e-Konsultacja z Receptą Online

Metizol

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Metizol? Cena, refundacja

Cena leku może różnić się w zależności od apteki. Ten lek na nadczynność tarczycy nie jest w tym momencie objęty refundacją. 

Metizol 5 mg – cena za 50 tabletek wynosi ok. 17-25 zł.

Cena w przyszłości może ulec zmianie.

Metizol – jak działa, na co i dla kogo?

To lek hamujący produkcję hormonów tarczycy. Działanie Metizol nie wpływa jednak na ilość już wytworzonych hormonów ani na ich uwalnianie. Dlatego rozpoczynając stosowanie leku, trzeba liczyć się z tym, że pierwsze efekty jego działania będą widoczne najwcześniej po kilku dniach.

Metizol jest wskazany do stosowania:

 • w nadczynności tarczycy (niezależnie od jej rodzaju i przyczyny),
 • w przełomie tarczycowym,
 • w przygotowaniu do zabiegu usunięcia tarczycy,
 • jako środek wspomagający w leczeniu jodem radioaktywnym.

Lek jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów oraz dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 17 lat.

Metizol – zamienniki

Inne leki na receptę zawierające tiamazol to m.in. Thyrozol.

Inny lek w naszej bazie to m.in. Nimesil.

Metizol – skład leku

Tiamazol jest substancją czynną leku.

Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon, talk, magnezu stearynian.

Metizol – dawkowanie

Dawki leku Metizol są dostosowywane indywidualnie do stanu każdego pacjenta, w zależności od nasilenia nadczynności tarczycy i wielkości wola.

Zazwyczaj zalecana dawka początkowa to 40 mg do 60 mg (8 do 12 tabletek leku) na dobę, podawana w 3 lub 4 dawkach podzielonych. Taki schemat leczenia utrzymuje się do zahamowania czynności tarczycy (co zazwyczaj trwa 2-3 tygodnie, ale może trwać 8 tygodni lub nawet dłużej). Następnie specjalista zaleca stopniowe zmniejszanie dawek leku aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej na poziomie od 5 mg do 20 mg na dobę (1-4 tabletki na dobę). 

leczeniu przełomu tarczycowego początkowa dawka wynosi 100 mg na dobę (20 tabletek), a następnie co 8 godzin podaje się 30 mg (6 tabletek).

przygotowaniu do wycięcia tarczycy lek zazwyczaj stosuje się przez 3-4 tygodnie.

Leczenie nadczynności tarczycy tym lekiem trwa zazwyczaj od 6 miesięcy do 2 lat.

Metizol – przeciwwskazania, środki ostrożności

Są przypadki, kiedy nie należy stosować leku Metizol:

 • gdy pacjent ma uczulenie na tiamazol, na związki chemiczne o budowie podobnej do tiamazolu lub inny skład leku;
 • gdy u pacjenta występuje zmniejszenie liczby niektórych krwinek (granulocytopenia);
 • gdy przed rozpoczęciem stosowania leku stwierdzono u pacjenta zastój żółci;
 • jeśli w przeszłości u pacjenta leczonego tiamazolem lub karbimazolem zaobserwowano uszkodzenie szpiku lub zapalenie trzustki;
 • u kobiet w ciąży nie należy jednocześnie stosować tiamazolu i hormonów tarczycy.

Przed rozpoczęciem leczenia należy omówić z lekarzem:

 • jeśli w przeszłości występowały reakcje alergiczne na tiamazol;
 • gdy u pacjenta występuje duże wole tarczycy, bowiem podczas leczenia Metizolem może się ono powiększyć, co może utrudniać oddychanie;
 • przed rozpoczęciem leczenia zazwyczaj lekarz zleca wykonanie badań krwi;
 • jeśli u pacjenta pojawi się gorączka lub ból brzucha, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, bo to mogą być objawy zapalenia trzustki;
 • podczas stosowania bardzo wysokich dawek leku niezbędne są kontrolne okresowe badania krwi w związku z ryzykiem uszkodzenia szpiku kostnego;
 • w trakcie stosowania leku Metizol może dojść do rozwinięcia się lub nasilenia choroby oczu określanej jako orbitopatia endokrynna.

Interakcja z innymi lekami

Składniki równolegle stosowanych leków mogą oddziaływać ze sobą, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego przed rozpoczęciem terapii lekiem Metizol należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także o tych, które pacjent planuje przyjmować oraz o wszystkich przyjmowanych preparatach dostępnych bez recepty.

Działanie tiamazolu jest modyfikowane pod wpływem następujących substancji i leków:

 • jodu i leków zawierających jod,
 • radiologicznych środków cieniujących,
 • leków przeciwzakrzepowych.

Lek Metizol może wpływać także na działanie innych leków. Wraz z postępem leczenia pojawia się prawidłowe stężenie hormonów tarczycy we krwi, co wpływa na stężenie stosowanych jednocześnie leków. Należy monitorować reakcję pacjenta na zażywane leki i modyfikować dawki w porozumieniu ze specjalistą.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy stosować leku Metizol w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Lek może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi, dlatego podczas stosowania leku pacjentka powinna stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

W sytuacji, gdy konieczne jest stosowanie tego leku na nadczynność tarczycy w ciąży, należy skonsultować z lekarzem czy możliwe korzyści zdrowotne przewyższają ryzyko dla matki i płodu.

Ważne, aby w okresie ciąży i podczas karmienia piersią nie stosować jednocześnie tabletek Metizol i hormonów tarczycy.

W okresie karmienia piersią dopuszczalne jest stosowanie leku, ale wyłącznie w uzasadnionych przypadkach oraz w małych dawkach (do 10 mg na dobę). Jeśli kobieta musi stosować wysokie dawki leku Metizol, nie powinna karmić piersią.

Metizol – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować pojawienie się objawów niepożądanych. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.

W sytuacji, kiedy pojawią się następujące działania niepożądane Metizol, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem: ból gardła, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, gorączka (mogą świadczyć o agranulocytozie, czyli znacznym zmniejszeniu liczby niektórych białych krwinek).

Wśród bardzo częstych skutków ubocznych leku wymienia się alergiczne reakcje skórne o różnym nasileniu, takie jak wysypka, świąd, pokrzywka. Zwykle mają łagodny charakter i ustępują w trakcie dalszego leczenia.

Częste działania niepożądane leku to bóle stawów, które mogą być odczuwalne dopiero po kilku miesiącach stosowania leku.

Do bardzo rzadkich skutków ubocznych zalicza się zaburzenia smaku i gorączkę.

O innych, rzadziej pojawiających się objawach ubocznych leku można dowiedzieć się z ulotki producenta.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w miejscy niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Metizol (6)

Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Zazwyczaj efekty są widoczne po 2-3 tygodniach regularnego stosowania.

Podczas stosowania jakichkolwiek leków nie zaleca się spożywania alkoholu pod żadną postacią, ponieważ może on wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo stosowanych leków, a także na pojawienie się lub nasilenie działań niepożądanych.

Właściwie dopasowane leki i stosowane w zalecanych przez specjalistę dawkach wykazują skuteczność terapeutyczną. Tak jak inne leki, w niektórych przypadkach mogą wywoływać skutki uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów one pojawiają się. Należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi przeciwwskazań i środków ostrożności przed rozpoczęciem leczenia nadczynności tarczycy oraz poinformować specjalistę o wszystkich stosowanych lekach.

Zwiększenie masy ciała podczas leczenia Metizolem jest prawidłową reakcją organizmu. Ten lek wpływa na hormony tarczycy, które są odpowiedzialne za produkcję i zużycie energii w organizmie, co przekłada się na wzrost masy ciała pacjenta.

Te leki w tych samych dawkach są swoimi odpowiednikami i można je stosować zamiennie. Oba są dostępne wyłącznie na receptę i oba zawierają tiamazol jako substancję czynną.

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

e-Konsultacja z Receptą Online
Metizol

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem