Sulfasalazin EN Krka
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Sulfasalazin EN Krka to lek stosowany w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów oraz chorób zapalnych jelit (np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Crohna).
- Substancją czynną leku Sulfasalazin EN Krka jest sulfasalazyna.
- Preparat jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i dzieci od 2. roku życia.
- Lek Sulfasalazin EN Krka 500 mg jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna |
postać | tabletki dojelitowe |
dawka | 500 mg |
substancja czynna | sulfasalazyna (Sulfasalazinum) |
podmiot odpowiedzialny | KRKA, d.d. |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Sulfasalazin EN Krka? Cena, refundacja
Lek Sulfasalazin EN Krka podlega refundacji. W przypadku opakowania zawierającego 50 tabletek dojelitowych Sulfasalazin EN Krka 500 mg, cena 100% wynosi 32,18 zł, natomiast opakowanie zawierające 100 tabletek dojelitowych kosztuje 60,51 zł.
Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo, ze zniżką lub w cenie ryczałtowej.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Sulfasalazin EN Krka – jak działa, na co i dla kogo
Sulfasalazin EN Krka to preparat farmaceutyczny zawierający substancję czynną sulfasalazynę. Po przyjęciu doustnym sulfasalazyna w większości rozkłada się do związków o działaniu przeciwzapalnym (kwasu 5-aminosalicylowego i sulfapirydyny), a pozostała część ulega wchłonięciu w jelicie grubym i akumuluje się w tkance łącznej. Lek nie posiada działania przeciwbólowego.
Preparat Sulfasalazin EN Krka jest wskazany w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów niepoddającego się leczeniu za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto lek stosuje się u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna.
Tabletki Sulfasalazin EN Krka 500 mg są przeznaczone dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia.
Sulfasalazin EN Krka – skład leku
Substancją czynną leku Sulfasalazin EN Krka jest sulfasalazyna. W jednej tabletce dojelitowej znajduje się 500 mg substancji czynnej (w postaci granulatu z powidonem).
W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak: skrobia żelowana kukurydziana, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, dwutlenek tytanu (E 171), tlenek żelaza żółty (E 172), talk, cytrynian trietylu, makrogol 6000, karmeloza sodowa, kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1).
Sulfasalazin EN Krka – dawkowanie
Lek Sulfasalazin EN Krka 500 mg należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować lek Sulfasalazin EN Krka, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tabletki Sulfasalazin EN Krka należy przyjmować podczas posiłków. Lek połyka się w całości, bez żucia lub rozdrabniania. U pacjentów, którzy nie stosowali wcześniej sulfasalazyny, dawki należy zwiększać stopniowo.
W leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów osobom dorosłym zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 2 g sulfasalazyny na dobę (tj. 4 tabletek Sulfasalazin EN Krka 500 mg). Najczęstszy schemat zakłada przyjmowanie dawki początkowej w postaci 1 tabletki rano i 2 tabletek wieczorem, a od 9. dnia terapii 2 tabletek rano i 2 tabletek wieczorem. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 3 g na dobę.
W leczeniu ostrej postaci chorób zapalnych jelit u osób dorosłych i w podeszłym wieku stosuje się od 2 do 4 tabletek Sulfasalazin EN Krka 3 lub 4 razy na dobę (tj. od 3 g do 8 g sulfasalazyny). Dawka przeznaczona dla dzieci wynosi 40-60 mg/kg masy ciała i jest podawana w 3-6 dawkach podzielonych.
W leczeniu podtrzymującym chorób zapalnych jelit u osób dorosłych i w podeszłym wieku zazwyczaj stosuje się 2 tabletki Sulfasalazin EN Krka 2 lub 3 razy na dobę. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 2-4 tabletek Sulfasalazin EN Krka 3 lub 4 razy na dobę. Leczenie powinno być prowadzone długoterminowo, o ile nie wystąpią skutki uboczne. Dzieciom podaje się 20-30 mg/kg masy ciała w 3-6 dawkach podzielonych.
W przypadku pominięcia dawki leku Sulfasalazin EN Krka nie jest wskazane stosowanie podwójnej dawki. Należy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę, o ile nie zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy przyjąć jedną dawkę o normalnej porze i kontynuować leczenie zgodnie z przyjętym schematem.
Osoby, które przyjęły większą niż zalecana dawkę leku Sulfasalazin EN Krka, powinny skonsultować się z lekarzem ze względu na ryzyko wystąpienia objawów zatrucia.
Nie należy przerywać terapii Sulfasalazin EN Krka bez konsultacji z lekarzem.
Sulfasalazin EN Krka – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leku istotna jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę wszelkie istniejące przeciwwskazania, środki ostrożności oraz potencjalne interakcje z innymi preparatami farmakologicznymi.
Przeciwwskazania do stosowania leku Sulfasalazin EN Krka:
- alergia na sulfasalazynę lub inne składniki preparatu,
- alergia na sulfonamidy i salicylany,
- porfiria ostra przerywana lub mieszana,
- niedrożność dróg moczowych,
- niedrożność jelit,
- wiek poniżej 2. roku życia.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Sulfasalazin EN Krka należy skonsultować się z lekarzem w następujących przypadkach:
- ciężka alergia lub astma oskrzelowa,
- niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- zaburzenia pracy wątroby lub nerek,
- zaburzenia składu krwi.
Podczas terapii Sulfasalazin EN Krka należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych. U osoby przyjmującej Sulfasalazin EN Krka lekarz powinien przeprowadzać okresowo badania kontrolne.
Podczas stosowania Sulfasalazin EN Krka, w szczególności w pierwszych tygodniach terapii, może dojść do rozwoju zagrażających życiu chorób skóry, takich jak zespół Stevensa-Johnsona i martwica rozpływna naskórka. Są to bardzo rzadkie działania niepożądane, które objawiają się występowaniem zaczerwienionych plam z centralnie położonymi pęcherzami, a w dalszej kolejności złuszczaniem dużych partii naskórka. Oprócz tego mogą pojawić się objawy grypopodobne, owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa i narządów płciowych oraz zapalenie spojówek. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, a w przyszłości nie stosować Sulfasalazin EN Krka.
Ponadto w przypadku wystąpienia któregoś z następujących objawów u osoby przyjmującej Sulfasalazin EN Krka należy pilnie skontaktować się z lekarzem:
- świąd, wysypka, utrudnione oddychanie, utrudnione połykanie,
- obrzęk powiek, twarzy lub innych części ciała,
- niewyjaśniona gorączka, dreszcze,
- zapalenie gardła, kaszel,
- nietypowe zmęczenie,
- bladość,
- ból brzucha o dużym nasileniu,
- żółtaczka,
- nietypowe siniaki i krwawienie ze skóry,
- zawroty głowy, szumy uszne, nieskoordynowane ruchy,
- drgawki,
- bezsenność,
- halucynacje.
Interakcja z innymi lekami
Sulfasalazin EN Krka może wchodzić w interakcje z innymi substancjami farmakologicznymi. Zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych oraz planowanych lekach. Preparat może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:
- digoksyna,
- kwas foliowy,
- merkaptopuryna,
- azatiopryna.
Szczegółowe informacje na temat przeciwwskazań, środków ostrożności i możliwych interakcji znajdują się w ulotce leku.
Stosowanie Sulfasalazin EN Krka w ciąży i w okresie karmienia piersią
Przed rozpoczęciem leczenia należy powiadomić lekarza lub farmaceutę o ciąży, podejrzeniu ciąży lub jej planowaniu. Nie zaleca się stosowania Sulfasalazin EN Krka w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne.
Sulfasalazin EN Krka a karmienie piersią:
Przed przyjęciem leku przez kobietę karmiącą piersią należy skonsultować się z lekarzem.
Sulfasalazin EN Krka – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. U pacjentów przyjmujących Sulfasalazin EN Krka 500 mg działania niepożądane mogą występować z różną częstotliwością.
Bardzo często (u więcej niż 1 na 10 osób):
- problemy żołądkowe,
- nudności.
Często (u mniej niż u 1 na 10 osób):
- spadek poziomu białych krwinek,
- pogorszenie apetytu,
- zawroty głowy,
- ból głowy,
- zaburzenia smaku,
- szumy uszne,
- kaszel,
- ból brzucha,
- biegunka,
- wzdęcia,
- wymioty,
- świąd,
- bóle stawowe,
- białko w moczu,
- gorączka
Niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób):
- spadek poziomu płytek krwi,
- depresja,
- utrudnione oddychanie,
- łysienie,
- pokrzywka,
- obrzęk twarzy,
- wzrost poziomu transaminaz wątrobowych.
Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):
- zmiany paznokci,
- żółtaczka.
Informacje o rzadziej występujących skutkach ubocznych leku Sulfasalazin EN Krka znajdują się w ulotce.
Przechowywanie leku
Lek Sulfasalazin EN Krka należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Inne leki na chorobę zwyrodnieniową stawów:
Tak, zamiennik leku Sulfasalazin EN Krka 500 mg to Salazopyrin EN.
Nie, tabletki Sulfasalazin EN Krka są dostępne wyłącznie na receptę.
Kwestię spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Sulfasalazin EN Krka należy omówić z lekarzem. Alkohol może mieć negatywny wpływ na przebieg chorób zapalnych jelit.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.