e-Konsultacja po Receptę Online

Falcimar

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Falcimar jest lekiem wskazanym w profilaktyce i leczeniu malarii – choroby przenoszonej przez komary. Substancjami czynnymi preparatu są atowakwon i chlorowodorek proguanilu. Lek może być stosowany przez dorosłych i dzieci o określonej masie ciała (w przypadku leczenia – powyżej 11 kg, w przypadku profilaktyki – powyżej 40 kg). Kluczowe jest zastosowanie pełnego cyklu terapii Falcimar.

Falcimar – co to za lek?

Falcimar to preparat stosowany w zapobieganiu i leczeniu malarii. Malaria to choroba zakaźna wywoływana przez zarodźca malarii z rodzaju Plasmodium. Pasożyt jest przenoszony przez zakażone komary i przedostaje się do organizmu człowieka podczas ukąszenia przez insekta. Malaria występuje w większości krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Objawy występują po kilku-kilkunastu dniach od ukąszenia i początkowo obejmują dreszcze, wysoką gorączkę, nudności, wymioty i bóle głowy. Następnie temperatura ciała cyklicznie spada i narasta (co 24, 48 lub 72 h w zależności od gatunku pasożyta). W przebiegu choroby dochodzi do niszczenia erytrocytów i rozwoju niedokrwistości hemolitycznej. Co rok na malarię umiera ponad milion osób na świecie. Substancje czynne leku Falcimar zabijają schizonty Plasmodium falciparum poprzez hamowanie ich procesów metabolicznych.

Na co stosuje się Falcimar?

Wskazaniami do stosowania leku Falcimar są leczenie i profilaktyka malarii.

Jak działa Falcimar?

Lek Falcimar zawiera dwie substancje czynne: atowakwon i chlorowodorek proguanilu. Wywierają one działanie biobójcze na pasożyta malarii (Plasmodium falciparum).

Dla kogo jest przeznaczony lek Falcimar?

W zapobieganiu malarii lek Falcimar jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg, natomiast w leczeniu malarii – dla dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 11 kg.

Co wchodzi w skład leku Falcimar?

Preparat zawiera substancje czynne atowakwon i proguanilu chlorowodorek. W każdej tabletce powlekanej znajduje się 250 mg atowakwonu i 100 mg proguanilu chlorowodorku.

Pozostałe substancje pomocnicze to:

  • zawarte w rdzeniu tabletki: celuloza mikrokrystaliczna PH101, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), poloksamer 188, powidon K30, celuloza mikrokrystaliczna, PH102, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian,
  • zawarte w otoczce tabletki: hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, żelaza tlenek czerwony (E172), makrogol 8000.

Falcimar – zamienniki

Zamiennikiem leku Falcimar jest Malarone.

Falcimar – dawkowanie

Falcimar powinien być przyjmowany w połączeniu z jedzeniem lub napojami mlecznymi, o stałej porze każdego dnia.

W profilaktyce malarii zalecana dawka to jedna tabletka dziennie. Rozpoczęcie przyjmowania leku powinno nastąpić 1 lub 2 dni przed planowaną podróżą do obszaru zagrożonego malarią. Terapię należy kontynuować podczas pobytu oraz przez 7 dni po powrocie do obszaru wolnego od malarii.

W leczeniu malarii zalecana dawka dla osób dorosłych to 4 tabletki dziennie przez 3 dni. Dawkowanie u dzieci zależy od ich masy ciała:

  • od 11 do 20 kg: 1 tabletka dziennie przez 3 dni,
  • od 21 do 30 kg: 2 tabletki dziennie przez 3 dni,
  • od 31 do 40 kg: 3 tabletki dziennie przez 3 dni,
  • powyżej 40 kg: dawka jak dla dorosłych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Falcimar, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Falcimar

W przypadku pominięcia dawki Falcimar, nie należy stosować dawki podwójnej. Zaleca się przyjąć lek jak najszybciej, a następnie kontynuować leczenie zgodnie z pierwotnym schematem. Należy zastosować pełny cykl terapii.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Falcimar, przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. 

Przerwanie stosowania leku Falcimar

Aby zapewnić maksymalną ochronę przed malarią, należy kontynuować przyjmowanie Falcimar przez 7 dni po powrocie do obszaru wolnego od malarii, zgodnie z całym przepisanym cyklem leczenia. Przedwczesne zakończenie terapii może zwiększyć ryzyko zakażenia. 

Falcimar – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Falcimar – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na atowakwon, proguanilu chlorowodorek lub na którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • przewlekła choroba nerek (w przypadku zapobiegania malarii).

Środki ostrożności:

W przypadku wymiotów do godziny po zażyciu leku Falcimar, konieczne jest natychmiastowe przyjęcie kolejnej dawki. Należy także stosować dodatkowe środki ochrony, takie jak repelenty czy moskitiery. Aby zapewnić skuteczność leczenia, należy ukończyć cały przepisany cykl leczenia, co może wymagać dodatkowej recepty. 

W przypadku wystąpienia wymiotów lub biegunki podczas leczenia malarii należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić regularne badania krwi w celu monitorowania skuteczności leczenia i eliminacji pasożyta z krwiobiegu. Przy przewlekłej chorobie nerek lub określonych objawach zakażenia lekarz może zdecydować o zmianie leku na inny. W sytuacji nawrotów malarii lub zakażenia pewnym rodzajem pasożyta, może być konieczne zastosowanie dodatkowych leków.

Zapobieganie malarii:

Oprócz przyjmowania leku Falcimar, kluczowe jest podjęcie działań zapobiegających ukąszeniom komarów, takich jak stosowanie repelentów, noszenie jasnej odzieży zakrywającej ciało, spanie pod moskitierą, zamykanie okien i drzwi o zachodzie słońca oraz stosowanie insektycydów. Należy pamiętać, że malarią można zarazić się w każdym wieku. Jest to ciężka choroba, jednak można jej zapobiegać. 

Pomimo podjętych środków ostrożności, istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Objawy zakażenia mogą pojawić się po dłuższym czasie od powrotu z rejonu malarycznego. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak wysoka temperatura, ból głowy, dreszcze i zmęczenie, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Falcimar z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Falcimar w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy przyjmować leku Falcimar w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Karmienie piersią podczas terapii Falcimar jest przeciwwskazane, gdyż lek może przenikać do mleka matki.

Falcimar a prowadzenie pojazdów 

W przypadku wystąpienia zawrotów głowy należy zrezygnować z aktywności wymagających skupienia uwagi i koordynacji ruchowej, takich jak prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn.

Falcimar – skutki uboczne 

Stosując lek Falcimar należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Ciężkie działania niepożądane Falcimar występują u niewielkiej liczby pacjentów, jednak wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:

  • wysypka, świąd, nagły świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej lub gardle, problemy z oddychaniem, obrzęk powiek, twarzy, warg, języka lub innej części ciała (należy dodatkowo odstawić lek),
  • wysypka z pęcherzami przypominająca tarcze strzelnicze,
  • rozległa wysypka z tworzeniem pęcherzy i łuszczeniem się skóry wokół ust, nosa, oczu i narządów płciowych.

Bardzo często (tj. u więcej niż 1 na 10 osób) stwierdzano następujące skutki uboczne Falcimar:

  • bóle głowy,
  • nudności, wymioty,
  • bóle brzucha,
  • biegunki.

Częste działania niepożądane Falcimar występują rzadziej niż u 1 na 10 osób i obejmują:

  • zawroty głowy,
  • bezsenność,
  • niezwykłe sny,
  • depresję,
  • utratę apetytu,
  • gorączkę,
  • wysypkę,
  • kaszel,
  • reakcję alergiczne,
  • świąd,
  • niedokrwistość.
  • obniżenie liczby białych krwinek,
  • obniżenie poziomu sodu w organizmie,
  • wzrost aktywności enzymów wątrobowych.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Falcimar. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.

Jak przechowywać lek Falcimar?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Falcimar? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Falcimar znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Falcimar nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Falcimar to lek przeciwmalaryczny znajdujący zastosowanie zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu malarii. Zawarte w nim substancje czynne zabijają formy zarodźca Plasmodium falciparum. Duże znaczenie ma równoległa profilaktyka przeciw ugryzieniom insektów, np. stosowanie repelentów. Należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza i odbyć całą terapię przeciwmalaryczną. W przypadku wystąpienia wymiotów, biegunki, ciężkich działań niepożądanych lub objawów mogących świadczyć o zakażeniu konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki stosowane w profilaktyce malarii::

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Falcimar (3)

Nie, lek Falcimar jest dostępny wyłącznie na receptę.

Producent nie zawarł w ulotce i ChPL informacji na temat bezpieczeństwa spożywania alkoholu podczas stosowania leku Falcimar. W tej kwestii należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Malarone jest zamiennikiem leku Falcimar. Oznacza to, że oba preparaty zawierają taką samą ilość substancji czynnych, mają tę samą drogę podania (doustną) i są stosowane w tych samych wskazaniach. Pod niektórymi względami mogą jednak się różnić, np. w zakresie substancji pomocniczych.

Falcimar – co to za lek?

Falcimar to preparat stosowany w zapobieganiu i leczeniu malarii. Malaria to choroba zakaźna wywoływana przez zarodźca malarii z rodzaju Plasmodium. Pasożyt jest przenoszony przez zakażone komary i przedostaje się do organizmu człowieka podczas ukąszenia przez insekta. Malaria występuje w większości krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Objawy występują po kilku-kilkunastu dniach od ukąszenia i początkowo obejmują dreszcze, wysoką gorączkę, nudności, wymioty i bóle głowy. Następnie temperatura ciała cyklicznie spada i narasta (co 24, 48 lub 72 h w zależności od gatunku pasożyta). W przebiegu choroby dochodzi do niszczenia erytrocytów i rozwoju niedokrwistości hemolitycznej. Co rok na malarię umiera ponad milion osób na świecie. Substancje czynne leku Falcimar zabijają schizonty Plasmodium falciparum poprzez hamowanie ich procesów metabolicznych.

Na co stosuje się Falcimar?

Wskazaniami do stosowania leku Falcimar są leczenie i profilaktyka malarii.

Jak działa Falcimar?

Lek Falcimar zawiera dwie substancje czynne: atowakwon i chlorowodorek proguanilu. Wywierają one działanie biobójcze na pasożyta malarii (Plasmodium falciparum).

Dla kogo jest przeznaczony lek Falcimar?

W zapobieganiu malarii lek Falcimar jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg, natomiast w leczeniu malarii – dla dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 11 kg.

Co wchodzi w skład leku Falcimar?

Preparat zawiera substancje czynne atowakwon i proguanilu chlorowodorek. W każdej tabletce powlekanej znajduje się 250 mg atowakwonu i 100 mg proguanilu chlorowodorku.

Pozostałe substancje pomocnicze to:

    • zawarte w rdzeniu tabletki: celuloza mikrokrystaliczna PH101, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), poloksamer 188, powidon K30, celuloza mikrokrystaliczna, PH102, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian,
  • zawarte w otoczce tabletki: hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, żelaza tlenek czerwony (E172), makrogol 8000.

Falcimar – zamienniki

Zamiennikiem leku Falcimar jest Malarone.

Falcimar – dawkowanie

Falcimar powinien być przyjmowany w połączeniu z jedzeniem lub napojami mlecznymi, o stałej porze każdego dnia.

W profilaktyce malarii zalecana dawka to jedna tabletka dziennie. Rozpoczęcie przyjmowania leku powinno nastąpić 1 lub 2 dni przed planowaną podróżą do obszaru zagrożonego malarią. Terapię należy kontynuować podczas pobytu oraz przez 7 dni po powrocie do obszaru wolnego od malarii.

W leczeniu malarii zalecana dawka dla osób dorosłych to 4 tabletki dziennie przez 3 dni. Dawkowanie u dzieci zależy od ich masy ciała:

  • od 11 do 20 kg: 1 tabletka dziennie przez 3 dni,
  • od 21 do 30 kg: 2 tabletki dziennie przez 3 dni,
  • od 31 do 40 kg: 3 tabletki dziennie przez 3 dni,
  • powyżej 40 kg: dawka jak dla dorosłych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Falcimar, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Falcimar

W przypadku pominięcia dawki Falcimar, nie należy stosować dawki podwójnej. Zaleca się przyjąć lek jak najszybciej, a następnie kontynuować leczenie zgodnie z pierwotnym schematem. Należy zastosować pełny cykl terapii.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Falcimar, przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. 

Przerwanie stosowania leku Falcimar

Aby zapewnić maksymalną ochronę przed malarią, należy kontynuować przyjmowanie Falcimar przez 7 dni po powrocie do obszaru wolnego od malarii, zgodnie z całym przepisanym cyklem leczenia. Przedwczesne zakończenie terapii może zwiększyć ryzyko zakażenia. 

Falcimar – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Falcimar – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na atowakwon, proguanilu chlorowodorek lub na którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • przewlekła choroba nerek (w przypadku zapobiegania malarii).

Środki ostrożności:

W przypadku wymiotów do godziny po zażyciu leku Falcimar, konieczne jest natychmiastowe przyjęcie kolejnej dawki. Należy także stosować dodatkowe środki ochrony, takie jak repelenty czy moskitiery. Aby zapewnić skuteczność leczenia, należy ukończyć cały przepisany cykl leczenia, co może wymagać dodatkowej recepty.

W przypadku wystąpienia wymiotów lub biegunki podczas leczenia malarii należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić regularne badania krwi w celu monitorowania skuteczności leczenia i eliminacji pasożyta z krwiobiegu. Przy przewlekłej chorobie nerek lub określonych objawach zakażenia lekarz może zdecydować o zmianie leku na inny. W sytuacji nawrotów malarii lub zakażenia pewnym rodzajem pasożyta, może być konieczne zastosowanie dodatkowych leków.

Zapobieganie malarii:

Oprócz przyjmowania leku Falcimar, kluczowe jest podjęcie działań zapobiegających ukąszeniom komarów, takich jak stosowanie repelentów, noszenie jasnej odzieży zakrywającej ciało, spanie pod moskitierą, zamykanie okien i drzwi o zachodzie słońca oraz stosowanie insektycydów. Należy pamiętać, że malarią można zarazić się w każdym wieku. Jest to ciężka choroba, jednak można jej zapobiegać.

Pomimo podjętych środków ostrożności, istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Objawy zakażenia mogą pojawić się po dłuższym czasie od powrotu z rejonu malarycznego. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak wysoka temperatura, ból głowy, dreszcze i zmęczenie, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Falcimar z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Falcimar w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy przyjmować leku Falcimar w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Karmienie piersią podczas terapii Falcimar jest przeciwwskazane, gdyż lek może przenikać do mleka matki.

Falcimar a prowadzenie pojazdów

W przypadku wystąpienia zawrotów głowy należy zrezygnować z aktywności wymagających skupienia uwagi i koordynacji ruchowej, takich jak prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn.

Falcimar – skutki uboczne

Stosując lek Falcimar należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Ciężkie działania niepożądane Falcimar występują u niewielkiej liczby pacjentów, jednak wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:

  • wysypka, świąd, nagły świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej lub gardle, problemy z oddychaniem, obrzęk powiek, twarzy, warg, języka lub innej części ciała (należy dodatkowo odstawić lek),
  • wysypka z pęcherzami przypominająca tarcze strzelnicze,
  • rozległa wysypka z tworzeniem pęcherzy i łuszczeniem się skóry wokół ust, nosa, oczu i narządów płciowych.

Bardzo często (tj. u więcej niż 1 na 10 osób) stwierdzano następujące skutki uboczne Falcimar:

  • bóle głowy,
  • nudności, wymioty,
  • bóle brzucha,
  • biegunki.

Częste działania niepożądane Falcimar występują rzadziej niż u 1 na 10 osób i obejmują:

  • zawroty głowy,
  • bezsenność,
  • niezwykłe sny,
  • depresję,
  • utratę apetytu,
  • gorączkę,
  • wysypkę,
  • kaszel,
  • reakcję alergiczne,
  • świąd,
  • niedokrwistość.
  • obniżenie liczby białych krwinek,
  • obniżenie poziomu sodu w organizmie,
  • wzrost aktywności enzymów wątrobowych.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Falcimar. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.

Jak przechowywać lek Falcimar?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Falcimar? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Falcimar znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.

Jeśli leku Falcimar nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

PODSUMOWANIE

Falcimar to lek przeciwmalaryczny znajdujący zastosowanie zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu malarii. Zawarte w nim substancje czynne zabijają formy zarodźca Plasmodium falciparum. Duże znaczenie ma równoległa profilaktyka przeciw ugryzieniom insektów, np. stosowanie repelentów. Należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza i odbyć całą terapię przeciwmalaryczną. W przypadku wystąpienia wymiotów, biegunki, ciężkich działań niepożądanych lub objawów mogących świadczyć o zakażeniu konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.

e-Konsultacja po Receptę Online
Falcimar

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem