Zirid
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
Należy do grupy substancji określanych jako leki prokinetyczne, który usprawniają pracę przewodu pokarmowego oraz przyspieszają opróżnianie żołądka. Lek stosowany jest w leczeniu zaburzeń czynnościowych górnej części układu pokarmowego. Kto może stosować ten lek, w jakich przypadkach i na co? Dowiedz się więcej o dawkowaniu, cenie i skutkach ubocznych tego leku. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | Zaburzenia układu pokarmowego |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 50 mg |
substancja czynna | Itopryd (Itopridi hydrochloridum) |
podmiot odpowiedzialny | Zentiva k.s., U Kabelovny 130, Dolní Měcholupy, 102 37 Praga 10, Republika Czeska |
Informacje o leku - do pobrania:
Zirid – informacje o leku
To lek prokinetyczny zawierający itopryd. Lek ten usprawnia motorykę przewodu pokarmowego i przyspiesza opróżnianie żołądka. Znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przeznaczony wyłącznie dla dorosłych, wydawany tylko na receptę.
- dawki: Zirid 50 mg
- postać: tabletki powlekane
- substancja czynna: itopryd (Itopridi hydrochloridum)
- kategoria: Zaburzenia układu pokarmowego
- podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Zentiva k.s., U Kabelovny 130, Dolní Měcholupy, 102 37 Praga 10, Republika Czeska
Zirid – ulotka dla pacjenta
Zirid – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
Ile kosztuje lek Zirid? Cena, refundacja
Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, dlatego jego cena może różnić się w zależności od apteki. Lek występuje w dwóch wariantach opakowań: 40 tabl. i 100 tabl.
Zirid 50 mg, 40 tabl. – cena wynosi od 19 do 30 zł
Zirid 50 mg, 100 tabl. – cena waha się w przedziale od 42 do 55 zł.
Cena może ulec zmianie w przyszłości.
Zirid – opis i właściwości, jak działa
Substancją czynną leku jest itopryd, którego działanie opiera się na stymulacji motoryki przewodu pokarmowego i zapobieganiu występowania nudności i wymiotów. Działanie Zirid powoduje zwiększenie samoczynnych ruchów żołądka i jelit, które niezbędne są do transportu zawartości pokarmu przez przewód pokarmowy.
Zirid – zamiennik
Inny lek prokinetyczny na receptę zawierający tę samą substancję czynną to Prokit w postaci tabletek powlekanych.
Zirid – skład leku
Itoprydu chlorowodorek jest substancją czynną leku. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg itoprydu chlorowodorku. Oprócz tego lek zawiera:
- skład rdzenia tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian;
- skład otoczki: hypromeloza 2910/5, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk.
Lek zawiera laktozę.
Stosowanie leku – na co i dla kogo
Lek znajduje zastosowanie w leczeniu objawów związanych ze zwolnionym opróżnianiem żołądka, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, utrata apetytu, bolesny ucisk w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort trawienny, nudności, wymioty, zgaga. Symptomy te wynikają z zaburzenia trawienia, mają związek z innymi przyczynami niż choroba wrzodowa lub choroby narządowe skutkujące zmianą pasażu w przewodzie pokarmowym.
Zirid – dawkowanie
Zazwyczaj zalecana dawka leku dla dorosłych to 1 tabletka zażywana 3 razy na dobę przed posiłkiem. W zależności od przebiegu choroby dawka może być zmniejszona (np. do 1/2 tabletki 3 razy na dobę) – wówczas o dawkowaniu decyduje lekarz na podstawie reakcji pacjenta na leczenie.
Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci i młodzieży, dlatego nie zaleca się podawania go w tej kategorii wiekowej.
Jak stosować Zirid?
Dawkowanie i czas trwania leczenia ustala lekarz na podstawie dolegliwości i stanu klinicznego pacjenta.
- W zależności od dawkowania, tabletkę należy połykać w całości lub podzieloną, popijając wodą.
- Lek należy zażywać przed posiłkiem.
- Tabletka ma linię podziału, co pozwala podzielić ją na równe dawki.
Zirid – przeciwwskazania, środki ostrożności
Mimo potwierdzonej skuteczności, są sytuacje, kiedy nie należy stosować preparatu:
- gdy pacjent ma uczulenie na itopryd lub inny składnik leku;
- gdy u pacjenta stwierdzono stan, w którym przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe – np. w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacji lub mechanicznej perforacji.
Nie należy stosować preparatu u dzieci, kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Interakcja z innymi lekami
Składniki leków mogą oddziaływać ze sobą, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego przed rozpoczęciem zażywania tabletek Zirid należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Leki, które mogą wchodzić w interakcję z tym preparatem to:
- substancje o działaniu antycholinergicznym, które zmniejszają działanie itoprydu, takie jak: leki na astmę, leki stosowane w przewlekłych chorobach płuc, leki na chorobę Parkinsona, leki na biegunkę, leki przeciwskurczowe);
- Zirid zmienia motorykę jelit, więc może wpływać na wchłanianie innych leków; należy zachować szczególną ostrożność w przypadku leków o przedłużonym uwalnianiu lub preparatów powlekanych dojelitowych.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Leku Zirid nie należy stosować w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nie należy go zażywać także w sytuacji, kiedy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko w najbliższym czasie. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy lekarz zadecyduje, że korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko zdrowotne.
Zirid – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować występowanie działań niepożądanych. Należy jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one wystąpią.
Jeśli u pacjenta wystąpi reakcja alergiczna, objawiająca się obrzękiem rąk, stóp, twarzy, kostek, warg lub gardła, któremu towarzyszą trudności w połykaniu lub oddychaniu, wysypka lub swędzenie, wówczas należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem (lub udać się po pomoc lekarską).
Mogą wystąpić także inne działania niepożądane Zirid:
- pojawiające się niezbyt często: biegunka, ból brzucha, zaparcie, zwiększone wydzielanie śliny, ból głowy, zaburzenia snu, zawroty głowy, ból pleców lub ból w klatce piersiowej, zmęczenie, pobudliwość, zwiększenie stężenia prolaktyny we krwi (może to prowadzić do wydzielania mleka i (lub) powiększenia gruczołu piersiowego), zwiększenie ilości substancji zwanych kreatyniną i azotem mocznika (BUN) we krwi, zmniejszenie ilości białych krwinek we krwi (leukocytów);
- rzadkie działania niepożądane takie jak: zaczerwienienie skóry, swędzenie, wysypka;
- skutki uboczne o nieznanej częstości: zmniejszenie liczby płytek krwi (może się objawiać siniaczeniem lub krwawieniem), zażółcenie skóry (żółtaczka), zwiększenie aktywności niektórych enzymów AspAT (SGOT), AlAT (SGPT), gamma-GTP, fosfatazy alkalicznej i zawartości barwnika bilirubiny we krwi, drżenie, nudności (uczucie potrzeby wymiotowania), powiększenie gruczołu piersiowego (ginekomastia).
Przechowywanie leku
Producent w ulotce nie podaje specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Ważne, aby trzymać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Inne leki w bazie:
Efekty leczenia zależą od rodzaju dolegliwości i ich zaawansowania. U różnych pacjentów poprawa może być widoczna w różnych momentach. Należy monitorować postęp leczenia i w przypadku wrażenia, że lek działa za mocno lub za słabo, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.
Lek udrażnia motorykę przewodu pokarmowego, co może stymulować lepsze trawienie i przyswajanie pokarmu. Jednak utrata wagi nie jest regułą ani celem stosowania tego leku. Jeśli u pacjenta podczas zażywania tego preparatu dochodzi do zauważalnego spadku wagi, warto o tym porozmawiać z lekarzem.
W ulotce brak jest informacji na temat interakcji leku z alkoholem. Warto jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu w jakiejkolwiek postaci, szczególnie w przypadku leków mających wpływ na pracę przewodu pokarmowego, może zaburzać jego działanie.
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.