2570$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Ceroxim

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Ceroxim? Cena, refundacja

Lek Ceroxim objęty jest refundacją

 • Ceroxim 125 mg/5 ml (proszek do sporządzania zawiesiny) — cena za opakowanie 100 ml wynosi 35,08 zł (100 %), 17,54 zł (50 %);
 • Ceroxim 250 mg/5 ml (proszek do sporządzania zawiesiny) — cena za opakowanie 50 ml wynosi 35,08 zł (100 %), 17,54 zł (50 %)
 • Ceroxim 250 mg/5 ml (proszek do sporządzania zawiesiny) — cena za opakowanie 100 ml wynosi 66,83 zł (100 %), 33,42 zł (50 %);
 • Ceroxim 250 mg (tabletki powlekane) — cena za 10 tabletek powlekanych wynosi 17,25 zł (100 %), 9,15 zł (50 %); cena za 14 tabletek powlekanych wynosi 24,62 zł (100 %), 13,27 zł (50 %); cena za 20 tabletek powlekanych wynosi 32,81 zł (100 %), 16,60zł (50 %);
 • Ceroxim 500 mg (tabletki powlekane) — cena za 10 tabletek powlekanych wynosi 31,96 zł (100 %), 15,98 zł (50 %); cena za 14 tabletek powlekanych wynosi 48,47 zł (100 %), 25,77 zł (50 %); cena za 20 tabletek powlekanych wynosi 61,99 zł (100 %), 31 zł (50 %);

Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.

W obrocie znajduje się również Ceroxim proszek do przyrządzania zawiesiny 125 mg/5ml w opakowaniu 50 ml, oraz Ceroxim tabletki powlekane 250 mg i 500 mg w opakowaniach po 12 i 24 tabletki.

Ceroxim — jak działa, na co i dla kogo

Lek Ceroxim zawiera cefuroksym, antybiotyk należący do cefalosporyn II generacji. Mechanizm działania cefuroksymu opiera się o jego podobieństwo do naturalnej substancji wykorzystywanej przez bakterie do budowania ściany komórkowej. Zahamowanie prawidłowego procesu budowy doprowadza do rozpadu komórki bakteryjnej. Ze względu na charakterystyczne działanie cefalosporyny działają najskuteczniej w fazie intensywnego rozwoju i wzrostu bakterii w organizmie.

Ceroxim jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania bakteriobójczego, przeznaczonym do stosowania ogólnego przy leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie. Lek wykorzystywany jest przede wszystkim przy leczeniu zakażeń bakteryjnych: gardła i migdałków, ucha środkowego, zatok, oskrzeli i płuc, układu moczowego, nerek, tkanek miękkich i skóry oraz we wczesnej postaci boreliozy (choroby z Lyme).

Ceroxim jest lekiem przeznaczonym do podania doustnego. Jednak dostępne postaci leku (proszek do sporządzenia zawiesiny i tabletki) nie są biorównoważne. W porównaniu z tabletkami, zawiesina sporządzona z proszku wchłania się wolniej, stężenie maksymalne substancji czynnej w surowicy osiągane jest z opóźnieniem, a to ma wpływ na zmniejszenie dostępności biologicznej. 

Ceroxim jest preparatem stosowanym w leczeniu osób dorosłych i dzieci powyżej 3. miesiąca życia.  

Ceroxim – zamienniki

W obrocie znajduje się kilka leków zawierających cefuroksym, mogących stanowić zamiennik Ceroximu: Bioracef, Cefox, Cefuroxime Aurobindo, Cefuroxime Genoptin, Cefuroxime Mylan, Furocef, Tarsime, Xorimax, Zamur, Zinnat, Zinoxx.

Wszystkie preparaty wydawane są wyłącznie na receptę. Część z nich, podobnie jak Ceroxim, objęta jest refundacją. 

Ceroxim – skład leku

Lek występuje w postaci proszku do sporządzania zawiesiny lub tabletek powlekanych.

Substancja czynnacefuroksym w postaci aksetylu cefuroksymu (mieszanina cefuroksymu aksetylu krystalicznego, ftalanu hypromelozy, kopolimeru kwasu metakrylowego i etyloakrylanu).

Pozostałe składniki:

 • proszku do sporządzania zawiesiny: sacharoza, aspartam (E 951), guma ksantanowa, dwutlenek krzemu (Syloid Al-1 FP), cytrynian jednosodowy, benzoesan sodu (E 211), aromat Tutti Frutti [51.880/AP05.51; glikol propelynowy (E 1520), alkohol benzylowy, etanol, citral, geraniol i citronellol], aromat peppermint (517 SD), chlorek sodu, mannitol (Pearlitol SD 200);
 • tabletki powlekanej:
  • rdzeń — celuloza mikrokrystaliczna (PH101), celuloza mikrokrystaliczna (PH112), kroskarmeloza sodowa, laurylosiarczan sodu, olej roślinny uwodorniony, krzemionka koloidalna bezwodna;
  • otoczka — Opadry White OY-S-58910: hypromeloza (5 cp), dwutlenek tytanu (E 171), makrogol 400, talk R001.

Ceroxim – dawkowanie

Lek Ceroxim należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie i czas trwania leczenia zależy od rodzaju i ciężkości zakażenia bakteryjnego, a u dzieci również od masy ciała. 

Zazwyczaj zalecana dawka wynosi:

 • u dorosłych: od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę;
 • u dzieci: od 10 mg/kg mc. do 15 mg/kg mc. dwa razy na dobę (ale nie więcej niż 500 mg na dobę).

Zalecana dawka określa zawartość substancji czynnej leku, a więc dotyczy zarówno zawiesiny sporządzonej z proszku, jak i tabletek powlekanych.

Lek Ceroxim należy przyjmować po posiłku, ponieważ poprawia to skuteczność leczenia. Tabletki należy połknąć w całości! Zawiesinę sporządzoną z proszku można rozcieńczyć, jednak konieczne jest jej przyjęcie bezpośrednio po wymieszaniu z innym płynem (nie gorącym!). 

Preparat przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 3. miesiąca życia.

Ceroxim – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Ceroxim, jeśli:

 • pacjent ma uczulenie na którykolwiek składnik proszku do sporządzania zawiesiny lub tabletek powlekanych;
 • pacjent ma uczulenie na jakiekolwiek antybiotyki cefalosporynowe;
 • kiedykolwiek u pacjenta wystąpiła ciężka reakcja uczuleniowa na antybiotyki β-laktamowe.

Ze względu na niektóre składniki leku (np. sacharoza, glukoza, aspartam – źródło fenyloalaniny, benzoesan sodu, alkohol benzylowy, etanol), zalecane jest zachowanie ostrożności przy stosowaniu Ceroximu u pacjentów z nadwrażliwością na podobne składniki lub określonymi chorobami (np. fenyloketonuria, cukrzyca).

Ceroxim nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3. miesiąca życia.

Preparat może mieć wpływ na wyniki badań cukru we krwi oraz testu Coombs’a.

Interakcja z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty. 

Szczególnie istotne jest poinformowanie specjalisty o przyjmowaniu leków zobojętniających kwas żołądkowy (np. na zgagę), Probenecydu (środka zwiększającego wydalanie kwasu moczowego), leków przeciwzakrzepowych i doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jednoczesne stosowanie Ceroximu i niektórych leków może wpływać na działanie antybiotyku lub Ceroxim może oddziaływać na skuteczność działania innych leków (np. może zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych).

Stosowanie leku Ceroxim w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży (lub podejrzenia ciąży) przed rozpoczęciem leczenia preparatem Ceroxim pacjentka powinna zasięgnąć opinii lekarza. Stosowanie leku Ceroxim w ciąży dopuszczalne jest w sytuacji, gdy korzyści dla matki są większe niż potencjalnego ryzyko dla płodu. 

Stosowanie leku Ceroxim w okresie karmienia piersią uznawane jest za bezpieczne dla dziecka. Badania wykazały, że cefuroksym przedostaje się do mleka matki w ilościach klinicznie nieistotnych. Nie zaobserwowano problemów zdrowotnych u niemowląt karmionych mlekiem matek przyjmujących antybiotyki zawierające cefuroksym. 

Ceroxim — skutki uboczne

Jak każdy lek Ceroxim może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią. 

Ceroxim — działania niepożądane występujące:

 • często (u więcej niż u 1 na 10 pacjentów): zakażenia grzybicze, bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, biegunka, mdłości, wzrost liczby białych krwinek, podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych;
 • niezbyt często (nie więcej niż u 1 na 100 pacjentów): wymioty, wysypki skórne, spadek liczby płytek krwi, spadek liczby białych krwinek.

O innych działaniach niepożądanych występujących z mniejszą częstotliwością (rzadkie, bardzo rzadkie i o nieznanej częstości) można dowiedzieć się z ulotki Ceroxim.

Przechowywanie leku

Ceroxim powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Lek powinien być przechowywany w suchym miejscu w temperaturze nie większej niż 25°C.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ceroxim (3)

Lek Ceroxim należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Długość trwania kuracji i dawkowanie leku zależy od rodzaju i nasilenia zakażenia. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku w przypadku zauważenia poprawy, ponieważ może dojść do namnażania „ocalałych” bakterii i wystąpienia u nich odporności na antybiotyk.

W leczeniu dzieci wykorzystuje się lek w postaci zawiesiny sporządzonej z proszku. Niestety substancja czynna preparatu — cefuroksym — powoduje, że jest on gorzki w smaku, w związku z tym jest raczej niechętnie przyjmowany przez dzieci. Aby złagodzić nieprzyjemne odczucia, odmierzoną dawkę leku można rozcieńczyć w zimnym soku, kefirze lub jogurcie i w tej postaci podać dziecku. Ważne, aby tak przygotowany płyn podać bezpośrednio po wymieszaniu.

Ceroxim zawiera cefuroksym, antybiotyk z grupy cefalosporyn. Łączenie alkoholu z cefalosporynami może doprowadzić do reakcji disulfiramowej, czyli ostrej nietolerancji alkoholu spowodowanej nieprawidłową pracą wątroby i kumulacją aldehydu octowego. W wyniku reakcji może dojść do zaburzeń rytmu serca, znacznego wzrostu ciśnienia, silnego bólu głowy, drgawek i utraty przytomności. Dlatego nie zaleca się picia alkoholu podczas leczenia lekiem Ceroxim.

Wyślij wiadomość do farmaceuty

  e-Konsultacja z Receptą Online
  Ceroxim

  Wypełnij formularz medyczny, aby
  rozpocząć e-konsultację lekarską
  bez wychodzenia z domu.

  skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.