e-Konsultacja po Receptę Online

Anesderm

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Anesderm to lek w postaci kremu stosowany w celu znieczulenia skóry przed procedurami medycznymi takimi jak iniekcje, pobieranie krwi, drobne zabiegi chirurgiczne czy oczyszczanie owrzodzeń kończyn dolnych. Może być używany u dzieci, młodzieży i osób dorosłych, choć wskazania w poszczególnych grupach wiekowych mogą się różnić. Dawkowanie jest ustalane przez lekarza i zależy m.in. od wieku pacjenta oraz przeznaczenia.

Anesderm – co to za lek?

Anesderm znosi odczuwanie bólu w skórze, co jest istotne przed niektórymi procedurami medycznymi. Jego działanie wynika z zawartości prylokainy oraz lidokainy – substancji, które blokują przewodnictwo nerwowe w miejscu aplikacji. Lek dzięki efektowi przeciwbólowemu może zwiększać komfort pacjenta podczas zastrzyków, pobierania krwi, drobnych zabiegów chirurgicznych czy leczenia owrzodzeń. 

Na co stosuje się Anesderm?

Wskazania do stosowania Anesderm są nieco różne w poszczególnych grupach wiekowych. U dzieci, młodzieży i dorosłych krem można aplikować przed wkłuciem igły w skórę (np. przed zastrzykiem lub pobraniem krwi) oraz drobnymi zabiegami chirurgicznymi. U młodzieży i dorosłych lek może być dodatkowo stosowany w ramach znieczulenia narządów płciowych przed zastrzykiem lub zabiegiem (np. usuwaniem brodawek). Ponadto u dorosłych jest wskazany przed oczyszczaniem lub usuwaniem uszkodzonej skóry owrzodzonych kończyn dolnych.

Jak działa Anesderm?

Anesderm zawiera dwie substancje czynne – prylokainę i lidokainę. Są to miejscowe środki znieczulające, pochodne amidów. Blokują przewodzenie impulsów nerwowych poprzez zmniejszanie przepuszczalności błon komórkowych dla jonów sodu.

Dla kogo jest przeznaczony lek Anesderm?

Lek jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Co wchodzi w skład leku Anesderm?

W 1 gramie kremu znajduje się 25 mg prylokainy i 25 mg lidokainy.

Pozostałe substancje pomocnicze to: karbomer 980, makrogologlicerolu hydroksystearynian 40, sodu wodorotlenek 10%, woda oczyszczona.

Anesderm – zamienniki

W przypadku leku Anesderm zamiennik to EMLA.

Anesderm – dawkowanie

Anesderm jest kremem stosowanym miejscowo. Lek powinien być nakładany przez lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę. Pacjent może zostać również poinstruowany, jak prawidłowo aplikować krem Anesderm samodzielnie. Stosowanie leku na narządy płciowe musi odbywać się pod nadzorem lekarza lub pielęgniarki. 

Kremu Anesderm nie należy stosować na uszkodzoną skórę, z wyjątkiem owrzodzeń kończyn dolnych, ani w okolicach oczu, nosa, uszu, jamy ustnej, odbytu oraz na narządach płciowych dzieci poniżej 12. roku życia. W przypadku częstego aplikowania kremu należy zwrócić uwagę na skuteczne unikanie kontaktu z nim, aby zapobiec rozwojowi nadwrażliwości. Przed użyciem należy przebić membranę ochronną tubki za pomocą zakrętki.

Dawkowanie leku jest zależne od wskazania:

  • Przed drobnymi zabiegami (np. wkłucie igły): u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat stosuje się 2 g kremu co najmniej 60 minut przed zabiegiem (ale nie więcej niż 5 godzin przed zabiegiem). Krem przykrywa się opatrunkiem, który zdejmuje się bezpośrednio przed zabiegiem. Dawkowanie u dzieci zależy od wieku i jest ustalane przez lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę.
  • Na świeżo ogoloną skórę przed zabiegami ambulatoryjnymi: zazwyczaj stosuje się 1 g kremu na każde 10 cm² powierzchni skóry, przez 1 do 5 godzin pod opatrunkiem, nie przekraczając 600 cm² obszaru aplikacji i maksymalnej dawki 60 g.
  • Przed zabiegami szpitalnymi wymagającymi głębszego znieczulenia skóry (dotyczy tylko dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia): stosuje się od 1,5 g do 2 g kremu na każde 10 cm². Lek pozostawia się pod opatrunkiem na 2-5 godzin.
  • Przed usuwaniem zmian brodawkowatych typu mięczaka: dawka zależy od wieku dziecka. Krem jest nakładany na 30-60 minut (w przypadku dzieci z atopowym zapaleniem skóry na 30 minut).
  • Na skórę narządów płciowych przed iniekcją środków znieczulających (dotyczy tylko dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia): stosuje się od 1 g do 2 g kremu na każde 10 cm² skóry. Lek przykrywa się opatrunkiem i pozostawia na 15 minut (u mężczyzn) lub 60 minut (u kobiet).
  • Przed drobnymi zabiegami chirurgicznymi na skórze narządów płciowych  (dotyczy tylko dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia): stosuje się od 5 g do 10 g kremu przez 10 minut i nie nakłada się opatrunku. Zabieg należy wykonać niezwłocznie.
  • Na owrzodzenia kończyn dolnych, przed oczyszczaniem owrzodzeń oraz przed usuwaniem uszkodzonej skóry (dotyczy tylko dorosłych): stosuje się od 1 g do 2 g kremu na każde 10 cm², nie przekraczając 10 g. Lek przykrywa się opatrunkiem i pozostawia na 30-60 minut, a następnie usuwa za pomocą gazy bawełnianej i niezwłocznie rozpoczyna się oczyszczanie owrzodzenia. W tym wskazaniu lek może być zastosowany maksymalnie 15 razy w okresie 1-2 miesięcy. Po każdym użyciu należy wyrzucić tubkę z pozostałą zawartością.

Jak stosować Anesderm?

Należy wycisnąć odpowiednią ilość kremu bezpośrednio na skórę, formując kopczyk. Długość linii kremu o wymiarach około 3,5 cm z tubki o pojemności 30 g jest równoważna 1 g kremu. Dla tubki 5 g, połowa jej zawartości odpowiada około 2 g kremu. Kremu nie należy wcierać w skórę. Następnie, należy odkleić warstwę papierową z opatrunku, zdjąć osłony i delikatnie umieścić opatrunek na kopczyku kremu, unikając rozprowadzania kremu. Po usunięciu plastikowego usztywnienia, krawędzie opatrunku należy ostrożnie wygładzić. Przed wykonaniem zabiegu opatrunek jest usuwany przez lekarza lub pielęgniarkę. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Anesderm, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Anesderm, przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej ilości kremu niż zalecono, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Objawy przedawkowania mogą obejmować zawroty głowy, mrowienie wokół ust, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, dzwonienie w uszach, a w poważniejszych przypadkach – drgawki, obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie częstości oddechów, zatrzymanie oddychania oraz nieprawidłową akcję serca.

Anesderm – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Anesderm – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na lidokainę, prylokainę, inne leki miejscowo znieczulające lub jakikolwiek składnik preparatu.

Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem Anesderm należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie w przypadku:

  • niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
  • methemoglobinemii,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • przyjmowania leków przeciwarytmicznych klasy III (np. amiodaronu),

Należy unikać kontaktu leku z oczami, ponieważ może to spowodować podrażnienie. W przypadku przedostania się leku do oka należy przemyć je letnią wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Nie należy stosować kremu na zmienioną chorobowo błonę bębenkową.

Przed podaniem szczepionki żywej, np. przeciwko gruźlicy, należy zgłosić się na kontrolną wizytę u lekarza w celu oceny skuteczności szczepienia.

U niemowląt poniżej 3 miesięcy i noworodków, w okresie do 12 godzin od podania Anesderm może wystąpić przejściowe zwiększenie stężenia methemoglobiny. Lek nie może być stosowany u dzieci poniżej 12. miesiąca życia przyjmujących jednocześnie inne leki mogące powodować methemoglobinemię, np. sulfonamidy. Skuteczność Anesderm w niektórych zastosowaniach, jak pobieranie krwi z pięty u noworodków czy obrzezanie, nie została potwierdzona w badaniach klinicznych. Lek nie może być stosowany u wcześniaków.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Anesderm z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Anesderm w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, planowania ciąży, podejrzenia ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku Anesderm należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Sporadyczne stosowanie kremu Anesderm w ciąży nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych u płodu. Choć lidokaina i prylokaina przenikają do mleka kobiecego, uważa się, że nie istnieje żadne zagrożenie dla dziecka karmionego piersią.

Anesderm a prowadzenie pojazdów 

Jeśli Anesderm jest stosowany w zalecanych dawkach, nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn lub wpływ ten jest nieistotny.

Anesderm – skutki uboczne 

Stosując lek Anesderm należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

W miejscu aplikacji kremu Anesderm może rozwinąć się łagodna reakcja mająca postać zblednięcia lub zaczerwienienia skóry, niewielkiego obrzęku, uczucia pieczenia lub świądu. Jest to typowe dla leków znieczulających. Objawy ustępują po krótkim czasie i nie wymagają postępowania medycznego.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych wywołujących niepokój pacjenta, należy przerwać stosowanie Anesderm i możliwie najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Częste działania niepożądane Anesderm mogą dotyczyć 1 na 10 osób i obejmują:

  • przemijające miejscowe reakcje skórne (zblednięcie, zaczerwienienie, obrzęk) w miejscu podania podczas stosowania na skórę, błonę śluzową narządów płciowych lub owrzodzenia kończyn dolnych,
  • początkowe łagodne pieczenie, świąd lub ciepło w miejscu podania na błonę śluzową narządów płciowych lub owrzodzenia kończyn dolnych.

Niezbyt często (tj. u 1 na 100 osób) mogą wystąpić:

  • początkowe łagodne pieczenie, świąd lub ciepło w miejscu podania podczas stosowania na skórę,
  • brak czucia w miejscu podania podczas stosowania na błonę śluzową narządów płciowych,
  • podrażnienie skóry poddanej działaniu kremu podczas stosowania na owrzodzenia kończyn dolnych.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Anesderm?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Anesderm? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Anesderm znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Anesderm nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Anesderm to krem z lidokainą i prylokainą. Jest stosowany do znieczulania skóry przed zabiegami medycznymi, np. zastrzykami, pobieraniem krwi czy oczyszczaniem owrzodzeń. Jego dawkowanie i szczegółowy sposób aplikacji zależą od konkretnego wskazania. Krem jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Anesderm (6)

Anesderm jest stosowany w celu miejscowego znieczulenia skóry przed wkłuciem igły (np. podczas pobierania krwi) i drobnymi zabiegami chirurgicznymi, znieczulenia błony śluzowej narządów płciowych przed wykonaniem zastrzyków i zabiegów medycznych (takich jak usunięcie brodawek) oraz znieczulenia owrzodzeń kończyn dolnych przed ich oczyszczeniem lub usunięciem uszkodzonej skóry.

Nie, krem Anesderm jest dostępny wyłącznie na receptę.

Dopuszczalny czas stosowania kremu oraz jego dawkowanie zależą od rodzaju zabiegu oraz obszaru ciała, na który jest aplikowany. Na przykład, u osób z owrzodzeniami przed zabiegiem oczyszczania zmian lek może być zastosowany maksymalnie 15 razy w ciągu 1-2 miesięcy.

Maść Anesderm powinna być trzymana na skórze przez różny czas w zależności od celu użycia oraz wieku pacjenta. Generalnie, krem nakłada się co najmniej 60 minut przed planowanym zabiegiem. W przypadku stosowania kremu na skórę narządów płciowych, śluzówkę narządów płciowych i owrzodzenia kończyn dolnych, czas stosowania Anesderm jest krótszy. Szczegółowe informacje znajdują się w ulotce i ChPL.

Krem Anesderm to lek miejscowo znieczulający, który zawiera dwie substancje czynne: lidokainę i prylokainę. Działa poprzez stabilizację błon neuronów, co hamuje przepływ jonów niezbędnych do przewodzenia impulsów nerwowych. To prowadzi do znieczulenia obszaru skóry, na który został nałożony krem.

Po pierwszym otwarciu należy zużyć lek Anesderm w ciągu 1 miesiąca. Przy stosowaniu leku do znieczulania skóry z owrzodzeniami należy traktować każdą tubkę jako produkt jednokrotnego użycia.

e-Konsultacja po Receptę Online
Anesderm

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem