3109$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Gynoflor

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Gynoflor – informacje o leku

Gynoflor to lek przeznaczony do miejscowego użytku, który odpowiada za odnowę uszkodzonego nabłonka pochwy i przywrócenie jej właściwej mikroflory bakteryjnej. Zawiera pałeczki kwasu mlekowego i estriol. Preparat wydawany jest wyłącznie na receptę. 

  • dawki: Gynoflor 50 mg + 0,03 mg
  • postać: tabletki dopochwowe
  • substancja czynna: pałeczki kwasu mlekowego i estriol (łac. Lactobacillus acidophilus + Estriolum)
  • kategoria: Leki przywracające równowagę flory bakteryjnej pochwy, Infekcje intymne
  • podmiot odpowiedzialny: GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o., ul. Ks. J. Poniatowskiego 5, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
  • wytwórca: Haupt Pharma Amareg GmbH, Donaustaufer Str. 378, 93-055 Regensburg, Niemcy

Gynoflor – ulotka dla pacjenta

Gynoflor – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Gynoflor? Cena, refundacja

Gynoflor tabletki dopochwowe 6 szt. – cena od 24 do 30 zł

Gynoflor tabletki dopochwowe 12 szt. – cena waha się od 41 do 48 zł

Lek nie znajduje się obecnie na liście leków refundowanych. Jego cena może być różna w każdej aptece, może też zmienić się w przyszłości. 

Gynoflor – opis i właściwości, jak działa

Działanie leku Gynoflor – na czym polega? Lek o złożonym składzie, zawiera 2 substancje czynne – żywe pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus oraz estriol. Są one identyczne z substancjami, które występują naturalnie w zdrowej pochwie.

Główny element mechanizmów obronnych pochwy stanowią pałeczki kwasu mlekowego wytwarzające kwas mlekowy i inne substancje o działaniu przeciwinfekcyjnym.

Pałeczki kwasu mlekowego rozkładają glikogen znajdujący się w nabłonku pochwowym do kwasu mlekowego, dzięki czemu chronią pochwę przed infekcjami i zapewniają fizjologiczne, kwaśne środowisko. Wytwarzają również substancje antybakteryjne, nadtlenek wodoru i bakteriocyny, które zatrzymują rozwój bakterii chorobotwórczych.

Drugą substancję czynną probiotyku dopochwowego Gynoflor jest estriol, będący naturalnym żeńskim hormonem płciowym. Estriol powoduje regenerację nabłonka pochwy, zapewnia dobre ukrwienie nabłonka, jego odpowiednią grubość, elastyczność i wilgotność. Ma to znaczenie również dla wzrostu pałeczek kwasu mlekowego w pochwie.

Ponadto w tabletkach znajduje się laktoza, która w obecności pałeczek mlekowych ma zdolność fermentacji do kwasu mlekowego.

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy może zostać zniszczona na skutek ciężkiej choroby ogólnoustrojowej, miejscowych zakażeń, nieodpowiedniej higieny intymnej oraz przyjmowania niektórych leków, np. antybiotyków. Z kolei nabłonek pochwy może ulec uszkodzeniu poprzez zakażenia pochwy oraz zmiany stężenia lub zbyt niski poziom hormonów, zwłaszcza w trakcie i po menopauzie.

Gynoflor – zamiennik

Tabletki dopochwowe nie mają zamiennika. Podobne produkty, zawierające jedną z dwóch substancji czynnych leku, to m.in.: Dalacin C i Betadine.

Inne leki na grzybicze lub bakteryjne infekcje pochwy to m.in. Gynalgin.

Gynoflor – skład leku

Każda tabletka zawiera 50 mg liofilizatu bakterii kwasu mlekowego oraz 30 mikrogramów estriolu.

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, bezwodny fosforan disodu, stearynian magnezu E470b, karboksymetyloskrobia sodowa typu A.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Na co pomaga Gynoflor? Probiotyk dopochwowy Gynoflor zalecany jest pacjentkom, których dotyczą następujące wskazania:

  • przywrócenie flory Lactobacillus po leczeniu miejscowym lub układowym środkami przeciwinfekcyjnymi lub chemioterapeutykami,
  • w leczeniu zanikowego zapalenia pochwy z powodu niedoboru estrogenów w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie lub w leczeniu wspomagającym w hormonalnej terapii zastępczej,
  • leczenie wydzieliny z pochwy nieznanego pochodzenia (upławy) oraz w leczeniu łagodnych i umiarkowanych przypadków infekcji pochwy, kiedy nie ma bezwzględnej konieczności stosowania chemioterapii przeciwinfekcyjnej.

Gynoflor – dawkowanie

Gynoflor – jak stosować lek? Gynoflor 50 mg + 0,03 mg tabletki dopochwowe należy stosować przed snem. Globulki trzeba umieścić głęboko w pochwie. Zalecane dawkowanie zależy od przyczyny podania.

Jeśli u pacjentki doszło do zaburzenia fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy lub występują upławy, to należy stosować 1 lub 2 tabletki na dobę przez 6-12 dni. 

W zanikowym zapaleniu pochwy zaleca się 1 tabletkę na dobę przez kolejne 6-12 dni, a następnie 1 tabletkę 1 lub 2 razy na tydzień. 

Probiotyk dopochwowy Gynoflor 50 mg + 0,03 mg zawiera składniki, które nie ulegają całkowitemu rozpuszczeniu. W związku z tym resztki tabletki można czasami zauważyć na bieliźnie. Nie ma to jednak znaczenia dla skuteczności leku Gynoflor.

W rzadkich przypadkach bardzo nasilonej suchości pochwy może się zdarzyć, że tabletka dopochwowa w ogóle się nie rozpuści i zostanie wydalona z pochwy w postaci nienaruszonej. Nie jest to szkodliwe dla pochwy, jednak powoduje nieskuteczność leku. Aby uniknąć takiej sytuacji, przed wprowadzeniem tabletki do bardzo suchej pochwy można ją zwilżyć niewielką ilością wody.

Gynoflor – przeciwwskazania, środki ostrożności

Probiotyk dopochwowy Gynoflor, mimo skuteczności działania, nie jest lekiem dla każdej kobiety. Przeciwwskazaniami do stosowania tego leku są:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik leku Gynoflor,
  • zapalenie żył występujące aktualnie lub stwierdzone w wywiadzie,
  • choroby naczyń wieńcowych lub mózgowych,
  • krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie,
  • endometrioza lub jej podejrzenie,
  • złośliwe nowotwory estrogenozależne obejmujące piersi, pochwę lub macicę,
  • żółtaczka lub żółtaczka występująca w trakcie ciąży w przeszłości,
  • ostre lub przewlekłe choroby wątroby,
  • porfiria,
  • zespół Rotora,
  • zespół Dubin-Johnsona,
  • otoskleroza,
  • wiek przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Gynoflor u starszych kobiet

Należy zachować wzmożoną ostrożność stosując lek u kobiet w podeszłym wieku, zwłaszcza jeśli u pacjentki występują również:

  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie,
  • choroba zakrzepowo-zatorowa stwierdzona w wywiadzie,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • migreny,
  • zaburzenia czynności nerek lub wątroby,
  • endometrioza,
  • dysplazja włóknisto-torbielowata piersi.

Jeśli podczas terapii u pacjentki pojawia się bolesność piersi lub większa niż zwykle ilość wydzieliny z pochwy, to może oznaczać, że stosowana dawka estrogenu jest dla niej zbyt duża.

W czasie leczenia probiotykiem dopochwowym Gynoflor 50 mg + 0,03 mg należy używać podpasek.

Interakcja z innymi lekami

W przypadku leku Gynoflor obserwowano interakcje z innymi lekami. Stosowanie leków przeciwinfekcyjnych, podawanych zarówno miejscowo jak i układowo, może osłabić działanie Gynofloru, leku w postaci tabletek dopochwowych.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również wydawanych bez recepty.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Gynoflor w ciąży

Stosowanie globulek dopochwowych Gynoflor w ciąży jest możliwe. Nie ma dowodów na niepożądane działanie leku na ciążę lub stan płodu lub noworodka. U kobiet w I trymestrze zaleca się zachowanie dodatkowej ostrożności.

Gynoflor i karmienie piersią

Można stosować lek Gynoflor 50 mg + 0,03 mg tabletki dopochwowe podczas karmienia piersią. Wymagana jest przy tym wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Gynoflor – skutki uboczne

U części pacjentek mogą pojawić się skutki uboczne globulek dopochwowych Gynoflor na zanikowe zapalenie pochwy i upławy. 

1% kobiet stosujących lek zgłaszało odczuwalne niewielkie pieczenie lub palenie bezpośrednio po wprowadzeniu tabletki do pochwy. Takie dolegliwości zazwyczaj nie powodują konieczności odstawienia leku, jednak jeśli nie przemijają, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Rzadko zgłaszano przypadki nietolerancji leku. Objawy obejmowały m.in. zaczerwienienie i swędzenie. U jednej pacjentki stwierdzono alergię na substancję czynną leku – liofilizat Lactobacillus. W razie wystąpienia objawów alergii pacjentka powinna jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze od 2°C do 8°C. Tabletki dopochwowe mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej podczas zaleconego leczenia, przez okres od 6 do 12 dni.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Gynoflor (6)

Jeśli u pacjentki doszło do zaburzenia fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy lub występują upławy, to należy stosować 1 lub 2 tabletki na dobę przez 6-12 dni.

Większość globulek dopochwowych rozpuszcza się w ciągu 10-15 minut od aplikacji. Czas ten może się jednak wydłużyć do 30 minut.

Lek Gynoflor, którego najważniejszą częścią składową są pałeczki kwasu mlekowego, pomaga zakwasić środowisko pochwy i tym samym skutecznie zapobiegać rozwojowi chorobotwórczych bakterii i drobnoustrojów.

Od pierwszej aplikacji tabletki dopochwowej pałeczki mlekowe namnażają się i ponownie kolonizują kobiecą pochwę.

W trakcie miesiączki należy odstawić globulki dopochwowe Gynoflor i powrócić do stosowania leczenia po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego.

Nie ma przeciwwskazań do współżycia podczas stosowania leku Gynoflor.

e-Konsultacja z Receptą Online
Gynoflor

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.