Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Viregyt-K

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Viregyt-K to lek z amantadyną stosowany w leczeniu grypy A wywołanej przez wirusy oraz w leczeniu choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań umów się na e-wizytę u specjalisty na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Viregyt-K.

Podstawowe informacje o leku Viregyt-K:

  • nazwa: Viregyt-K

  • dawka: 100 mg

  • postać: kapsułki

  • substancja czynna: amantadyna (amantadini hydrochloridum)

  • dostępne wielkości opakowań: 50 kapsułek

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki przeciwwirusowe, Leczenie choroby Parkinsona

Viregyt-K – lek przeciwwirusowy z amantadyną, pomocny także w leczeniu choroby Parkinsona

Viregyt-K z amantadyną ma dwa podstawowe mechanizmy działania. To lek należący do grupy substancji dopaminergicznych, które wpływają na zwiększenie poziomu niektórych związków chemicznych w układzie nerwowym (także w mózgu), które są potrzebne do przesyłania impulsów nerwowych. Druga właściwość leku to przeciwwirusowe działanie amantadyny, wykorzystywane podczas leczenia grypy typu A. Pojawiają się doniesienia o możliwej skuteczności leku w leczeniu objawów COVID-19. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Lek na grypę z amantadyną Viregyt-K – na co stosować?

Lek ma wielokierunkowe działanie. Poprzez stymulację przewodnictwa nerwowego jest zalecany do stosowania w chorobie Parkinsona na poprawę kontroli nad pracą mięśni, na zmniejszenie sztywności, powłóczenia i drżenia. Drugim ważnym zastosowaniem amantadyny jest leczenie pewnego rodzaju grypy (grypy A) dzięki przeciwwirusowemu działaniu leku.

Jak stosować kapsułki Viregyt-K? Leczenie grypy i przeziębienia

Lek ma właściwości przeciwwirusowe w leczeniu grypy A wywołanej przez określone rodzaje wirusów. W tym wypadku dawkowanie u dorosłych to 1 kapsułka (100 mg) na dobę. U osób w wieku powyżej 65. lat stosuje się takie samo dawkowanie. Leczenie grypy i przeziębienia trwa 4-5 dni.

Dawkowanie leku z amantadyną Viregyt-K u dzieci i młodzieży w leczeniu grypy A:

  • u dzieci w wieku od 10 do 15 lat stosuje się 1 kapsułkę (100 mg) na dobę

  • u dzieci w wieku poniżej 10 lat dawkowanie dobiera lekarz i należy się stosować do jego zaleceń.

Kapsułkę należy zażyć w całości, nie gryźć, nie żuć, połykać w całości, popijając wodą.

Dawkowanie Viregyt-K w leczeniu choroby Parkinsona

W leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych stosuje się 100 mg (1 kapsułka) leku na dobę przez okres pierwszego tygodnia terapii. Następnie lekarz zazwyczaj zwiększa dawkę do 200 mg (2 kapsułek) na dobę. W uzasadnionych przypadkach dzienną dawkę zwiększa się nawet do 400 mg/dobę. Nie należy zażywać więcej niż 400 mg/dobę. U osób, które przekroczyły 65. rok życia, należy stosować 1 kapsułkę (100 mg) raz na dobę.

Od jakiego wieku można stosować lek z amantadyną Viregyt-K? Stosowanie u dzieci

Producent zaleca, aby nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 5 lat. W przypadku starszych dzieci, każdorazowo rozpoczęcie zażywania leku, długość trwania terapii i dawkowanie należy ustalić z lekarzem pediatrą, a lek stosować pod jego nadzorem.

Jak długo stosować Viregyt-K?

Kapsułki należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz. Nie należy przerywać zażywania leku nawet w sytuacji, kiedy objawy grypy osłabły. Po przerwaniu terapii symptomy mogą nasilić się. W sytuacji, kiedy pojawiają się objawy niepożądane lub lek w inny sposób działa na organizm, co niepokoi pacjenta, należy skonsultować się z lekarzem.

Lek przeciwwirusowy Viregyt K – bez recepty czy na receptę?

Lek Viregyt-K stosowany jest w celu wspomożenia przewodnictwa nerwowego w chorobie Parkinsona. Tego rodzaju preparaty mogą być zalecane pacjentom wyłącznie po szczegółowym wywiadzie lekarskim, przeprowadzeniu szeregu badań lekarskich i po dokładnym poznaniu historii choroby przez lekarza. Dopiero na tej podstawie specjalista zaleci stosowanie najlepiej dopasowanego preparatu, bezpiecznego dla pacjenta. Viregyt-K jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Czy podczas karmienia piersią można stosować Viregyt-K na objawy grypy?

Stosowanie jakichkolwiek leków podczas karmienia piersią kobieta powinna każdorazowo skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Składniki wielu preparatów mogą nie tylko przenikać do mleka kobiecego, ale także mieć wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka.

Nie należy stosować leku Viregyt K podczas karmienia piersią, ponieważ lek przechodzi do mleka i może mieć szkodliwe działanie na organizm dziecka.

Lek z amantadyną w ciąży – czy można stosować?

Czy w ciąży można stosować lek Viregyt-K na objawy grypy? Nie, w przypadku, gdy kobieta wie, że jest w ciąży, podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia lub planuje mieć dziecko w najbliższym czasie, nie powinna przyjmować tego leku.

Viregyt-K z amantadyną a alkohol. Czy podczas zażywania leku można pić alkohol?

Stosując ten lek, niezależnie od wskazania, nie należy spożywać jakichkolwiek napojów alkoholowych.

Czy można stosować Viregyt-K na objawy grypy u dziecka?

Lek jest dopuszczony do stosowania u dzieci w wieku powyżej 5 lat pod nadzorem lekarza. Jednak to pediatra decyduje, czy ten konkretny preparat jest odpowiedni i bezpieczny dla dziecka.

Działania niepożądane leku z amantadyną Viregyt-K

Stosowanie każdego leku może wiązać się z pojawieniem się działań niepożądanych. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Skutki uboczne najczęściej mają łagodny przebieg i samoistnie ustępują po kilku dniach leczenia. Jeśli dolegliwości są nasilone i są odczuwalne przez kilka kolejnych dni, warto skonsultować to z lekarzem.

Jeśli pojawią się zawroty głowy, drgawki lub omdlenia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać na najbliższy oddział ratunkowy.

Wśród bardzo często występujących skutków ubocznych zażywania Viregyt-K (statystycznie u więcej niż 1 osoby na 10 osób zażywających lek) może wystąpić obrzęk kostek i/lub czerwone plamy na skórze, które powszechnie określane są jako sinica marmurkowata. O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można dowiedzieć się z ulotki producenta leku.

Opis produktu – ulotka leku Viregyt-K 100 mg