e-Konsultacja po Receptę Online

Probella

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Probella? Cena, refundacja

Lek Probella to lek refundowany. Probella cena 100% za 28 tabletek wynosi 42,10 zł.

Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej. 

Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Probella – jak działa, na co i dla kogo

Substancją czynną jest dienogest – hormon z grupy progestagenów. Lek Probella stosowany jest na endometriozę. Łagodzi on objawy bólowe wywołane nieprawidłowo umiejscowioną błoną śluzową macicy.

Lek przeznaczony jest dla młodzieży i kobiet dorosłych.

Probella – skład leku

Substancją czynną leku Probella jest dienogest. Każda tabletka Probella zawiera 2 mg dienogestu oraz substancje pomocnicze: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, powidon (K30), stearynian magnezu roślinny.

Probella – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka Probella na dobę dla kobiet dorosłych.

Przyjmowanie tabletek można zacząć w każdym dniu naturalnego cyklu. Tabletki Probella należy przyjmować o stałej porze, w razie konieczności popijając małą ilością wody. Lek należy przyjmować bez przerwy, po skończeniu opakowania należy zacząć kolejne opakowanie Probella. Lek musi być przyjmowany również w trakcie krwawienia miesiączkowego.

W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, nie odnotowano doniesień o poważnych skutkach ubocznych po jednorazowym spożyciu nadmiernej ilości tabletek. W razie wątpliwości ze strony pacjentki zalecana jest konsultacja z lekarzem. 

Pominięcie dawki może wpłynąć na zmniejszenie efektywności działania leku. W takim przypadku, należy jak najszybciej przyjąć jedną tabletkę, niezależnie od liczby pominiętych dawek, a następnie kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z ustalonym harmonogramem.

W przypadku wystąpienia wymiotów lub biegunki w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, istnieje ryzyko nie wchłonięcia substancji czynnej przez organizm, co jest porównywalne do sytuacji pominięcia dawki. W takiej sytuacji zaleca się przyjęcie kolejnej tabletki najszybciej jak to możliwe. Nie powinno się stosować dawki podwójnej w celu rekompensaty za pominiętą tabletkę.

Przerwanie stosowania leku Probella może skutkować nawrotem objawów endometriozy. Pacjentki powinny być świadome tego ryzyka przy podejmowaniu decyzji o zaprzestaniu terapii.

Probella – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Probella:

  • zakrzepy krwi (choroba zakrzepowo-zatorowa) w żyłach. Mogą się one lokalizować w nogach (zakrzepica żył głębokich) lub płucach (zatorowość płucna),
  • ciężka choroba tętnic aktualnie lub w przeszłości, w tym choroba układu sercowo-naczyniowego np. zawał mięśnia sercowego, udar lub choroba serca powodująca zmniejszony dopływ krwi (dławica piersiowa),
  • cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
  • ciężka choroba wątroby aktualnie lub w przeszłości (i parametry czynności wątroby nie powróciły do normy). Choroby wątroby objawiają się m.in. zażółceniem skóry i (lub) świądem całego ciała,
  • łagodny lub złośliwy guz wątroby aktualnie lub w przeszłości,
  • złośliwy guz zależny od hormonów płciowych, taki jak rak piersi lub guz narządu rodnego aktualnie, w przeszłości lub są podejrzenia co do jego występowania,
  • niewyjaśnione krwawienie z pochwy,
  • uczulenie (nadwrażliwość) na dienogest lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Jeśli którekolwiek schorzenie wystąpi po raz pierwszy podczas terapii Probella należy odstawić lek i skonsultować się z lekarzem.

Środki ostrożności

Istnieją sytuacje w których należy zachować szczególną ostrożność stosując tabletki Probella. Możliwe, że będą wymagane systematyczne badania lekarskie. Należy poinformować lekarza, jeśli którykolwiek z poniższych sytuacji dotyczy pacjentki:

  • zakrzep krwi w przeszłości (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub ktoś z najbliższej rodziny miał zakrzep krwi w dość młodym wieku,
  • rak piersi u bliskich krewnych,
  • depresja na jakimkolwiek etapie życia,
  • wysokie ciśnienie tętnicze krwi, w tym jego stwierdzenie po rozpoczęciu terapii Probella,
  • choroba wątroby podczas terapii lekiem Probella. Może się ona objawiać zażółceniem skóry, oczu lub świądem całego ciała. Istotne jest również poinformowanie lekarza, jeśli objawy takie wystąpiły podczas ostatniej ciąży,
  • cukrzyca lub cukrzyca w przeszłości (podczas poprzedniej ciąży) 
  • ostuda na jakimkolwiek etapie życia (złocisto-brązowe plamy na skórze, zwłaszcza na twarzy). W takiej sytuacji należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe,
  • ból w dolnej części brzucha podczas stosowania leku Probella.

Probella a antykoncepcja

Podczas terapii lekiem Probella nie wolno stosować antykoncepcji hormonalnej w jakiejkolwiek postaci (tabletka, plaster, system domaciczny). Należy mieć na uwadze, że tabletki Probella nie działają antykoncepcyjnie. W celu uniknięcia ciąży powinno się stosować niehormonalne środki antykoncepcyjne, np. prezerwatywy.

Probella a zajście w ciążę

Lek Probella może wpływać na owulację, co skutkuje obniżeniem prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. W przypadku zajścia w ciążę podczas terapii tym lekiem, istnieje nieco zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej. Pacjentki z historią ciąży pozamacicznej lub zaburzeniami czynności jajowodów powinny przed rozpoczęciem przyjmowania leku Probella skonsultować się z lekarzem.

Probella a ciężkie krwawienia z macicy

Stosowanie leku Probella może nasilić krwawienie u kobiet z gruczolistością macicy lub mięśniakami. Obfite krwawienie utrzymujące się przez dłuższy czas może prowadzić do niedokrwistości, która może być ciężka. W przypadku wystąpienia niedokrwistości, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może być konieczne odstawienie leku.

Probella a miesiączka

U znacznej części kobiet leczonych Probella występują zmiany w schemacie krwawienia menstruacyjnego.

Probella a żylne zakrzepy krwi

Lek Probella może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia żylnych chorób zakrzepowo-zatorowych. Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem pacjentki oraz w przypadku nadwagi. Istotne jest, aby pacjenci z historią zakrzepicy, zarówno osobistą jak i rodzinną (szczególnie w młodym wieku) zachowali ostrożność przy stosowaniu tego leku. 

W sytuacji planowanej operacji, poważnego wypadku lub konieczności dłuższego unieruchomienia, zaleca się wcześniejsze poinformowanie lekarza prowadzącego o terapii lekiem Probella. Może to wymagać czasowego przerwania przyjmowania leku. Lekarz określi, kiedy można bezpiecznie wznowić stosowanie leku, co zazwyczaj następuje po około dwóch tygodniach od wyzdrowienia.

Zakrzepy krwi mogą prowadzić do poważnych, trwałych uszkodzeń ciała lub nawet śmierci, choć zdarza się to bardzo rzadko.

Probella a tętnicze zakrzepy krwi

Lek Probella może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi w tętnicach, zwłaszcza w naczyniach serca (zawał mięśnia sercowego) i mózgu (udar). Ryzyko udaru jest większe u kobiet z nadciśnieniem krwi. Ryzyko powyższych incydentów może również wzrastać w przypadku kobiet palących, w związku z czym zaleca się zaprzestanie palenia podczas stosowania leku, szczególnie po 35. roku życia. Nadwaga oraz historia rodzinnego występowania zawałów serca lub udarów mózgu w młodym wieku również mogą podnosić prawdopodobieństwo zakrzepicy tętniczej.

W przypadku wystąpienia objawów zakrzepu krwi, takich jak: silny ból i (lub) obrzęk jednej z nóg, nagły silny ból w klatce piersiowej, który może promieniować również do lewego ramienia, nagła duszność, nagły kaszel bez oczywistej przyczyny, jakikolwiek niezwykły, silny lub długo utrzymujący się ból głowy lub nasilenie migreny, częściowa lub całkowita ślepota lub podwójne widzenie, trudności z mówieniem lub niezdolność mówienia, zawroty głowy lub omdlenie, osłabienie, dziwne uczucie lub zdrętwienie jakiejkolwiek części ciała, zalecane jest natychmiastowe odstawienie leku i kontakt z lekarzem.

Probella a rak

Nie stwierdzono jednoznacznie, czy terapia tym lekiem wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia raka piersi. Obserwuje się nieco wyższą częstość diagnozowania tego nowotworu u kobiet przyjmujących hormony, co może wynikać z częstszych badań kontrolnych. Po zaprzestaniu terapii hormonalnej odnotowuje się stopniowy spadek częstości występowania raka piersi. Zaleca się regularne samobadanie piersi i niezwłoczny kontakt z lekarzem w przypadku wykrycia jakichkolwiek niepokojących zmian.

W izolowanych przypadkach u pacjentek przyjmujących hormony odnotowano występowanie łagodnych oraz złośliwych guzów wątroby. W przypadku wystąpienia intensywnego bólu brzucha konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

Probella a osteoporoza

Stosowanie leku Probella może wpływać na wytrzymałość kości, zwłaszcza u osób w wieku między 12. a 18. rokiem życia. W przypadku młodzieży, lekarz powinien indywidualnie ocenić stosunek korzyści do ryzyka, uwzględniając potencjalne czynniki ryzyka utraty masy kostnej. Pacjenci powinni zapewnić odpowiednią podaż wapnia i witaminy D, zarówno z diety, jak i w formie suplementów, aby wspierać zdrowie kości.

Osoby z podwyższonym ryzykiem osteoporozy powinny być pod szczególną obserwacją lekarza, który oceni korzyści i zagrożenia związane z terapią lekiem Probella. Tabletki te wykazują działanie hamujące produkcję estrogenu, co może mieć wpływ na gęstość mineralną kości.

Podczas leczenia Probella należy unikać soku grejpfrutowego, gdyż może on zwiększać stężenie dienogestu we krwi i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Lek może wpływać na wyniki niektórych badań krwi, dlatego należy poinformować personel medyczny o stosowaniu Probella.

Lek nie powinien być stosowany u pacjentek przed pierwszą miesiączką.

Interakcja z innymi lekami 

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Probella istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Lek Probella może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może wpływać na jego stężenie we krwi.  Skutkować może to zmniejszeniem działania lub wystąpieniem działań niepożądanych. Do leków tych zaliczane są:

  • leki przeciwpadaczkowe, takie jak: fenytoina, barbiturany, prymidon, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat, felbamat,
  • leki stosowane w gruźlicy, np. ryfampicyna,
  • leki przeciwwirusowe stosowanych w terapii HIV i HCV, w tym: inhibitory proteazy, nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy (rytonawir, newirapina, efawirenz),
  • leki przeciwgrzybicze, np. gryzeofulwina, ketokonazol,
  • zioła dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum).

Stosowanie Probella w ciąży i w okresie karmienia piersią

Leku nie wolno stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.

Probella – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Działania niepożądane są częstsze w początkowej fazie leczenia i zwykle ustępują wraz z kontynuacją stosowania leku Probella. Mogą również pojawić się zaburzenia cyklu menstruacyjnego m.in. plamienia, nieregularne krwawienie lub brak miesiączki.

Po zastosowaniu leku Probella działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Często (1 do 10 na 100 pacjentek):

  • zwiększenie masy ciała,
  • zmiany nastroju, w tym obniżony nastrój, 
  • problemy ze snem, 
  • nerwowość, 
  • utrata zainteresowania seksem,
  • ból głowy lub migrena 
  • nudności, 
  • ból brzucha, 
  • wzdęcia, 
  • rozdęty brzuch,
  • wymioty 
  • trądzik,
  • wypadanie włosów  
  • ból pleców 
  • dyskomfort piersi, 
  • torbiel jajnika,
  • uderzenia gorąca 
  • krwawienie z macicy i (lub) pochwy, w tym plamienie.

Niezbyt często (1 do 10 na 1 000 pacjentów):

  • niedokrwistość,
  • utrata masy ciała lub zwiększenie apetytu,
  • lęk, depresja lub nagłe zmiany nastroju,
  • zachwianie równowagi autonomicznego układu nerwowego (kontroluje on podświadome funkcje organizmu, np. pocenie się),
  • zaburzenia uwagi,
  • suchość oczu,
  • szumy uszne,
  • nieswoiste problemy z krążeniem,
  • kołatanie serca,
  • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
  • uczucie duszności,
  • biegunka,
  • zaparcie,
  • dyskomfort brzucha,
  • zapalenie żołądka i jelit, 
  • zapalenie dziąseł,
  • sucha skóra, 
  • nadmierne pocenie się, 
  • ciężki świąd całego ciała,
  • występowanie owłosienia typu męskiego (hirsutyzm),
  • łamliwość paznokci,
  • łupież,
  • zapalenie skóry,
  • nieprawidłowy wzrost włosów,
  • reakcja nadwrażliwości na światło,
  • problemy z pigmentacją,
  • ból kości,
  • kurcze mięśni, 
  • ból i (lub) uczucie ciężkości ramion i rąk lub nóg i stóp,
  • zakażenie dróg moczowych ],
  • pleśniawki pochwy, 
  • suchość okolicy narządów płciowych,
  • upławy,
  • ból w obrębie miednicy,
  • zapalenie zanikowe narządów płciowych z upławami (zanikowe zapalenie sromu i pochwy),
  • guzek lub guzki piersi,
  • obrzęk z powodu zatrzymania płynów.

U pacjentek między 12. a 18. rokiem życia: utrata gęstości kości.

Przechowywanie leku

Lek Probella należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed światłem.


Inne leki na endometriozę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Probella (5)

Nie, lek Probella dostępny jest wyłącznie na receptę.

Na rynku dostępnych jest kilka zamienników Probella, m.in. Endovelle, Visanne, Zafrilla.

Producent leku nie informuje o ryzyku wynikającym ze spożywania alkoholu w trakcie terapii, dlatego uznaje się, że nie ma przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że alkohol osłabia odporność i zdolności regeneracyjne organizmu.

Tak, częstym skutkiem ubocznym podczas terapii Probella jest wzrost masy ciała.

Tak, lek może wpływać na zaburzenia cyklu menstruacyjnego i wywoływać m.in. plamienia.

e-Konsultacja po Receptę Online
Probella

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem