Receptomat » Chlorchinaldin H
Chlorchinaldin H
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na powierzchowne ropne choroby skóry, ropne bakteryjne powikłania alergicznych chorób skóry, owrzodzenia podudzi
- Zapytaj o zastosowanie Chlorchinaldin H
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Chlorchinaldin H – maść na choroby skóry
- Chlorchinaldin H to maść stosowana w leczeniu powierzchownych ropnych chorób skóry, ropnych powikłań alergicznych chorób skóry (m.in. grzybicy) oraz owrzodzeń podudzi.
- Substancjami czynnymi maści Chlorchinaldin H są chlorchinaldol i octan hydrokortyzonu.
- Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
- Maść Chlorchinaldin H jest dostępna wyłącznie na receptę. E-receptę na Chlorchinaldin H można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
- dostępność na receptę
- wskazania powierzchowne ropne choroby skóry, ropne bakteryjne powikłania alergicznych chorób skóry, owrzodzenia podudzi
- postać maść
- dawka (30 mg + 10 mg)/g
- substancja czynna cetyryzyny dichlorowodorek (Cetirizini dihydrochloridum) + amisulpryd (Amisulpridum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 21 lutego, 2025-
Data publikacji21 lutego, 2025
-
AutorMilena Grodna
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta Dariusz Mariusz
- uczulenie na octan hydrokortyzonu, chlorchinaldol i jego pochodne (np. kliochinol) lub inny składnik leku,
- pierwszy trymestr ciąży,
- wiek poniżej 12 lat,
- niewydolność wątroby lub nerek,
- biegunki niebakteryjnego pochodzenia,
- wirusowe zakażenia skóry,
- kiłowe lub gruźlicze zmiany skórne,
- rozległe i głębokie rany ropne,
- zapalenie skóry wokół ust,
- zarostowe zapalenie naczyń,
- choroba Buergera,
- stosowanie profilaktyczne,
- leczenie długotrwałe.
- stosowanie leku na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, w wysokich dawkach,
- stosowanie leku na obszarach skóry o cienkiej warstwie rogowej (tj. okolica narządów płciowych, fałdy skórne, pachwiny, skóra u dzieci), przy braku warstwy rogowej naskórka lub w ostrych stanach zapalnych skóry,
- stosowanie leku pod opatrunkiem zamkniętym (tj. ceratka, pielucha).
- przemijające podrażnienie, wysuszenie, zaczerwienienie, świąd lub pieczenie skóry,
- kontaktowe zapalenie skóry,
- odczyny alergiczne,
- zaniki skóry,
- teleangiektazje,
- zaburzenia pigmentacji skóry,
- zmiany trądzikopodobne,
- nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze (przede wszystkim przy stosowaniu leku pod opatrunkami zamkniętymi),
- zapalenie skóry wokół ust, zanikowe zapalenie skóry, utrwalone rozszerzenie naczyń (przy stosowaniu leku na twarz),
- ogólnoustrojowe skutki uboczne kortykosteroidów (np. zahamowanie czynności nadnerczy, zespół Cushinga).
- ropne, powierzchowne choroby skóry z odczynem zapalnym,
- ropne powikłania bakteryjne alergicznych schorzeń skóry,
- owrzodzenia podudzi.
O leku
Chlorchinaldin H to maść zawierająca w swoim składzie glikokortykosteroid (octan hydrokortyzonu) oraz substancję przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą (chlorchinaldol). Lek jest stosowany w przypadku ropnych chorób skóry i ropnych powikłań alergicznych chorób skóry. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację do lekarza na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Chlorchinaldin H.
Chlorchinaldin H – co to za lek?
Chlorchinaldin H to preparat w formie maści, oparty na działaniu dwóch substancji czynnych. Pierwsza z nich (hydrokortyzon) zmniejsza stan zapalny, a druga (chlorchinaldol) działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dzięki takiemu profilowi lek znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu powierzchownych ropnych chorób skóry z towarzyszącym odczynem zapalnym, jak i ropnych powikłań alergicznych chorób skóry (również grzybicy) oraz owrzodzeń podudzi. Efektem jego działania jest wyeliminowanie chorobotwórczych drobnoustrojów z powierzchni leczonej skóry oraz zmniejszenie stanu zapalnego.
Na co stosuje się Chlorchinaldin H?
Maść Chlorchinaldin H jest przeznaczona do stosowania na skórę w celu leczenia ropnych, powierzchownych chorób skóry z odczynem zapalnym, ropnych powikłań bakteryjnych alergicznych chorób skóry (w tym grzybicy) i owrzodzeń podudzi w przypadku zakażeń drobnoustrojami wrażliwymi na chlorchinaldol.
Jak działa Chlorchinaldin H?
Chlorchinaldin H zawiera dwie substancje czynne – chlorchinaldol i octan hydrokortyzonu. Chlorchinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym na gatunki Salmonella, Shigella, Escherichia coli, Staphylococcus aureus oraz Corynebacterium diphtheriae, a także grzybostatycznie (m.in. wobec Candida albicans). Mechanizm działania polega na chelatowaniu jonów metali, co prowadzi do zniszczenia patogennych mikroorganizmów. Octan hydrokortyzonu należy do glikokortykosteroidów i wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz przeciwobrzękowe.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Chlorchinaldin H?
Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Chlorchinaldin H?
W 1 gramie maści znajduje się 30 mg chlorchinaldolu i 10 mg octanu hydrokortyzonu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: wazelina biała, lanolina, alkohol cetylowy, wosk biały.
Chlorchinaldin H – zamienniki
Maść Chlorchinaldin H nie ma zamienników.
Chlorchinaldin H – dawkowanie
Chlorchinaldin H jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego na skórę. Zaleca się aplikację cienkiej warstwy preparatu na obszary skóry zmienione chorobowo i przykrycie skóry jałową gazą. Maść stosuje się raz lub dwa razy na dobę. Leczenie skóry należy stosować ostrożnie i krótkotrwale.
Po użyciu maści zaleca się umycie rąk.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Chlorchinaldin H, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Chlorchinaldin H
Pominiętą dawkę należy podać jak najszybciej, a następnie kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym schematem. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Chlorchinaldin H, przedawkowanie
W przypadku zastosowania większej dawki Chlorchinaldin H niż zalecana, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Aplikowanie leku w nadmiernych ilościach na uszkodzoną skórę lub przez długi czas może prowadzić do wchłaniania substancji czynnych do krwi i występowania ogólnoustrojowych działań niepożądanych (np. objawów żołądkowo-jelitowych, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zapalenia wielonerwowego, zespołu Cushinga, zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza).
Chlorchinaldin H – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Chlorchinaldin H – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Chlorchinaldin H należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ponieważ kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę, podczas stosowania leku mogą pojawić się ogólnoustrojowe skutki uboczne octanu hydrokortyzonu. Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:
Opatrunek zamknięty zwiększa wchłanianie sterydu do organizmu. Może również powodować nadkażenia bakteryjne i grzybicze. W czasie długotrwałej terapii mogą wystąpić takie objawy jak zanik naskórka, trądzik posterydowy, rozstępy skórne.
Jest mało prawdopodobne, aby przy stosowaniu leku zgodnie z zaleceniami, wystąpiły ogólnoustrojowe działania niepożądane chlorchinaldolu (tj. zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe). Jeśli ujawnią się objawy neurologiczne lub zaburzenia widzenia, należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.
Kontakt z lekarzem jest wymagany także w przypadku wystąpienia objawów uczulenia.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Chlorchinaldin H z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Chlorchinaldin H w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, planowania ciąży, podejrzenia ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku Chlorchinaldin H należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku w pierwszym trymestrze ciąży jest przeciwwskazane, a w pozostałych miesiącach ciąży nie wolno nakładać leku na duże powierzchnie skóry zmienionej chorobowo oraz długotrwale. Decyzję o zastosowaniu maści Chlorchinaldin H w ciąży powinien zawsze podjąć lekarz po wzięciu pod uwagę potencjalnych korzyści ze stosowania leku i możliwych zagrożeń dla dziecka. Leku nie należy stosować podczas karmienia piersią, ponieważ nie jest znane jego bezpieczeństwo.
Chlorchinaldin H a prowadzenie pojazdów
Chlorchinaldin H nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Chlorchinaldin H – skutki uboczne
Stosując lek Chlorchinaldin H należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Częstość występowania działań niepożądanych opisanych w ulotce jest nieznana. Obserwowano następujące skutki uboczne Chlorchinaldin H:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Chlorchinaldin H?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Chlorchinaldin H? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Chlorchinaldin H znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Chlorchinaldin H nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Maść Chlorchinaldin H to preparat złożony zawierający chlorchinaldol oraz octan hydrokortyzonu. Lek ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Jest stosowany w leczeniu ropnych powierzchownych chorób skóry z odczynem zapalnym, ropnych powikłań bakteryjnych alergicznych chorób skóry (w tym grzybicy) oraz owrzodzeń podudzi. Maść jest przeznaczona dla osób powyżej 12. roku życia. E-receptę na Chlorchinaldin H można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Czy Chlorchinaldin H to steryd?

Chlorchinaldin H zawiera w swoim składzie octan hydrokortyzonu, który jest sterydem. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwobrzękowe. Drugą substancją czynną leku Chlorchinaldin H jest chlorchinaldol, który działa przeciwbakteryjnie.
Czy jest dostępna maść Chlorchinaldin H bez recepty?

Nie, maść Chlorchinaldin H jest dostępna wyłącznie na receptę. Lek zawiera substancję przeciwbakteryjną (chlorchinaldol) oraz przeciwzapalną (hydrokortyzon), które powinny być stosowane pod nadzorem lekarza. Nieprawidłowe stosowanie leku może wiązać się z szeregiem działań niepożądanych, np. zanikiem skóry, nadkażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi, a w skrajnych przypadkach zahamowaniem czynności nadnerczy.
Czy maść Chlorchinaldin H można stosować na infekcje intymne?

Zazwyczaj nie stosuje się leku Chlorchinaldin H na infekcje intymne. Lek jest wskazany w przypadku ropnych powierzchownych chorób skóry z towarzyszącym odczynem zapalnym, a także ropnych powikłań bakteryjnych alergicznych chorób skóry. Nie należy stosować maści Chlorchinaldin H bez wyraźnego zalecenia lekarza. Należy pamiętać, że skóra w okolicy narządów płciowych jest szczególnie wrażliwa.
Na co działa maść Chlorchinaldin H? Co to za lek?

Maść Chlorchinaldin H to preparat do stosowania miejscowego na skórę, który zawiera dwie substancje czynne: chlorochinaldol i octan hydrokortyzonu. Chlorchinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz grzybostatycznie na Candida albicans. Z kolei octan hydrokortyzonu to glikokortykosteroid, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.
Chlorchinaldin H jest stosowany w następujących wskazaniach:
Czy można stosować Chlorchinaldin H na zajady?

Lekarz może zalecić, aby pacjent stosował Chlorchinaldin H (maść) na zajady. Lek wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co może czynić go skutecznym w przypadku zapalenia kątów ust. Należy jednak pamiętać, że stosowanie leku na skórę twarzy wiąże się z ryzykiem szybkiego wystąpienia powikłań, np. zanikowego zapalenia skóry, utrwalonego rozszerzenia naczyń. Nie należy używać tego preparatu w inny sposób niż zaleci to lekarz.
Czy Chlorchinaldin H jest na opryszczkę?

Nie, nie stosuje się preparatu Chlorchinaldin H (maść) na opryszczkę. Opryszczka to choroba wirusowa wywoływana przez wirusa Herpes. Chlorchinaldin H nie wykazuje aktywności względem wirusów, gdyż zawiera substancje czynne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Opryszczka wymaga innego rodzaju leczenia, opartego na miejscowych i/lub doustnych lekach przeciwwirusowych (tj. acyklowir). W przypadku opryszczki warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leczenia.
Jak uzyskać receptę na Chlorchinaldin H?

Aby uzyskać receptę na Chlorchinaldin H, należy zgłosić się na wizytę lekarską (np. do lekarza POZ lub dermatologa). Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i badania zdecyduje, jakiego leczenia wymaga pacjent. Jeśli uzna to zasadne, wystawi receptę na Chlorchinaldin H. Taka wizyta może odbyć się stacjonarnie lub w ramach telekonsultacji.