e-Konsultacja po Receptę Online

Rytmonorm 150

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Rytmonorm 150 to lek zawierający chlorowodorek propafenonu – substancję o działaniu przeciwarytmicznym. Preparat jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów z takimi zaburzeniami rytmu serca jak częstoskurcz węzłowy, zespół Wolffa-Parkinsona-White’a, napadowe migotanie przedsionków i ciężka objawowa tachyarytmia komorowa. Dawkowanie leku Rytmonorm 150 jest ustalane indywidualnie przez lekarza.

Rytmonorm 150 – co to za lek?

Rytmonorm 150 to lek dedykowany pacjentom z tachyarytmią serca. Jest to zaburzenie charakteryzujące się nieprawidłową, zbyt szybką akcją serca. Może rozwijać się wskutek przejęcia roli rozrusznika przez inny element układu bodźcoprzewodzącego niż węzeł zatokowo-przedsionkowy, jak w przypadku częstoskurczu węzłowego. W migotaniu przedsionków istnieje wiele ognisk, które chaotycznie pobudzają serce do skurczu. Prowadzi to do zwiększonego zapotrzebowania mięśnia na energię oraz gorszego zaopatrzenia narządów obwodowych w krew. Innym zaburzeniem jest zespół Wolffa-Parkinsona-White’a cechujący się występowaniem dodatkowej drogi przewodzenia. Lek Rytmonorm 150 ma za zadanie unormowanie akcji serca.

Na co stosuje się Rytmonorm 150?

Lek Rytmonorm 150 jest stosowany w leczeniu objawowych tachyarytmii nadkomorowych: częstoskurczu węzłowego, częstoskurczu nadkomorowego u osób z zespołem Wolffa-Parkinsona-White’a i napadowego migotania przedsionków. Ponadto, może być podany przez lekarza w przypadku ciężkiej, objawowej tachyarytmii komorowej stwarzającej zagrożenie dla życia.

Jak działa Rytmonorm 150?

Chlorowodorek propafenonu, będący substancją czynną leku Rytmonorm 150, charakteryzuje się działaniem przeciwarytmicznym. Przywraca i utrzymuje prawidłowy rytm serca. Mechanizm działania tej substancji jest złożony i obejmuje między innymi stabilizowanie błony komórkowej oraz blokowanie kanałów sodowych. Substancja ta wykazuje również słabe działanie beta-adrenolityczne.

Dla kogo jest przeznaczony lek Rytmonorm 150?

Lek Rytmonorm 150 jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Co wchodzi w skład leku Rytmonorm 150?

Tabletki powlekane Rytmonorm 150 zawierają substancję czynną propafenonu chlorowodorek w ilości 150 mg. 

Pozostałe substancje pomocnicze to: 

  • zawarte w rdzeniu tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, skrobia żelowana, hypromeloza, magnezu stearynian, woda oczyszczona,
  • zawarte w otoczce tabletki: makrogol 400, makrogol 6000, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171).

Rytmonorm 150 – zamienniki

W przypadku leku Rytmonorm 150 zamiennik to np. Polfenon.

Rytmonorm 150 – dawkowanie

Dawkowanie Rytmonorm 150 jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Ze względu na gorzki smak oraz działanie powierzchniowo znieczulające, tabletki powlekane należy połykać w całości, bez rozgryzania. Lek należy popijać wodą. Sok grejpfrutowy może zwiększać stężenie substancji czynnej we krwi. 

Przy masie ciała wynoszącej około 70 kg zalecana dawka dobowa wynosi od 450 mg do 600 mg, w podziale na dwie lub trzy dawki. U pacjentów z niższą masą ciała stosuje się odpowiednio mniejsze dawki. W niektórych przypadkach dawka dobowa może być zwiększona do 900 mg. Dawkę można zwiększyć po 3-4 dniach leczenia. W przypadku wystąpienia znacznego poszerzenia zespołu QRS lub bloku przedsionkowo-komorowego drugiego lub trzeciego stopnia, lekarz może rozważyć zmniejszenie dawki. Dawkę podtrzymującą należy ustalać pod kontrolą kardiologiczną, z monitorowaniem EKG i ciśnienia tętniczego krwi.

U pacjentów w podeszłym wieku, z istotną niewydolnością lewokomorową lub ze strukturalną chorobą serca leczenie należy rozpoczynać stopniowo i prowadzić je z zachowaniem szczególnej ostrożności. Należy podawać niewielkie dawki i stopniowo je zwiększać, przy czym zwiększenie dawki jest możliwe po 5-8 dniach leczenia.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek może dochodzić do kumulacji leku. Lekarz powinien indywidualnie dobrać dawkowanie, kontrolując EKG i stężenie leku w osoczu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Rytmonorm 150 mg, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Rytmonorm 150

Nie należy stosować dawki podwójnej. 

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Rytmonorm 150, przedawkowanie

Przedawkowanie może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy serca, wstrząsu kardiogennego, a w skrajnych przypadkach do zgonu. Mogą również wystąpić kwasica metaboliczna, bóle głowy, zawroty głowy, nieostre widzenie, zaburzenia czucia, drżenie, nudności, zaparcia, suchość w jamie ustnej oraz drgawki. W przebiegu ciężkich zatruć mogą pojawić się drgawki toniczno-kloniczne, parestezje, senność, śpiączka i zatrzymanie czynności oddechowej. W razie przedawkowania należy natychmiast zgłosić się do najbliższego szpitala.

Rytmonorm 150 – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Rytmonorm 150 – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na chlorowodorek propafenonu lub inny składnik leku,
  • zespół Brugadów,
  • istotna klinicznie strukturalna choroba serca, w tym zawał mięśnia sercowego w ciągu ostatnich 3 miesięcy, niewyrównana zastoinowa niewydolność serca z frakcją wyrzutową lewej komory poniżej 35%, wstrząs kardiogenny (z wyjątkiem wstrząsu wywołanego niemiarowością),
  • objawowa ciężka bradykardia,
  • zaburzenia czynności węzła zatokowego, zaburzenia przewodzenia przedsionkowego, blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub wyższego stopnia, blok odnóg pęczka Hisa lub blok dystalny (bez stymulatora serca),
  • ciężkie niedociśnienie tętnicze,
  • objawy zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej,
  • ciężka obturacyjna choroba płuc,
  • miastenia,
  • jednoczesne stosowanie rytonawiru.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem stosowania leku Rytmonorm 150 należy skonsultować się z lekarzem. Propafenon może wywoływać lub nasilać zaburzenia rytmu serca. Lekarz powinien regularnie monitorować stan pacjenta, w tym wykonywać badania EKG, aby ocenić reakcję na lek i wykluczyć zespół Brugadów. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z wszczepionym stymulatorem serca, gdyż konieczne może być ponowne zaprogramowanie urządzenia. Lek jest przeciwwskazany u osób z istotną klinicznie chorobą strukturalną serca oraz wymaga ostrożności u osób z astmą. Może również prowadzić do przekształcenia napadowego migotania przedsionków w trzepotanie przedsionków z blokiem przewodzenia 2:1 lub przewodzeniem 1:1.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Rytmonorm 150 z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Rytmonorm 150 w ciąży i w okresie karmienia piersią

Należy powiadomić lekarza o ciąży, jej podejrzeniu lub planowaniu oraz o karmieniu piersią. Stosowanie leku Rytmonorm 150 w okresie ciąży jest dozwolone tylko wówczas, gdy lekarz oceni, że korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Kobiety karmiące piersią powinny zachować ostrożność podczas leczenia Rytmonorm 150, gdyż nie badano przenikania leku do mleka kobiecego.

Rytmonorm 150 a prowadzenie pojazdów 

Rytmonorm 150 mg może wywoływać działania niepożądane mające wpływ na szybkość reakcji i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Należą do nich: nieostre widzenie, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, hipotonia ortostatyczna. W przypadku ich wystąpienia należy odstąpić od prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Rytmonorm 150 – skutki uboczne 

Stosując lek Rytmonorm 150 należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Bardzo częste skutki uboczne Rytmonorm 150 występują u więcej niż 1 na 10 osób i obejmują:

  • zawroty głowy (z wyłączeniem zawrotów o charakterze obwodowym),
  • zaburzenia przewodzenia w sercu,
  • kołatania serca.

Działania niepożądane Rytmonorm 150, które występują często (tj. u mniej niż 1 na 10 osób), to:

  • niepokój, zaburzenia snu,
  • bóle głowy, zaburzenia smaku,
  • nieostre widzenie,
  • bradykardia (w tym zatokowa), tachykardia, trzepotanie przedsionków,
  • duszność,
  • bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunki, zaparcia, suchość w jamie ustnej,
  • nieprawidłowe wyniki parametrów wątroby (wzrost aktywności ALT, AST, GGTP, ALP),
  • bóle w klatce piersiowej, osłabienie, zmęczenie, gorączka.

Do niezbyt częstych (tj. występujących u mniej niż 1 na 100 osób) skutków ubocznych Rytmonorm 150 należą:

  • zbyt mała liczba płytek krwi,
  • spadek apetytu, koszmary senne,
  • omdlenie, zaburzenia koordynacji ruchowej, drętwienia, mrowienia,
  • zawroty głowy,
  • tachykardia komorowa,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niedociśnienie tętnicze,
  • wzrost obwodu brzucha, wzdęcia,
  • pokrzywka, świąd, wysypka, rumień,
  • zaburzenia erekcji.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Rytmonorm 150. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.

Jak przechowywać lek Rytmonorm 150?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Rytmonorm 150? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Rytmonorm 150 znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Rytmonorm 150 nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Rytmonorm 150 to lek zawierający propafenon – substancję o działaniu przeciwarytmicznym. Preparat może być stosowany przez dorosłych pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Dawkowanie preparatu ustala lekarz, w oparciu o stan kliniczny pacjenta, jego samopoczucie i dodatkowe obciążenia. Do najczęstszych skutków ubocznych leku należą zawroty głowy, zaburzenia przewodzenia i kołatania serca. 

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Rytmonorm 150 (7)

Chociaż nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do picia alkoholu podczas stosowania Rytmonorm 150, ze względu na potencjalne interakcje i ryzyko zdrowotne, zaleca się zachowanie ostrożności. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o spożywaniu alkoholu w trakcie leczenia tym lekiem.

Nie, lek Rytmonorm 150 jest dostępny wyłącznie na receptę.

Po podaniu doustnym lek Rytmonorm 150 zaczyna działać w ciągu około 1-2 godzin i osiąga maksymalne stężenie we krwi po 2-4 godzinach.

Czas trwania terapii lekiem Rytmonorm 150 oraz jego dawkowanie powinny być ściśle kontrolowane przez lekarza, a decyzje o przedłużeniu leczenia opierają się na indywidualnej ocenie stanu zdrowia pacjenta. Ważne, aby nie zmieniać dawkowania ani czasu stosowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Tabletki Rytmonorm 150, zawierające propafenon, są stosowane w leczeniu objawowych tachyarytmii nadkomorowych oraz ciężkiej tachyarytmii komorowej, jeśli lekarz uzna ją za zagrażającą życiu. Zasadniczo, Rytmonorm 150 jest lekiem przeznaczonym do stosowania w długoterminowym leczeniu arytmii, a nie jako środek doraźny.

Lek Rytmonorm 150 wykazuje słabe działanie β-adrenolityczne, co może wpływać na ciśnienie krwi, szczególnie u osób już cierpiących na niedociśnienie lub przy nieodpowiednim stosowaniu leku.

Tak, lek Rytmonorm 150 wpływa na pracę serca. Działa przeciwarytmicznie poprzez stabilizację błony komórkowej oraz blokowanie kanałów sodowych i beta-adrenergicznych.

e-Konsultacja po Receptę Online
Rytmonorm 150

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem