Najważniejsze informacje:
Szukasz leku, który pomoże na nieregularne miesiączki i jest pomocny podczas leczenia endometriozy? Dowiedz się więcej o leku Provera z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości na receptomat.pl umówisz się na teleporadę do specjalisty, tam też zamówisz e-receptę na Proverę.
postać / dawka | tabletki, 5 mg, 10 mg |
substancja czynna | octan medroksyprogesteronu (medroxyprogesteroni acetas) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | wtórny brak miesiączki, bezowulacyjne krwawienia z macicy, endometrioza łagodna lub umiarkowana, przeciwdziałanie rozrostowi endometrium (błony śluzowej trzonu macicy) u kobiet przyjmujących estrogeny |
podmiot odpowiedzialny | Pfizer Europe MA EEIG Boulevard de la Plaine 17 1050 Bruxelles Belgia |
Lek Provera obecnie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek, w dawce 5 mg i 10 mg i w opakowaniach po 30 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Provera to lek działający na układ wewnątrzwydzielniczy.
Każda tabletka leku Provera zawiera 5 mg octanu medroksyprogesteronu, który wykazuje wiele udowodnionych działań na kobiecy układ wewnątrzwydzielniczy:
Jest to lek, który wpływa na wydzielanie określonych poziomów hormonów w kobiecym organizmie.
Lek stosuje się u kobiet z prawidłowym wydzielaniem estrogenów. Substancja czynna leku powoduje zmianę w funkcjonowaniu błony śluzowej macicy – stadium wzrostu zmienia się w stadium wydzielnicze, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się miesiączki (menstruacji).
Lek jest zalecany u kobiet, jeśli występuje:
Lek Provera stosuje się także jako sposób na przeciwdziałanie rozrostowi endometrium u kobiet, które przyjmują estrogeny.
Lek obecnie nie zawiera zamienników.
Lek zawiera substancję czynną - octan medroksyprogesteronu. Każda tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg medroksyprogesteronu octanu.
Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, sacharoza, parafina ciekła, talk, wapnia stearynian, indygotyna E132 (tylko przy dawce 5 mg).
W zależności od wskazań, różne są sposoby przyjmowania i dawkowanie Provera.
Tabletki na wywołanie okresu Provera – leczenie wtórnego braku miesiączki
Terapia trwa od 5 do 10 dni, stosuje się od 5 mg do 10 mg na dobę. Przy tak prowadzonej terapii krwawienie powinno pojawić się w ciągu 3 do 7 dni od odstawienia leku.
Leczenie bezowulacyjnych krwawień związanych z zaburzeniami hormonalnymi
Ważne, aby rozpocząć stosowanie leku około 16-21 dnia cyklu miesiączkowego. Podaje się od 5 mg do 10 mg na dobę przez 5 do 10 dni trwania terapii. Po odstawieniu tabletek Provera krwawienie powinno pojawić się w czasie od 3 do 7 dni. Jeśli specjalista zaleci, to taką terapię można powtórzyć w kolejnych 2-3 cyklach, a następnie sprawdzić, czy zaburzenia dalej się utrzymują.
Lek stosuje się także w leczeniu endometriozy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Dawkowanie w tym wypadku wynosi 10 mg, przyjmowane 3 razy na dobę w okresie 90 kolejnych dni. Terapię rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Warto pamiętać, że podczas leczenia może wystąpić samoograniczające się plamienie. Objaw taki pojawia się u około 30-40% pacjentek.
Jednym z zaleceń jest stosowanie leku Provera u kobiet przyjmujących estrogeny, u których może wystąpić przerost błony śluzowej macicy. W tym wypadku lekarz każdorazowo dopasowuje dawkowanie i długość terapii indywidualnie do pacjentki. Najczęściej zalecane schematy postępowania to:
Stosowanie terapii złożonej estrogenowo/progestagenowej w leczeniu objawów menopauzy powinno być ograniczone do najmniejszej skutecznej dawki i prowadzone przez jak najkrótszy czas.
Warto pamiętać, że stosując lek razem z posiłkami, może dojść do zwiększenia jego dostępności biologicznej. Ustalając terapię z lekarzem warto zapytać go, kiedy jest najlepszy moment na przyjmowanie tabletek Provera.
Dawkowanie i długość trwania terapii jest ustalana indywidualnie na podstawie wywiadu, stanu zdrowia i objawów konkretnej pacjentki. Należy trzymać się wytycznych specjalisty i samodzielnie nie przerywać stosowania leku.
Nie należy przyjmować leku, jeśli pacjentka:
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku, jeśli pacjentka:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje aminoglutetymid.
Provera jest przeciwwskazany, jeśli kobieta jest w ciąży. Badania wykazały, że składniki leku Provera i jego metabolity przenikają do mleka matki. Nie wiadomo jednak, czy stanowią zagrożenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego nie zaleca się stosowania leku Provera po porodzie w czasie karmienia piersią.
Pojawienie się menstruacji po porodzie jest kwestią indywidualną i u każdej kobiety może wystąpić w różnym momencie. Miesiączka powinna pojawić się fizjologicznie, może to nastąpić nawet kilka miesięcy po zakończeniu połogu. Bez uzasadnionej przyczyny nie należy przyspieszać tego procesu.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Bardzo częste działania niepożądane Provera (mogą pojawić się u więcej niż 1 na 10 osób) to:
Do częstych działań niepożądanych (mogą wystąpić u 1 pacjenta na 10) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 100 pacjentów) to:
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to:
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Provera.
Brak miesiączki lub jej nieregularne występowanie to dolegliwości wymagające konsultacji ze specjalistą. Na podstawie badań diagnostycznych, objawów i wywiadu z pacjentką, lekarz jest w stanie określić przyczynę braku menstruacji lub jej nieregularnego występowania. Dopiero po poznaniu problemu, specjalista może zalecić odpowiednie leczenie mające na celu uregulowanie cykli miesiączkowych. Lek Provera jest dostępny wyłącznie na receptę.
Zastrzyk antykoncepcyjny Depo Provera to hormonalny lek zatrzymujący owulację i zagęszczający śluz w szyjce macicy. Uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej.
Nie. Nie zaleca się picia alkoholu w momencie stosowania leku Provera.
Jednym z działań niepożądanych leku o nieznanej częstości występowania jest zmniejszenie masy ciała. Zatem lek może powodować utratę wagi.