Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Provera

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz leku, który pomoże na nieregularne miesiączki i jest pomocny podczas leczenia endometriozy? Dowiedz się więcej o leku Provera z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości na receptomat.pl umówisz się na teleporadę do specjalisty, tam też zamówisz e-receptę na Proverę.

Podstawowe informacje o leku Provera:

 • nazwa: Provera

 • dawka: 5 mg, 10 mg

 • postać: tabletki

 • substancja czynna: octan medroksyprogesteronu (medroxyprogesteroni acetas)

 • dostępne wielkości opakowań: 30 tabletek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Opóźnienie miesiączki, Endometrioza, Zaburzenia miesiączkowania

Provera – lek hormonalny pomocny w uregulowaniu miesiączki, stosowany też w leczeniu endometriozy

To lek stosowany doustnie, który wspomaga funkcje wydzielnicze błony śluzowej macicy. Stosowany jest w leczeniu wtórnego braku miesiączki, czy czynnościowych zaburzeniach miesiączkowania oraz w łagodnej i umiarkowanej postaci endometriozy. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Co zawiera Provera – jak działa? Skład

Każda tabletka leku Provera zawiera 5 mg octanu medroksyprogesteronu, który wykazuje wiele udowodnionych działań na kobiecy układ wewnątrzwydzielniczy poprzez:

 • hamowanie wydzielania gonadotropin przysadkowych (określanych w skrócie jako FSH i LH)

 • zmniejszenie stężenia testosteronu we krwi obwodowej

 • obniżenie stężenia ACTH i hydrokortyzonu we krwi

 • zmniejszenie stężenia estrogenów we krwi obwodowej.

Jest to lek, który wpływa na wydzielanie określonych poziomów hormonów w kobiecym organizmie.

Kiedy stosuje się tabletki Provera? Wskazania

Lek stosuje się u kobiet z prawidłowym wydzielaniem estrogenów. Substancja czynna leku powoduje zmianę w funkcjonowaniu błony śluzowej macicy – stadium wzrostu zmienia się w stadium wydzielnicze, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się miesiączki (menstruacji).

Lek jest zalecany u kobiet podczas leczenia:

 • wtórnego braku okresu (miesiączki)

 • czynnościowych (określanych także jako bezowulacyjne) krwawień z macicy, które wynikają z zaburzenia równowagi hormonalnej, mogą mieć postać: skąpej miesiączki, plamienia lub obfitej miesiączki

 • przypadków endometriozy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Lek Provera stosuje się także jako sposób na przeciwdziałanie rozrostowi endometrium u kobiet, które przyjmują estrogeny.

Tabletki Provera – jak stosować?

W zależności od wskazań, różne są sposoby przyjmowania i dawkowanie Provera.

Provera – leczenie wtórnego braku miesiączki

Terapia trwa od 5 do 10 dni, stosuje się od 5 mg do 10 mg leku na dobę. Przy tak prowadzonej terapii krwawienie powinno pojawić się w ciągu 3 do 7 dni od odstawienia leku.

Leczenie bezowulacyjnych krwawień związanych z zaburzeniami hormonalnymi

Ważne, aby rozpocząć stosowanie leku około 16-21 dnia cyklu miesiączkowego. Podaje się od 5 mg do 10 mg leku przez 5 do 10 dni trwania terapii. Po odstawieniu tabletek Provera krwawienie powinno pojawić się w czasie od 3 do 7 dni. Jeśli specjalista zaleci, to taką terapię można powtórzyć w kolejnych 2-3 cyklach, a następnie sprawdzić, czy zaburzenia dalej się utrzymują.

Tabletki Provera - leczenie endometriozy

Lek stosuje się także w leczeniu endometriozy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Dawkowanie w tym wypadku wynosi 10 mg, przyjmowane 3 razy na dobę w okresie 90 kolejnych dni. Terapię rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Warto pamiętać, że podczas leczenia może wystąpić samoograniczające się plamienie. Objaw taki pojawia się u około 30-40% pacjentek.

Zapobieganie rozrostowi endometrium

Jednym z zaleceń jest stosowanie leku Provera u kobiet zażywających estrogeny, w celu przeciwdziałania rozrostowi błony śluzowej trzonu macicy. W tym wypadku lekarz każdorazowo dopasowuje dawkowanie i długość terapii indywidualnie do pacjentki. Najczęściej zalecane schematy postępowania to:

 • terapia ciągła z dawkowaniem od 2,5 mg do 5 mg na dobę

 • terapia sekwencyjna: przez 10-14 kolejnych dni 28-dniowego cyklu miesiączkowego należy przyjmować od 5 do 10 mg leku na dobę; badania pokazują, że tego rodzaju terapia powoduje pojawienie się plamienia lub krwawienia w wyniku odstawienia u około 75-80% kobiet stosujących leczenie.

Provera na nieregularne miesiączki – bez recepty czy na receptę?

Brak miesiączki lub jej nieregularne występowanie to dolegliwości wymagające konsultacji ze specjalistą. Na podstawie badań diagnostycznych, objawów i wywiadu z pacjentką, lekarz jest w stanie określić przyczynę braku menstruacji lub jej nieregularnego występowania. Dopiero po poznaniu problemu, specjalista może zalecić odpowiednie leczenie mające na celu uregulowanie cykli miesiączkowych. Lek Provera jest dostępny wyłącznie na receptę.

Kiedy przyjmować lek na wywołanie miesiączki Provera?

Warto pamiętać, że stosując lek razem z posiłkami, może dojść do zwiększenia jego dostępności biologicznej. Ustalając terapię z lekarzem warto zapytać go, kiedy jest najlepszy moment na przyjmowanie tabletek Provera.

Jak długo stosować leczenie Provera?

Dawkowanie i długość trwania terapii jest ustalana indywidualnie na podstawie wywiadu, stanu zdrowia i objawów konkretnej pacjentki. Należy trzymać się wytycznych specjalisty i samodzielnie nie przerywać stosowania leku.

Czy można stosować tabletki Provera na wywołanie miesiączki po porodzie?

Pojawienie się menstruacji po porodzie jest kwestią indywidualną i u każdej kobiety może wystąpić w różnym momencie. Miesiączka powinna pojawić się fizjologicznie, może to nastąpić nawet kilka miesięcy po zakończeniu połogu. Bez uzasadnionej przyczyny nie należy przyspieszać tego procesu.

Badania wykazały, że składniki leku Provera i jego metabolity przenikają do mleka matki. Nie wiadomo jednak, czy stanowią zagrożenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego nie zaleca się stosowania leku Provera po porodzie w czasie karmienia piersią.

Opis produktu – ulotka leku Provera 5 mg, 10 mg