Receptomat » Lamotrix
Lamotrix
Rozpocznij e-konsultację po Receptę Online bez wychodzenia z domu.
- Pomoc przy padaczce i chorobie afektywnej dwubiegunowej
- Zapytaj o zastosowanie Lamotrix
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Lamotrix – lek przeciwpadaczkowy i stabilizujący nastrój
- Lamotrix jest stosowany w leczeniu padaczki (w monoterapii lub jako lek dodatkowy) u osób dorosłych i dzieci od 2. roku życia oraz w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u dorosłych.
- Tabletki Lamotrix zawierają substancję czynną o działaniu przeciwpadaczkowym i normotymicznym – lamotryginę. Blokuje ona kanały sodowe i zmniejsza wydzielanie glutaminianu, co prowadzi do stabilizacji błon komórkowych neuronów.
- Lek Lamotrix jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Lamotrix.
- dostępność na receptę
- wskazania padaczka, zespół Lennoxa-Gastaulta, choroba afektywna dwubiegunowa
- postać tabletki
- dawka 25 mg, 50 mg, 100 mg
- substancja czynna Lamotrygina (Lamotriginum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ostatnia aktualizacja: 4 lipca, 2025-
Data publikacji15 maja, 2023
-
Ostatnia aktualizacja4 lipca, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- padaczkę – jako jedyny lub dodatkowy lek u dorosłych i dzieci od 13. roku życia, jako dodatkowy lek u dzieci w wieku 2-12 lat lub jako jedyny lek w typowych napadach nieświadomości u dzieci w wieku 2-12 lat,
- chorobę afektywną dwubiegunową (u dorosłych).
- uczulenie na lamotryginę lub inny składnik leku.
- choroba nerek,
- przebyta wysypka po zastosowaniu lamotryginy lub innych leków stosowanych w terapii choroby afektywnej dwubiegunowej lub padaczki,
- oparzenie słoneczne w wyniku narażenia na światło słoneczne lub sztuczne (np. solarium) w przeszłości,
- przebyte zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych po zastosowaniu lamotryginy,
- przyjmowanie innego leku zawierającego lamotryginę,
- zespół Brugadów.
- wysypka lub zaczerwienienie skóry, które może przekształcić się w ciężką reakcję skórną – np. rozległą wysypkę z pęcherzami i złuszczaniem naskórka, zwłaszcza wokół ust, nosa, oczu i narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka)
- rozległa wysypka z towarzyszącym uszkodzeniem wątroby, zaburzeniami krwi i zajęciem innych narządów (zespół nadwrażliwości polekowej, tzw. zespół DRESS),
- owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa lub narządów płciowych,
- ból w jamie ustnej, zaczerwienienie i obrzęk wokół oczu (zapalenie spojówek),
- gorączka, objawy grypopodobne, senność,
- obrzęk twarzy, powiększenie węzłów chłonnych (na szyi, pod pachami, w pachwinach),
- niespodziewane krwawienia, zasinienia, sinienie palców,
- częste infekcje, ból gardła,
- podwyższone stężenie enzymów wątrobowych we krwi,
- zwiększona liczba krwinek białych (eozynofilia),
- zaburzenia pracy wątroby, nerek i innych narządów.
- ból głowy,
- wysypka skórna.
- agresja lub drażliwość,
- nudności lub wymioty,
- senność,
- problemy z zasypianiem,
- zawroty głowy,
- drżenie,
- pobudzenie,
- biegunki,
- suchość w jamie ustnej,
- zmęczenie,
- ból pleców, stawów, bóle w innym miejscu.
- niezborność ruchów, brak koordynacji,
- podwójne widzenie, niewyraźne widzenie
- nietypowa utrata lub przerzedzenie włosów.
O leku
Lamotrix to lek zawierający lamotryginę, stosowany w leczeniu padaczki i w stabilizacji nastroju u osób z zaburzeniem dwubiegunowym. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań można umówić się na konsultację na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Lamotrix.
Lamotrix – co to za lek?
Lamotrix działa na poziomie komórek w ośrodkowym układzie nerwowym. Stabilizuje ich aktywność poprzez hamowanie kanałów sodowych i ograniczenie uwalniania neuroprzekaźników pobudzających, takich jak glutaminian. Taki mechanizm pozwala na kontrolowanie nadmiernych wyładowań w mózgu oraz pomaga w stabilizacji nastroju. Lek znajduje zastosowanie w leczeniu różnych typów napadów padaczkowych i w zapobieganiu nawrotom epizodów depresyjnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) typu I. ChAD to przewlekłe zaburzenie psychiczne, w którym okresy obniżonego nastroju (depresji) przeplatają się z fazami podwyższonego nastroju (manii lub hipomanii), powodując znaczne trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Na co stosuje się lek Lamotrix?
Wskazania do stosowania leku Lamotrix obejmują:
Jak działa Lamotrix?
W przypadku leku Lamotrix, substancja czynna to lamotrygina. Lamotrygina działa głównie poprzez blokowanie napięciowo-zależnych kanałów sodowych w neuronach. Dzięki temu stabilizuje błony komórkowe i zapobiega nadmiernym wyładowaniom elektrycznym w mózgu, które mogą prowadzić do napadów padaczkowych. Dodatkowo lamotrygina zmniejsza uwalnianie glutaminianu (głównego neuroprzekaźnika pobudzającego), co ogranicza nadpobudliwość neuronów i chroni je przed uszkodzeniem.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Lamotrix?
Lek Lamotrix może być stosowany u dorosłych (w leczeniu padaczki i ChAD) i dzieci od 2. roku życia (w leczeniu padaczki). Leku Lamotrix nie należy stosować w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u pacjentów w wieku poniżej 18 lat. Leki stosowane w leczeniu depresji i innych zaburzeń psychicznych zwiększają ryzyko myśli lub zachowań samobójczych u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Co wchodzi w skład leku Lamotrix?
Tabletki Lamotrix 25 mg, Lamotrix 50 mg i Lamotrix 100 mg zawierają substancję czynną lamotryginę w ilości odpowiednio 25 mg, 50 mg lub 100 mg.
Pozostałe składniki leku to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, powidon, magnezu stearynian, talk.
Lamotrix – zamienniki
W przypadku leku Lamotrix zamiennik to m.in. Epitrigine, Lamilept, Lamitrin, Lamitrin S, Symla.
Lamotrix – dawkowanie
Tabletki Lamotrix należy połykać w całości (bez gryzienia i kruszenia), z posiłkiem lub niezależnie od jedzenia. Nigdy nie należy stosować tylko części tabletki. Lekarz ustali indywidualną dawkę dla pacjenta, biorąc pod uwagę jego wiek, pozostałe stosowane leki i ogólny stan zdrowia. W przypadku leku Lamotrix, dawkowanie jest stopniowo zwiększane. Nie należy przyjmować dawki większej niż zalecona przez lekarza.
U dorosłych i młodzieży od 13. roku życia stosujących Lamotrix w monoterapii padaczki leczenie rozpoczyna się od dawki 25 mg raz na dobę przez pierwsze dwa tygodnie. Następnie przez kolejne dwa tygodnie podaje się 50 mg raz na dobę. Od piątego tygodnia dawkę zwiększa się stopniowo – o 50 do 100 mg co 1-2 tygodnie – aż do uzyskania optymalnej odpowiedzi terapeutycznej. Dawka podtrzymująca wynosi zwykle 100-200 mg na dobę. Przyjmuje się ją raz dziennie lub w dwóch dawkach podzielonych. U niektórych pacjentów konieczne może być stosowanie dawek do 500 mg na dobę. Jeśli Lamotrix jest stosowany w połączeniu z innymi lekami, stosuje się inne schematy dawkowania, zgodnie z zaleceniami lekarza.
U dzieci w wieku od 2 do 12 lat leczonych z powodu typowych napadów nieświadomości leczenie rozpoczyna się od dawki 0,3 mg/kg masy ciała na dobę, podawanej w jednej lub dwóch dawkach podzielonych przez pierwsze dwa tygodnie. W kolejnych dwóch tygodniach stosuje się 0,6 mg/kg mc. na dobę. Następnie dawkę można zwiększać co 1–2 tygodnie maksymalnie o 0,6 mg/kg mc. na dobę, aż do uzyskania oczekiwanych efektów leczenia. Dawka podtrzymująca wynosi zwykle od 1 do 10 mg/kg mc. na dobę. W niektórych przypadkach stosuje się dawki do 15 mg/kg mc. na dobę. Jeśli Lamotrix jest stosowany w połączeniu z innymi lekami, stosuje się inne schematy dawkowania, zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku zaburzenia afektywnego dwubiegunowego leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od dawki 25 mg raz dziennie przez pierwsze dwa tygodnie. W trzecim i czwartym tygodniu stosuje się 50 mg na dobę (jednorazowo lub w dwóch dawkach podzielonych). W piątym tygodniu podaje się 100 mg na dobę, a od szóstego tygodnia stosuje się dawkę stabilizującą wynoszącą zazwyczaj 200 mg na dobę (jednorazowo lub w dwóch dawkach podzielonych). Jeśli Lamotrix jest stosowany w połączeniu z innymi lekami, stosuje się inne schematy dawkowania, zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek Lamotrix, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Lamotrix
Zaleca się opuścić pominiętą dawkę i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować podwójnej dawki Lamotrix. Jeśli dojdzie do pominięcia kilku dawek leku, należy poradzić się lekarza, jak wznowić leczenie.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Lamotrix, przedawkowanie
W razie przyjęcia większej dawki Lamotrix niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Przedawkowanie leku Lamotrix może prowadzić do ciężkich działań niepożądanych, potencjalnie śmiertelnych. Mogą wystąpić: oczopląs, niezborność ruchów, brak koordynacji, problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia akcji serca, napady drgawek, utrata przytomności, śpiączka.
Przerwanie stosowania leku Lamotrix
Nie należy odstawiać leku Lamotrix bez konsultacji z lekarzem. U pacjentów, którzy przyjmują lek z powodu padaczki, lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki przez około 2 tygodnie. Nagłe odstawienie leku może prowadzić do nawrotu objawów lub ich nasilenia. W leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej poprawa zazwyczaj następuje po pewnym czasie. Nie ma konieczności stopniowego zmniejszania dawek na końcu terapii.
Lamotrix – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Lamotrix – leku nie należy stosować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy omówić z lekarzem lub farmaceutą następujące kwestie:
Lek Lamotrix u niewielkiej liczby pacjentów powoduje reakcję alergiczną lub ciężką reakcję skórną, które mogą potencjalnie zagrażać życiu i nasilać się przy braku leczenia (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne oddzielanie się naskórka, zespół DRESS). Należy zapoznać się z objawami tych chorób i pamiętać, że mogą wystąpić podczas stosowania leku Lamotrix. Ryzyko może mieć związek ze specyficznym wariantem genu obecnym u osób pochodzenia azjatyckiego. Osoby pochodzenia chińskiego (Han) i tajskiego, u których stwierdzono wariant genetyczny HLA-B* 1502, powinny poinformować o tym lekarza.
Bardzo rzadkim skutkiem ubocznym leku jest limfohistiocytoza hemofagocytarna. W razie wystąpienia gorączki, wysypki, drżeń, dreszczy, splątania i zaburzeń czynności mózgu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pacjenci z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi mogą doświadczać myśli o samouszkodzeniu lub samobójstwie, szczególnie na początku terapii. Wynika to z faktu, że efekt działania leku jest odczuwalny dopiero po kilku tygodniach. Ryzyko to jest wyższe u osób, które wcześniej miały takie myśli, oraz u osób poniżej 25. roku życia. W przypadku pojawienia się takich objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Warto poinformować osoby bliskie o diagnozie oraz poprosić o obserwowanie zmian w zachowaniu i nastroju pacjenta.
W niektórych rodzajach padaczki podczas stosowania leku Lamotrix może dochodzić do nasilenia lub zwiększenia częstości napadów. Mogą wystąpić ciężkie napady stanowiące poważne zagrożenie dla zdrowia. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Lekarz może zalecić stosowanie konkretnego rodzaju antykoncepcji hormonalnej lub alternatywnej metody zapobiegania ciąży, takiej jak prezerwatywa, kapturek dopochwowy czy wkładka domaciczna. Jeśli pacjentka stosuje hormonalne środki antykoncepcyjne, np. tabletki antykoncepcyjne, lekarz może zlecić badanie poziomu leku Lamotrix we krwi, aby upewnić się, że jego stężenie jest odpowiednie.
Lekarz może zalecić unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce lub stosowanie odpowiedniej ochrony, np. kremów z filtrem.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Lamotrix z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie leku Lamotrix w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia i planowania, a także podczas karmienia piersią przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy samodzielnie przerywać terapii, zwłaszcza w przypadku padaczki, ponieważ może to być niebezpieczne. W czasie ciąży organizm kobiety może inaczej reagować na lek, dlatego konieczne może być wykonanie badań krwi i dostosowanie dawki. W pierwszym trymestrze ciąży istnieje wyższe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi czy podniebienia, dlatego lekarz może zalecić dodatkową suplementację kwasu foliowego.
Lek przenika do mleka matki i może wpływać na dziecko. Lekarz pomoże ocenić, czy korzyści z karmienia piersią przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Jeśli pacjentka zdecyduje się karmić piersią, lekarz będzie kontrolował stan dziecka – zwracając uwagę m.in. na nadmierną senność, wysypkę lub zbyt mały przyrost masy ciała. W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie poinformować lekarza.
W przypadku stosowania lub planowania rozpoczęcia stosowania hormonalnej antykoncepcji, należy wcześniej omówić z lekarzem najlepszą metodę zapobiegania ciąży. Lamotrix może wpływać na działanie środków hormonalnych, choć nie jest prawdopodobne, by znacząco obniżał ich skuteczność. Jeśli jednak podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji pojawią się zmiany w cyklu miesiączkowym, takie jak krwawienia lub plamienia między miesiączkami, należy poinformować o tym lekarza – mogą one świadczyć o wpływie leku Lamotrix na działanie środka antykoncepcyjnego.
Lamotrix a prowadzenie pojazdów
Lek Lamotrix może powodować podwójne widzenie i zawroty głowy. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, chyba że pacjent ma pewność, że te objawy u niego nie występują. Pacjenci z padaczką powinni omówić kwestię prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn ze swoim lekarzem.
Lamotrix – skutki uboczne
Stosując lek Lamotrix, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
U niektórych pacjentów stosujących lek Lamotrix mogą wystąpić reakcje alergiczne lub ciężkie, potencjalnie zagrażające życiu reakcje skórne. Ryzyko ich wystąpienia jest większe w ciągu pierwszych kilku miesięcy leczenia, zwłaszcza jeśli dawka leku była zbyt wysoka, zwiększano ją zbyt szybko lub jeśli lek Lamotrix jest przyjmowany jednocześnie z walproinianem. Takie reakcje mogą częściej występować u dzieci.
Poniższe objawy wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem:
Lek Lamotrix może powodować również inne działania niepożądane. Występują one z różną częstością.
Bardzo częste skutki uboczne Lamotrix obserwuje się u więcej niż 1 na 10 pacjentów. Należą do nich:
Często (tj. u nie więcej niż 1 na 10 osób) mogą wystąpić poniższe działania niepożądane:
Następuje skutki uboczne leku Lamotrix są niezbyt częste, czyli dotyczą nie więcej niż 1 na 100 osób:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych, jakie może powodować Lamotrix. Ulotka zawiera pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Lamotrix?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Lamotrix? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Lamotrix znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Lamotrix 25 mg, Lamotrix 50 mg i Lamotrix 100 mg, cena może różnić się w zależności od apteki.
Lamotrix to lek przeciwpadaczkowy i stabilizator nastroju. Wskazania do jego stosowania obejmują padaczkę (u dzieci od 2. roku życia) i zaburzenia afektywne dwubiegunowe (u dorosłych). W zależności od wieku, Lamotrix można stosować jako jedyny lub dodatkowy lek przeciwpadaczkowy. Charakterystyczne jest stopniowe zwiększanie dawek co kilka tygodni, aż do osiągnięcia skutecznej dawki podtrzymującej. Lamotrix może wywołać poważne reakcje skórne. Należy ściśle przestrzegać zaleconego schematu dawkowania i natychmiast zgłaszać lekarzowi wszelkie zmiany na skórze. E-receptę na lek Lamotrix można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Co to za lek Lamotrix? Na co się go stosuje?

Lamotrix to lek przeciwpadaczkowy oparty na działaniu lamotryginy. Jest stosowany w leczeniu padaczki u dorosłych i dzieci od 2. roku życia oraz choroby afektywnej dwubiegunowej u dorosłych.
Po jakim czasie zaczynają działać tabletki na depresję Lamotrix?

Lek Lamotrix nie jest wskazany do stosowania w leczeniu depresji. Lamotrygina jest lekiem stabilizującym nastrój, który ma zapobiegać epizodom depresji w chorobie afektywnej dwubiegunowej. W tej grupie pacjentów poprawa następuje zazwyczaj po kilku tygodniach.
Czy Lamotrix to psychotrop?

Tak, Lamotrix jest lekiem psychotropowym, ponieważ wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i jest stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych. Ma na celu ustabilizowanie nastroju w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej.
Czy można stosować Lamotrix na nerwicę?

Lamotrix nie jest wskazany do stosowania w leczeniu nerwicy ani zaburzeń lękowych.
Jak uzyskać receptę na Lamotrix?

Aby uzyskać receptę na lek Lamotrix, należy zgłosić się na konsultację medyczną. Może być to wizyta stacjonarna lub konsultacja on-line.
Jak stosować Lamotrix? Jak wygląda dawkowanie leku?

Dawkowanie Lamotrix zależy od wskazania, wieku pacjenta oraz stosowanych równocześnie leków i jest zwiększane stopniowo. Zazwyczaj dawka podtrzymująca u dorosłych wynosi 100-200 mg. Należy przestrzegać indywidualnego schematu dawkowania zaleconego przez lekarza.
Lamotrix a chudnięcie – czy lek powoduje spadek masy ciała?

Spadek masy ciała nie został wymieniony jako możliwe działanie niepożądane leku Lamotrix. Każdy istotny lub szybki spadek masy ciała należy skonsultować z lekarzem.
Czy antydepresant Lamotrix to silny lek?

Lamotrix jest lekiem o działaniu stabilizującym nastrój i zapobiegającym epizodom depresji w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Nie wykazuje typowego działania przeciwdepresyjnego. Jest natomiast uznawany za skuteczny w przypadku ChAD.
Kiedy stosować lek Lamotrix – rano czy wieczorem?

Lek Lamotrix może być przyjmowany rano lub wieczorem. Jeśli ma być stosowany w dawkach podzielonych, zazwyczaj zażywa się go rano i wieczorem. Należy ustalić porę przyjmowania leku z lekarzem.
Czy można łączyć lek Lamotrix z alkoholem?

W ulotce nie uwzględniono informacji na temat spożywania alkoholu podczas stosowania Lamotrix. Alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych działań niepożądanych, np. zawrotów głowy i zaburzeń koordynacji ruchowej. Z tego powodu zazwyczaj nie zaleca się łączenia Lamotrix z alkoholem.
Czy jest dostępny Lamotrix bez recepty?

Lamotrix nie jest dostępny bez recepty. Musi być stosowany pod nadzorem lekarza ze względu na ryzyko działań niepożądanych i konieczność dostosowania dawkowania. Pacjenci z padaczką i chorobą afektywną dwubiegunową powinni znajdować się pod stałą opieką medyczną.
Z czym nie łączyć tabletek Lamotrix?

Lamotrix może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, np. walproinianem, karbamazepiną, fenytoiną, rysperydonem, ryfampicyną. Pełna lista znajduje się w ulotce. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach.
Jakie są możliwe skutki uboczne Lamotrix?

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Lamotrix należą bóle głowy i wysypka. Często obserwuje się m.in. problemy z zasypianiem, senność, zawroty głowy, zmęczenie, pobudzenie, drażliwość, biegunki, nudności, wymioty. Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w ulotce.
Lamotrix a tycie – czy lek powoduje zwiększenie masy ciała?

Wzrost masy ciała nie jest wymieniony jako potencjalne działanie niepożądane leku Lamotrix. Istotne lub nagłe zmiany wagi należy skonsultować z lekarzem.
Jak działa Lamotrix? Na czym polega działanie leku?

Lamotrix zawiera lamotryginę, która powoduje stabilizację błon neuronów i hamowanie uwalniania glutaminianu (neuroprzekaźnika pobudzającego). Dzięki temu może zmniejszać ryzyko napadów padaczkowych i zapobiegać epizodom depresji w chorobie afektywnej dwubiegunowej.
Czy po tabletkach Lamotrix pojawia się złe samopoczucie?

U niektórych osób stosujących Lamotrix może wystąpić złe samopoczucie, zwłaszcza na początku leczenia lub przy zbyt szybkim zwiększaniu dawki. Do częstych działań niepożądanych należą m.in. ból głowy, zmęczenie, zawroty głowy czy nudności. Mogą wystąpić też niebezpieczne objawy, takie jak myśli samobójcze, myśli o samouszkodzeniu, ciężka wysypka, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem.