e-Konsultacja po Receptę Online

Trosicam

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Trosicam to lek przeznaczony dla pacjentów powyżej 16. roku życia. Lek ten jest stosowany jako silny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w leczeniu chorób stawów i mięśni. Lek działa poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy (COX), co zmniejsza syntezę prostaglandyn odpowiedzialnych za ból i stan zapalny. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza co do dawki i długości leczenia, gdyż lek ten nie powinien być stosowany przewlekle. W razie pytań można skorzystać z telekonsultacji na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Trosicam.

Trosicam – co to za lek?

Trosicam to lek stosowany w leczeniu zapalenia i bólu stawów oraz mięśni, m.in. w reumatyzmie i stanach zwyrodnieniowych. Meloksykam charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, dzięki czemu przynosi szybką ulgę i ustąpienie objawów związanych z chorobami układu kostno-mięśniowego. 

Na co stosuje się Trosicam?

Wskazaniami do stosowania leku Trosicam są:

  • krótkotrwałe leczenie objawów zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • długotrwałe leczenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Jak działa Trosicam?

Substancją czynną leku jest meloksykam, którego działanie polega na hamowaniu enzymów cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2), co prowadzi do zmniejszenia produkcji prostaglandyn, substancji odpowiedzialnych za procesy zapalne i ból. Meloksikam charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.

Dla kogo jest przeznaczony lek Trosicam?

Lek znajduje zastosowanie u młodzieży powyżej 16. roku życia i dorosłych. Nie należy podawać go dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Co wchodzi w skład leku Trosicam?

Preparat zawiera jako substancję czynną meloksykam w ilości 7,5 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to: mannitol (E421), aspartam (E951), sorbitol (E420), kwas cytrynowy bezwodny, aromat jogurtowy (substancje smakowo-zapachowe identyczne z naturalnymi, preparaty aromatyzujące, aromaty naturalne, maltodekstryna kukurydziana, trioctan glicerolu EP), aromat owoców leśnych (substancje smakowo-zapachowe identyczne z naturalnymi, preparaty aromatyzujące, aromaty naturalne, maltodekstryna kukurydziana, trioctan glicerolu EP, skrobia modyfikowana), krospowidon, powidon K30, talk, laurylosiarczan sodu i stearynian magnezu.

Trosicam – zamienniki

Zamiennikiem leku Trosicam dostępnym na receptę jest m.in.: Movalis, Aglan 15, Aspicam, Mel Forte. 

Trosicam – dawkowanie

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Trosicam należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletkę należy umieścić na języku i pozwolić jej się powoli rozpuścić przez pięć minut, nie żując ani nie połykając w stanie nierozpuszczonym. Po tym czasie należy ją połknąć, popijając 240 ml wody. W przypadku suchości jamy ustnej, warto najpierw zwilżyć tabletkę wodą. Nie należy przyjmować więcej niż zalecana maksymalna dawka wynosząca 15 mg (dwie tabletki) na dobę. 

Dawka leku zależy od leczonej choroby, dlatego lekarz powinien poinformować pacjenta o odpowiednim dawkowania. Lek należy stosować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza bądź farmaceuty.

Dawkowanie Trosicam w leczeniu zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów

Zalecana dawka wynosi 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 15 mg (dwie tabletki) na dobę, jeśli zajdzie taka konieczność.

Dawkowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Zalecana dawka wynosi 15 mg (dwie tabletki) na dobę. Lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę, jeśli zajdzie taka konieczność. W przypadku pacjentów w wieku 65 lat i starszych zalecana dawka to 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę.

W przypadku wątpliwości co do intensywności działania leku lub braku dostatecznego efektu terapeutycznego należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pominięcie zastosowania leku Trosicam

Nie należy stosować dawki podwójnej w przypadku pominięcia dawki. Kolejną dawkę leku Trosicam należy przyjąć o zwykłej porze.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Trosicam, przedawkowanie

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą albo udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego, zabierając ze sobą ulotkę leku lub tabletki.

Przerwanie stosowania leku Trosicam

Przed przerwaniem terapii lekiem Trosicam należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Trosicam – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Trosicam – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na meloksykam lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • ciąża lub planowanie zajścia w ciążę lub karmienie piersią,
  • uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
  • objawy astmy w przeszłości (świszczący oddech), 
  • polipy nosa wraz z wodnistym katarem, 
  • obrzęki skórne lub pokrzywka po zażyciu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków przeciwzapalnych, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy aktualnie lub w przeszłości, jakiekolwiek zaburzenia krwawienia aktualnie lub krwawienia z żołądka, jelit lub naczyń mózgowych w przeszłości, ciężka niewydolność wątroby, 
  • ciężka niewydolność nerek bez dializoterapii, 
  • ciężka niewydolność serca,
  • choroba Crohna, 
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego, 
  • bóle po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego.

Leku Trosicam nie należy stosować, jeśli którakolwiek z wymienionych sytuacji dotyczy pacjenta. W takiej sytuacji należy najpierw skonsultować się z lekarzem i stosować się do jego zaleceń.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Trosicam konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Przed przyjęciem leku Trosicam pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o następujących sytuacjach:

  • wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
  • choroby serca, wątroby lub nerek,
  • cukrzyca,
  • podeszły wiek (65 lat lub więcej),
  • fenyloketonuria, ponieważ lek zawiera aspartam (E951),
  • nietolerancja niektórych węglowodanów, ponieważ lek zawiera sorbitol (E420),
  • zmniejszona objętość krwi (np. w wyniku poważnej utraty krwi, oparzeń, operacji lub ograniczonego przyjmowania płynów),
  • zdiagnozowane wysokie stężenie potasu we krwi w przeszłości.

W przypadku wystąpienia którejkolwiek z tych sytuacji, należy poinformować lekarza.

Przyjmowanie leku Trosicam może wiązać się z niewielkim zwiększeniem ryzyka wystąpienia ataku serca (zawału) lub udaru, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek. Należy unikać przekraczania zalecanych dawek oraz długości leczenia. W przypadku wystąpienia problemów z sercem, przebytego udaru lub gdy istnieje ryzyko tych schorzeń, np. w przypadku podwyższonego ciśnienia krwi, cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu czy palenia tytoniu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu omówienia odpowiedniego leczenia.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Trosicam z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Trosicam w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Trosicam nie jest zalecany dla kobiet w ciąży ani karmiących piersią. W przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub karmienia piersią, należy niezwłocznie poinformować lekarza.

Trosicam a prowadzenie pojazdów

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki pacjent nie oceni, jak lek Trosicam wpływa na jego organizm. Należy unikać tych czynności, jeśli po przyjęciu leku wystąpią objawy takie jak rozkojarzenie, zawroty głowy, senność lub zaburzenia widzenia.

Trosicam – skutki uboczne 

Stosując Trosicam, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Trosicam może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

Jeśli pacjent miał w przeszłości problemy żołądkowo-jelitowe związane z przyjmowaniem leków przeciwzapalnych, lekarz może zdecydować o konieczności monitorowania jego stanu zdrowia w trakcie leczenia. Badania kliniczne oraz dostępne dane naukowe wskazują, że stosowanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zwłaszcza w dużych dawkach i przez długi czas, może wiązać się z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

W przypadku wystąpienia poniższych działań niepożądanych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, zabierając ze sobą ulotkę leku lub tabletki:

  • ciężkie reakcje alergiczne, takie jak omdlenie, duszność, reakcje skórne czy ataki astmy (częste, u 1–10 osób na 100).
  • krwawienia z przewodu pokarmowego, wrzody żołądka, ból lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej lub przełyku (niezbyt częste, u 1–10 osób na 1 000).
  • ciężkie zmiany skórne, takie jak pęcherze, łuszczenie się naskórka, obrzęk powiek, ust lub twarzy, czy wysypka wywołana światłem słonecznym (rzadkie, u 1–10 osób na 10 000).

W przypadku wystąpienia zapalenia trzustki podczas stosowania tego leku należy skontaktować się z lekarzem.

Możliwe częste działania niepożądane Trosicam (mogą wystąpić u 1 do 10 na 100 pacjentów):

  • niestrawność, 
  • nudności i wymioty, 
  • ból brzucha (ból żołądka), 
  • zaparcie, 
  • wzdęcia z oddawaniem gazów, 
  • biegunka, 
  • wysypka i świąd,
  • uczucie pustki w głowie, 
  • ból głowy,
  • obrzęk kostek i nóg,
  • niedokrwistość.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Trosicam?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Trosicam? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Trosicam znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Trosicam nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Trosicam to lek zawierający meloksykam, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go w leczeniu bólu i stanów zapalnych, szczególnie w chorobach reumatycznych, takich jak zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, co zmniejsza ból i stan zapalny. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ może powodować działania niepożądane, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu lub w dużych dawkach. Lek Trosicam dostępny jest wyłącznie na receptę. Podczas konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Trosicam.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na chorobę zwyrodnieniową stawów:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Trosicam (10)

Nie, lek Trosicam jest dostępny wyłącznie na receptę.

Producent nie podaje w ulotce możliwych interakcji leku z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność terapeutyczną.

Wskazaniami do stosowania leku Trosicam jest krótkotrwałe leczenie objawów zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów i długotrwałe leczenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Lek zaczyna działać w ciągu kilku godzin od przyjęcia tabletki.

Producent nie podaje dokładnej pory przyjmowania tego leku. Należy przyjmować go raz na dobę  podobnej godzinie.

Lek Trosicam zawiera meloksykam, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Stosowany jest w chorobach stawów i mięśni przebiegających z bólem i stanem zapalnym.

Lek należy stosować tak długo jak zalecił to lekarz. Im krótsza terapia tym lepiej, gdyż przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się działania niepożądane.

Tabletkę należy pozostawić na języku na 5 minut, a następnie popić szklanką wody. Lek powinien być przyjmowany co 24 godziny.

Producent nie podaje takiego skutku ubocznego w ulotce dołączonej do opakowania leku Trosicam.

Producent nie podaje dokładnej pory przyjmowania leku.

e-Konsultacja po Receptę Online
Trosicam

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem