e-Konsultacja z Receptą Online

Colchicum Dispert

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Colchicum Dispert? Cena, refundacja

Lek Colchicum Dispert nie jest objęty refundacją. 

 • Colchicum Dispert  0,5 mg — cena za 20 tabletek drażowanych wynosi od 35 zł do 61 zł
 • Colchicum Dispert 0,5 mg — cena za 50 tabletek drażowanych wynosi od 42 zł do 122 zł

Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.

Colchicum Dispert — jak działa, na co i dla kogo?

Lek Colchicum Dispert zawiera kolchicynę — alkaloid stanowiący wyciąg z nasion zimowita jesiennego. 

Dokładny mechanizm działania kolchicyny nie został w pełni poznany. Wiadomo jednak, że kolchicyna blokuje cykl i podział komórkowy oraz hamuje wytwarzanie i ruchliwość cytokin o szczególnym znaczeniu dla procesów zapalnych. Dzięki czemu działanie kolchicyny pozwala uzyskać silny efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy w leczeniu dny moczanowej (w ostrych napadach) u większości pacjentów.

Colchicum Dispert wykorzystuje się również profilaktycznie w celu przeciwdziałania ostrym napadom dny moczanowej rozpoczynających leczenie diuretykami.

Kolchicyna a COVID

Ponieważ udowodniono, że kolchicyna hamuje aktywację cytokin, przeprowadzono badania nad możliwością wykorzystania kolchicyny w leczeniu pacjentów z powikłaniami wywołanymi przez COVID-19. W ogólnych badaniach na zwierzętach z ostrymi uszkodzeniami płuc wywołanymi przez stany zapalne, uzyskano korzystny efekt zastosowania kolchicyny. 

Jednak badania przeprowadzone wśród osób chorych na COVID-19 nie pozwalają na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Podejrzewa się, że kolchicyna może w nieznacznym stopniu zmniejszać ryzyko hospitalizacji lub zgonu u niektórych pacjentów, jednak ryzyko związane z zastosowaniem kolchicyny i brak wystarczających dowodów na jej wysoką skuteczność, nie pozwala na wydanie oficjalnej zgody na podawanie kolchicyny w celu leczenia COVID-19. 

Colchicum Dispert jest preparatem stosowanym wyłącznie w leczeniu osób dorosłych.  

Colchicum Dispert – zamienniki

W obrocie nie ma bezpośrednich zamienników leku Colchicum Dispert, które miałyby tę samą postać i zawartość substancji aktywnej. Dostępny jest jednak inny preparat zawierający kolchicynę występujący w postaci tabletek powlekanych — Colchican. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Inne leki przeciwbólowe to m.in. NimesilBiofenac.

Colchicum Dispert – skład leku

Lek występuje w postaci tabletek drażowanych.

Substancja czynna: kolchicyna (0,5 mg, co odpowiada 12,71-15,86 mg suchego wyciągu z nasion zimowitu jesiennego).

Pozostałe składniki:

 • rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, kopowidon K 28, kwas stearynowy, stearynian magnezu; 
 • otoczka: talk, powidon K 25, dwutlenek tytanu, guma arabska, makrogol 6000, lekki tlenek magnezu, karmeloza sodowa, sacharoza, szelak, Opalux AS 250000 (sacharoza, czerwień koszenilowa (E 124), żółcień chinolinowa (E 104), dwutlenek tytanu (E 171), powidon), wosk Carnauba.

Substancje pomocnicze użyte do wyekstrahowania kolchicyny: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna.

Colchicum Dispert – dawkowanie

Lek Colchicum Dispert ma bardzo silne działanie, dlatego należy go przyjmować ściśle według zaleceń lekarza. 

W leczeniu ostrych napadów dny moczanowej zwykle w dawce początkowej stosuje się 2 tabletki drażowane, a po godzinie 1-2 tabletki. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 3-4 tabletek drażowanych. Jeśli objawy nie ustępują i konieczne jest kontynuowanie leczenia, zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek drażowanych na dobę, aż do uzyskania poprawy.

W celu zapobiegania ostrym napadom dny moczanowej u pacjentów rozpoczynających przyjmowanie diuretyków, zalecana dawka Colchicum Dispert to 1 tabletka drażowana przyjmowana 1-2 razy na dobę.

Tabletkę należy połknąć w całości popijając wodą.

Colchicum Dispert – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Colchicum Dispert, jeśli:

 • pacjent ma uczulenie na którykolwiek składnik preparatu;
 • pacjenci poddawani są hemodializie;
 • u pacjenta zdiagnozowano ciężką chorobę wątroby lub uszkodzenie nerek;
 • pacjent ma wrażliwy układ pokarmowy, szczególnie jeśli doświadcza ostrych zaburzeń w pracy żołądka i/lub jelit.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku Colchicum Dispert u pacjentów:

 • mających jakiekolwiek problemy z sercem, wątrobą, nerkami i układem pokarmowym;
 • z jakimikolwiek chorobami krwi;
 • w podeszłym wieku (ze względu na ryzyko wystąpienia choroby serca, nerek i wątroby).

Ze względu na brak wystarczającej ilości danych określających bezpieczeństwo i skuteczność stosowania kolchicyny u dzieci i młodzieży, preparat lek Colchicum Dispert zalecany jest wyłącznie osobom dorosłym.

Interakcja z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty. 

Przyjmowanie Colchicum Dispert z innymi lekami, szczególnie statynami (obniżającymi poziom cholesterolu we krwi), cyklosporyną i antybiotykami z grupy makrolipidów, może wpływać na ich działanie lub zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (zwłaszcza jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek).

Zabronione jest przyjmowanie kolchicyny z erytromycyną i klarytromycyną!

Cymetydyna (lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku) lub spożywanie soku grejpfrutowego w nadmiernej ilości, może wywołać wzrost stężenia kolchicyny we krwi i bezpośrednio zagrażać życiu pacjenta!

Stosowanie leku Colchicum Dispert w ciąży i w okresie karmienia piersią

Pacjentki w ciąży lub planujące ciąże powinny poinformować lekarza o tym fakcie przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów zawierających kolchicynę. Stosowanie Colchicum Dispert w ciąży dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy zdaniem lekarza, korzyści dla matki są większe od potencjalnego zagrożenia dla płodu. 

Przeprowadzone badania wykazały, że przyjmowanie przez matki karmiące kolchicyny, skutkuje jej przenikaniem do mleka w różnych ilościach. Jednak stosowane dawki terapeutyczne nie powodują żadnych problemów rozwojowych u dzieci. Dlatego dopuszczalne jest stosowanie leku Colchicum Dispert w okresie karmienia piersią.

Colchicum Dispert — skutki uboczne

Jak każdy lek Colchicum Dispert może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią. W przypadku preparatu Colchicum Dispert objawy niepożądane dotyczą zazwyczaj dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Większość z nich ustępuje po odstawieniu leku lub zmniejszeniu dawki.

Colchicum Dispert — działania niepożądane występujące:

 • często (u więcej niż 1 na 100, ale mniej niż 1 na 10 pacjentów): biegunka, skurcze i bóle brzucha, mdłości, wymioty;
 • niezbyt często (u więcej niż u 1 na 1000, ale mniej niż 1 na 100 pacjentów): zaburzenia funkcji szpiku: anemia hemolityczna (krótszy czas przeżywania czerwonych krwinek), anemia aplastyczna (brak wytwarzania komórek krwi w szpiku), choroby komórek krwi, zaburzenia czynności wątroby (zmiana aktywności enzymów), wzrost stężenia kinazy kreatynowej, zaburzenia czynności nerek, ból i osłabienie mięśni, rozpad mięśni, wypadanie włosów, choroby paznokci.

O działaniach niepożądanych występujących z mniejszą częstotliwością (rzadkie, bardzo rzadkie), można dowiedzieć się z ulotki Colchicum Dispert.

Przechowywanie leku

Colchicum Dispert powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Lek powinien być przechowywany w temperaturze nie większej niż 25°C.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Colchicum Dispert (5)

Lek Colchicum Dispert i inne preparaty zawierające kolchicynę dostępne są wyłącznie na receptę. Wynika to z bardzo silnego działania substancji i konieczności przestrzegania zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania określonych preparatów zawierających kolchicynę. Colchicum Dispert nie jest lekiem refundowanym, więc jego ceny nie zostały ustalone odgórnie. Ceny zależą od poszczególnych aptek.

Wszystkie tabletki z kolchicyną, które można kupić w Polsce dostępne są wyłącznie na receptę.

Producent nie określił bezpieczeństwa stosowania leku razem z alkoholem. Jednak spożywanie alkoholu odwadnia organizm i powoduje wzrost stężenia puryn, co ma istotny wpływ na rozwój dny moczanowej. Wydaje się więc bezzasadne leczenie lub zapobieganie wystąpieniu dolegliwości przy jednoczesnym zwiększaniu jej ryzyka i nasilenia objawów.

Nie. Lek nie jest refundowany, a jego cena zależy od konkretnej apteki.

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza. Zazwyczaj przy ostrym napadzie dny moczanowej Colchicum Dispert stosuje się do ustąpienia objawów. Pacjenci przyjmujących lek profilaktycznie, w celu zapobiegania wystąpieniu ostrego napadu dny moczanowej, zwykle odstawiają lek, kiedy normalizuje się efekt działania diuretyków.

e-Konsultacja z Receptą Online
Colchicum Dispert

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.