Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Wellbutrin XR

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Wellbutrin XR

Lek na depresję dla dorosłych z bupropionem, stosowanym w leczeniu depresji oraz w leczeniu uzależnienia od palenia papierosów. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań, na teleporadę do specjalisty umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Wellbutrin XR.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Wellbutrin XR:

  • nazwa: Wellbutrin XR

  • dawka: 150 mg, 300 mg

  • postać: tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu

  • substancja czynna: chlorowodorek bupropionu (bupropioni hydrochloridum)

  • dostępne wielkości opakowań: 30 tabletek

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki na depresję

Lek na depresję Wellbutrin XR, pomocny także w rzucaniu palenia

Lek antydepresyjny Wellbutrin XR zawiera substancję czynną bupropion. Jest to związek chemiczny stosowany w leczeniu depresji oraz odzwyczajaniu się od uzależnienia od palenia papierosów. Substancja czynna oddziałuje na neuroprzekaźnictwo w układzie nerwowym. Lek jest przeznaczony do długotrwałej terapii. Dostępny w dwóch dawkach 150 mg i 300 mg bupropionu, wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działa Wellbutrin XR z bupropionem?

Bupropion, substancja czynna preparatu, wpływa na przewodnictwo w komórkach nerwowych. Depresja powoduje utrudnione przesyłanie impulsów nerwowych między komórkami. Bupropion działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy, które są ważne dla prawidłowego przewodzenia impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. W niewielkim stopniu powoduje też zwrotny wychwyt serotoniny. W ten sposób impulsy przesyłane są częściej, co łagodzi objawy depresji i prowadzi do poprawy samopoczucia pacjenta.

Lek Wellbutrin XR jest stosowany także w terapii leczenia uzależnienia od palenia papierosów. Lek zmniejsza objawy zespołu odstawiennego po rzuceniu palenia.

Kiedy stosuje się lek Wellbutrin XR? Wskazania

To lek na depresję na receptę stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych u dorosłych osób. Jest pomocny także w odzwyczajaniu organizmu od palenia papierosów i w łagodzeniu objawów odstawienia przy rzucaniu nałogu.

Dawkowanie Wellbutrin XR – jak stosować?

Schemat leczenia i wysokość dawki w leczeniu depresji jest indywidualnie ustalana dla każdego pacjenta na podstawie jego stanu, samopoczucia i historii choroby. Lek należy przyjmować tak, jak zalecił lekarz. Zazwyczaj zalecane dawki dla osób dorosłych to jedna tabletka 150 mg stosowana raz na dobę. W sytuacji, kiedy u pacjenta nie wystąpi poprawa po kilku tygodniach leczenia, lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 300 mg na dobę. Jednak praktyka pokazuje, że dla wielu pacjentów dawka 150 mg przez cały okres leczenia jest wystarczająca. To także zalecana dawka w sytuacji, kiedy pacjent ma problemy z wątrobą lub z nerkami.

Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy ich żuć, dzielić, rozkruszać ani gryźć. Lek jest w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Jeśli dojdzie do zbyt szybkiego uwolnienia leku z tabletki, może pojawić się ryzyko przedawkowania i pojawienia się działań niepożądanych.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. KetrelZoloft.

O jakiej porze przyjmować tabletkę Wellbutrin XR?

Ważne, aby przyjmować tylko jedną dawkę leku na dobę. Najlepszą porą do przyjmowania tabletek Wellbutrin XR na depresję są godziny poranne. Tabletka pokryta jest specjalną otoczką, która powoli uwalnia lek do wnętrza przewodu pokarmowego.

Jak długo stosować Wellbutrin XR? Efekty leczenia depresji – kiedy będą widoczne?

Lekarz wspólnie z pacjentem ustala, jak długo powinno trwać leczenie. Wiele zależy od samopoczucia pacjenta i jego reakcji na przyjmowane leki.

Pierwsze efekty leczenia depresji lekiem Wellbutrin XR pojawiają się zazwyczaj po kilku tygodniach leczenia, czasami po kilku miesiącach. Warto pamiętać, aby regularnie przyjmować tabletki zgodnie z zaleceniami lekarza. Nawet jeśli pacjent zauważy u siebie poprawę samopoczucia i złagodzenie objawów depresji, nie powinien samodzielnie odstawiać leku. To ważne, ponieważ takie postępowanie może spowodować nawrót objawów. Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe, trwa przynajmniej kilka miesięcy.

Czy można stosować Wellbutrin XR u dzieci do leczenia depresji?

W oryginalnej ulotce Wellbutrin XR producent nie zaleca stosowania leku u dzieci poniżej 18. roku życia. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych u dzieci i młodzieży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia myśli i prób samobójczych oraz zachowań buntowniczych i nasilonej wrogości.

Leczenie depresji Wellbutrin XR – bez recepty czy na receptę?

Wellbutrin XR to lek przeciwdepresyjny mający wpływ na przekaźnictwo nerwowe, wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza. Dostępny jest w dwóch dawkach (150 mg i 300 mg) – obie na podstawie e-recepty na Wellbutrin XR.

Lek antydepresyjny Wellbutrin XR a alkohol

To ważne, aby podczas stosowania leku nie pić alkoholu pod żadną postacią. Może on wpływać na działanie leku, a jednoczesne stosowanie może skutkować zwiększoną nerwowością lub zmianami stanu psychicznego.

Warto wiedzieć, że u niektórych pacjentów podczas zażywania tabletek Wellbutrin XR zwiększa się wrażliwość na alkohol, dlatego lekarz zazwyczaj zaleca całkowite odstawienie lub znaczne ograniczenie picia alkoholu podczas całej terapii. W sytuacji, kiedy pacjent aktualnie nadużywa alkohol, a ma zalecone przyjmowanie leku, to powinien zaprzestać picia. W innym przypadku grozi mu pojawienie się napadu drgawkowego.

Czy można stosować Wellbutrin XR na depresję w ciąży i po porodzie?

W okresie starania się o dziecko, podczas ciąży i karmienia piersią stosowanie jakichkolwiek preparatów (m.in. leków, suplementów diety) powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem. To ważne, ponieważ ich składniki mogą mieć wpływ na płodność, bezpieczeństwo ciąży oraz prawidłowy rozwój płodu, a po porodzie – na zdrowie dziecka.

Przed zastosowaniem leku Wellbutrin XR na depresję w ciąży lub po porodzie należy porozmawiać z lekarzem i rozważyć potencjalne niebezpieczeństwo zażywania leków wpływających na przewodnictwo nerwowe przed i w czasie ciąży. Warto wiedzieć, że składniki leku mogą także przenikać do mleka kobiecego, co może wpływać na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka karmionego piersią.

Opis produktu – ulotka leku Wellbutrin XR 150 mg, 300 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: