2552$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Axopirox

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Axopirox? Cena, refundacja

Lek nie jest obecnie objęty refundacją i występuje pod postacią leczniczego lakieru do paznokci w dawce 80 mg/g i w butelce o pojemności 6,6 ml.

  • Axopirox 80 mg/g lakier do paznokci – cena za butelkę leku o pojemności 6,6 ml waha się od ok. 52 – 60 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Axopirox – jak działa, na co i dla kogo

Lek Axopirox zawiera substancję czynną – cyklopiroks. Substancja ta wnika w płytkę paznokcia i działa grzybobójczo. Po dostaniu się substancji do płytki paznokcia dochodzi do zaburzenia funkcjonowania komórek grzybiczych, a w efekcie do zahamowania ich wzrostu i obumarcia grzybów, wywołujących grzybicę paznokci.

Preparat stosowany jest w leczeniu zakażeń grzybiczych paznokci, tj.: onychomykoza.

Produkt leczniczy przeznaczony jest dla osób dorosłych. Nie zaleca się przyjmowania lakieru leczniczego u dzieci i młodzieży.

Axopirox – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Polinail.

Axopirox – skład leku

Substancją czynną leku jest cyklopiroks. Jeden gram lakieru do paznokci, leczniczego zawiera 80 mg cyklopiroksu.

Pozostałe składniki leku to etylu octan, alkohol izopropylowy, kopolimer eteru metylowinylowego i estru monobutylowego kwasu maleinowego.

Axopirox – dawkowanie

Axopirox – jak stosować ten lek? Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat zalecany jest do miejscowo stosowania na chore paznokcie raz na dobę. Przez cały okres leczenia należy raz w tygodniu pozbywać się zrogowaciałej warstwy z płytki paznokciowej. 

Przed pierwszym nałożeniem leku Axopirox za pomocą nożyczek lub za pomocą jednorazowego pilnika należy usunąć najwięcej zrogowaciałej warstwy chorego paznokcia. Raz w tygodniu wacikiem nasączonym alkoholem należy usuwać wcześniej nałożoną warstwę lakieru., a następnie nałożyć cienką warstwę leku Axopirox. 

Czas trwania leczenia zależy od ciężkości zakażenia grzybiczego, nie zaleca się jednak używać lakieru dłużej niż przez 6 miesięcy.

Po każdym użyciu lakieru zaleca się dokładne zamknięcie butelki, aby zapobiec wysychaniu roztworu.

Jeśli pacjent pomiędzy aplikacjami lakieru zauważy, że warstwa lakieru na paznokciu ulegnie zniszczeniu, należy ponownie nałożyć preparat. 

Nie zgłaszano przypadków przedawkowania w momencie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Axopirox. 

Axopirox – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku:

  • jeśli pacjent wykazuje nadwrażliwość na cyklopiroks lub inny składnik leku,
  • jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią,
  • u dzieci i młodzieży (ze względu na brak doświadczenia w tej grupie wiekowej).

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować jeśli w trakcie leczenia pojawią się reakcje uczuleniowe (wówczas należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem).

Na zmieniono chorobowo paznokcie nie należy nakładać żadnego lakieru kosmetycznego i leczniczych lakierów do paznokci.

Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi oraz z szyjką butelki (aby zapobiec przyklejaniu się zakrętki). 

Preparaty stosowane miejscowo, szczególnie długotrwale mogą powodować wystąpienie reakcji uczuleniowych. 

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

W związku z brakiem informacji na temat interakcji leku w ciąży i w okresie karmienia piersią nie zaleca się stosowania produktu.

Axopirox – skutki uboczne

Axopirox, tak jak inne leki może powodować działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że objawy niepożądane nie występują u każdego pacjenta. 

Do działań niepożądanych Axopirox (o rzadkiej częstości występowania) zalicza się alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry, a niekiedy zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

W przypadku zaobserwowania podobnych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Przechowywanie leku

Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu butelki lek jest ważny 6 miesięcy.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Axopirox (1)

Axopirox występuje tylko i wyłącznie na receptę. Na polskim rynku produkty z tą samą substancją czynną i dostępne bez recepty to m.in.: Ciclolack, Hascofungin, Pirolam.

e-Konsultacja z Receptą Online
Axopirox

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.