Dexafree
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Dexafree to lek w postaci kropli do oczu, stosowany w terapii niezakaźnych stanów zapalnych związanych z przednim odcinkiem oka.
- Substancją czynną kropli jest deksametazon – kortykosteroid, wykazujący w obrębie oka silne działanie przeciwzapalne, a dodatkowo przeciwalergiczne, przeciwświądowe i przeciwobrzękowe.
- Lek na receptę, do stosowania u dorosłych i dzieci (krótkotrwale).
Dodatkowe informacje o przeciwzapalnych kroplach do oczu ze sterydem znajdziesz w opisie poniżej i ulotce dołączonej do opakowania. Dowiesz się z nich między innymi, jak kiedy stosować i jak dawkować ten lek. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | stany zapalne przedniego odcinka oka |
postać | krople do oczu |
dawka | 1 mg/ml |
substancja czynna | Deksametazon (Dexamethasoni phosphas) |
podmiot odpowiedzialny | Laboratoires Thea 12, rue Louis Blériot 63017 Clermont-Ferrant Cedex 2, Francja |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Dexafree? Cena, refundacja
Cena kropli Dexafree 1 mg/ml (lek nierefundowany) może być inna w każdej aptece.
Orientacyjnie za 20 pojemników jednodawkowych 0,4 ml cena wynosi od 21,99 do 32,50 zł.
Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.
Dexafree – jak działa, na co i dla kogo
Dexafree to krople do oczu (w pojemnikach jednodawkowych), które zawierają substancję czynną nazywaną deksametazonem. To kortykosteroid wskazany w leczeniu stanów zapalnych oka/oczu. Działanie kropli do oczu Dexafree polega na hamowaniu objawów stanu zapalnego.
Po podaniu miejscowym do worka spojówkowego preparat wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Działa również przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Środek zmniejsza objawy stanu zapalnego, nie leczy jednak jego przyczyny.
Lek Dexafree stosowany jest w przypadku stanów zapalnych przedniego odcinka narządu wzroku, takich jak:
- obrzęk zrębu w zapaleniu rogówki,
- brzeżne zapalenie rogówki,
- zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka oka,
- zapalenie nadtwardówki (jeśli NLPZ nie są zalecane bądź ich stosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów),
- zapalenia twardówki,
- ostry stan towarzyszący ciężkiemu alergicznemu zapaleniu spojówek, które nie odpowiada na leczenie.
Oko, do którego mają być podane krople, nie powinno być zainfekowane (zaczerwienienie oka, wydzielina, łzawienie). W przeciwnym razie należy zastosować dodatkowo leczenie przeciwzakaźne.
Dexafree – zamienniki
Zamiennikami kropli do oczu Dexafree są Dexaprotect i Demezon. Zamiennikami w innej postaci są Dexaven (iniekcja) oraz Demezon (tabletki, iniekcja).
Dexafree – skład leku
Substancją czynną kropli do oczu Dexafree jest deksametazon. Jeden mililitr roztworu zawiera 1 mg deksametazonu (w postaci deksametazonu sodu fosforanu).
Pozostałe składniki leku to: disodu edetynian, disodu fosforan dwunastowodny, sodu chlorek i woda do wstrzykiwań.
Dexafree – dawkowanie
Jak stosować Dexafree 1 mg/ml, krople do oczu na receptę? Preparat przeznaczony wyłącznie do oczu, należy aplikować go według zaleceń lekarza prowadzącego.
Zalecana dawka to 1 kropla do oka wykazującego zmiany chorobowe, podawana 4 do 6 razy na dobę. W ciężkich przypadkach leczenie można rozpocząć od 1 kropli co godzinę, którą po zaobserwowaniu poprawy należy zmniejszyć do 1 kropli co 4 godziny. Dawki należy zmniejszać stopniowo w celu uniknięcia nawrotu objawów stanu zapalnego.
Przed zastosowaniem leku należy dokładnie umyć ręce. Patrząc do góry i lekko odchylając dolną powiekę, należy zakroplić palcem 1 kroplę do oka ze stanem zapalnym. Bezpośrednio po wkropleniu lekko ucisnąć palcem wewnętrzny kącik leczonego oka przez kilka minut, co pozwala substancjom aktywnym wniknąć do oka i zapobiec możliwym reakcjom ogólnoustrojowym.
Dexafree – przeciwwskazania, środki ostrożności
Kropli sterydowych do oczu Dexafree nie należy stosować, jeśli:
- u pacjenta występuje zakażenie oka, które może być bakteryjne (ostre zakażenie ropne), grzybicze, wirusowe (wirus opryszczki, wirus krowianki (VACV), wirus ospy wietrznej – VZV) lub spowodowane przez ameby,
- u pacjenta występują uszkodzenia rogówki (perforacja, owrzodzenie lub zmiany patologiczne związane z niepełnym wygojeniem (regeneracją),
- u pacjenta stwierdzono nadciśnienie wewnątrzgałkowe spowodowane przez glikosteroidy (grupa kortykosteroidów),
- pacjent ma uczulenie na deksametazonu sodu fosforan lub którykolwiek z pozostałych składników leku Dexafree, który hamuje objawy stanu zapalnego.
Podczas stosowania leku Dexafree w każdym przypadku wymagana jest ścisła kontrola okulistyczna, a zwłaszcza:
- u dzieci i osób w podeszłym wieku – zalecane jest częstsze szczegółowe badanie okulistyczne,
- pacjent ma zakażenie oka – lek Dexafree można stosować jedynie w przypadkach, gdy zastosowano jednocześnie leczenie przeciwzakaźne,
- pacjent ma wrzód rogówki – nie należy stosować miejscowego leczenia lekiem Dexafree, z wyjątkiem przypadków, gdy stan zapalny jest główną przyczyną opóźnienia gojenia,
- pacjent ma podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe – jeśli u pacjenta podczas leczenia steroidami stosowanymi miejscowo wystąpiły wcześniej działania niepożądane skutkujące podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, możliwe jest wystąpienie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjenta, gdy zastosuje on lek Dexafree,
- pacjent ma jaskrę.
Krople przeciwzapalne Dexafree:
- nie powinny być wstrzykiwane ani połykane, a końcówka dozownika nie powinna dotykać oka ani powiek,
- nie powinny być stosowane długotrwale u dzieci,
- mogą być stosowane krótkotrwale u pacjenta z ostrym zapaleniem spojówek, gdy standardowa terapia nie jest skuteczna,
- mogą być stosowane u pacjentów z cukrzycą, jednak wymaga to konsultacji lekarskiej,
- nie powinny być stosowane u pacjentów z zaczerwienionym okiem, jeśli przyczyny objawów nie są rozpoznane,
- nie powinny być stosowane przez pacjentów korzystających z soczewek kontaktowych.
Zespół Cushinga
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpi obrzęk oraz zwiększenie masy ciała, widoczne szczególnie na tułowiu i twarzy, ponieważ są to pierwsze objawy choroby nazywanej zespołem Cushinga. Zahamowanie czynności nadnerczy może być skutkiem przerwania długotrwałego lub intensywnego stosowania leku Dexafree. Ryzyko to jest szczególnie istotne u dzieci oraz u pacjentów leczonych rytonawirem lub kobicystatem.
Zaburzenia widzenia
Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.
Tak, jak w przypadku wszystkich kropli do oczu, przemijające nieostre widzenie lub inne wady wzroku mogą mieć wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki nie nastąpi nawrót normalnego widzenia.
Interakcja z innymi lekami
Krople sterydowe Dexafree mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego:
- w przypadku konieczności stosowania innych leków do oczu należy odczekać 15 minut do podania kolejnego leku,
- należy poinformować lekarza o przyjmowaniu rytonawiru lub kobicystatu, ponieważ leki te mogą zwiększać zawartość deksametazonu we krwi.
Obserwowano również wytrącanie się fosforanu wapnia na powierzchni zrębu rogówki przy jednoczesnym miejscowo kortykosteroidów i leków hamujących receptory adrenergiczne.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Dexafree w ciąży
Nie jest znane potencjalne zagrożenie dla płodu. Z tego powodu nie zaleca się stosowania leku w ciąży.
Dexafree a karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek jest wydzielany z mlekiem matki. Lek Dexafree może być jednak stosowany w okresie karmienia piersią, ponieważ dawka deksametazonu jest niska.
Dexafree – skutki uboczne
Wszystkie leki mogą powodować działania niepożądane. Dexafree krople do oczu u części pacjentów wywołają wymienione poniżej skutki uboczne.
Zaburzenia hormonalne (o nieznanej częstości):
nasilony wzrost owłosienia na ciele (szczególnie u kobiet), osłabienie mięśni oraz utrata masy mięśniowej, fioletowe rozstępy na skórze, zwiększone ciśnienie krwi, nieregularne miesiączki lub brak miesiączki, zmiany ilości białka i wapnia w organizmie, zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży oraz obrzęk i zwiększenie masy ciała, widoczne szczególnie na tułowiu i twarzy (zespół Cushinga).
Zaburzenia oka
Bardzo częste skutki uboczne kropli Dexafree: (występują u więcej niż 1 osoby na 10): wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, po 2 tygodniach leczenia
Częste skutki uboczne leku: (występują u 1 do 10 osób na 100): dyskomfort, podrażnienie, pieczenie, kłucie, swędzenie i zaburzenia widzenia po zakropleniu. Objawy te są zazwyczaj przemijające i mają łagodny charakter.
Niezbyt częste działania niepożądane Dexafree: (występują u 1 do 10 osób na 1000): reakcje alergiczne lub objawy nadwrażliwości na jeden ze składników kropli do oczu, opóźnione gojenie się, zmętnienie soczewki (zaćma), stany zapalne, jaskra.
Bardzo rzadkie skutki uboczne leku (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000): zapalenie spojówek, rozszerzenie źrenicy (mydriaza), obrzęk twarzy, opadanie powiek, zapalenie tęczówki (zapalenie błony naczyniowej oka), zwapnienie rogówki, zapalenie rogówki (keratopatia krystaliczna), zmiany grubości rogówki, obrzęk rogówki, owrzodzenie rogówki, perforacja rogówki.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Pojemniki jednodawkowe należy chronić przed światłem (przechowując w saszetkach).
Inne leki w bazie:
Czas leczenia kroplami do oczu Dexafree wynosi od kilku do maksymalnie 14 dni.
Nie, lek Dexafree nie jest antybiotykiem. To kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym.
Po otwarciu saszetki należy użyć zawartość pojemników jednodawkowych w ciągu 15 dni. Po otwarciu pojemnika jednodawkowego należy zużyć go niezwłocznie.
Nie, lek przeciwzapalny można wykupić w aptece wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.