e-Konsultacja po Receptę Online

Momecutan

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Momecutan? Cena, refundacja

Lek dostępny jest jedynie na receptę i podlega refundacji 50%. W określonych wskazaniach jest bezpłatny dla seniorów (>75 lat). Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.

  • Momecutan maść – cena za tubę 50 g waha się od ok. 11-12 zł (bez refundacji 20-21 zł),
  • Momecutan – cena za tubę 100 g wynosi od ok. 16-17 zł (bez refundacji 16-17 zł),
  • Momecutan roztwór na skórę – cena za butelkę 50 ml wynosi ok. 8-9 zł (bez refundacji 15-16 zł),
  • Momecutan roztwór na skórę – cena za butelkę 100 ml wynosi ok. 14-15 zł (bez refundacji 28-30 zł).

Momecutan – jak działa, na co i dla kogo?

Zarówno maść, jak i roztwór na skórę Momecutan zawierają substancję czynną mometazon (furoinian mometazonu) – syntetyczny glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym.

Wskazania do stosowania leku to stany zapalne i świąd skóry (maść) oraz owłosionej skóry głowy (płyn) podatne na leczenie miejscowe glikokortykosteroidami:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • kontaktowe zapalenie skóry (pokrzywka, wyprysk),
  • łuszczyca,
  • toczeń rumieniowaty,
  • liszaj pokrzywkowy,
  • odczyny po ukąszeniu owadów.

Momecutan – zamienniki

Inne roztwory i maści sterydowe na skórę dostępne na receptę, zawierające tę samą substancję czynną (mometazon) to: Edelan, Elocom, Elosone, Mometaxon.

Inne leki w naszej bazie to m.in. NimesilNeurovit.

Momecutan – skład leku

Zarówno roztwór, jak i maść sterydowa na skórę Momecutan zawierają substancję czynną mometazon w dawce 1 mg/g.

Pozostałe składniki maści: wazelina biała (zawiera all-rac-α-Tokoferol), wosk biały, glikolu propylenowego monopalmitynostearynian, glikol heksylenowy, kwas fosforowy rozcieńczony (10%).

Pozostałe składniki płynu: sodu diwodorofosforan dwuwodny, hydroksypropyloceluloza, glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona, kwas fosforowy rozcieńczony (10%).

Momecutan – dawkowanie

Lek stosuje się miejscowo 1 raz na dobę, smarując cienką warstwą zmienione chorobowo obszary skóry. 

Maści ani płynu Momecutan nie należy stosować długotrwale, ani na duże powierzchnie skóry (>20%). Stosowanie na twarz nie powinno trwać dłużej niż 5 dni, na pozostałe części ciała dłużej niż 21 dni. Więcej informacji na ten temat zawiera dołączona do opakowania Momecutan ulotka dla pacjenta.

Momecutan – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Momecutan, gdy u pacjenta stwierdzono:

  • uczulenie na mometazon, inne glikortykosteroidy albo jakikolwiek składnik leku,
  • trądzik pospolity lub różowaty,
  • zapalenie skóry wokół ust,
  • świąd okolicy odbytu i narządów płciowych,
  • pieluszkowe zapalenie skóry,
  • zakażenia skóry (bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, grzybicze),
  • zakażenie wirusem opryszczki i półpaśca,
  • gruźlicę,
  • kiłę,
  • odczyny poszczepienne.

Należy unikać długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry (>20%) ze względu na ryzyko wystąpienia zmian zanikowych skóry i ogólnoustrojowych działań niepożądanych. 

Wskazana jest ostrożność przy stosowaniu w okolicach oczu i powiek z uwagi na niewielkie ryzyko wystąpienia jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej. 

Leku nie należy nakładać na rany i owrzodzenia.

Interakcja z innymi lekami

Leki przeciwgrzybicze zawierające itrakonazol i ketokonazol mogą zaburzać metabolizm mometazonu i tym samym nasilać działania niepożądane.

Leki antydiuretyczne zawierające desmopresynę stosowane wraz z mometazonem zwiększają ryzyko wystąpienia bólu głowy, wymiotów, nudności, drgawek, zaburzeń oddechu i zatrzymania pracy mięśnia sercowego.

Leki przeciwastmatyczne zawierające wilanterol mogą w połączeniu z mometazonem doprowadzić do spadku stężenia potasu w osoczu krwi (hipokaliemia).

Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie maści lub roztworu na skórę Momecutan przez pacjentki będące w ciąży lub karmiące piersią powinno się odbywać wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza.

Substancja czynna leku może przenikać do łożyska i tym samym wpłynąć na wzrost nienarodzonego dziecka. Mometazon przenika do mleka matki – w razie konieczności stosowania maści na większe obszary skóry należy zrezygnować z karmienia piersią.

Momecutan – skutki uboczne

Momecutan, tak jak każdy inny lek, może powodować objawy niepożądane. Nie występują one jednak u każdego pacjenta.

Działania niepożądane Momecutan to najczęściej mrowienie i kłucie skóry (ok. 1 na 10 pacjentów) oraz grudki i krosty na skórze (ok. 1 na 100 pacjentów). 

Rzadko lub bardzo rzadko: jaskra, zapalenie mieszków włosowych, zakażenia skóry, czyraki, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, nadmierne owłosienie, zaniki skóry, świąd i nieprawidłowe czucie skóry (parestezja).

Przechowywanie leku

Momecutan powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Momecutan (3)

Cienką warstwę maści Momecutan nakłada się na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry 1 raz na dobę. Ze względu na możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych skutków ubocznych nie należy smarować więcej niż 20% powierzchni ciała. Stosowanie leku nie powinno trwać dłużej niż 3 tygodnie (w przypadku twarzy nie dłużej niż 5 dni).

Maść Momecutan łagodzi objawy wszelkich stanów zapalnych i świądu skóry, reagujących na leczenie miejscowe glikokortykosteroidami. Są to zwłaszcza: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz kontaktowe zapalenie skóry wywołane podrażnieniami lub alergią.

Tak. Momecutan to maść sterydowa, stosowana w leczeniu objawów stanów zapalnych skóry. Jej głównym składnikiem jest mometazon, czyli syntetyczny glikokortykosteroid do stosowania miejscowego. Mometazon działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo oraz immunosupresyjnie.

e-Konsultacja po Receptę Online
Momecutan

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem