2267$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Pregabalin Accord

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Pregabalin Accord? Cena, refundacja

Ceny preparatu Pregabalin Accord różnią się w zależności od wielu czynników, w szczególności zaś od dawki leku i liczby kapsułek w opakowaniu. W sprzedaży aptecznej są opakowania zawierające 14, 21, 30, 56, 60, 84, 90, 100, 112 i 200 kapsułek w 8 dawkach: 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg. Nie wszystkie jednak charakteryzują się taką samą dostępnością. 

Według danych aktualnych na dzień publikacji w polskich aptekach można dostać tylko 3 rodzaje opakowań leku – wszystkie o zawartości 56 kapsułek: 

  • Pregabalin Accord 50 mg (cena: 9,99–27,59 zł), 
  • Pregabalin Accord 75 mg (cena: 9,99–56 zł),
  • Pregabalin Accord 150 mg (cena: 15–48,59 zł).

Pregabalin Accord nie podlega obecnie refundacji. 

Pregabalin Accord – jak działa, na co i dla kogo

Pregabalin Accord jest przeciwpadaczkowym lekiem generycznym – odpowiednikiem leku oryginalnego (referencyjnego) o nazwie handlowej Lyrica. Zawiera pregabalinę – pochodną kwasu γ-aminomasłowego, która pod względem struktury przypomina naturalny neuroprzekaźnik GABA, ale nie wykazuje takiego samego działania biologicznego. 

Mechanizm działania pregabaliny nie został jeszcze do końca poznany. Uważa się, że substancja ta tworzy połączenie z podjednostką α2δ kanału wapniowego neuronów ośrodkowego układu nerwowego i w istotny sposób wpływa na sposób wchłaniania wapnia przez komórki nerwowe. Pod wpływem pregabaliny zmniejsza się aktywność niektórych neuronów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Wskutek tego zmniejszeniu ulega również uwalnianie neuroprzekaźników odpowiedzialnych m.in. za napady padaczki. 

Pregabalin Accord – zaliczany do leków hamujących przewodnictwo w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) – ma zastosowanie we wskazaniach takich jak:

  • padaczka (leczenie skojarzone napadów częściowych),
  • ból neuropatyczny pochodzenia obwodowego i ośrodkowego,
  • uogólnione zaburzenia lękowe.

Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych. Skuteczność ani bezpieczeństwo stosowania pregabaliny u dzieci w wieku poniżej 12 lat i młodzieży nie zostały określone.

Pregabalin Accord – zamienniki

Wybór preparatów z pregabaliną na rynku farmaceutycznym jest szeroki. Wszystkie należą do leków dostępnych na receptę. Lyricę – biorównoważną względem leku Pregabalin Accord – można traktować jako jego bezpośredni zamiennik. Wśród pozostałych kapsułek zawierających pregabalinę znajdują się np. Egzysta, Linefor, Pragiola, Preato, Tabagine, Naxalgan, Pregamid, Pregabalin Sandoz, Pregabalin Zentiva, Pregabalin Mylan, Pregabalin Stada, Pregabalin Pfizer. 

Warunkiem zakwalifikowania danego leku jako zamiennik preparatu Pregabalin Accord jest zachowanie tej samej dawki substancji czynnej. By można było bezpiecznie skorzystać z zamiennika, należy zwrócić uwagę również na zawartość substancji pomocniczych i wykluczyć możliwość wystąpienia uczuleń.

Pregabalin Accord – skład leku

Każda kapsułka twarda leku Pregabalin Accord – oprócz odpowiedniej dawki substancji czynnej (od 25 do 300 mg) – zawiera: żelatynę, skrobię preżelowaną, talk (E553b),  dwutlenek tytanu (E171), laurylosiarczan sodu oraz czarny tusz, w którym znajdują się: szelak, glikol propylenowy, czarny tlenek żelaza (E172) i wodorotlenek potasu. 

Dodatkowo w składzie kapsułek o zawartości 75 mg, 100 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg pregabaliny wymieniany jest czerwony tlenek żelaza (E172).

Pregabalin Accord – dawkowanie

Całkowita dawka dobowa preparatu Pregabalin Accord wynosi od 150 do 600 mg. Należy podzielić ją na 2–3 mniejsze dawki według odpowiedniego schematu dawkowania, który różni się w zależności od wskazań do stosowania leku i indywidualnej odpowiedzi pacjenta na pregabalinę. 

Zgodnie z zaleceniami producenta leczenie najlepiej rozpocząć od dawki 150 mg na dobę i – w miarę potrzeb – stopniowo zwiększać ją o kolejne 150 mg co 7 dni lub co 3–7 dni u pacjentów z bólem neuropatycznym (tak, by nie przekraczać dawki 600 mg na dobę). Dawkę dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy odpowiednio zredukować (według wzoru podanego w ulotce informacyjnej). Przy zaburzeniach lękowych wskazana jest regularna ocena konieczności dalszego leczenia. 

Pregabalin Accord – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leczenie preparatem Pregabalin Accord z zachowaniem szczególnej ostrożności należy prowadzić u pacjentów z cukrzycą (konieczne może być dostosowanie dawek leków przeciwcukrzycowych), a także u osób w podeszłym wieku, które na skutek działań niepożądanych leku są szczególnie zagrożone upadkami i urazami.

Zarówno krótkotrwałe, jak i długotrwałe leczenie pregabaliną, jeśli zostanie przerwane nagle, może wywołać objawy odstawienia (nudności, biegunkę, bóle i zawroty głowy, bezsenność, nerwowość, pocenie się, zespół grypopodobny, depresję). Dlatego zalecane jest stopniowe kończenie kuracji – rozłożone na co najmniej 7 dni. Zdarza się, że objawy odstawienia świadczą o uzależnieniu od leku. Znane są przypadki nadużywania tego preparatu leczniczego. 

Mimo ryzyka objawów odstawiennych należy zaprzestać przyjmowania leku Pregabalin Accord natychmiast po wystąpieniu ciężkiej reakcji skórnej lub reakcji nadwrażliwości w postaci obrzęku naczynioruchowego (obrzęku twarzy, ust i górnych dróg oddechowych).

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem leczenia preparatem Pregabalin Accord należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, a także o planowanych kuracjach farmakologicznych. Możliwe są interakcje pregabaliny z zażywanym jednocześnie:

  • lekami o działaniu uspokajającym, np. opioidami (istnieje ryzyko niewydolności oddechowej, śpiączki, a nawet zgonu),
  • lekami przeciwbólowymi zawierającymi oksykodon (przy takim połączeniu nasilają się niektóre działania niepożądane, np. senność, zawroty głowy, spadek koncentracji),
  • lekami przeciwlękowymi zawierającymi lorazepam (może dojść do nasilenia tych samych skutków ubocznych, które wzmagane są przez oksykodon),
  • lekami przeciwspastycznymi, które również zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Lek Pregabalin Accord nie wpływa na skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Pregabalina może przedostawać się przez łożysko do płodu i wywoływać wady wrodzone, dlatego nie należy przyjmować jej w czasie ciąży, chyba że korzyści z leczenia – w ocenie lekarza – zdecydowanie przeważają nad zagrożeniem. Ze szczególnym ryzykiem wystąpienia ciężkich wad u płodu wiąże się stosowanie leku Pregabalin Accord w I trymestrze ciąży.

Pregabalina przenika również do mleka kobiecego, natomiast jej wpływ na zdrowie dziecka karmionego piersią nie jest znany. Decyzję o tym, czy kontynuować karmienie w czasie przyjmowania pregabaliny, należy zawsze podejmować w porozumieniu z lekarzem.

Pregabalin Accord – skutki uboczne

Pregabalin Accord  jak każdy lek  może wywołać działania niepożądane, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu i leczeniu dużymi dawkami. W podziale, który uwzględnia częstość występowania, wymieniane są działania niepożądane Pregabalin Accord zgłaszane przez pacjentów:

  • bardzo często (u 1 lub więcej niż 1 na 10 osób), np. bóle i zawroty głowy, senność,
  • często (u 1 lub więcej niż 1 na 100 osób, ale u mniej niż 1 na 10 osób), np. zwiększenie apetytu i masy ciała, zapalenie jamy nosowo-gardłowej, suchość w ustach, wymioty, nudności, zaparcia lub biegunki, wzdęcia, obrzęki, kurcze mięśni, bóle stawów, pleców i kończyn, kręcz szyi, zmniejszenie libido, zaburzenia erekcji, bezsenność, drażliwość, nastrój euforyczny, dezorientacja, brak koncentracji, zaburzenia pamięci, mowy i koordynacji, drżenia, parestezje, nieostre lub podwójne widzenie, zmęczenie, 
  • niezbyt często (u 1 lub więcej niż 1 na 1000 osób, ale u mniej niż 1 na 100 osób), np. neutropenia, hipoglikemia, anoreksja, napady paniki, omamy, pobudzenie, agresja, obniżony lub podwyższony nastrój, wahania nastroju, depresja i zaburzenia psychiczne, apatia, niezwykłe sny, zwiększone libido, brak zdolności do osiągnięcia orgazmu, omdlenia, nieskoordynowane ruchy, osłabienie odruchów, przeczulica, oczopląs, brak smaku, zaburzenia poznawcze, zaburzenia widzenia, obrzęk, ból i podrażnienie oka, uczucie suchości w oku, łzawienie, nadciśnienie lub niedociśnienie, uderzenia gorąca, duszności, krwawienia z nosa, kaszel, uczucie zatkanego nosa, chrapanie, refluks żołądkowo-przełykowy, wzmożone wydzielanie śliny, nadmierne pocenie się, wysypka, pokrzywka, świąd skóry, sztywność i bóle mięśni, obrzęk stawów, obrzęk piersi, bolesne miesiączkowanie, nietrzymanie moczu,
  • rzadko (u 1 lub więcej niż 1 na 10 000 osób, ale u mniej niż 1 na 1000 osób), np. reakcje alergiczne, obrzęk naczynioruchowy, parkinsonizm, drgawki, rozszerzenie źrenic, jaskrawe widzenie, zez, zapalenie rogówki, zapalenie trzustki, żółtaczka, utrata wzroku, uczucie ucisku w gardle, obrzęk języka, obrzęk płuc, tachykardia, arytmia, zimne poty, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zatrzymanie miesiączki, powiększenie piersi, myśli i zachowania samobójcze,
  • bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób), np. zapalenie wątroby, niewydolność wątroby.

Przechowywanie leku

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania leku Pregabalin Accord. Warto jednak pamiętać, by produkt ten znajdował się poza zasięgiem dzieci.


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Pregabalin Accord (3)

Nie, Pregabalin Accord można kupić wyłącznie za okazaniem ważnej recepty lekarskiej (w formie papierowej lub elektronicznej).

Pregabalin Accord, podobnie jak inne leki z pregabaliną, wykazuje działanie modulujące sen. Wyniki badań randomizowanych potwierdzają, że pregabalina stosowana z powodu lęku uogólnionego poprawia jakość snu nocnego i zmniejsza senność w ciągu dnia. Korzystnego działanie leku na sen wynika zarówno z jego nasennego wpływu, jak i z redukcji lęku przyczyniającego się do zaburzeń snu. Jednocześnie wśród skutków ubocznych stosowania leku – dotyczących tylko niektórych pacjentów – znajdują się zarówno nadmierna senność, jak i bezsenność. Niezbyt często u osób leczonych preparatem Pregabalin Accord pojawiają się też niezwykłe sny.

Podczas stosowania leku Pregabalin Accord nie należy pić napojów alkoholowych. Pregabalina może nasilać działanie etanolu. Jeśli pacjent kiedykolwiek był uzależniony (np. od alkoholu, leków, substancji psychoaktywnych), powinien skonsultować się z lekarzem ze względu na zwiększone ryzyko uzależnienia od preparatu Pregabalin Accord.

Wyślij wiadomość do farmaceuty

    e-Konsultacja z Receptą Online
    Pregabalin Accord

    Wypełnij formularz medyczny, aby
    rozpocząć e-konsultację lekarską
    bez wychodzenia z domu.

    skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.