Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Dicortineff

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Dicortineff to krople z antybiotykami stosowane w chorobach oczu i uszu u dzieci i dorosłych. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie wątpliwości umów się na teleporadę na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Dicortineff.

Podstawowe informacje o leku Dicortineff:

  • nazwa: Dicortineff
  • dawka: (2500 j.m. + 25 j.m. + 1 mg)/ml
  • postać: krople do oczu i uszu, zawiesina
  • substancja czynna: neomycyna (neomycinum) + gramicydyna (gramicidinum) + octan fludrokortyzonu (fludrocortisoni acetas)
  • dostępne wielkości opakowań: 5 ml
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Ból ucha, Choroby oczu i uszu, Antybiotyki

Dicortineff – krople do oczu i uszu z antybiotykami i glikokortykosteroidem, dla dzieci i dorosłych

Złożony lek w postaci kropki do oczu i uszu ma działanie przeciwbakteryjne, łagodzi stan zapalny i reakcje uczuleniowe w organizmie. Dicortineff jest stosowany miejscowo w okulistyce i w laryngologii. Zawiera dwa antybiotyki (neomycynę i gramicydynę) oraz glikokortykosteroid (fludrokortyzon). Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Krople z antybiotykami Dicortineff – jak działają, na co się stosuje?

Składniki leku mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwświądowe. Zawiesinę stosuje się miejscowo w chorobach oczu i uszu. Łagodzi pieczenie, swędzenie i zmniejsza obrzęk. Zalecany jest do stosowania w przypadku dolegliwości o podłożu bakteryjnym i alergicznym:

  • w okulistyce do leczenia stanów zapalnych gałki ocznej, spojówek, błony naczyniowej i brzegów powiek

  • w laryngologii do łagodzenia stanów zapalnych ucha wewnętrznego i środkowego (także na ból ucha u dzieci i dorosłych), do leczenia stanów zapalnych uszu po zabiegach operacyjnych, stosuje się go także w stanach pourazowych zewnętrznego przewodu słuchowego.

Krople Dicortineff – dawkowanie, jak stosować?

W przypadku zastosowania do oczu zazwyczaj stosuje się 1-2 krople do worka spojówkowego od 2 do 5 razy na dobę. Należy odchylić głowę do tyłu, odciągnąć dolną powiekę i aplikować lek do kieszonki powstałej pomiędzy powieką a gałką oczną. Ważne, aby nie dotykać końcówką kroplomierza do oka, by nie zanieczyścić preparatu. Ważne, aby po zakropleniu leku do oka przez około 2 minuty delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka.

Podanie do ucha to zazwyczaj dawka od 2 do 4 kropli do przewodu słuchowego, aplikowane od 2 do 4 razy na dobę. Należy położyć się na boku z chorym uchem zwróconym ku górze. Następnie należy delikatnie pociągnąć płatek ucha w kierunku do szyi. Następnie należy wycisnąć do wnętrza kanału słuchowego 2-4 kropli leku (zgodnie z zaleceniami). Po aplikacji kropli należy pozostać w pozycji leżącej jeszcze przez około 15 minut. Jeśli pojawi się nadmiar płynu, wystarczy wytrzeć go chusteczką. Teraz można przeprowadzić aplikację leku do drugiego ucha. Trzeba uważać, aby do leczonego ucha nie dostała się woda.

Dicortineff – do ucha, do nosa, do oka – jak aplikować?

Krople stosuje się miejscowo, używając zakraplacza na końcu buteleczki. Przy leczeniu chorób zapalnych oka krople aplikuje się do worka spojówkowego, natomiast w terapiach otolaryngologicznych lek wkrapla się albo bezpośrednio do przewodu słuchowego lub na opatrunek, który przykłada się na zmienione chorobowo miejsce. Po zastosowaniu leku należy pozostać w pozycji leżącej jeszcze przez 15 minut, z uchem zwróconym ku górze.

Aby nie zanieczyścić opakowania, należy unikać dotykania końcówką zakraplacza (opakowania) jakiejkolwiek powierzchni, szczególnie oka, powieki czy wnętrza ucha. Przed każdym użyciem buteleczkę leku należy lekko wstrząsnąć. Ze względów higienicznych jedna buteleczka leku powinna być stosowana wyłącznie przez jednego pacjenta.

Jak długo należy stosować krople Dicortineff?

Podczas leczenia (np. bólu ucha u dzieci lub dorosłych) należy postępować zgodnie z wytycznymi lekarza. Częstotliwość aplikacji i długość trwania terapii jest zależna od objawów i stanu zdrowia pacjenta. Specjalista indywidualnie dobiera przebieg terapii.

Dicortineff to lek z antybiotykami, dlatego należy przestrzegać wytycznych lekarza, szczególnie co do długości trwania leczenia. Nie należy zaprzestać stosowania leku przed zaleconym końcem terapii, nawet jeśli objawy ustąpiły. Zazwyczaj zaleca się, aby lek stosować jeszcze przez 2 dni po ustąpieniu objawów, lecz nie dłużej niż 7 dni. Jeśli w tym czasie nie doszło do poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Dicortineff – bez recepty czy na receptę?

To złożony lek zawierający antybiotyki i glikokortykosteroid. To substancje czynne, które powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą i na wyraźne polecenie lekarza. Specjalista na podstawie historii choroby, stanu zdrowia, objawów i kondycji pacjenta ocenia bezpieczeństwo i ryzyko zdrowotne zastosowania leków. Z tego względu Dicortineff dostępny jest wyłącznie na receptę.

Od jakiego wieku można stosować Dicortineff?

Ten lek z antybiotykami na ból ucha u dziecka można stosować u dzieci powyżej 2 lat. Każdorazowo jego zastosowanie u dziecka należy skonsultować z pediatrą.

Jak przechowywać krople na ból ucha Dicortineff?

Lek nie wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych. Zaleca się, aby buteleczkę trzymać w opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Jak długo lek Dicortineff jest ważny po otwarciu opakowania?

Po pierwszym otwarciu opakowania termin ważności leku wynosi 4 tygodnie. Po tym czasie lek powinien zostać zutylizowany w odpowiedni sposób, np. poprzez wyrzucenie do specjalnego pojemnika w aptece.

Czy te krople na ból ucha z antybiotykiem mogą wywoływać działania niepożądane?

Tak jak każdy inny lek, także krople na ból ucha i choroby oczu Dicortineff mogą wywoływać działania niepożądane. Lek jest zwykle dobrze tolerowany. Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 osób stosujących te krople z antybiotykiem) mogą wystąpić niespecyficzne zapalenie spojówek lub reakcje uczuleniowe. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Opis produktu – ulotka leku Dicortineff