e-Konsultacja po Receptę Online

Linefor

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Linefor? Cena, refundacja

Lek Linefor można kupić wyłącznie na receptę. Nie podlega on refundacji – odpłatność wynosi 100%, Cena może nieznacznie różnić się w różnych aptekach. Aktualnie w obrocie aptecznym dostępne są następujące warianty leku:

  • Linefor 75 mg, kapsułki 14, 28 lub 56 szt. – cena zawiera się w przedziale 10-23 zł
  • Linefor 150 mg, kapsułki 14, 28 lub 56 szt. – cena waha się między 16-33 zł
  • Linefor 300 mg, kapsułki 56 szt. – cena wynosi ok. 42-46 zł

Cena może ulec zmianie w przyszłości. 

Linefor – jak działa, na co i dla kogo?

Substancją czynną leku Linefor jest pregabalina (pregabalinum) – pochodna kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Pregabalina oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, wykazując działanie przeciwbólowe i przeciwpadaczkowe

Linefor – zamienniki

Dostępnymi w Polsce lekami zawierającymi tę samą substancję czynną (pregabalinę) to m.in.: Pregabalin Pfizer, Pragiola, Pregabalin, Egzysta, Lyrica, Naxalgan, Tabagine.

Linefor – skład leku

Oprócz substancji czynnej pregabaliny każda kapsułka leku Linefor zawiera substancje pomocnicze, takie jak: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, dwutlenek tytanu (E 171), żelatyna, szelak 45% w etanolu, czarny tlenek żelaza (E172), glikol propylenowy i wodorotlenek amonowy, czerwony tlenek żelaza (E172) i żółty tlenek żelaza (E 172).

Stosowanie leku Linefor – na co i dla kogo?

Wskazania do stosowania leku Linefor można podzielić na trzy grupy:

  • Padaczka (epilepsja) – leczenie skojarzone napadów częściowych padaczki, które są lub nie są wtórnie uogólnione. Lek Linefor może zostać przepisany przez lekarza jako dodatek do innych leków przeciwpadaczkowych, gdy dotychczasowa terapia nie przynosi oczekiwanych efektów. 
  • Uogólnione zaburzenia lękowe (ang. Generalised Anxiety Disorder – GAD) – łagodzenie objawów takich jak: nadmierny lęk i niepokój, które trudno jest opanować, niepokój ruchowy, nerwowość lub uczucie podenerwowania, łatwe męczenie się, trudności z koncentracją lub uczucie „pustki w głowie”, rozdrażnienie, wzmożone napięcie mięśniowe lub zaburzenia snu. Objawy te są odmienne od stresów i napięć towarzyszących codziennemu życiu.
  • Bóle neuropatyczne – spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego (np. mononeuropatia cukrzycowa, nerwobóle po przebytym półpaścu)

Linefor – dawkowanie

Sposób i czas dawkowania leku Linefor określa lekarz – zaleceń tych należy ściśle przestrzegać.

Sugerowane przez producenta dawkowanie wynosi:

  • Leczenie bólów neuropatycznych – leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 150 mg na dobę, podawanej w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta i tolerancji leczenia, po 3-7 dniach dawkę można zwiększyć do 300 mg na dobę, a następnie w zależności od potrzeby, po kolejnych 7 dniach do maksymalnej dawki 600 mg na dobę.
  • Leczenie padaczki – leczenie można rozpocząć od dawki 150 mg na dobę, podawanej w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta i tolerancji leczenia, dawkę można zwiększyć po 1 tygodniu leczenia do 300 mg na dobę. Dawkę maksymalną 600 mg na dobę można osiągnąć po kolejnym tygodniu.
  • Leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych – dawka wynosi 150 do 600 mg na dobę, podawana w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Należy regularnie oceniać konieczność dalszego leczenia.

Linefor – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku nie należy stosować w przypadku uczelenia na pregabalinę lub jakikolwiek inny składnik preparatu – u niektórych pacjentów obserwowano obrzęk twarzy, ust i język oraz rozlaną wysypkę skórną. Linefor nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Interakcja z innymi lekami

Linefor przyjmowany jednocześnie z innymi lekami może wchodzić z nimi w interakcje, nasilając działania niepożądane. 

Jednoczesne przyjmowanie leku Linefor i preparatów takich jak oksykodon (lek przeciwbólowy), lorazepam (lek psychotropowy) oraz alkohol może nasilać zawroty głowy, senność i zaburzenia koncentracji. 

Nie ma natomiast przeciwwskazań do stosowania leku Linefor razem z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Dla własnego bezpieczeństwa należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach, również tych dostępnych bez recepty oraz suplementach diety.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Odradza się stosowanie leku Linefor w ciąży oraz w czasie karmienia piersią. Pregabalina przenika do mleka ludzkiego a jej wpływ na organizm noworodków i dzieci nie jest znany. 

Pacjentka podejrzewająca bycie w ciąży lub planująca w nią zajść powinna skonsultować z lekarzem zasadność stosowania leku – czy spodziewane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.

Linefor – skutki uboczne

Podczas stosowania leku Linefor mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu, chociaż nie dotyczą one wszystkich osób. Należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej, jeśli pojawi się obrzęk twarzy lub języka lub zaczerwienienie skóry wraz z towarzyszącymi pęcherzykami lub łuszczeniem. 

Niektóre skutki uboczne (np. nadmierna senność) pojawiają się częściej u pacjentów stosujących jednocześnie leki przeciwbólowe lub obniżające napięcie mięśni.

W zależności od częstotliwości występowania można można zaobserwować następujące działania niepożądane Linefor:

  • bardzo często (> 1 na 10 pacjentów): senność, bóle i zawroty głowy,
  • często (<1 na pacjentów): zwiększony apetyt, osłabienie popędu seksualnego i zaburzenia erekcji, dezorientacja, bezsenność, uczucie zmęczenia, zaburzenia pamięci, zaburzenia równowagi, podwójne widzenie, problemy żołądkowe, biegunka, obrzęki ciała, przykurcze mięśni, bóle pleców, stawów i kończyn,
  • niezbyt często (<1 na 100 pacjentów): utrata apetytu, zaburzenia postrzegania własnej osoby, depresja, apatia, napady paniki, zaburzenia rytmu serca, trudności w oddychaniu, zmiany wyników badań krwi i czynności wątroby,
  • rzadko (<1 na 1000 pacjentów): zapalenie trzustki, niewydolność nerek, brak miesiączkowania, ciężkie reakcje alergiczne.

Przechowywanie leku

Lek Linefor należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Linefor (4)

Pregabalina (Linefor) nie jest lekiem należącym do grupy leków psychotropowych, wywiera jednak bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy.

Podczas stosowania leku Linefor nie należy pić alkoholu.

U niektórych pacjentów obserwowano objawy wskazujące na uzależnienie fizyczne po przerwaniu krótko- i długotrwałego leczenia pregabaliną (bezsenność, bóle głowy, nudności, lęk, biegunka, zespół grypopodobny, nerwowość, depresja, ból, drgawki, nadmierne pocenie się i zawroty głowy). Dane wskazują, że częstość występowania i nasilenie objawów odstawienia mogą być zależne od dawki i czasu trwania terapii.

Tak. Lek Linefor dostępny jest jedynie na receptę i nie podlega refundacji. Odpłatność za lek wynosi 100%.

e-Konsultacja po Receptę Online
Linefor

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem