Absenor
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Absenor – lek przeciwpadaczkowy i stabilizujący nastrój
- Absenor to lek doustny stosowany w leczeniu napadów padaczkowych uogólnionych i ogniskowych u dorosłych i dzieci.
- Ponadto preparat znajduje zastosowanie w terapii epizodów maniakalnych u osób dorosłych.
- Substancją czynną leku jest sodu walproinian.
- Lek Absenor jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | padaczka, epizod maniakalny |
postać | tabletki o przedłużonym uwalnianiu |
dawka | 300 mg, 500 mg |
substancja czynna | sodu walproinian (Natrii valproas) |
Informacje o leku - do pobrania:
Absenor to lek zawierający walproinian sodu – substancję o działaniu przeciwpadaczkowym. U dzieci i dorosłych znajduje zastosowanie w leczeniu napadów padaczkowych uogólnionych i ogniskowych. U pacjentów pełnoletnich może być dodatkowo stosowany w leczeniu epizodów maniakalnych (w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej). Podczas terapii Absenor kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję.
Absenor – co to za lek?
Absenor to lek zawierający walproinian sodu. Jest to substancja oddziałująca na ośrodkowy układ nerwowy. Zwiększa poziom jednego z neuroprzekaźników (GABA) poprzez hamowanie jego rozkładu i wzmożoną syntezę. Wpływa także na kanały sodowe i wapniowe, dzięki czemu zmniejsza pobudliwość neuronów. Lek jest stosowany w leczeniu padaczki przebiegającej z napadami uogólnionymi i częściowymi, a w połączeniu z innymi lekami także innych rodzajów napadów. Ponadto jest wskazany w przypadku epizodów maniakalnych, jeśli nie jest możliwe zastosowanie litu.
Na co stosuje się Absenor?
Lek Absenor jest stosowany w leczeniu padaczki oraz epizodów maniakalnych. Jest wskazany w przypadku napadów uogólnionych (tj. napady nieświadomości, napady miokloniczne oraz napady toniczno-kloniczne) oraz napadów ogniskowych. Absenor może być stosowany w kombinacji z innymi lekami przeciwpadaczkowymi, np. w leczeniu napadów z objawami mieszanymi. W przypadku manii (stanu silnego podekscytowania, pobudzenia i nadmiernej aktywności) Absenor jest stosowany przy braku możliwości zastosowania litu.
Jak działa Absenor?
Substancja czynna leku Absenor (sodu walproinian) ma właściwości przeciwpadaczkowe. Działa na ośrodkowy układ nerwowy i hamuje nadmierne pobudzenie neuronów.
Dla kogo jest przeznaczony lek Absenor?
W leczeniu padaczki lek może być stosowany u dzieci i dorosłych, natomiast w leczeniu manii wyłącznie u osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Absenor?
Preparat zawiera substancję czynną sodu walproinian. W jednej tabletce Absenor 300 mg lub Absenor 500 mg znajduje się odpowiednio 300 mg lub 500 mg substancji czynnej.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w rdzeniu tabletki: kopowidon, hypromeloza, krzemionka koloidalna, bezwodna, magnezu stearynian,
- zawarte w otoczce tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, lecytyna sojowa (E 322), guma ksantan.
Lek Absenor zawiera sód (w ilości 42 mg lub 69 mg na tabletkę, w zależności od dawki) oraz lecytynę sojową (w ilości 2,1 mg lub 2,9 mg, w zależności od dawki).
Absenor – zamienniki
W przypadku leku Absenor zamiennik to m.in. Convival Chrono, Depakine Chrono i ValproLek.
Absenor – dawkowanie
Absenor jest lekiem przeznaczonym do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości, popijając je odpowiednią ilością płynu, np. szklanką wody, bezpośrednio przed lub po posiłku. Nie wolno ich rozgryzać ani kruszyć. W przypadku wystąpienia podrażnienia układu pokarmowego zaleca się przyjmowanie tabletek w trakcie lub po posiłku. Dawkę dobową można podzielić na 1 lub 2 dawki. Dla tego leku charakterystyczne jest stopniowe zwiększanie lub zmniejszanie dawek.
Dawkowanie w epizodach maniakalnych: dawka początkowa wynosi zazwyczaj 750 mg dziennie, natomiast średnia dawka dobowa mieści się w przedziale od 1000 mg do 2000 mg i jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Dawkowanie w padaczce: dawka początkowa w monoterapii to 5-10 mg/kg masy ciała na dobę, zwiększana stopniowo co 4-7 dni o około 5 mg/kg masy ciała, aż do uzyskania kontroli nad napadami. Pełne efekty leczenia mogą być zauważalne dopiero po pewnym czasie (4-6 tygodniach). Średnia dawka dobowa wynosi zwykle 30 mg/kg dla dzieci, 25 mg/kg dla młodzieży i 20 mg/kg dla dorosłych oraz osób starszych. Tabela z zalecanymi dawkami dobowymi znajduje się w ulotce leku.
U pacjentów z zaburzeniami pracy nerek lub z małą ilością białka we krwi lekarz może dostosować dawkowanie.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Absenor, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Absenor
W przypadku pominięcia dawki, nie należy stosować dawki podwójnej, lecz kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Absenor, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub zgłoszenie się do szpitala w celu podjęcia odpowiednich działań. Przedawkowanie może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, w tym zwiększenia tendencji do napadów padaczkowych.
Przerwanie stosowania leku Absenor
Terapia padaczki i manii jest długotrwała. W przypadku Absenor, odstawienie leku i zmiana dawkowania mogą odbyć się tylko po konsultacji z lekarzem. Zmiany w leczeniu bez porozumienia z lekarzem mogą prowadzić do utraty kontroli nad chorobą i powrotu napadów padaczkowych. W przypadku nietolerancji lub nietypowych zmian stanu zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem.
Absenor – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Absenor – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na walproinian sodu, orzeszki ziemne, soję lub inne składniki leku,
- historia ciężkich chorób wątroby lub trzustki u pacjenta lub w jego rodzinie,
- zaburzenia czynności wątroby prowadzące do śmierci u rodzeństwa,
- dziedziczna lub nabyta porfiria wątrobowa,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- wada genetyczna powodująca zaburzenia mitochondrialne (np. zespół Alpersa-Huttenlochera),
- zaburzenia cyklu mocznikowego.
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Absenor należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku:
- historii uszkodzenia szpiku kostnego,
- układowego tocznia rumieniowatego,
- zaburzeń metabolizmu, w tym wrodzonych niedoborów enzymatycznych,
- wystąpienia hiperamonemii (w razie objawów takich jak apatia czy wymioty, należy skontaktować się z lekarzem),
- podejrzenia zaburzeń enzymatycznych cyklu mocznikowego przed rozpoczęciem terapii,
- niedoboru enzymu palmitylotransferazy karnityny (CPT) II, zwiększającego ryzyko rabdomiolizy,
- genetycznych zaburzeń mitochondrialnych w rodzinie pacjenta,
- zaburzeń czynności nerek i/lub niskiego stężenia białka we krwi,
- przed zabiegami chirurgicznymi lub dentystycznymi oraz w przypadku urazów lub krwawień,
- stosowania leków przeciwkrzepliwych lub kwasu acetylosalicylowego,
- nasilenia napadów padaczkowych (w takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem).
Niewielka liczba osób przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, w tym walproinian sodu, doświadczała myśli samobójczych. W przypadku pojawienia się takich myśli należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania Absenor u małych dzieci przyjmujących inne leki przeciwpadaczkowe oraz u dzieci i młodzieży z wieloma niepełnosprawnościami i ciężkimi postaciami napadów padaczkowych.
U osób stosujących Absenor istnieje ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby i trzustki, zwłaszcza przez pierwszych sześć miesięcy leczenia. Objawy takie jak zwiększona częstość lub nasilenie napadów, zaburzenia świadomości, niepokój, utrata apetytu, nudności, wymioty, żółtaczka i krwotoki z nosa wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Przed rozpoczęciem leczenia oraz w jego trakcie przeprowadzane są szczegółowe badania kliniczne i biochemiczne, w tym badania funkcji wątroby, trzustki, morfologii krwi i zaburzeń krzepnięcia. Kontrolne badania laboratoryjne są wykonywane po czterech tygodniach leczenia, a następnie w zależności od wyników – co dwa tygodnie do sześciu miesięcy. Rodzice i opiekunowie powinni informować lekarza o wszelkich nietypowych zmianach stanu pacjenta.
Na początku leczenia może wystąpić zwiększenie masy ciała, dlatego zaleca się regularne monitorowanie wagi i konsultacje z lekarzem w razie potrzeby. Leku Absenor nie należy stosować w profilaktyce migreny.
Podczas terapii Absenor nie należy spożywać alkoholu.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Absenor z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Absenor w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie leku Absenor wymaga szczególnej ostrożności u pacjentek w ciąży oraz kobiet w wieku rozrodczym. Nie zaleca się przyjmowania tego leku przez kobiety ciężarne (chyba że nie istnieje alternatywne leczenie przeciwpadaczkowe) ze względu na ryzyko wystąpienia wad u płodu. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję przez cały okres terapii Absenor, a każda decyzja o zmianie w leczeniu lub metodach antykoncepcyjnych powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym. W przypadku planowania ciąży, zajścia w ciążę lub karmienia piersią należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
U dzieci, których ojcowie byli leczeni walproinianem sodu w okresie 3 miesięcy przed poczęciem, może występować zwiększone ryzyko zaburzeń ruchowych lub zaburzeń rozwoju psychicznego. Należy skonsultować się z lekarzem w kwestii konieczności stosowania antykoncepcji przez pacjenta i jego partnerkę.
Absenor a prowadzenie pojazdów
Na początku leczenia i/lub w połączeniu z innymi lekami wpływającymi na pracę ośrodkowego układu nerwowego obserwuje się występowanie działań niepożądanych, takich jak senność i dezorientacja. Mogą one prowadzić do ograniczenia zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych. Przed podjęciem takich czynności należy skonsultować się z lekarzem.
Absenor – skutki uboczne
Stosując lek Absenor, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
W przypadku leku Absenor działania niepożądane występujące bardzo często (tj. częściej niż u 1 na 10 osób) to:
- hiperamonemia,
- drżenia,
- nudności.
Częste skutki uboczne Absenor dotyczą mniej niż 1 na 10 osób i obejmują:
- niedokrwistość, małopłytkowość lub leukocytopenia,
- wzrost lub spadek masy ciała,
- wzrost lub spadek apetytu,
- hiponatremia,
- splątanie, omamy, agresja, niepokój ruchowy, zaburzenia uwagi,
- zaburzenia pozapiramidowe, stupor, senność, napady padaczkowe, zaburzenia pamięci, ból głowy, mimowolne ruchy oczu, zawroty głowy, parestezje,
- utrata słuchu (częściowo nieodwracalna),
- samoistne tworzenie siniaków lub krwawienie,
- wymioty, zaburzenia dziąseł, zapalenie śluzówek jamy ustnej, biegunka, dyskomfort w nadbrzuszu,
- ciężkie uszkodzenie wątroby,
- nadwrażliwość, przejściowa utrata włosów, zaburzenia paznokci i łożyska paznokci,
- nietrzymanie moczu,
- bolesne miesiączki.
Następujące skutki uboczne Absenor występują częściej u dzieci lub mają u nich cięższy przebieg:
- uszkodzenie wątroby,
- zapalenie trzustki,
- agresja,
- pobudzenie,
- zaburzenia uwagi,
- nietypowe zachowanie,
- nadpobudliwość,
- zaburzenia uczenia się.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Absenor?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Absenor? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Absenor znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Absenor nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Absenor to doustny lek o przedłużonym uwalnianiu zawierający walproinian sodu. Jest wskazany w leczeniu padaczki (u dzieci i dorosłych) oraz epizodów maniakalnych (wyłącznie u dorosłych). Terapia Absenor wymaga ścisłej współpracy z lekarzem. Dawkowanie leku jest modyfikowane stopniowo, w zależności od przebiegu choroby. Lek może wywierać negatywny wpływ na płód, dlatego podczas terapii kobiety powinny stosować skuteczną antykoncepcję.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Nie, lek Absenor jest dostępny wyłącznie na receptę.
Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania leku Absenor. Alkohol może nasilać lub osłabiać działanie walproinianu sodu. Ponadto może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.