Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Heparegen

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Heparegen

Walczysz z dolegliwościami pochodzenia wątrobowego? Dowiedz się, co to jest lek na wątrobę Heparegen, na czym polega jego działanie i w jakich sytuacjach można go przyjmować. Jeśli potrzebujesz porady lekarskiej i e-recepty na Heparegen, zapisz się na e-konsultację ze specjalistą za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl. 

Spis treści

Heparegen – informacje o leku:

  • dawka: Heparegen 100 mg 

  • postać: tabletki

  • substancja czynna: kwas tiazolidynokarboksylowy (Timonacicum),

  • kategoria: Choroby wątroby, Uszkodzenie wątroby, Marskość wątroby

Heparegen – co to za lek?

Lek na wątrobę (na receptę) Heparegen to preparat leczniczy stosowany w gastroenterologii. Jest przeznaczony do przyjmowania doustnego i występuje w postaci tabletek sprzedawanych w opakowaniach o zawartości 30, 90 lub 100 sztuk. Jego substancja czynna – kwas tiazolidynokarboksylowy – dobrze wchłania się do przewodu pokarmowego i w formie niezmienionej trafia do wątroby, gdzie pełni funkcje ochronne i regeneracyjne.  

Heparegen – działanie kwasu tiazolidynokarboksylowego

Kwas tiazolidynokarboksylowy zawarty w Heparegenie, zwany również tymonacynkiem, jest metabolizowany w wątrobie. Podczas przemian wątrobowych uwalniają się wolne grupy sulfhydrylowe niezbędne do redukcji i neutralizacji wielu toksyn, w tym etanolu, metali ciężkich, pochodnych benzenu (i innych toksyn przemysłowych), jak również substancji pochodzenia bakteryjnego i wirusowego. 

Kwas tiazolidynokarboksylowy, uruchamiając proces detoksykacji, zapewnia miąższowi wątroby ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Dodatkowo działa żółciopędnie i zmniejsza stężenie lipidów we krwi.

Inne najpopularniejsze leki w naszej bazie to m.in. Nimesil, Erdomed.

Heparegen – skład leku

W składzie Heparegenu prócz substancji czynnej znajduje się kilka substancji pomocniczych. Są to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna oraz stearynian magnezu.

Heparegen – na co i dla kogo? Zastosowanie leku

Wskazaniami do przyjmowania tabletek na wątrobę Heparegen są ostre i przewlekłe choroby wątroby oraz dróg żółciowych, a także toksyczne uszkodzenia wątroby spowodowane spożywaniem alkoholu, zażywaniem niektórych leków lub działaniem substancji chemicznych. 

Powszechne jest stosowanie leku Heparegen na stłuszczenie wątroby. Wykorzystuje się go w leczeniu zarówno stłuszczenia alkoholowego, jak i niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby. 

Preparat pełni również ważną rolę w terapii farmakologicznej zapalenia i marskości wątroby oraz przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby wywołanego przez HCV i HBV. Heparegen na marskość wątroby jest elementem leczenia objawowego. Można go przyjmować we wszystkich stadiach choroby.

Heparegen – jak stosować? Przed czy po jedzeniu? Dawkowanie

Lek można stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci powyżej 6. roku życia. Należy go przyjmować przed posiłkiem.  

Lek Heparegen – dawkowanie u dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat

Według zaleceń producenta zawartych w ulotce Heparegenu w początkowej, ostrej fazie choroby farmaceutyk dawkuje się u dorosłych 2–3 razy na dobę po 200 mg (2 tabletki), a później 2 razy na dobę po 100 mg (1 tabletce). Zgodnie z tymi wskazaniami tak samo powinno wyglądać dawkowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku powyżej 15 lat. 

Heparegen – dawki dla dzieci

Dla dzieci młodszych, w wieku 6–15 lat, zalecana jest dawka przeliczana na masę ciała: 2–3 razy na dobę po 50 mg (1/2 tabletki) na 10 kg.

Zawsze jednak należy stosować Heparegen na wątrobę ściśle według zaleceń lekarza prowadzącego, który zna indywidualną sytuację zdrowotną pacjenta. 

Heparegen – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Heparegen nie można przyjmować przy uczuleniu na kwas tiazolidynokarboksylowy albo inną z substancji wymienionych w składzie. Ponieważ preparat ten zawiera laktozę, w przypadku nietolerancji cukrów przed jego zażyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.  

Heparegen – interakcje z innymi lekami

Interakcje tabletek Heparegen z innymi lekami nie są znane.

Heparegen w ciąży i podczas karmienia piersią

Jeśli chodzi o lek Heparegen, zastosowanie go u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie jest zalecane przez producenta, ponieważ nie ma danych potwierdzających bezpieczeństwo preparatu dla płodu ani wyników badań dotyczących przenikania substancji czynnej do mleka kobiecego. Pacjentki, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub planują ciążę, przed rozpoczęciem leczenia Heparegenem powinny poinformować o tym lekarza.

Heparegen – skutki uboczne

Przyjmowanie leku Heparegen może powodować skutki uboczne: zaburzenia żołądkowo-jelitowe i nudności, a także zmiany na powierzchni skóry i w tkance podskórnej. Częstotliwość występowania tych działań niepożądanych jest nieznana. 

Szczególnie niebezpieczne konsekwencje – w obrębie ośrodkowego układu nerwowego – niesie za sobą przyjęcie Heparegenu w dawce większej niż zalecana. Może wówczas dojść do powstania stanu padaczkowego (drgawek trwających dłużej niż 30 min) i śpiączki, czyli do bezpośredniego zagrożenia życia. 

Dodatkowo na skutek przedawkowania leku zdarza się osłabienie słuchu, a nawet głuchota. Ryzyko takich zmian dotyczy w szczególności dzieci, u których substancje czynne łatwiej przenikają przez barierę krew-mózg.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych działania leku Heparegen należy jak najszybciej zgłosić niepożądaną reakcję lekarzowi.

Heparegen – przechowywanie leku

Heparegen powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze nieprzekraczającej 25 st. C i tylko przed upływem terminu ważności oznaczonego na opakowaniu (lek jest ważny do końca podanego miesiąca).

Heparegen – producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca, ulotka

Wytwórcą leku Heparegen jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A., natomiast podmiotem odpowiedzialnym – Bausch Health Ireland Limited.

Heparegen (ulotka dla pacjenta) – pobierz.

Ile kosztuje lek Heparegen 100 mg? Cena, refundacja

Heparegen jest lekiem nierefundowanym (pełnopłatnym), a koszt jego zakupu wygląda różnie w zależności od liczby tabletek w opakowaniu.

  • Heparegen 30 tabletek – cena: 29,99 zł,

  • Heparegen 90 tabletek – cena: 74,99 zł,

  • Heparegen 100 tabletek – cena: 81,99 zł.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Pytania dotyczące leku Heparegen, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

Heparegen – czy jest na receptę?

Lek na wątrobę Heparegen dostępny jest wyłącznie na receptę. Lekarz może przepisać ten preparat medyczny tylko pacjentom z chorobami wątroby.  

Heparegen czy Essentiale Forte? Który lek wybrać?

Heparegen działa według odmiennego mechanizmu niż Essentiale Forte, ma też inną substancję czynną – fosfolipidy z nasion sojowych zawierające (3-sn-fosfatydylo)cholinę. Heparegen to lek na receptę, natomiast Essentiale Forte jest ziołowym preparatem leczniczym, który można kupić bez recepty. Obydwa te środki chronią i regenerują wątrobę, przy czym nie są zamiennikami. Można jednak stosować je równocześnie i jest to częste postępowanie (nie opisano żadnych interakcji Heparegenu z innymi lekami). 

Decyzję co do metody leczenia najlepiej pozostawić lekarzowi, który zaleca rodzaj terapii na podstawie typu i nasilenia objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz wyników badań diagnostycznych. 

Czy Heparegen odchudza?

Heparegen a odchudzanie to zależność, która nie zachodzi w sposób bezpośredni, choć lek może mieć niewielki wpływ na poprawę trawienia, a co za tym idzie – przyspieszenie procesu utraty masy ciała. To dlatego, że stymuluje wytwarzanie żółci, która bierze udział w rozkładzie tłuszczów.  

Heparegen – jak długo stosować?

Na pytanie o to, jak długo brać Heparegen, zawsze powinien odpowiadać lekarz prowadzący, który ustala czas terapii i dawkowanie leku. Preparat można przyjmować długotrwale, przy czym w celu monitorowania postępów rozciągniętego w czasie leczenia zaleca się wykonywanie badań kontrolnych co 4 tygodnie.

Heparegen a alkohol. Czy można pić napoje alkoholowe podczas stosowania leku?

Producent w ulotce informacyjnej nie odnosi się do kwestii picia alkoholu podczas leczenia Heparegenem, jednak spożywanie napojów alkoholowych jest obciążające dla wątroby i utrudnia lub wręcz uniemożliwia jej regenerację.

Heparegen – zamienniki. Czy można zastąpić ten lek innym preparatem?

Nie jest dostępny żaden środek farmakologiczny o tym samym składzie co Heparegen. Zamiennika dla tego leku próżno więc szukać w aptekach.

Inne najpopularniejsze leki: