e-Konsultacja z Receptą Online

Dicortineff

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Dicortineff? Cena, refundacja

Lek występuje w postaci kropli do uszu i oczu, w formie zawiesiny. Preparat nie podlega refundacji.

 • Dicortineff – cena za butelke o pojemności 5 ml to koszt ok. 25,70 – 27 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Krople Dicortineff – jak działa, na co i dla kogo

Dicortineff – działanie

Składniki leku mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwświądowe. Zawiesinę stosuje się miejscowo w chorobach oczu i uszu. Łagodzi pieczenie, swędzenie i zmniejsza obrzęk.

Dicortineff – wskazania

Zalecany jest do stosowania w przypadku dolegliwości o podłożu bakteryjnym i alergicznym:

 • w okulistyce do leczenia stanów zapalnych gałki ocznej, spojówek, błony naczyniowej i brzegów powiek
 • w laryngologii do łagodzenia stanów zapalnych ucha wewnętrznego i środkowego (także na ból ucha u dzieci i dorosłych), do leczenia stanów zapalnych uszu po zabiegach operacyjnych, stosuje się go także w stanach pourazowych zewnętrznego przewodu słuchowego.

Dicortineff – dla kogo? Od jakiego wieku można stosować Dicortineff?

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci.

Ten lek z antybiotykami na ból ucha u dziecka można stosować u dzieci powyżej 2 lat. Każdorazowo jego zastosowanie u dziecka należy skonsultować z pediatrą.

Dicortineff – zamienniki

Obecnie na rynku nie ma dostępnych zamienników leku z tą samą substancją czynną dostępnych na receptę.

Inne leki w naszej bazie to m.in. AmotaksDuomox.

Dicortineff – skład leku

Substancjami czynnymi leku są neomycyna, gramicydyna i octan fludrokortyzonu. Każdy ml zawiera: 2 500 j.m. neomycyny w postaci neomycyny siarczanu, 25 j.m. gramicydyny i 1 mg fludrokortyzonu octanu. 

Pozostałe składniki leku to: trolamina, kwas solny rozcieńczony, benzalkoniowy roztwór, sodu chlorek, etanol, woda oczyszczona. 

Dicortineff – dawkowanie

Dicortineff do oka – krople do oczu z antybiotykiem

W przypadku zastosowania do oczu zazwyczaj stosuje się 1-2 krople do worka spojówkowego od 2 do 5 razy na dobę. Należy odchylić głowę do tyłu, odciągnąć dolną powiekę i aplikować lek do kieszonki powstałej pomiędzy powieką a gałką oczną. Ważne, aby nie dotykać końcówką kroplomierza do oka, by nie zanieczyścić preparatu. Ważne, aby po zakropleniu leku do oka przez około 2 minuty delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka.

Dicortineff do ucha – krople do ucha z antybiotykiem

Podanie do ucha to zazwyczaj dawka od 2 do 4 kropli do przewodu słuchowego, aplikowane od 2 do 4 razy na dobę. Należy położyć się na boku z chorym uchem zwróconym ku górze. Następnie należy delikatnie pociągnąć płatek ucha w kierunku do szyi. Następnie należy wycisnąć do wnętrza kanału słuchowego 2-4 kropli leku (zgodnie z zaleceniami). Po aplikacji kropli należy pozostać w pozycji leżącej jeszcze przez około 15 minut. Jeśli pojawi się nadmiar płynu, wystarczy wytrzeć go chusteczką. Teraz można przeprowadzić aplikację leku do drugiego ucha. Trzeba uważać, aby do leczonego ucha nie dostała się woda.

Dicortineff – do ucha, do nosa, do oka – jak aplikować?

Krople stosuje się miejscowo, używając zakraplacza na końcu buteleczki. Przy leczeniu chorób zapalnych oka krople aplikuje się do worka spojówkowego, natomiast w terapiach otolaryngologicznych lek wkrapla się albo bezpośrednio do przewodu słuchowego lub na opatrunek, który przykłada się na zmienione chorobowo miejsce. Po zastosowaniu leku należy pozostać w pozycji leżącej jeszcze przez 15 minut, z uchem zwróconym ku górze.

Aby nie zanieczyścić opakowania, należy unikać dotykania końcówką zakraplacza (opakowania) jakiejkolwiek powierzchni, szczególnie oka, powieki czy wnętrza ucha. Przed każdym użyciem buteleczkę leku należy lekko wstrząsnąć. Ze względów higienicznych jedna buteleczka leku powinna być stosowana wyłącznie przez jednego pacjenta.

Dicortineff krople – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Dicortineff, jeśli:

 • wystapią objawy nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik leku,
 • pacjent ma wirusowe, gruźlicze lub grzybicze zakażenia oka lub ucha,
 • pacjent ma choroby połączone z ubytkami nabłonka rogówki (jeśli preparat ma być stosowany do oka),
 • występuje jaskra,
 • występuje perforacja błony bębenkowej ucha zewnętrznego i środkowego (pęknięcie).

Należy zachować ostrożność, jeśli:

 • pacjent wykazuje predyspozycje do zakażeń grzybiczych (podczas długotrwałego stosowania leku Dicortineff może dojść do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a w związku z tym podwyższenie ciśnienia śródgałkowego lub zaćma posteroidowa),
 • wystąpi nadwrażliwość na aminoglikozydy,
 • ból oka, zaczerwienienie, obrzęk lub podrażnienie utrzymują się,
 • długotrwałe podawanie sterydów do oczu może spowodować nadciśnienie oczne lub jaskra, z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, zmniejszeniem ostrości widzenia, ubytkami w polu widzenia i tylna zaćma podtorebkowa (u pacjentów leczonych długotrwale kortykosteroidami podawanymi do oka, powinno być sprawdzane regularnie i często ciśnienie wewnątrzgałkowe),
 • leczenie składa się z kortykosteroidu i antybiotyku i trwa dłużej niż 7 dni,
 • wystąpi nieostre widzenia lub zaburzenia widzenia.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem stosowania leku Dicortineff należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą po zastosowaniu jakiegokolwiek leku:

 • leki przeciwzakrzepowe,
 • leki zwiotczające mięśnie,
 • leki przeciwcukrzycowe,
 • leki stosowane na HIV (rytonawir, kobicystat).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się stosowania leku Dicortineff w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Dicortineff – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także krople na ból ucha i choroby oczu Dicortineff może powodować działania niepożądane. Lek jest zwykle dobrze tolerowany.

Do działań niepożądanych Dicortineff zalicza się nieostre widzenie, świąd lub pieczenie spojówek, rzadko niespecyficzne zapalenie spojówek lub reakcje uczuleniowe (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów). W przypadku ich wystąpienia należy zaprzestać używania leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Przechowywanie leku

Lek nie wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych. Zaleca się, aby buteleczkę trzymać w opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Jak długo lek Dicortineff jest ważny po otwarciu opakowania?

Po pierwszym otwarciu opakowania termin ważności leku wynosi 4 tygodnie. Po tym czasie lek powinien zostać zutylizowany w odpowiedni sposób, np. poprzez wyrzucenie do specjalnego pojemnika w aptece.


Inne leki na ból ucha:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Dicortineff (3)

Podczas leczenia (np. bólu ucha u dzieci lub dorosłych) należy postępować zgodnie z wytycznymi lekarza. Częstotliwość aplikacji i długość trwania terapii jest zależna od objawów i stanu zdrowia pacjenta. Specjalista indywidualnie dobiera przebieg terapii.

Dicortineff to lek z antybiotykami, dlatego należy przestrzegać wytycznych lekarza, szczególnie co do długości trwania leczenia. Nie należy zaprzestać stosowania leku przed zaleconym końcem terapii, nawet jeśli objawy ustąpiły. Zazwyczaj zaleca się, aby lek stosować jeszcze przez 2 dni po ustąpieniu objawów, lecz nie dłużej niż 7 dni. Jeśli w tym czasie nie doszło do poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.

To złożony lek zawierający antybiotyki i glikokortykosteroid. To substancje czynne, które powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą i na wyraźne polecenie lekarza. Specjalista na podstawie historii choroby, stanu zdrowia, objawów i kondycji pacjenta ocenia bezpieczeństwo i ryzyko zdrowotne zastosowania leków. Z tego względu Dicortineff dostępny jest wyłącznie na receptę.

Dicortineff to lek przeciwzapalny, zawierający dwie substancje czynne. Lekarze często zalecają, by lek stosować u dzieci do nosa, zazwyczaj przy ropnym katarze. Produkt należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

e-Konsultacja z Receptą Online
Dicortineff

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.