Vessel Due F to lek przeciwzakrzepowy, przeznaczony do leczenia objawowego pierwotnej i wtórnej przewlekłej niewydolności żylnej. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.
Wspomagająco stosowany jest jako uzupełnienie terapii miejscowej żylnych owrzodzeń podudzi oraz w przedłużonej, wtórnej profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
Poniższy opis przedstawia najważniejsze informacje na temat działania preparatu, wskazania do jego stosowania oraz sposób dawkowania. Więcej informacji zawiera dołączona do opakowania leku Vessel Due F ulotka dla pacjenta. W serwisie Receptomat.pl uzyskasz natomiast szybką telekonsultację medyczną oraz zamówisz e-receptę na lek Vessel Due F.
dawki / postać | Vessel Due F 250 LSU (kapsułki miękkie), 300 LSU/ml (roztwór do wstrzykiwań) |
substancja czynna | sulodeksyd (sulodexidum) |
dostępność | lek na receptę |
kategoria | leki przeciwzakrzepowe |
podmiot odpowiedzialny | Alfa Wassermann Polska Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa |
Lek Vessel Due F można kupić wyłącznie na receptę i nie on podlega refundacji. Dostępny jest w dawce 250 LSU (jednostek standaryzowanych), w opakowaniach zawierających 25 lub 50 kapsułek oraz w formie roztworu do wstrzykiwań 300 LSU/ml w opakowaniu 10 ampułek po 2 ml.
Vessel Due F 250 LSU 25 kaps. - cena wynosi 44-55 zł
Vessel Due F 250 LSU 50 kaps. - cena wynosi 67-80 zł
Vessel Due F 300 LSU/ml roztwór do wstrzyknięć 10 ampułek – cena wynosi 90-103 zł
Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.
Substancja czynna leku to sulodeksyd (sulodexidum), który jest mieszaniną wielocukrów (glikozaminoglikanów) w proporcjach 80% siarczanu heparanu i 20% siarczanu dermatanu. Sulodeksyd ma działanie przeciwzakrzepowe w obrębie naczyń tętniczych i żylnych. Normalizuje zwiększoną lepkość krwi u osób ze zmianami naczyniowymi i ryzykiem zakrzepicy oraz zmniejsza stężenie lipidów.
Sprawdź opinie pacjentów o Vessel Due F.
Oprócz substancji czynnej sulodeksydu (250 LSU) lek Vessel Due F zawiera substancje pomocnicze: laurylosarkozynian sodu, krzemionka koloidalna uwodniona, triacetyna, żelatyna, glicerol, parahydroksybenzoesan sodowy etylu, parahydroksybenzoesan sodowy propylu, dwutlenek tytanu (E 171), czerwony tlenek żelaza (E 172).
Wskazania do stosowania preparatu obejmują:
Sposób i czas dawkowania preparatu określa lekarz - zaleceń tych należy ściśle przestrzegać.
Sugerowane przez producenta leku Vessel Due F dawkowanie wynosi:
Nie należy stosować leku Vessel Due F jeżeli u pacjenta stwierdzono:
UWAGA! Nie należy stosować leku jeżeli pacjent stosuje heparynę lub doustne antykoagulanty (leki spowalniające lub uniemożliwiające krzepnięcie krwi).
Sulodeksyd może nasilać działanie podawanej jednocześnie heparyny oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach, również tych dostępnych bez recepty.
Niewskazane jest stosowanie leku Vessel Due F w ciąży i okresie karmienia piersią. Pacjentka podejrzewająca bycie w ciąży lub planująca w nią zajść powinna skonsultować z lekarzem zasadność stosowania leku – czy spodziewane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.
Podczas terapii lekiem Vessel Due F działania niepożądane o różnym nasileniu mogą się pojawić, chociaż nie dotyczą one każdego pacjenta.
W zależności od częstości występowania można zaobserwować następujące działania niepożądane Vessel Due F:
Lek Vessel Due F należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Najczęstsze pytania dotyczące leku Vessel Due F.
Czas oraz dawkowanie leku określa lekarz, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia oraz rodzaj i nasilenie dolegliwości pacjenta. Wskazań tych należy precyzyjnie przestrzegać. Zalecane przez producenta sposoby i czas stosowania leku Vessel Due F zawiera ulotka dla pacjenta dołączona do opakowania.
Lek Vessel Due F przyjmuje się pomiędzy posiłkami. W przypadku pominięcia jednej dawki należy ją zażyć jak najszybciej. Jeżeli jednak zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki należy zrezygnować z zażycia dawki pominiętej. Nie należy w takim przypadku przyjmować dawki podwójnej.
Nie są znane bezpośrednie reakcje leku Vessel Due F z alkoholem. Pamiętać trzeba jednak, że spożycie alkoholu podczas każdej terapii lekowej może zaburzyć jej efekty, zwiększając lub zmniejszając wchłanianie leku oraz potęgując działania niepożądane.
Według informacji producenta lek Vessel Due F odstawienie leku nie ma wpływu na obniżenie się ciśnienia tętniczego. Jeżeli doszło do takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.
Tak. Lek Vessel Due F jest dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Odpłatność za lek wynosi 100%.
Vessel Due F jest lekiem przeciwzakrzepowym, dlatego też w przypadku szczepienia przeciwko Covid-19 zaleca się zachowanie ostrożności, ze względu na możliwość wystąpienia krwawień. Ostateczną decyzję o kwalifikacji do szczepienia musi podjąć lekarz prowadzący.