Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznego leku na dnę moczanową lub kamicę nerkową? Dowiedz się o zastosowaniu, działaniu i dawkowaniu leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytanie, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Milurit.
postać / dawka | tabletki, 100 mg, 300 mg |
substancja czynna | allopurynol (Allepurinolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | zapobieganie dnie moczanowej, stany związane z nadmiarem kwasu moczowego w organizmie (kamienie nerkowe, choroby nerek), leczenie z powodu nowotoworu, zaburzenia czynności niektórych zaburzeń enzymatycznych |
podmiot odpowiedzialny | PROTERAPIA Spółka z o.o., ul. Komitetu Obrony Robotników 45 D, 02-146 Warszawa |
Lek objęty jest częściową refundacją i występuje w różnych wariantach dawkowania oraz w różnych wielkościach opakowań (po 30 tabletek lub po 50 tabletek):
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Milurit wpływa na zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi i w moczu.
Substancją czynną preparatu jest allopurynol. To analog hipoksantyny, która powstaje po przemianach puryn (związków azotowych) w organizmie i w dużych ilościach jest wydalana z moczem.
Allopurynol działa poprzez zachowanie działania enzymu, który uczestniczy w produkcji kwasu moczowego, co prowadzi do obniżenia jego stężenia we krwi i w moczu. To z kolei zapobiega powstawaniu kryształów kwasu moczowego w tkankach lub/i stymuluje ich rozpad.
Sprawdź opinie pacjentów o Milurit.
Wskazania do stosowania leku to:
Lek może być stosowany u dorosłych i w wyjątkowych sytuacjach u dzieci, ale wyłącznie pod kontrolą lekarza. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie.
Milurit - zamienniki zawierające tę samą substancję czynną to m.in.: Allupol, Argadopin.
Inne leki w naszej bazie to m.in. Colchicum Dispert, Biofenac.
Substancją czynną leku jest allopurynol.
Pozostałe składniki to:
Tabletki 100 mg: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon K-25, talk, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).
Tabletki 300 mg: mikrokrystaliczna celuloza, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Lek zazwyczaj stosuje się w terapiach długoterminowych. Dawkowanie leku jest ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie jego stanu i reakcji na leczenie.
Tabletki Milurit przyjmuje się raz na dobę po posiłku. W okresie zażywania tego leku pacjent powinien dbać o picie dużej ilości płynów, nawet 2-3 litry na dobę. W razie wystąpienia lub nasilenia się działań niepożądanych związanych z przewodem pokarmowym (nudności, wymioty), lekarz może zalecić stosowanie leku w dawkach podzielonych (np. 2-3 razy na dobę).
Terapię rozpoczyna się zazwyczaj od małej dawki leku (np. 100 mg/dobę). Ma to na celu zmniejszenie ryzyka pojawienia się działań niepożądanych. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, specjalista może zalecić zwiększenie dawki.
Zalecane dawki w leczeniu podtrzymującym wynoszą:
Przelicznik leku Milurit na masę ciała to dawka 2 do 20 mg/kg masy ciała/dobę.
W razie potrzeby lekarz będzie zwiększał dawkę stopniowo, aż do uzyskania pożądanego stężenia kwasu moczowego we krwi.
Rzadko zdarzają się przypadki stosowania tego leku u dzieci, z wyjątkiem niektórych chorób nowotworowych (m.in. białaczki) lub zaburzeń enzymatycznych (np. w zespole Lescha-Nyhama).
W tej grupie wiekowej stosuje się dawki 10 do 20 mg/kg masy ciała na dobę. Maksymalna dobowa dawka w tym przypadku to 400 mg podawana w 3 podzielonych dawkach.
Pacjent nie powinien stosować leku jeśli ma uczulenie na allopurynol lub inny składnik leku.
Są sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność przed rozpoczęciem leczenia:
Warto sobie zdawać sprawę, że w początkowym okresie leczenia lekiem Milurit może wystąpić ostry atak dnawego zapalenia stawów. Dlatego lekarz może profilaktycznie zalecić przyjmowanie przez co najmniej miesiąc leków przeciwzapalnych lub kolchicyny.
Pacjenci stosujący leki na cukrzycę (np. chlorpropamid) powinni uprzedzić o tym lekarza przed rozpoczęciem leczenia tabletkami Milurit. To ważne, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawki chlorpropamidu, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Składniki leków mogą wzajemnie na siebie oddziaływać, a to może wpływać na bezpieczeństwo stosowania i skuteczność preparatów. Dlatego przed rozpoczęciem terapii warto powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych obecnie i w przeszłości lekach. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy pacjent stosuje:
Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli pacjent zażywa leki na choroby serca lub zmaga się z wysokim ciśnieniem tętniczym, szczególnie gdy stosuje leki zaliczane do grupy inhibitorów ACE (np. ramipryl, kaptopryl). Przed rozpoczęciem terapii warto omówić z lekarzem potencjalne interakcje i zastanowić się nad zmianą dawkowania.
Należy z dużą ostrożnością podchodzić do stosowania jakichkolwiek leków i innych preparatów leczniczych podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, bowiem mogą one mieć wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie matki i dziecka.
Nie zaleca się stosowania tabletek Milurit w ciąży, bowiem nie jest dostatecznie udokumentowane bezpieczeństwo i wpływ substancji czynnej preparatu na rozwijający się płód i zdrowie kobiety w ciąży.
Składniki leku przenikają do mleka kobiecego, dlatego kobiety karmiące piersią nie powinny stosować tego leku.
Tak jak w przypadku stosowania jakichkolwiek innych leków, tak i podczas przyjmowania tego preparatu mogą pojawić się działania niepożądane. Ważne jednak, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Skutki uboczne podczas zażywania tabletek Milurit są rzadkie i w większości przypadków mają niewielkie nasilenie.
Jest grupa objawów, które wymagają przerwania stosowania leku i natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Należą do nich:
Wśród innych działań niepożądanych Milurit wymienia się:
O innych, rzadziej występujących skutkach ubocznych stosowania leku Milurit można dowiedzieć się z ulotki producenta.
Nie ma specjalnych wymagań co do przechowywania leku. Należy trzymać go w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Milurit.
W ulotce Milurit brak informacji na temat stosowania leku razem z alkoholem. Należy jednak pamiętać, że jednoczesne zażywanie leków i picie alkoholu może powodować zmianę skuteczności działania i bezpieczeństwa stosowania preparatu. Warto skonsultować z lekarzem picie alkoholu podczas zażywania tabletek Milurit.
Ten lek na dnę moczanową jest przeznaczony do długotrwałej terapii. Jeśli lekarz uzna to za uzasadnione, może zalecić stosowanie leku przez miesiące, a nawet lata, w zależności od stanu pacjenta i jego reakcji na leczenie.
Lek należy zażywać po posiłku, w zależności od dawkowania i występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego należy stosować w jednej dawce lub w dawkach podzielonych. To lekarz zaleci odpowiedni schemat leczenia.
Lek można stosować rano po posiłku lub wieczorem. Warto ustalić schemat leczenia biorąc pod uwagę inne stosowane leki.
Nie, Milurit jest w pełni bezpiecznym lekiem. Dawki leku i czas trwania leczenia ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.
Milurit występuje tylko i wyłącznie na receptę. Na polskim rynku obecnie nie ma produktów z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.