje czynne leku lub inny jego składnik.

Ważne, aby przed rozpoczęciem terapii pacjent omówił z lekarzem schemat leczenia, jeżeli dotyczy go jeden z poniższych przypadków.

Należy zachować szczególną ostrożność:

  • w przypadku dostania się preparatu do oczu lub w przypadku stosowania w okolicach oczu;
  • jeśli lek stosowany jest na rozległe powierzchnie skóry, wówczas pojawia się ryzyko zahamowania czynności kory nadnerczy;
  • u osób wrażliwych na neomycynę może wystąpić nadwrażliwość krzyżowa na inne antybiotyki, w tym na gentamycynę;
  • należu unikać długotrwałego stosowania preparatu, nakładania go na rany lub uszkodzoną skórę;
  • gdy dojdzie do nadkażenia lub nadmiernego rozrostu grzybów, należy przerwać stosowanie leku;
  • jeśli podczas leczenia u pacjenta pojawi się nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skonsultować się z lekarzem,
  • u chorych z zaburzeniami czynności nerek.

Interakcja z innymi lekami

Producent w ulotce informuje, że nieznane są interakcje z innymi lekami. Należy jednak poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych preparatach, także tych dostępnych bez recepty.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Czy Pimafucort maść w ciąży można stosować? Ze względu na otokosyczne działanie neomycyny na płód, nie zaleca się stosowania leku Pimafucort u kobiet w ciąży na rozległe powierzchnie skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym lub przez długi czas. Także kobiety, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub planują mieć dziecko w najbliższym czasie, powinny omówić to z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Nie zaleca się stosowania kremu i maści Pimafucort w okresie karmienia piersią

Pimafucort – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także Pimafucort może spowodować pojawienie się działań niepożądanych. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego one wystąpią.

Wśród rzadko występujących działań niepożądanych Pimafucort (które mogą pojawić się z częstością rzadszą niż u 1 na 1000 osób) wymienia się:

  • zahamowanie czynności kory nadnerczy;
  • rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych;
  • zanik skóry ze ścieńczeniem skóry;
  • rozstępy skórne,
  • plamica;
  • zapalenie skóry z objawami, które są podobne do trądziku różowatego;
  • zapalenie skóry wokół ust, z zanikiem skóry lub bez zaniku skóry;
  • „efekt z odbicia”, tj. nasilenie objawów choroby po zaprzestaniu leczenia, co może prowadzić do uzależnienia od miejscowego stosowania steroidów;
  • opóźnienie procesu wyleczenia;
  • odbarwienie skóry;
  • nadmierne owłosienie;
  • możliwe kontaktowe reakcje alergiczne.

Występujące działania niepożądane (które mogą pojawić się rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów) to rzadko zwiększenie ciśnienia śródgałkowego oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia zaćmy. Skutku uboczne o nieznanej częstości to nieostre widzenie.

Długotrwałe stosowanie preparatu może wywołać rozstępy skórne, przede wszystkim na skórze twarzy i na owłosionej skórze i w okolicach narządów płciowych.

Przechowywanie leku

Według wskazówek producenta maść i krem należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Pimafucort (4)

Lek może być stosowany u dzieci, ale na wyraźne zalecenie i pod kontrolą lekarza. Stosując lek Pimafucort u dzieci należy wziąć pod uwagę ryzyko zahamowania czynności kory nadnerczy.

Oba leki mają ten sam skład i tę samą zawartość substancji czynnych. Krem stosuje się zazwyczaj w leczeniu stanów ostrych i podostrych oraz w przypadku zmian zlokalizowanych w obrębie skóry owłosionej i fałdów skórnych. Z kolei maść zaleca się przy dolegliwościach skórnych, którym towarzyszy złuszczanie, pękanie lub przesuszenie skóry, szczególnie gdy te objawy pojawiają się w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry.

Na rynku nie ma leku z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwykle leczenie obejmuje naniesienie wielkiej ilości preparatu na zmienione chorobowo miejsce 2-4 razy na dobę, maksymalnie przez okres 14 dni.

e-Konsultacja z Receptą Online
Pimafucort

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.