Biosotal 80
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Biosotal 80 – lek przeciwarytmiczny
- Lek Biosotal 80 jest stosowany w leczeniu komorowych i nadkomorowych zaburzeń rytmu serca, w tym migotania przedsionków.
- Substancją czynną leku jest sotalol – nieselektywny beta-adrenolityk.
- Biosotal 80 jest przeznaczony dla osób dorosłych i dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | zaburzenia rytmu serca |
postać | tabletki |
dawka | 80 mg |
substancja czynna | sotalolu chlorowodorek (Sotaloli hydrochloridum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Biosotal 80 to lek przeciwarytmiczny stosowany zarówno w komorowych, jak i nadkomorowych zaburzeniach rytmu serca. Jego działanie polega na spowolnieniu akcji serca oraz obniżaniu ciśnienia tętniczego. Lek powinien być stosowany ściśle według zaleceń lekarza. Większość skutków ubocznych Biosotal 80 ma charakter przemijający i nie wymaga leczenia.
Biosotal 80 – co to za lek?
Biosotal 80 to lek przeznaczony dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Arytmie mogą wywodzić się z dowolnej części układu przewodzącego serca. Na tej podstawie dzieli się je na zaburzenia komorowe i nadkomorowe. Nieleczone arytmie mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar mózgu, zawał serca, a także nagłe zatrzymanie krążenia. Ponadto przy nieprawidłowym rytmie czynność serca może być mniej efektywna, co często prowadzi do występowania takich objawów jak zmniejszenie tolerancji wysiłku, omdlenia czy zawroty głowy. Za najczęstszą arytmię uważa się migotanie przedsionków, które charakteryzuje się bardzo szybką, nieuporządkowaną aktywnością przedsionków. Lek Biosotal ma za zadanie przywrócić prawidłową czynność serca.
Na co stosuje się Biosotal 80?
Wskazania do stosowania leku Biosotal 80 obejmują: komorowe zaburzenia rytmu zagrażające życiu, nadkomorowe zaburzenia rytmu (migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy, częstoskurcz śródwęzłowy, częstoskurcz okołowęzłowy), zaburzenia rytmu w zespole Wolffa-Parkinsona-White’a.
Jak działa Biosotal 80?
Sotalol, będący substancją czynną leku Biosotal 80, jest niewybiórczym β-blokerem. Działa poprzez zwalnianie akcji serca, co przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen. Dodatkowo, sotalol ma zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego krwi.
Dla kogo jest przeznaczony lek Biosotal 80?
Lek Biosotal 80 przeznaczony dla osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Biosotal 80?
Tabletki Biosotal 80 zawierają substancję czynną sotalol (w postaci chlorowodorku) w ilości 80 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, powidon (K-25), magnezu stearynian, talk.
Lek Biosotal 80 zawiera laktozę.
Biosotal 80 – zamienniki
Zamiennikiem leku Biosotal 80 jest np. SotaHexal 80.
Biosotal 80 – dawkowanie
Tabletki Biosotal 80 należy połykać w całości. Lek najlepiej zażywać godzinę przed posiłkiem. Leczenie rozpoczyna się od 80 mg dziennie. Lekarz może zalecić zwiększanie dawek co 2-3 dni o 40 mg, aż do osiągnięcia optymalnego stężenia leku w surowicy krwi, co zwykle następuje po 5-6 dawkach. W leczeniu zaburzeń rytmu serca, dawka dobowa mieści się w przedziale od 120 mg do 480 mg. Dawkę dobową zazwyczaj dzieli się na dwie (rano i wieczorem).
W przypadku niewydolności nerek, konieczne jest dostosowanie dawkowania poprzez wydłużenie odstępów między dawkami. W przypadku chorób wątroby nie ma potrzeby modyfikacji dawkowania. U pacjentów w podeszłym wieku może dojść do wydłużenia okresu półtrwania leku, co skutkuje zwiększeniem jego stężenia w osoczu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Biosotal 80, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Biosotal 80
Nie należy stosować dawki podwójnej. Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej. W razie wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Biosotal 80, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, mogą wystąpić objawy takie jak bradykardia, zastoinowa niewydolność serca, niedociśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli, hipoglikemia oraz drgawki. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego.
Przerwanie stosowania leku Biosotal 80
Odstawienie leku Biosotal 80 powinno odbywać się stopniowo i po konsultacji z lekarzem, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych skutków nagłego przerwania terapii. W szczególności nie należy nagle przerywać leczenia u osób z chorobą niedokrwienną serca ze względu na ryzyko jej zaostrzenia, wywołania zaburzeń rytmu serca, zawału serca lub zgonu.
Biosotal 80 – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Biosotal 80 – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na sotalol lub inny składnik leku,
- nieleczony guz chromochłonny nadnerczy,
- zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes w wywiadzie medycznym,
- niedociśnienie z innej przyczyny niż arytmia,
- astma oskrzelowa lub przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- zespół chorego węzła zatokowego u osoby bez rozrusznika,
- bradykardia,
- blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia u osoby bez rozrusznika,
- wrodzone lub nabyte wydłużenie odstępu QT,
- wstrząs kardiogenny,
- zespół Raynauda lub ciężkie zaburzenia krążenia obwodowego,
- kwasica metaboliczna,
- ciężka niewydolność nerek,
- niewyrównana niewydolność serca,
- angina Prinzmetala,
- znieczulenie hamujące czynność mięśnia sercowego,
- stosowanie leków mogących wywołać torsade de pointes (np. leków przeciwarytmicznych klasy Ia i III, niektórych leków przeciwdepresyjnych).
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Biosotal 80 należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W trakcie długotrwałego leczenia zaleca się wykonywanie regularnych badań poziomu elektrolitów i EKG (co 1-2 miesiące). Lek może nasilać istniejące zaburzenia rytmu serca lub wywoływać nowe.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku:
- hipokaliemii,
- hipomagnezemii,
- zastoinowej niewydolności serca,
- stanu po zawale mięśnia sercowego,
- zaburzeń czynności lewej komory serca,
- bradykardii,
- bloku przedsionkowo-komorowego I stopnia,
- niestabilnej cukrzycy,
- nadczynności tarczycy,
- zaburzeń czynności nerek,
- przed zastosowaniem środków do znieczulenia ogólnego.
Leki β-adrenolityczne mogą nasilać reakcje anafilaktyczne i objawy łuszczycy, a także maskować wczesne objawy hipoglikemii i sercowo-naczyniowe objawy nadczynności tarczycy.
U osób starszych wymagane jest ostrożne dawkowanie i dokładne monitorowanie leczenia.
Lek Biosotal 80 może wpływać na wyniki testów antydopingowych.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Biosotal 80 z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Biosotal 80 w ciąży i w okresie karmienia piersią
Należy powiadomić lekarza o ciąży, jej podejrzeniu lub planowaniu oraz o karmieniu piersią. Leku Biosotal 80 nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz oceni, że spodziewane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka. Karmienie piersią podczas terapii Biosotal 80 jest przeciwwskazane.
Biosotal 80 a prowadzenie pojazdów
Przyjmowanie Biosotal 80 może u niektórych pacjentów prowadzić do wystąpienia objawów takich jak bóle głowy i zawroty głowy, zwłaszcza na początku leczenia. Może to prowadzić do ograniczenia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Biosotal 80 – skutki uboczne
Stosując lek Biosotal 80 należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Częste skutki uboczne Biosotal 80 występują rzadziej niż u 1 na 10 osób i obejmują:
- obrzęki, zmęczenie (w tym przewlekłe),
- zawroty głowy, bóle głowy, bezsenność, parestezje, zaburzenia smaku,
- kurcze mięśniowe,
- nudności, wymioty, biegunki, niestrawność, ból brzucha, wzdęcia,
- działanie proarytmiczne, torsade de pointes, niewydolność serca, zwolnienie akcji serca, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, omdlenia, stan przedomdleniowy,
- niedociśnienie, zespół Raynauda, nasilenie choroby naczyń obwodowych,
- depresja, zaburzenia lękowe,
- zmiany skórne przypominające łuszczycę, zaostrzenie objawów łuszczycy,
- duszność,
- zmiany w EKG.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Biosotal 80. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Biosotal 80?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Biosotal 80? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Biosotal 80 znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Biosotal 80 nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Biosotal 80 to lek zawierający sotalol – substancję o działaniu przeciwarytmicznym. Preparat jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Dawki leku zwiększa się stopniowo, aż do uzyskania właściwego poziomu terapeutycznego. Odstawienie Biosotal 80 powinno nastąpić wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Preparat nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Nie, lek Biosotal 80 jest dostępny wyłącznie na receptę.
W ulotce ani ChPL Biosotal 80 nie zawarto informacji na temat bezpieczeństwa spożywania alkoholu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że alkohol sprzyja powstawaniu arytmii. Z tego względu zazwyczaj nie zaleca się łączenia go z lekami przeciwarytmicznymi. W razie wątpliwości warto omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.
Lek Biosotal 80 mg należy przyjmować tak długo, jak zalecił to lekarz. Przed przerwaniem leczenia należy skonsultować się z lekarzem, który zaplanuje proces redukowania dawek. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.
W przypadku leku Biosotal złe samopoczucie może stanowić manifestację niektórych działań niepożądanych. Wśród częstych skutków ubocznych preparatu wymienia się bowiem zmęczenie, zawroty głowy, bezsenność, depresję czy zaburzenia lękowe. Te dolegliwości warto omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.