e-Konsultacja z Receptą Online

Zamur 500

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Zamur? Cena, refundacja

Lek Zamur objęty jest refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych. Przyjmuje dawkę 250 mg i 500 mg i jest dostępny w opakowaniach po 10 i 14 tabletek. 

 • Zamur 250 mg – cena za 10 tabletek waha się od ok. 10,80 – 18,90 zł, a za 14 tabletek należy zapłacić ok. 14,52 – 25,87 zł. 
 • Zamur 500 mg – cena za 10 tabletek waha się od ok. 19,77 – 35, 98 zł, a za 14 tabletek należy zapłacić ok. 26, 68 – 49, 38 zł. 

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Zamur – jak działa, na co i dla kogo

Lek Zamur zawiera substancję czynną – cefuroksym. Substancja ta wykazuje działanie bakteriobójcze. Zamur stosowany jest w leczeniu gardła, zatok, ucha środkowego, płuc lub klatki piersiowej, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich. 

Ponadto produkt wskazany jest do leczenia poniższych zakażeń:

 • ostre paciorkowcowe zapalenie gardła,
 • zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • leczenie wczesnej postaci boreliozy. 

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci w wieku od 3. miesięcy. 

Zamur – zamienniki

Do zamienników leku Zamur z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Bioracef, Cefox, Ceroxim, Furocef, Zinnat.   

Zamur – skład leku

Substancją czynną leku Zamur jest cefuroksym. Każda tabletka leku zawiera 250 mg lub 500 mg cefuroksymu, co stanowi równowartość 300,72 mg lub 601,44 mg aksetylu cefuroksymu. 

Pozostałe składniki leku to kroskarmeloza sodowa, krospowidon, sodu laurylosiarczan, olej rycynowy uwodorniony, metyloceluloza, krzemionka strącona, hypermeloza 6cP, celuloza mikrokrystaliczna, makrogolu 8 stearynian, talk, tytanu dwutlenek (E171). 

Zamur – dawkowanie

Zamur – jak stosować ten lek? Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj leczenie trwa 7 dni (może trwać od 5 do 10 dni). 

Tabletki należy przyjmować po posiłku, połykając w całości i popijając wodą. Nie wolno rozgryzać, kruszyć i dzielić preparatu, gdyż może osłabić to skuteczność leczenia. 

Dawkowanie u osób dorosłych:

Zalecana dawka leku wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę. Wszystko zależne jest od ciężkości i rodzaju zakażenia. 

Dawkowanie u dzieci: 

U dzieci zalecana dawka leku Zamur wynosi od 10 mg na kg masy ciała do 15 mg na kg masy ciała, co odpowiada dawce od 125 mg do 250 mg dwa razy na dobę. Dawka leku uzależniona jest od ciężkości i rodzaju zakażenia. 

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, gdyż nie są znane bezpieczeństwo stosowania ani skuteczność leku Zamur. 

Dawka początkowa leku może być zmieniona i należy wprowadzić więcej jak jeden cykl leczenia. Zależy to od choroby i od tego, jak pacjent reaguje na leczenie. 

Więcej informacji na temat dawek przyjmowania leku Zamur można odnaleźć w ulotce. 

Zamur – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku, jeśli pacjent:

 • ma uczulenie na antybiotyki cefalosporynowe lub którykolwiek składnik preparatu,
 • ma reakcję uczuleniową na antybiotyk beta (peniciliny, monobaktamy lub karbapenemy).

Ponadto lek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3 miesiąca życia, gdyż nie jest znane bezpieczeństwo i skuteczność produktu w tej grupie wiekowej. 

Należy zachować ostrożność, jeśli pacjent wykonuje badania krwi (lek Zamur może wpływać na dodatni wynik testu coombs’a oraz na szereg badań wykrywających cukier we krwi).

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • leki na zgagę (zmniejszające ilość kwasu w żołądku i zobojętniające kwas żołądkowy),
 • probenecyd,
 • doustne leki przeciwzakrzepowe (antykoagulanty),
 • doustne środki antykoncepcyjne. 

Tego typu połączeń należy unikać, chyba, że specjalista zaleci inaczej.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Zamur w ciąży można stosować jedynie wtedy, gdy spodziewane korzyści przeważają ryzyko. 

Zamur nie jest zalecany w okresie karmienia piersią, gdyż substancja czynna zawarta w leku w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiecego. 

Zamur – skutki uboczne

Zamur, tak jak inne leki może powodować działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że objawy niepożądane nie występują u każdego pacjenta. 

Do częstych działań niepożądanych leku Zamur (występują nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) zalicza się: zakażenia grzybicze (np. drożdżakami), ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, ból żołądka, zwiększenie liczby białych krwinek, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. 

Do niezbyt częstych działań niepożądanych (występują nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów) zalicza się: wymioty, wysypki skórne, zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby białych krwinek, dodatni odczyn coombs’a. 

Inne działania niepożądane:

 • ciężka biegunka,
 • reakcje alergiczne,
 • reakcje skórne,
 • gorączka,
 • zażółcenie białkówek oczu lub skóry,
 • zapalenie wątroby. 

W przypadku zaobserwowania podobnych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Przechowywanie leku

Zamur powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Zamur 500 (4)

Lek Zamur należy stosować wedle zaleceń lekarza. Zazwyczaj antybiotyk przyjmuje się przez 7 dni, niekiedy czas trwania leczenia to 5-10 dni.

Preparat stosowany jest przy ostrym zapaleniu zatok przynosowych. Zazwyczaj leczenie trwa 7 dni.

Lek Zamur należy przyjmować po posiłku. Dzięki temu zwiększona jest skuteczność leczenia.

Nie ma wystarczających informacji o wpływie leku Zamur na COVID-19.

e-Konsultacja z Receptą Online
Zamur 500

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.