2497$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Heparegen

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Heparegen? Cena, refundacja

Leki na wątrobę na receptę – Heparegen są nierefundowane (pełnopłatne), a koszt zakupu tabletek wygląda różnie, w zależności od wielkości opakowania.

  • Heparegen tabletki – cena za opakowanie 30 tabletek waha się od ok. 29,99 – 44 zł, cena za 90 sztuk tabletek to koszt ok. 74,99 – 93 zł, a za 100 sztuk tabletek waha się od ok. 81,99 – 93 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Heparegen – jak działa, na co i dla kogo?

Heparegen to lek wykorzystywany w gastroenterologii podczas ostrych i przewlekłych chorobach wątroby o różnej etiologii. Kwas tiazolidynokarboksylowy, uruchamiając proces detoksykacji, działa ochronnie na miąższ wątroby przed szkodliwymi czynnikami. Dodatkowo działa żółciopędnie i zmniejsza stężenie lipidów we krwi.

Heparegen – działanie

Heparegen zawiera substancję czynną – kwas tiazolidynokarboksylowy. Kwas tiazolidynokarboksylowy zawarty w Heparegenie, zwany również tymonacynkiem, jest metabolizowany w wątrobie. Podczas przemian wątrobowych uwalniają się wolne grupy sulfhydrylowe niezbędne do redukcji i neutralizacji wielu toksyn, w tym etanolu, metali ciężkich, pochodnych benzenu (i innych toksyn przemysłowych), jak również substancji pochodzenia bakteryjnego i wirusowego. 

Heparegen – zastosowanie

Wskazaniami do przyjmowania tabletek na wątrobę Heparegen są ostre i przewlekłe choroby wątroby oraz dróg żółciowych, a także toksyczne uszkodzenia wątroby spowodowane spożywaniem alkoholu, zażywaniem niektórych leków lub działaniem substancji chemicznych. 

Kto może przyjmować lek?

Lek można stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci powyżej 6. roku życia.

Tabletki na wątrobę – skuteczny lek na stłuszczenie wątroby

Otłuszczona wątroba – jak działa lek? Powszechne jest stosowanie leku Heparegen na stłuszczenie wątroby. Wykorzystuje się go w toksycznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym alkoholem, jak i niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby. 

Preparat pełni również ważną rolę w terapii farmakologicznej zapalenia i marskości wątroby oraz przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby wywołanego przez HCV i HBV. Heparegen na marskość wątroby jest elementem leczenia objawowego. Można go przyjmować we wszystkich stadiach choroby.

Heparegen – zamienniki

Nie jest dostępny żaden środek farmakologiczny o tym samym składzie co Heparegen. Zamiennika dla tego leku próżno więc szukać w aptekach.

Inne leki w naszej bazie to m.in. SkudexaNimesil.

Heparegen – skład leku

W składzie Heparegenu prócz substancji czynnej znajduje się kilka substancji pomocniczych. Są to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna oraz magnezu stearynian.

Heparegen – dawkowanie

Preparat należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Heparegen zagraża ośrodkowemu układowi nerwowemu, szczególnie u dzieci z powodu łatwiejszego przenikania leku. Niekiedy po 15-60 minutach po zażyciu doustnym nadmiernej dawki może dojść do stanu padaczkowego.

Lek Heparegen – dawkowanie u dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat

Zalecana dawki leku według wskazań producenta zawartych w ulotce Heparegenu w początkowej, ostrej fazie choroby farmaceutyk dawkuje się u dorosłych 2–3 razy na dobę po 200 mg (2 tabletki), a później 2 razy na dobę po 100 mg (1 tabletce). Zgodnie z tymi wskazaniami tak samo powinno wyglądać dawkowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku powyżej 15 lat. 

Heparegen – dawki dla dzieci

Dla dzieci młodszych, w wieku 6–15 lat, zalecana jest dawka przeliczana na masę ciała: 2–3 razy na dobę po 50 mg (1/2 tabletki) na 10 kg.

Zawsze jednak należy stosować Heparegen na wątrobę ściśle według zaleceń lekarza prowadzącego, który zna indywidualną sytuację zdrowotną pacjenta. 

Heparegen – jak stosować? Przed czy po jedzeniu?

Lek należy przyjmować przed posiłkiem.  

Heparegen – jak długo stosować?

Na pytanie o to, jak długo brać Heparegen, zawsze powinien odpowiadać lekarz prowadzący, który ustala czas terapii i dawkowanie leku. Preparat można przyjmować długotrwale, przy czym w celu monitorowania postępów rozciągniętego w czasie leczenia zaleca się wykonywanie badań kontrolnych co 4 tygodnie.

Heparegen – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Heparegen przy uczuleniu na kwas tiazolidynokarboksylowy albo pozostałe składniki leku. Ponieważ preparat ten zawiera laktozę, w przypadku nietolerancji cukrów przed jego zażyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Nie zaleca się, by lek podawać dzieciom poniżej 6. roku życia.

Interakcja z innymi lekami

Interakcje tabletek Heparegen z innymi lekami nie są znane.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Jeśli chodzi o lek Heparegen, zastosowanie go u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie jest zalecane przez producenta, ponieważ nie ma danych potwierdzających bezpieczeństwo preparatu dla płodu ani wyników badań dotyczących przenikania substancji czynnej do mleka kobiecego. Pacjentki, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub planują ciążę, przed rozpoczęciem leczenia Heparegenem powinny poinformować o tym lekarza.

Heparegen – skutki uboczne

Do działań niepożądanych Heparegen zalicza się: zaburzenia żołądkowo-jelitowe i nudności, a także zmiany na powierzchni skóry i w tkance podskórnej. Częstotliwość występowania tych działań niepożądanych jest nieznana. 

Szczególnie niebezpieczne konsekwencje – w obrębie ośrodkowego układu nerwowego – niesie za sobą przyjęcie Heparegenu w dawce większej niż zalecana. Może wówczas dojść do powstania stanu padaczkowego (drgawek trwających dłużej niż 30 min) i śpiączki, czyli do bezpośredniego zagrożenia życia. 

Dodatkowo na skutek przedawkowania leku zdarza się osłabienie słuchu, a nawet głuchota. Ryzyko takich zmian dotyczy w szczególności dzieci, u których substancje czynne łatwiej przenikają przez barierę krew-mózg.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych działania leku Heparegen należy jak najszybciej zgłosić niepożądaną reakcję lekarzowi.

Przechowywanie leku

Heparegen powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze nieprzekraczającej 25 st. C i tylko przed upływem terminu ważności oznaczonego na opakowaniu (lek jest ważny do końca podanego miesiąca).


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Heparegen (4)

Lek na wątrobę Heparegen dostępny jest wyłącznie na receptę. Lekarz może przepisać ten preparat medyczny tylko pacjentom z chorobami wątroby. Na polskim rynku nie ma obecnie leku z tą samą substancją czynną i dostępnego bez recepty.

Heparegen działa według odmiennego mechanizmu niż Essentiale Forte, ma też inną substancję czynną – fosfolipidy z nasion sojowych zawierające (3-sn-fosfatydylo)cholinę. Heparegen to lek na receptę, natomiast Essentiale Forte jest ziołowym preparatem leczniczym, który można kupić bez recepty. Obydwa te środki chronią i regenerują wątrobę, przy czym nie są zamiennikami. Można jednak stosować je równocześnie i jest to częste postępowanie (nie opisano żadnych interakcji Heparegenu z innymi lekami).

Decyzję co do metody leczenia najlepiej pozostawić lekarzowi, który zaleca rodzaj terapii na podstawie typu i nasilenia objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz wyników badań diagnostycznych.

Heparegen a odchudzanie to zależność, która nie zachodzi w sposób bezpośredni, choć lek może mieć niewielki wpływ na poprawę trawienia, a co za tym idzie – przyspieszenie procesu utraty masy ciała. To dlatego, że stymuluje wytwarzanie żółci, która bierze udział w rozkładzie tłuszczów.

Producent w ulotce informacyjnej nie odnosi się do kwestii picia alkoholu podczas leczenia Heparegenem, jednak spożywanie napojów alkoholowych jest obciążające dla wątroby i utrudnia lub wręcz uniemożliwia jej regenerację.

e-Konsultacja z Receptą Online
Heparegen

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.