e-Konsultacja z Receptą Online

Zirid

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Zirid – informacje o leku

To lek prokinetyczny zawierający itopryd. Lek ten usprawnia motorykę przewodu pokarmowego i przyspiesza opróżnianie żołądka. Znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przeznaczony wyłącznie dla dorosłych, wydawany tylko na receptę.

 • dawki: Zirid 50 mg
 • postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: itopryd (Itopridi hydrochloridum)
 • kategoria: Zaburzenia układu pokarmowego
 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Zentiva k.s., U Kabelovny 130, Dolní Měcholupy, 102 37 Praga 10, Republika Czeska

Zirid – ulotka dla pacjenta

Zirid – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Zirid? Cena, refundacja

Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, dlatego jego cena może różnić się w zależności od apteki. Lek występuje w dwóch wariantach opakowań: 40 tabl. i 100 tabl.

Zirid 50 mg, 40 tabl. – cena wynosi od 19 do 30 zł

Zirid 50 mg, 100 tabl. – cena waha się w przedziale od 42 do 55 zł.

Cena może ulec zmianie w przyszłości.

Zirid – opis i właściwości, jak działa

Substancją czynną leku jest itopryd, którego działanie opiera się na stymulacji motoryki przewodu pokarmowego i zapobieganiu występowania nudności i wymiotów. Działanie Zirid powoduje zwiększenie samoczynnych ruchów żołądka i jelit, które niezbędne są do transportu zawartości pokarmu przez przewód pokarmowy.

Zirid – zamiennik

Inny lek prokinetyczny na receptę zawierający tę samą substancję czynną to Prokit w postaci tabletek powlekanych. 

Zirid – skład leku

Itoprydu chlorowodorek jest substancją czynną leku. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg itoprydu chlorowodorku. Oprócz tego lek zawiera: 

 • skład rdzenia tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian;
 • skład otoczki: hypromeloza 2910/5, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk.

Lek zawiera laktozę.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Lek znajduje zastosowanie w leczeniu objawów związanych ze zwolnionym opróżnianiem żołądka, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, utrata apetytu, bolesny ucisk w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort trawienny, nudności, wymioty, zgaga. Symptomy te wynikają z zaburzenia trawienia, mają związek z innymi przyczynami niż choroba wrzodowa lub choroby narządowe skutkujące zmianą pasażu w przewodzie pokarmowym.

Zirid – dawkowanie

Zazwyczaj zalecana dawka leku dla dorosłych to 1 tabletka zażywana 3 razy na dobę przed posiłkiem. W zależności od przebiegu choroby dawka może być zmniejszona (np. do 1/2 tabletki 3 razy na dobę) – wówczas o dawkowaniu decyduje lekarz na podstawie reakcji pacjenta na leczenie.

Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci i młodzieży, dlatego nie zaleca się podawania go w tej kategorii wiekowej.

Jak stosować Zirid?

Dawkowanie i czas trwania leczenia ustala lekarz na podstawie dolegliwości i stanu klinicznego pacjenta.

 • W zależności od dawkowania, tabletkę należy połykać w całości lub podzieloną, popijając wodą.
 • Lek należy zażywać przed posiłkiem.
 • Tabletka ma linię podziału, co pozwala podzielić ją na równe dawki.

Zirid – przeciwwskazania, środki ostrożności

Mimo potwierdzonej skuteczności, są sytuacje, kiedy nie należy stosować preparatu:

 • gdy pacjent ma uczulenie na itopryd lub inny składnik leku;
 • gdy u pacjenta stwierdzono stan, w którym przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe – np. w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacji lub mechanicznej perforacji.

Nie należy stosować preparatu u dzieci, kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Interakcja z innymi lekami

Składniki leków mogą oddziaływać ze sobą, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego przed rozpoczęciem zażywania tabletek Zirid należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Leki, które mogą wchodzić w interakcję z tym preparatem to:

 • substancje o działaniu antycholinergicznym, które zmniejszają działanie itoprydu, takie jak: leki na astmę, leki stosowane w przewlekłych chorobach płuc, leki na chorobę Parkinsona, leki na biegunkę, leki przeciwskurczowe);
 • Zirid zmienia motorykę jelit, więc może wpływać na wchłanianie innych leków; należy zachować szczególną ostrożność w przypadku leków o przedłużonym uwalnianiu lub preparatów powlekanych dojelitowych.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Leku Zirid nie należy stosować w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nie należy go zażywać także w sytuacji, kiedy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko w najbliższym czasie. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy lekarz zadecyduje, że korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko zdrowotne.

Zirid – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować występowanie działań niepożądanych. Należy jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one wystąpią.

Jeśli u pacjenta wystąpi reakcja alergiczna, objawiająca się obrzękiem rąk, stóp, twarzy, kostek, warg lub gardła, któremu towarzyszą trudności w połykaniu lub oddychaniu, wysypka lub swędzenie, wówczas należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem (lub udać się po pomoc lekarską).

Mogą wystąpić także inne działania niepożądane Zirid:

 • pojawiające się niezbyt często: biegunka, ból brzucha, zaparcie, zwiększone wydzielanie śliny, ból głowy, zaburzenia snu, zawroty głowy, ból pleców lub ból w klatce piersiowej, zmęczenie, pobudliwość, zwiększenie stężenia prolaktyny we krwi (może to prowadzić do wydzielania mleka i (lub) powiększenia gruczołu piersiowego), zwiększenie ilości substancji zwanych kreatyniną i azotem mocznika (BUN) we krwi, zmniejszenie ilości białych krwinek we krwi (leukocytów);
 • rzadkie działania niepożądane takie jak: zaczerwienienie skóry, swędzenie, wysypka;
 • skutki uboczne o nieznanej częstości: zmniejszenie liczby płytek krwi (może się objawiać siniaczeniem lub krwawieniem), zażółcenie skóry (żółtaczka), zwiększenie aktywności niektórych enzymów AspAT (SGOT), AlAT (SGPT), gamma-GTP, fosfatazy alkalicznej i zawartości barwnika bilirubiny we krwi, drżenie, nudności (uczucie potrzeby wymiotowania), powiększenie gruczołu piersiowego (ginekomastia).

Przechowywanie leku

Producent w ulotce nie podaje specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Ważne, aby trzymać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Zirid (3)

Efekty leczenia zależą od rodzaju dolegliwości i ich zaawansowania. U różnych pacjentów poprawa może być widoczna w różnych momentach. Należy monitorować postęp leczenia i w przypadku wrażenia, że lek działa za mocno lub za słabo, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Lek udrażnia motorykę przewodu pokarmowego, co może stymulować lepsze trawienie i przyswajanie pokarmu. Jednak utrata wagi nie jest regułą ani celem stosowania tego leku. Jeśli u pacjenta podczas zażywania tego preparatu dochodzi do zauważalnego spadku wagi, warto o tym porozmawiać z lekarzem.

W ulotce brak jest informacji na temat interakcji leku z alkoholem. Warto jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu w jakiejkolwiek postaci, szczególnie w przypadku leków mających wpływ na pracę przewodu pokarmowego, może zaburzać jego działanie.

e-Konsultacja z Receptą Online
Zirid

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.