e-Konsultacja z Receptą Online

Loperamid WZF

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Loperamid WZF? Cena, refundacja

Loperamid WZF jest lekiem refundowanym wyłącznie w opakowaniu zawierającym 30 tabletek. Cena 100% Loperamid WZF 2 mg wynosi 8,05 zł. Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub w obniżonej cenie. 

Loperamid WZF 2 mg w opakowaniu zawierającym 15 tabletek nie podlega refundacji i kosztuje od 6,95 zł do 16,59 zł.

W przyszłości cena leku może ulec zmianie.

Loperamid WZF – jak działa, na co i dla kogo

Loperamid WZF jest lekiem stosowanym głównie w celu łagodzenia objawów ostrej lub przewlekłej biegunki. Jego składnik aktywny, chlorowodorek loperamidu, wpływa na wydłużenie czasu pozostawania pokarmu w jelitach, a tym samym przyczynia się do obniżenia ilości wydalanej wody i elektrolitów. Ponadto wzmacnia mięśnie zwieracza odbytu. Zastosowanie leku Loperamid WZF powoduje zmniejszenie liczby wypróżnień oraz poprawę konsystencji stolca. 

Preparat wykorzystuje się również u pacjentów z wytworzoną przetoką w końcowym odcinku jelita cienkiego, aby zmniejszyć ilość wydzieliny.

Loperamid WZF – skład leku

Produkt leczniczy Loperamid WZF zawiera jako substancję czynną chlorowodorek loperamidu, w dawce 2 mg w każdej tabletce. Lek zawiera również składniki pomocnicze, takie jak: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K-25 oraz kwas stearynowy. 

Loperamid WZF – dawkowanie

Loperamid WZF należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. 

Lek przeciwbiegunkowy Loperamid WZF przyjmuje się doustnie. 

Dawkowanie w ostrej biegunce

W dawce początkowej dorosłym zaleca się zwykle przyjęcie 2 tabletek (4 mg), a dzieciom 1 tabletki (2 mg). W razie konieczności zaleca się dodatkowo stosowanie 1 tabletki (2 mg) po każdym luźnym stolcu. 

Dawkowanie w biegunce przewlekłej

Początkowa dawka wynosi 2 tabletki (4 mg) dziennie dla dorosłych i 1 tabletka (2 mg) dla dzieci. Dawka początkowa powinna być modyfikowana tak, aby pacjent oddawał od 1 do 2 stolców o normalnej konsystencji dziennie, co zwykle wymaga stosowania dawki podtrzymującej od 1 do 6 tabletek (2 mg do 12 mg) dziennie. 

Maksymalna dawka dobowa wynosi dla dorosłych to 8 tabletek (16 mg), natomiast u dzieci dawka powinna być dostosowana do wagi ciała (3 tabletki na 20 kg masy ciała). 

Loperamid WZF – przeciwwskazania, środki ostrożności

Tabletki Loperamid WZF dostępne są wyłącznie na receptę. Lekarz przed podjęciem decyzji o przepisaniu leku uwzględnia stan zdrowia, ewentualne przeciwwskazania oraz interakcje z innymi lekami.

Nie należy stosować leku Loperamid WZF w przypadku:

 • nadwrażliwości na chlorowodorek loperamidu lub inny składnik preparatu,
 • dzieci w wieku poniżej 6 lat,
 • gdy leczenie podstawowe dotyczy: ostrych przypadków biegunki z obecnością krwi i gorączki, stanów zapalnych jelit, w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz bakteryjnego zapalenia jelit, biegunki poantybiotykowej, znanej jako rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zaburzeń motoryki jelit, niedrożności, zaparć, wzdęć. 

Środki ostrożności

Przed użyciem leku Loperamid WZF niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Szczególnie w przypadku występowania u pacjenta:

 • zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS),
 • niewydolności wątroby,
 • nietolerancji niektórych cukrów (lek zawiera laktozę jednowodną). 

W trakcie stosowania Loperamid WZF ważne jest, aby pacjent miał zapewnione odpowiednie nawodnienie i przyjmował sole mineralne, w celu uniknięcia odwodnienia i zapobiegania niedoborom elektrolitów. 

Lek Loperamid WZF nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 6. roku życia, ponieważ dawka leku w jednej tabletce jest zbyt wysoka dla tej grupy wiekowej. 

Interakcja z innymi lekami

Pacjent jest zobowiązany do przekazania lekarzowi lub farmaceucie informacji o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz niedawno stosowanych lekach, jak również o tych, które zamierza wprowadzić do swojej terapii. W przypadku wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa łączenia innych leków z tabletkami Loperamid WZF konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, pozwalająca uniknąć potencjalnych interakcji.

Stosowanie Loperamid WZF w ciąży i w okresie karmienia piersią

Przed rozpoczęciem stosowania leku Loperamid WZF kobiety będące w ciąży, podejrzewające, że mogą być w ciąży, lub planujące ciążę, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Loperamid WZF a karmienie piersią

Loperamid WZF nie jest zalecany do stosowania podczas karmienia piersią, ponieważ niewielkie ilości chlorowodorku loperamidu mogą przenikać do mleka matki.

Loperamid – skutki uboczne 

Podobnie jak każdy lek, Loperamid WZF może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. W trakcie stosowania tabletek Loperamid WZF działania niepożądane występują bardzo rzadko.

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób) u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane z następującymi objawami:

 • nudności, wymioty, niestrawność,
 • rozszerzenie końcowego odcinka jelita grubego (rozszerzenie okrężnicy, toksyczne rozszerzenie okrężnicy),
 • wzdęcia z oddawaniem gazów,
 • senność lub zawroty głowy.

Należy pamiętać, że dyskomfort i ból brzucha, nudności, wymioty, suchość w ustach, zmęczenie, senność, zawroty głowy, zaparcia i wzdęcia z oddawaniem gazów mogą być spowodowane zarówno stosowaniem leku, jak i biegunką.

W przypadku pojawienia się objawów, takich jak:

 • nagły obrzęk twarzy, ust lub gardła,
 • wysypka, świąd, pokrzywka,  intensywne podrażnienie, zaczerwienienie, pęcherze lub łuszczenie się skóry,
 • ból brzucha, zahamowanie ruchów jelit (niedrożność jelit), silne wzdęcia,
 • zaparcia, 
 • trudności z oddawaniem moczu, 

należy niezwłoczne zaprzestać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Przechowywanie leku

Lek Loperamid WZF należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25°C, w miejscu chronionym przed wilgocią, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci. Nie powinno się używać leku po terminie ważności.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Loperamid WZF (4)

Nie ma bezpośredniego zamiennika tabletek Loperamid WZF dostępnego na receptę.

Oprócz leczenia ostrych i przewlekłych biegunek Loperamid WZF stosuje się również w celu zmniejszenia ilości śluzu u pacjentów z wytworzoną przetoką końcowego odcinka jelita cienkiego.

Nie, lek Loperamid WZF dostępny jest wyłącznie na receptę.

Nie zaleca się picia alkoholu podczas stosowania leku na biegunkę Loperamid WZF.

e-Konsultacja z Receptą Online
Loperamid WZF

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem