3068$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Tardyferon

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Tardyferon – informacje o leku:

Żelazo Tardyferon to lek pozwalający na dostarczenie do organizmu jonów żelaza w przypadku niedoborów żelaza lub w przypadkach zwiększonego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek (np. w okresie ciąży, w połogu lub u młodzieży w okresie wzrostu). Specjalna konstrukcja tabletki preparatu pozwala na powolne uwalnianie i optymalne wchłanianie żelaza także w dalszych odcinkach jelita.

  • dawki: Tardyferon 80 mg
  • postać: tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu
  • substancja czynna: siarczan żelaza (Ferrosi sulfas)
  • kategoria: Niedobory żelaza, Niedokrwistość

Tardyferon – ulotka dla pacjenta

Producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca

  • Podmiot odpowiedzialny: Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o., ul. Belwederska 20/22, 00-762 Warszawa
  • Wytwórca: Pierre Fabre Medicament Production, site Progipharm, Rue du Lycée, 45500 Gien, Francja

Ile kosztuje lek Tardyferon 80 mg? Cena, refundacja

Opakowanie leku Tardyferon zawiera 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu. 

Cena za lek Tardyferon wynosi około 18-22 zł w zależności od apteki, w przyszłości cena może ulec zmianie. Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją.

Tardyferon – opis i właściwości, jak działa

Lek dostarcza jonów żelaza, co ma zapobiec rozwojowi niedoboru żelaza oraz jest wskazany w leczeniu niedokrwistości wynikającej ze zbyt niskiej ilości tego pierwiastka w organizmie. Lek nie ma wpływu na wytwarzanie czerwonych krwinek ani nie leczy niedokrwistości wywołanej innymi czynnikami niż niedobór żelaza. Tabletki z żelazem Tardyferon działanie opierają na stopniowym uwalnianiu jonów żelaza, co ma wpływ na ich optymalne tempo wchłaniania w jelicie.

Tardyferon – zamienniki zawierające tę samą substancję czynną to: Tardyferon-Fol.

Inne leki w naszej bazie to m.in. AciprexTisercin.

Tardyferon – skład leku

Substancją czynną leku jest żelazo(II) w postaci żelaza(II) siarczanu wysuszonego 247,25 mg, co odpowiada dawce 80 mg.

Pozostałe składniki leku to: maltodekstryna, celuloza mikrokrystaliczna, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ A) 30% dyspersja, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ B) 30% dyspersja, trietylu cytrynian, talk, glicerolu dibehenian. 

Skład otoczki: Sepifilm LP010 (hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy), trietylu cytrynian, żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171).

Stosowanie leku Tardyferon – na co i dla kogo?

Tabletki Tardyferon 80 mg pozwalają zapobiec zwiększonemu zapotrzebowaniu na żelazo w okresie ciąży i karmienia piersią, w połogu oraz u młodzieży w okresie intensywnego wzrostu. Lek pomaga zapobiec niedoborom żelaza oraz niedokrwistości wywołanej niedostateczną ilością tego pierwiastka w organizmie. Ułatwia też leczenie tego rodzaju anemii.

Jak stosować Tardyferon? Specjalna konstrukcja tabletki pozwala na stopniowe uwalnianie jonów żelaza z tabletki oraz wchłanianie go także w końcowych odcinkach jelita. Pozwala to zmniejszyć ilość objawów niepożądanych oraz uniknąć nagłego wchłonięcia do surowicy krwi całej dawki żelaza.

Lek z żelazem stosuje się w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz w profilaktyce niedoboru żelaza u kobiet w okresie ciąży przy niedostatecznej podaży tego pierwiastka w diecie.

Te tabletki z żelazem mogą być stosowane u dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 10 lat. Nie zaleca się stosowania leku Tardyferon u młodszych pacjentów.

Tardyferon – dawkowanie

Na podstawie nasilenia objawów i wyników badań laboratoryjnych specjalista określa dawkowanie leku Tardyferon oraz długość leczenia. Tabletki z żelazem stosuje się doustnie według wytycznych lekarza, popijając dużą ilością wody, najlepiej stosować przed lub podczas posiłku.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza – leczenie

Dawki dla dorosłych i dzieci powyżej 10 lat: 1 do 2 tabletek na dobę. Leczenie trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, aby przy regularnym zażywaniu leku uzupełnić zapasy żelaza. Lekarz może zdecydować o przedłużeniu leczenia.

Stosowanie profilaktyczne – zapobieganie niedoborom żelaza

Gdy zostanie zdiagnozowany utajony niedobór żelaza, wówczas zaleca się stosowanie 1 tabletki na dobę co drugi dzień.

Dawki Tardyferon dla kobiet w ciąży – 1 tabletka stosowana co drugi dzień w czasie dwóch ostatnich trymestrów ciąży.

Tardyferon – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku w sytuacji, gdy pacjent ma uczulenie na siarczan żelaza lub inny składnik preparatu. Podobnie w sytuacji, gdy stwierdzono nadmiar żelaza w organizmie, np. w przypadku hemochromatozy, talasemii, niewydolności szpiku kostnego lub niedokrwistości opornej na leczenie.

Ważne, aby nie podawać leku dzieciom poniżej 10 lat. Toksyczna dawka żelaza jest mniejsza dla dzieci niż dla dorosłych pacjentów. 

Jeśli lek podawany jest w celu uzupełnienia niedoboru żelaza w organizmie, wówczas należy to połączyć z leczeniem przyczyny niedoboru.

Interakcja z innymi lekami

Ważne, aby przed rozpoczęciem zażywania tabletek z żelazem Tardyferon poinformować lekarza o wszystkich innych stosowanych lekach, bowiem ich składniki mogą wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. W szczególności należy poinformować lekarza o przyjmowaniu następujących preparatów:

  • niektóre antybiotyki (tetracykliny lub fluorochinolony),
  • bisfosfoniany (leki stosowane w leczeniu osłabionych kości);
  • penicylamina (lek stosowany w leczeniu chorób stawów);
  • sole glinu, wapnia i magnezu (leki stosowane w leczeniu nadmiaru kwasu w żołądku: preparaty mineralne działające na układ pokarmowy, węgiel lub leki zobojętniające kwas żołądkowy);
  • tyroksyna (lek stosowany w leczeniu choroby tarczycy);
  • metylodopa, lewodopa, karbidopa (leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona);
  • suplementy i (lub) leki zawierające cynk lub wapń;
  • kolestyramina;
  • NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Można stosować Tardyferon w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Ważne jednak, aby decyzję o zażywaniu leku podjąć wspólnie z lekarzem na podstawie objawów i wyników badań laboratoryjnych.  

Skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także tabletki z żelazem Tardyferon mogą powodować pojawienie się działań niepożądanych. Warto jednak pamiętać, że skutki uboczne leku nie u każdego pacjenta stosującego lek pojawią się.

Często występujące skutki uboczne leku Tardyferon (które mogą pojawić się statystycznie u 1 na 10 pacjentów) to:

  • biegunka,
  • zaparcia,
  • ból brzucha,
  • uczucie przepełnienia żołądka,
  • nudności,
  • ciemne zabarwienie stolca.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (pojawiające się z częstością do 1 na 100 pacjentów) to:

  • obrzęk krtani (obrzęk gardła), 
  • nieprawidłowe stolce, 
  • dyskomfort i ból w nadbrzuszu (niestrawność), 
  • wymioty, 
  • ostre zapalenie żołądka, 
  • świąd, 
  • czerwona wysypka (wysypka rumieniowa).

Inne działania niepożądane o nieznanej częstotliwości to: wysypka z towarzyszącym swędzeniem (pokrzywka), martwica płuc (obumarcie tkanki), ziarniniak płuc (stan zapalny), reakcja alergiczna (reakcja nadwrażliwości), zwężenie oskrzeli (zwężenie dróg oddechowych), zabarwienie zębów, owrzodzenia jamy ustnej, zmiany w przełyku, zabarwienie przewodu pokarmowego (melanoza układu pokarmowego).

Przechowywanie leku

Producent nie podaje specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Ważne, aby preparat trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Źródła: 

  • Charakterystyka Produktu Leczniczego
  • Tardyferon – ulotka dla pacjenta

Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Tardyferon (3)

Tardyferon 80 mg zawiera siarczan magnezu, jest to preparat dostępny na receptę, przeznaczony do uzupełniania niedoboru żelaza lub zapobiegania powstawaniu tych braków. W aptekach dostępny jest także lek Tardyferon-Fol, który dodatkowo w składzie zawiera także kwas foliowy.

Różne są schematy przyjmowania leku w zależności od dawkowania. Warto zapytać lekarza o najlepszą porę przyjmowania dawek leku. Zaleca się jednak, aby robić to przed lub w trakcie posiłku aby zminimalizować ryzyka pojawienia się działań niepożądanych.

Żelazo (tabletki Tardyferon) nie powinno być przyjmowane z czerwonym winem, a także z dużymi ilościami kawy i herbaty. Mogą one bowiem zmniejszać wchłanianie żelaza.

e-Konsultacja z Receptą Online
Tardyferon

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.