e-Konsultacja z Receptą Online

Advantan

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Advantan – informacje o leku

Advantan jest lekiem stosowanym na zmiany skórne w postaci wyprysku. Bez względu na postać dostępny jest wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. 

  • dawki: Advantan 1 mg/g
  • postać: krem, maść, emulsja na skórę
  • substancja czynna: Aceponian metyloprednizolonu (łac. Methytlprednisoloni acepsonas) 
  • kategoria: Choroby skóry
  • podmiot odpowiedzialny: LEO Pharma A/S, Industriparken 55, DK-2750 Ballerup, Dania
  • wytwórca: LEO Pharma Manufacturing Italy S.r.l., Via E. Schering 21, 20090 Segrate (Mediolan) 5, Włochy

Advantan – ulotka dla pacjenta

Advantan – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Advantan? Cena, refundacja

Cena leku na miejscowe zakażenia skórne wynosi (w zależności od postaci):

  • Advantan krem 15 g – od 17 do 20 zł, 30 g – od 26 do 29 zł
  • Advantan maść 15 g – od 18 do 21 zł, 30 g – od 31 do 34 zł
  • Advantan emulsja 15 mg – od 18 do 21 zł

Advantan nie znajduje się na liście leków refundowanych. To oznacza, że jego cena może być inna w każdej aptece. Może również ulec zmianie w przyszłości. 

Advantan – opis i właściwości, jak działa

Advantan jest lekiem stosowanym na zmiany skórne w postaci wyprysku. Występuje w trzech postaciach: emulsji na skórę, kremu oraz maści. Każda z nich zawiera dawkę substancji czynnej 1 mg/g. 

Jak działa Advantan – emulsja, krem i maść sterydowa na skórę? Substancją czynną zawartą w każdej postaci preparatu jest aceponian metyloprednizolonu. Lek klasyfikowany jest jako glikokortykosteroid o silnym działaniu. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego, w celu złagodzenia stanów zapalnych skóry oraz reakcji alergicznych. 

Lek charakteryzuje się działaniem przeciwświądowym, przeciwzapalnym i obkurczającym naczynia krwionośne. Zawarte w nim substancje stosowane miejscowo na skórę powodują ustąpienie objawów, do których należą wysięk, rumień, obrzęk, ból, świąd i pieczenie. 

Advantan – zamienniki

W Polsce substancja aktywna leku Advantan (emulsja, krem lub maść na zmiany skórne) nie występuje w postaci innych preparatów na receptę. 

Advantan – skład leku

Skład leku Advantan zależy od jego postaci.

1 g maści Advantan zawiera 1 mg aceponianu metyloprednizolonu.

Pozostałe substancje: wazelina biała, parafina ciekła, wosk mikrokrystaliczny, uwodorniony olej rycynowy.

1 g kremu Advantan zawiera 1 mg aceponianu metyloprednizolonu.

Pozostałe substancje: oleinian decylu, monostearynian glicerolu, alkohol cetostearylowy, tłuszcz stały (Witepsol W 35), trójgliceryd mieszaniny kwasów tłuszczowych (Softisan 378), stearynian makrogolu, glicerol 85%, edetynian disodu, alkohol benzylowy, butylohydroksytoluen, woda oczyszczona.

1 g emulsji Advantan na skórę zawiera 1 mg aceponianu metyloprednizolonu.

Pozostałe substancje: wosk biały, parafina ciekła, wazelina biała, Dehymuls E, woda oczyszczona.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Na co pomaga emulsja, krem i maść sterydowa Advantan? Preparat stosowany jest u dorosłych i dzieci powyżej 2 lat w przebiegu następujących chorób skórnych:

  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • wyprysku (atopowe zapalenie skóry),
  • wyprysku niealergicznego,
  • wyprysku potnicowego,
  • wyprysku u dzieci.

Advantan – dawkowanie

Advantan – jak stosować lek na choroby skórne? Sterydowa maść, krem i emulsja przeznaczone są do stosowania zewnętrznego, miejscowo na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry.

Osoby dorosłe

Zalecane dawkowanie Advantan u osób dorosłych to nakładanie cienkiej warstwy preparatu 1 raz na dobę. W ulotce zaznaczono, iż kuracja nie powinna być dłuższa niż 12 tygodni.

Dzieci oraz młodzież

U młodzieży oraz dzieci, które ukończyły 2 rok życia, zalecane dawkowanie jest takie samo, jak u osób dorosłych. Maksymalny czas leczenia jest jednak krótszy. U pacjentów w wieku 2-17 lat nie należy stosować leku dłużej niż 4 tygodnie. U dzieci należy zachować szczególną ostrożność oraz nie stosować opatrunków okluzyjnych na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry, na którą nałożono preparat.

Advantan – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Advantan u pacjentów, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku. 

Przeciwwskazaniami do stosowania leku Advantan są również:

  • zmiany skórne, które zostały wywołane chorobami wirusowymi, takimi jak ospa wietrzna lub półpasiec,
  • zakażenia grzybicze,
  • zakażenia skóry o podłożu bakteryjnym, np. zmiany kiłowe lub gruźlicze,
  • występujące na skórze owrzodzenia,
  • trądzik,
  • trądzik różowaty,
  • okołowargowe zapalenie skóry,
  • poszczepienne odczyny miejscowe,
  • zanikowe choroby skóry (atrofię).

Lek nie powinien być stosowany również u dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia.

Interakcja z innymi lekami

Nie ma informacji na temat interakcji produktu leczniczego Advantan (krem, maść lub emulsja na skórę) z innymi lekami. Należy jednak powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Advantan w ciąży

Stosowanie preparatu u kobiet ciężarnych nie jest zalecane, ponieważ nie jest znane bezpieczeństwo preparatu dla płodu. W I trymestrze lek jest całkowicie przeciwwskazany, natomiast w II oraz III trymestrze może zostać wdrożony tylko wówczas, gdy w ocenie lekarza potencjalne korzyści dla matki w sposób istotny przewyższają ryzyko dla płodu. U ciężarnych należy unikać stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry, a okres stosowania powinien być jak najkrótszy. Nie należy również aplikować leku w postaci opatrunków okluzyjnych.

Advantan i karmienie piersią

W okresie laktacji stosowanie Advantan wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ nie ma wystarczających informacji, które świadczyłyby o przenikaniu jego substancji czynnej do pokarmu kobiecego. Jednocześnie należy pamiętać, aby unikać stosowania maści sterydowej na skórę piersi. Podczas karmienia piersią preparat nie powinien być stosowany na duże powierzchnie skóry, w długim okresie czasu lub pod opatrunkiem okluzyjnym.

Advantan – skutki uboczne

Jak każdy lek, tak również ten preparat może u niektórych pacjentów wywoływać występowanie działań niepożądanych, które różnią się w zależności od wariantu stosowanego preparatu.

Należy mieć na uwadze, że poza wymienionymi niżej skutkami ubocznymi w trakcie stosowania kortykosteroidów miejscowych mogą wystąpić również objawy ogólnoustrojowe. Jest to związane z wchłanianiem leku do krwiobiegu.

Działania niepożądane Advantan – maść

U osób używających produkt leczniczy Advantan w postacie maści sterydowej:

Często obserwowano dolegliwości związane ze stanem zapalnym mieszków włosowych oraz uczuciem pieczenia w miejscu, w którym lek został naniesiony na skórę.

Niezbyt często pojawiały się problemy obejmujące: krosty, pęcherzyki, ból, świąd skóry, rumień, pęknięcia skóry, grudki w miejscu aplikacji, rozszerzenie naczyń krwionośnych powierzchownych.

Z nieznaną częstotliwością obserwowano: alergiczne reakcje skóry na preparat, reakcje nadwrażliwości skóry, nadmierny wzrost owłosienia, ścieńczenie skóry (atrofię), trądzik, rozstępy, zapalenie skóry wokół ust, odbarwienia na skórze, zaburzenia widzenia – nieostre widzenie.

Działania niepożądane Advantan – krem

W przypadku pacjentów stosujących krem Advantan:

Często obserwowano występowanie działań niepożądanych takich, jak świąd oraz uczucie pieczenia w miejscu podania.

Niezbyt często pojawiały się następujące skutki uboczne: suchość skóry, rumień, zapalenie mieszków włosowych, pęcherzyki, wysypka, uczucie mrowienia i drętwienia w miejscu stosowania kremu, nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie.

Wśród działań niepożądanych zgłaszanych rzadko znajdują się: obrzęk oraz podrażnienia w miejscu podania, grzybicze zapalenie skóry, zapalenie tkanki łącznej w miejscu, w którym zastosowano lek, trądzik, pęknięcia skóry, ropny stan zapalny skóry, ścieńczenie skóry (atrofia), rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych.

W przebiegu kuracji lekiem Advantan zgłaszane były także przypadki nadmiernego owłosienia, nieostrego widzenia, rozstępów, odbarwienia skóry, zapalenia okołoustnego oraz reakcji nadwrażliwości skóry, jednak częstotliwość ich występowania nie jest znana.

Działania niepożądane Advantan – emulsja

W przypadku stosowania preparatu w postaci emulsji działania niepożądane występujące często są takie same, jakie mogą towarzyszyć stosowaniu preparatu w postaci kremu.

Niezbyt często u pacjentów pojawiały się: grudki w miejscu aplikacji, podrażnienie, wyprysk, pęcherzyki, rumień, suchość skóry, tłusta skóra, ścieńczenie skóry, liszajec, wybroczyny, obrzęki obwodowe.

Skutki uboczne o nieznanej częstości występowania, które mogą się pojawić po zastosowaniu emulsji: trądzik, nadmierne owłosienie, zapalenie mieszków włosowych w miejscu aplikacji, reakcje nadwrażliwości na lek, teleangiektazja, zapalenie skóry wokół ust, rozstępy skórne, odbarwienie skóry, reakcje nadwrażliwości skóry i zaburzenia ostrości wzroku.

Przechowywanie leku

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Advantan (5)

Leku nie należy stosować u dorosłych dłużej niż przez 12 tygodni.

Advantan zawiera w składzie steryd, substancję o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym.

Lek zawiera substancję czynną metyloprednizolonu aceponian, który jest glikokortykoidem o silnym działaniu do stosowania miejscowego.

Lek ten jest sterydem i nie jest dostępny bez recepty.

Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat., w tym u niemowląt.

e-Konsultacja z Receptą Online
Advantan

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.