Zaburzenia erekcji – leczenie i diagnostyka
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Najważniejsze informacje:
- Zaburzenia erekcji stanowią powszechny problem, z którym boryka się wielu mężczyzn w różnym wieku.
- Zwykle dysfunkcja wiąże się z trudnością uzyskania lub utrzymania erekcji penisa wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego.
- Istnieją skuteczne sposoby leczenia impotencji, a niezbędnym krokiem jest skonsultowanie się z odpowiednim lekarzem w celach diagnostycznych.
- Najczęściej przy zaburzeniach erekcji stosowane są leki na potencję. Pomocna może być też psychoterapia. Ważna jest również zmiana nawyków.
W poniższym artykule wyjaśniamy, do jakiego lekarza należy się udać z zaburzeniami erekcji, jak wygląda diagnoza, jakie badania mogą być wykonane oraz jakie metody leczenia są dostępne.
Jaki lekarz na problemy z potencją?
W przypadku zaobserwowania u siebie zaburzeń erekcji, zalecane jest odbycie konsultacji z lekarzem – odpowiedni będą specjaliści w dziedzinie urologii lub andrologii. Zajmują się oni diagnozowaniem i leczeniem chorób męskiego układu płciowego, w tym zaburzeń erekcji, a także obniżonego libido i przedwczesnego wytrysku. Również lekarz pierwszego kontaktu może przeprowadzić wstępną diagnozę i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Jeśli problem na podłoże psychologiczne, pacjent może zostać skierowany do seksuologa. Niezbędne może być również zgłoszenie się do kardiologa, gdyż zaburzenia erekcji w wielu przypadkach wyprzedzają objawy choroby wieńcowej i będący jej częstym następstwem zawał serca.
Jak rozmawiać z lekarzem o problemach z potencją?
Zaburzenia erekcji stanowią wstydliwy problem, z powodu którego wielu mężczyzn obawia się wizyty u lekarza. Bardzo ważną rolę w diagnozowaniu częstej dysfunkcji stanowi otwarta komunikacja. Im bardziej szczegółowo pacjent opisze swoje objawy i styl życia,
tym łatwiej będzie lekarzowi postawić właściwą diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że specjaliści spotykają się z tym problemem na co dzień, a ich celem jest pomóc pacjentom w rozwiązaniu trudności.
Jak przygotować się do wizyty u specjalisty?
Aby zminimalizować stres związany z wizytą u lekarza, warto się do niej odpowiednio przygotować. Przed konsultacją należy przede wszystkim zebrać informacje o swoim stanie zdrowia – objawy, historię chorób oraz przyjmowane leki i suplementy. Krótko spisać warto również dane dotyczące stylu życia, w tym aktywności, stosowanej diety, narażenia na stres czy sięgania po używki.
Przed wizytą można przygotować listę zagadnień do poruszenia ze specjalistą.
Jakie pytania zadać lekarzowi? Poniżej kilka propozycji:
- Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?
- Jakie są dostępne metody leczenia problemów z erekcją?
- Jaki sposób leczenia zaburzeń erekcji jest najlepszy?
- Jakie informacje można uzyskać z badań diagnostycznych?
- Czy zmiana stylu życia może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?
- Czy istnieją naturalne sposoby na poprawę erekcji?
- Czy istnieją jakieś alternatywne metody leczenia zaburzeń erekcji?
- Czy zaburzenia erekcji mogą wpływać na zdrowie ogólne?
- Jakie są skutki uboczne leków stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji?
- Czy zaburzenia erekcji można wyleczyć?
Jakie są metody diagnozowania zaburzeń erekcji?
W trakcie pierwszej wizyty specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółową rozmowę na temat objawów zaburzenia erekcji. Podczas spotkania lekarz może zapytać o styl życia, przyjmowane leki oraz występowanie chorób (również w rodzinie). Na kolejnym etapie odbywa się badanie fizykalne, służące ocenie narządów płciowych.
Jakie badania należy wykonać w przypadku zaburzeń erekcji?
W celach diagnostycznych lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Należą do nich przede wszystkim:
- badanie poziomu cukru we krwi,
- badanie lipidowe,
- badanie ciśnienia tętniczego,
- badanie poziomu testosteronu,
- badanie penisa w czasie snu (nocny pomiar erekcji),
- USG naczyń krwionośnych.
Jakie informacje można uzyskać z badań diagnostycznych?
Badania krwi (cukier, cholesterol, testosteron) są pomocne w wykryciu chorób mogących mieć wpływ na sprawność seksualną. Wysokie ciśnienie krwi może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i w efekcie zmniejszyć przepływ krwi do penisa, co prowadzi do zaburzeń erekcji. Nocny pomiar erekcji pozwala na ocenę, czy zaburzenia erekcji spowodowane są czynnikami organicznymi (np. zaburzenia krążenia krwi) czy psychologicznymi (np. stres, lęk, depresja). Z kolei USG może pomóc w identyfikacji problemów z krążeniem krwi, przyczyniającym się do zaburzeń erekcji.
Przeprowadzenie badań ułatwia diagnozę zaburzeń erekcji, do których przyczyniać się mogą różne choroby. W tym przypadku konieczne będzie podjęcie ich leczenia.
Różne metody leczenia zaburzeń erekcji – który sposób leczenia jest najskuteczniejszy?
Istnieją różne sposoby leczenia zaburzeń erekcji – na ich dopasowanie do indywidualnego przypadku pacjenta pozwala właściwa diagnoza.
Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne
W leczeniu zaburzeń erekcji wykorzystywane są leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5), np. sildenafil, tadalafil i wardenafil. Są to preparaty działające przez rozszerzanie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi do penisa, co umożliwia uzyskanie i utrzymanie erekcji. Leki z grupy PDE-5 przyjmuje się około 30-60 minut przed planowanym stosunkiem seksualnym. Czas trwania działania inhibitorów różni się w zależności od leku, ale zazwyczaj wynosi od 4 (dla sildenafilu i wardenafilu) do 36 (dla tadalafilu) godzin. Stosowane są również zastrzyki w ciała jamiste penisa, które usprawniają pracę układu krążenia w prąciu. Najczęściej stosowanymi substancjami do wstrzykiwań są alprostadyl i papaweryna, które rozszerzają naczynia krwionośne i zwiększają przepływ krwi do penisa. Pozwalają one na uzyskanie erekcji trwającej od 1 do 3 godzin.
Psychoterapia
Leczenie zaburzeń erekcji może obejmować również psychoterapię, polecaną pacjentom, u których problemy z potencją związane są z psychiką. Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na redukcji lęku i stresu związanego z seksem. Dzięki spotkaniom z terapeutą pacjent może lepiej zrozumieć przyczyny i mechanizmy zaburzenia, a także nauczyć się technik radzenia sobie z nimi. Psychoterapia może być prowadzona zarówno indywidualnie, jak w parach, kiedy zaburzenia erekcji związane są z trudnościami w relacji.
Zabiegi chirurgiczne
W szczególnych przypadkach, gdy inne metody nie działają, stosowane są zabiegi chirurgiczne na impotencję. Najpopularniejszym wśród nich jest implantacja protezy penisa. Operacja polega na umieszczeniu specjalnej protezy (hydraulicznej lub elastycznej) w penisie w celu przywrócenia zdolności do uzyskania wzwodu. Zabieg ten, chociaż cechuje się wysoką skutecznością, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, w tym infekcji czy uszkodzenia cewki moczowej. Z tego powodu procedurę implantacji protezy penisa stosuje się w ostateczności, po szczegółowej konsultacji lekarskiej.
Pomoce seksualne
Sposobem na leczenie zaburzeń erekcji jest też stosowanie pomocy seksualnych. Pompy próżniowe i pierścienie erekcyjne są to narzędzia wspomagające w utrzymaniu erekcji poprzez zwiększenie przepływu krwi do penisa. Pompa próżniowa działa poprzez pobieranie powietrza z obszaru wokół penisa, co powoduje tworzenie się próżni wewnątrz urządzenia. Następujący w efekcie przepływ krwi do penisa skutkuje jego obrzmieniem i uzyskaniem erekcji. Z kolei pierścienie erekcyjne nakładane są na podstawę penisa w celu utrzymania krwiobiegu w obrębie penisa w trakcie erekcji.
Jakie domowe sposoby mogą pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?
Istnieją również alternatywne metody leczenia zaburzeń erekcji. Warto wdrożyć je wspomagająco w celu poprawy potencji. Polecane są między innymi ćwiczenia mięśni Kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy, dzięki czemu poprawiają przepływ krwi do penisa i wzmacniają erekcję. Innym sposobem poprawy potencji jest redukcja stresu za pomocą jogi, medytacji i technik oddechowych. Również akupunktura może przyczynić się do poprawy sprawności seksualnej – według tradycyjnej chińskiej medycyny za zaburzenia erekcji odpowiada blokada przepływu energii, w zniesieniu której pomaga akupunkturzysta.
Czy istnieją naturalne sposoby na poprawę erekcji?
Wspomagająco stosowane mogą być naturalne sposoby na poprawę erekcji, do których należą ziołowe suplementy. Do najpopularniejszych z nich należą wzmacniający popęd seksualny żeń-szeń, korzeń maca regulujący gospodarkę hormonalną oraz miłorząb japoński, który poprawi napływ krwi do narządów płciowych. Pomocne mogą być również suplementy diety, w tym L-arginina, która zwiększając produkcję tlenku azotu w organizmie, przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i poprawy przepływu krwi do penisa. Tym samym pozwala na uzyskanie mocniejszego wzwodu, a jednocześnie potęguje doznania w trakcie stosunku. Zalecana dobowa dawka argininy wynosi 3-8 g, zależnie od masy ciała mężczyzny i indywidualnego zapotrebowania na aminokwas. Tabletki należy przyjmować od 30 minut do 1 godziny przed planowanym stosunkiem. Należy przy tym pamiętać, że długotrwałe stosowanie suplementów z tą substancją może przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego, nadwrażliwości nerek oraz zaburzeń trawienia. Dlatego też nie należy przekraczać dawek podanych w ulotce preparatu. Arginina naturalnie znajduje się w takich produktach spożywczych, jak mięso wołowe, orzechy włoskie, migdały, kasza gryczana, jajka, łosoś, płatki owsiane i chleb żytni. Warto zadbać o jej dostarczanie organizmowi wraz z dietą.
Dieta i styl życia a zaburzenia erekcji – jak wpływają na jakość życia seksualnego?
Wielu mężczyzn mierzących się z zaburzeniami erekcji zastanawia się, czy zmiana stylu życia może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji. Jak najbardziej!
Ważną w tym rolę odgrywa przede wszystkim dieta – zbilansowane posiłki powinny być bogate w produkty usprawniające krążenie krwi, obniżające poziom cholesterolu i stymulujące produkcję testosteronu, hormonu odpowiedzialnego za sprawność seksualną.
Istotna jest też regularna aktywność fizyczna, dzięki której można utrzymać odpowiednią wagę i dobrą kondycję, a dodatkowo poprawić krążenie krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, które są jedne z czynników wywołujących zaburzenia erekcji.
Warto ograniczyć palenie papierosów i spożycie alkoholu, które zaburzają układ hormonalny i tym samym przyczyniają się do dysfunkcji seksualnych. Nie bez znaczenia jest też dbałość o długość i jakość snu.
Jakie są skutki braku leczenia zaburzeń erekcji?
Brak leczenia zaburzeń erekcji może prowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno zdrowotnych, jak i psychologicznych. U mężczyzn, którzy nie podejmą kroków służących poprawie potencji, rozwinąć się mogą problemy z samooceną, niskie poczucie wartości, a nawet depresja. Trudności seksualne mogą przyczyniać się również do konfliktów w relacji. Możliwą konsekwencją jest również spadek libido – brak sprawności seksualnej odbija się bowiem na mniejszym zainteresowaniu seksem.
Zaburzenia erekcji mogą być również objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca czy wysokie ciśnienie krwi. Brak ich leczenia może prowadzić do poważnych powikłań i stanowić zagrożenie dla życia.
Czy zaburzenia erekcji można wyleczyć?
Tak, w większości przypadków zaburzenia erekcji można wyleczyć, przywracając sobie tym samym pełną sprawność seksualną. Powodzenie leczenia zależy w dużej mierze od przyczyn zaburzeń erekcji, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz doboru odpowiednich metod terapeutycznych.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.