2460$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Distreptaza

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Distreptaza? Cena, refundacja

Lek w tym momencie nie jest objęty refundacją. Cena za lek może różnić się nieznacznie w zależności od apteki, może też ulec zmianie w przyszłości.

Distreptaza czopki – cena za 6 szt. wynosi ok. 35-45 zł.

Distreptaza – jak działa, na co i dla kogo?

Lek w postaci czopków doodbytniczych zawiera dwie substancje czynne: streptokinazę i streptodornazę. Preparat działa poprzez upłynnienie skrzepów krwi oraz składników morfotycznych ropy, co sprawia, że inne preparaty (takie jak antybiotyki, chemioterapeutyki i przeciwciała) łatwo mogą dotrzeć do źródeł zakażenia. 

Wskazania do stosowania leku to:

  • wspomagające leczenie w stanach zapalnych narządów miednicy mniejszej (tzw. PID), w tym w zespole chorób zapalnych jajników, jajowodów i błony śluzowej macicy – może być stosowana jako czopki na zapalenie jajników lub na torbiel jajnika, jeśli lekarz tak zaleci;
  • choroba zrostowa po operacjach w obrębie miednicy mniejszej;
  • ostra i przewlekła choroba hemoroidalna;
  • wspomagające leczenie w ropniu okołoodbytniczym i przetokach z rozległym naciekiem zapalnym.

Lek jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów, bowiem bezpieczeństwo stosowania u dzieci i młodzieży nie zostało zbadane.

Distreptaza – zamienniki

Inne leki na receptę w postaci czopków doodbytniczych o tym samym składzie i dawkach leków to m.in.: Biostrepta, Neostreptaza.

Inne leki w naszej bazie to m.in. NimesilNeurovit.

Distreptaza – skład leku

Substancjami czynnymi leku są: streptokinaza i streptodornaza. 1 czopek doodbytniczy zawiera: 15 000 j.m. streptokinazy i 1250 j.m. streptodornazy. Substancje pomocnicze to parafina ciekła i witepsol H15.

Distreptaza – dawkowanie

schemat leczenia do stanu i nasilenia objawów u konkretnego pacjenta.

Jak stosować czopki Distreptaza? Po wyjęciu z foremki blistra należy wprowadzić czopek głęboko do odbytnicy.

Zalecane dawkowanie u dorosłych zależne jest od rodzaju i stopnia nasilenia stanu zapalnego.

Zazwyczaj stosowane dawki w stanach ciężkich:

  • 3 razy po 1 czopku przez pierwsze 3 dni
  • 2 razy po 1 czopku przez kolejne 3 dni
  • 1 razy po 1 czopku przez kolejne 3 dni

dawkowanie w stanach lżejszych:

  • 2 razy po 1 czopku przez 3 dni
  • 1 raz po 1 czopku przez kolejne 4 dni
  • lub 2 razy po 1 czopku przez 2 dni.

Zazwyczaj pełna kuracja obejmuje od 8 do 18 czopków. Zwykle leczenie trwa ok. 7-10 dni.

Distreptaza – przeciwwskazania, środki ostrożności

W niektórych przypadkach nie należy stosować leku Distreptaza:

  • gdy pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub inny składnik leku;
  • gdy w okolicy podania pacjent ma świeże rany (strupy) lub szwy po zabiegu chirurgicznym;
  • nie należy stosować leku przez około 10 dni po krwotokach;
  • nie należy stosować leku równolegle z solami wapnia;
  • w przypadku ostrego zapalenia tkanki łącznej bez oznak ropienia;
  • u pacjentów, którzy mają obniżoną krzepliwość krwi;
  • razem z antykoagulantami (lekami przeciwzakrzepowymi).

Lek może powodować miejscowe podrażnienia. Nie powinien mieć styczności z raną świeżo pokrytą strupem lub ze świeżo założonymi szwami, bowiem może to doprowadzić do wtórnego krwawienia z rany.

Interakcja z innymi lekami

Zawsze przed rozpoczęciem leczenia nowym preparatem należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Składniki równolegle stosowanych leków mogą wchodzić w interakcje, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Ważne, aby czopków Distreptaza nie stosować łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi ze względu na ryzyko pojawienia się miejscowego krwawienia. Nie należy też stosować ich z innymi lekami zawierającymi sole wapnia. 

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy stosować leku Distreptaza w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Distreptaza – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować pojawienie się objawów niepożądanych. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Ponadto ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w przypadku leków stosowanych miejscowo jest zazwyczaj mniejsze niż przy lekach doustnych.

Rzadkie działania niepożądane Distreptaza (≥1/10 000 do <1/1000 pacjentów) to ogólne zaburzenia i stany w miejscu podania, takie jak: objawy alergiczne, podwyższenie temperatury ciała, miejscowa bolesność i obrzęk, skłonność do krwawień.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w lodówce, w temperaturze 2-8°C. Nie należy zamrażać preparatu. Lek należy trzymać w miejscy niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Distreptaza (4)

Zazwyczaj leczenie trwa od 7 do 10 dni. Jednak na podstawie reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zalecić zmianę dawkowania lub czasu leczenia.

Aby utrzymać działanie czopków doodbytniczych Distreptaza, należy stosować lek regularnie według zaleceń lekarza. Wykazano, że pełna 10-dniowa terapia w zakresie dolegliwości bólowych miednicy mniejszej daje korzystny efekt, który utrzymuje się przez co najmniej miesiąc po jej zakończeniu.

Nie, ten lek nie jest antybiotykiem w czopkach. Zawarte w składzie leku dwie substancje czynne działają poprzez upłynnienie skrzepów krwi i składników morfotycznych ropy, co sprawia, że inne leki i preparaty (np. antybiotyki) mogą łatwo dotrzeć do źródeł zakażenia.

Warto zapytać lekarza prowadzącego, czy w konkretnym przypadku występują przeciwwskazania do stosowania czopków w czasie miesiączki. Zazwyczaj można stosować lek Distreptaza także podczas okresu.

e-Konsultacja z Receptą Online
Distreptaza

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.