Najważniejsze informacje:
Flukonazol (łac. fluconazolum) to chemioterapeutyk z grupy pochodnych triazolu. Substancja czynna wykazuje działanie przeciwgrzybicze - skutecznie działa przeciwko wielu gatunkom drożdżaków, kryptokoków oraz innych grzybów chorobotwórczych (w tym w leczeniu zakażeń układowych i wewnątrzczaszkowych, zarówno u osób z prawidłową jak i z upośledzoną odpornością).
Działanie flukonazolu polega na hamowaniu syntezy ergosterolu, będącego niezbędnym składnikiem błony komórkowej grzybów. Uszkodzenie tej błony prowadzi do śmierci komórki grzyba.
Flukonazol to substancja czynna leków stosowanych w trakcie leczenia tzw. kandydoz (chorób grzybiczych wywoływanych przez grzyby z rodzaju Candida), takich jak:
Flukonazol jako substancja czynna zawarta w preparatach przeciwgrzybiczych jest dostępny w formie:
Dawkowanie leku z flukonazolem ustala lekarz na podstawie rozpoznania infekcji grzybiczej. Dobowa dawka substancji czynnej uzależniona jest od rodzaju i nasilenia danego zakażenia grzybiczego.
W kandydozie pochwy zwykle stosuje się 150 mg flukonazolu (jednorazowo).
W przypadku kandydozy jamy ustnej - 50 mg 1 raz na dobę, a w ciężkich przypadkach 100 mg 1 raz na dobę (7-14 dni).
Dawka dla kandydozy przełyku wynosi zwykle 50 mg 1 raz na dobę, w ciężkich przypadkach 100 mg 1 raz na dobę (przez 14-30 dni).
Zbyt krótki okres leczenia flukonazolem może być przyczyną nawrotu czynnego zakażenia.
Dzieci w wieku do lat 6. nie mogą być leczone flukonazolem. Do 12. roku życia substancja czynna o działaniu przeciwgrzybiczym może być stosowana wyłącznie w bezwzględnie koniecznych przypadkach.
Przeciwwskazaniami do stosowania leku z flukonazolem są:
Flukonazol w ciąży
Nie jest zalecane stosowanie flukonazolu w okresie ciąży, o ile w ocenie lekarza nie jest to bezwzględnie konieczne.
Flukonazol a karmienie piersią
Flukonazol przenika do mleka ludzkiego. Z tego powodu nie zaleca się karmienia piersią po przyjęciu wielu dawek flukonazolu lub po zastosowaniu dużej dawki leku z tą substancją czynną.
Flukonazol, jako substancja czynna leków przeciwgrzybiczym, może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego przed zastosowaniem środka na grzybicę należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych wydawanych bez recepty.
Należy unikać jednoczesnego stosowania flukonazolu z:
U niektórych pacjentów leki z flukonazolem mogą wywoływać różne skutki uboczne.
Najczęściej występujące działania niepożądane flukonazolu to:
Rzadziej występującymi działaniami niepożądanymi flukonazolu są:
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące flukonazolu, substancji czynnej o działaniu przeciwgrzybiczym.
Wszystkie leki z flukonazolem dostępne są wyłącznie na receptę. Bez recepty lek z tą substancją czynną nie jest wydawany w żadnej postaci.
Flukonazol to substancja czynna wielu leków na receptę, dostępnych obecnie na polskim rynku. Najczęściej mają one postać kapsułek, syropu lub roztworu do infuzji. Ceny leków wynoszą od 8 do 90 zł.
Z uwagi na niekorzystne działanie flukonazolu na wątrobę, w trakcie przyjmowania leku przeciwgrzybiczego nie powinno się spożywać alkoholu.
Nie, flukonazol nie wykazuje właściwości bakteriobójczych ani bakteriostatycznych. Należy do grupy leków przeciwgrzybiczych, wykorzystywanych w leczeniu zakażeń wywołanych przez grzyby chorobotwórcze oraz zapobiegawczo przeciw zakażeniom grzybiczym.
Objawy infekcji grzybiczej zwykle ustępują w ciągu 7 dni od przyjęcia leku z flukonazolem. W cięższych przypadkach okres leczenia może jednak wydłużyć się do 2 tygodni.
Flukonazol wydawany jest w aptece na receptę - nie ma zamiennika dostępnego bez recepty. Decyzję o tym, jaki lek sprawdzi się przy danej infekcji grzybiczej, podejmuje lekarz.
Flukonazol jest bezpieczny, o ile nie jest stosowany długotrwale lub w dużych dawkach. Może to prowadzić do wystąpienia poważniejszych działań niepożądanych.
Flukonazol nie osłabia działania tabletek antykoncepcyjnych. Mimo to przed zastosowaniem leku z tą substancją czynną należy skonsultować jednoczesne stosowanie antykoncepcji doustnej.