Najważniejsze informacje:
Szukasz leku do skutecznej kontroli stężenia glukozy we krwi w cukrzycy typu 2, który dodatkowo wspiera odchudzanie? Dowiedz się więcej o działaniu i dawkowaniu leku Trulicity z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Trulicity.
postać / dawka | roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu półautomatycznym napełnionym, 0,75 mg, 1,5 mg, 3 mg, 4,5 mg |
substancja czynna | dulaglutyd (dulaglutide) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | cukrzyca typu 2 |
podmiot odpowiedzialny | Eli Lilly Nederland B.V., Papendorpseweg 83, 3528 BJ Utrecht, Holandia. |
Trulicity podlega refundacji. Występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, w dawce 0,75 mg, 1,5 mg, 3 mg, 4,5 mg / 0,5 ml i w opakowaniach po 2 sztuki, każdy do jednorazowego użytku do jednej iniekcji.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w przebiegu której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny. Powoduje to problemy z regulacją poziomu cukru we krwi. Zbyt mała ilość insuliny powoduje, że stężenie glukozy we krwi zwiększa się. Lek Trulicity działa poprzez zmniejszenie tego stężenia w sytuacjach, kiedy dieta i aktywność ruchowa stosowana przez pacjenta jest niewystarczająca do unormowania stężenia glukozy we krwi.
Sprawdź opinie pacjentów o Trulicity.
Preparat zawiera substancję czynną dulaglutyd, który jest otrzymanym metodą inżynierii genetycznej białkiem o budowie zbliżonej do cząsteczki jednego z endogennych hormonów (tzw. GLP-1), które są produkowane przez komórki jelita w odpowiedzi na glukozę. GLP-1 zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki po posiłku i reguluje wydzielanie glukagonu. Dzięki temu ułatwia kontrolę glikemii przez zmniejszenie stężenia glukozy we krwi na czczo po posiłku. Dodatkowo GLP-1 osłabia uczucie łaknienia (apetytu) i przyczynia się do zmniejszenia masy ciała.
Receptory GLP-1 znajdują się także w układzie sercowo-naczyniowym, dzięki czemu lek przyczynia się także do zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych związanych z sercem i układem krążenia u osób chorych na cukrzycę typu 2.
Lek stosuje się u pacjentów z cukrzycą typu 2 do zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Ma to pomóc unormować glikemię w przypadkach, gdy dieta i aktywność fizyczna są niewystarczające do prawidłowej kontroli stężenia glukozy.
Wskazania do stosowania leku Trulicity:
Nie, lek jest przeznaczony dla dorosłych. Nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Substancją czynną leku jest dulaglutyd.
Każdy wstrzykiwacz półautomatyczny odpowiednio:
Pozostałe składniki to: sodu cytrynian, kwas cytrynowy, mannitol, polisorbat 80 i woda do wstrzykiwań.
Dawki leku Trulicity są dostosowywane indywidualnie do stanu pacjenta i jego reakcji na leczenie.
Gdy lek stosowany jest w monoterapii w leczeniu cukrzycy, wówczas zalecana dawki leku Trulicity wynosi 0,75 mg raz w tygodniu. Jeśli zaś ten preparat jest stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, wówczas lekarz może zalecić dawkę 1,5 mg raz w tygodniu. Przy dobrej kontroli glikemii, specjalista może zalecić zwiększenie dawki nawet do 3 mg raz w tygodniu. Jeśli w tej sytuacji nadal konieczna jest dalsza kontrola poziomu cukru we krwi, dawka może być zwiększona nawet do 4,5 mg raz w tygodniu.
Trulicity - jak podawać? Każdy wstrzykiwacz zawiera jedną dawkę leku. Każdy można wykorzystać tylko raz. Lek można stosować w dowolnej porze dnia, jednak ważne, aby ustalić jedną porę dogodną dla pacjenta. Nie ma znaczenia, czy lek podawany jest z posiłkiem czy między posiłkami.
Lek stosuje się podskórnie. Wstrzykiwania można robić samodzielnie po uprzednim instruktarzu przez lekarz lub pielęgniarkę. Najlepiej iniekcje robić podskórnie w okolicę brzucha (w powłoki brzuszne),w górną część uda lub ramienia.
Jeśli pacjent zapomniał o wstrzyknięciu dawki leku, powinien zastosować ją najszybciej jak to możliwe. Każdą kolejną dawkę należy wstrzyknąć według schematu.
Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. O długości terapii i dawkowaniu decyduje lekarz po analizie indywidualnego przypadku.
Pacjent nie powinien stosować zastrzyków Trulicity jeżeli ma uczulenie na dulaglutyd lub inny składnik leku.
Przed rozpoczęciem terapii tym lekiem należy także powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent:
Lek Trulicity nie jest insuliną i nie należy go stosować jako zamiennika insuliny.
Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie i ostatnio lekach. Ważne są także te preparaty, które pacjent dopiero planuje stosować.
Ten lek przeciwcukrzycowy z dulaglutydem może spowalniać opróżnianie żołądka, co może mieć wpływ na wchłanianie i działanie innych leków przyjmowanych przez pacjenta.
Nie wiadomo, jak dulaglutyd wpływa na płód, dlatego nie zaleca się stosowania leku Trulicity w czasie ciąży. Także kobiety, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub planują mieć dziecko w najbliższej przyszłości, powinny poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem terapii.
Kobiety w okresie rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas stosowania tego leku.
Nie ustalono także, czy dulaglutyd przenika do mleka kobiecego i jaki może mieć wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego nie należy stosować leku Trulicity na cukrzycę w okresie karmienia piersią.
Jak każdy inny lek, także preparat Trulicity może wywołać efekty uboczne. Nie u każdego pacjenta jednak one pojawią się.
Ciężkie działania niepożądane:
Ciężkie reakcje alergiczne, takie jak reakcje anafilaktyczne lub obrzęk naczynioruchowy) mogą pojawić się rzadko, u nie więcej niż 1 na 1000 osób stosujących lek. Z podobną częstotliwością może wystąpić ostre zapalenie trzustki. W takich przypadkach należy zgłosić się natychmiast do lekarza lub najbliższego oddziału ratunkowego.
Mogą wystąpić także niedrożność jelit z ciężkimi zaparciami z objawami takimi jak ból brzucha, wzdęcia i wymioty. Na podstawie dostępnych danych nieznana jest częstość ich występowania.
Inne skutki uboczne:
Wśród bardzo często występujących działań niepożądanych Trulicity (które statystycznie mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób) wymienia się:
Objawy te zazwyczaj nie są ciężkie i z czasem ustępują.
Stosowanie leku może skutkować występowaniem niskiego stężenia cukru we krwi, szczególnie gdy dulaglutyd jest stosowany razem z innymi lekami na cukrzycę. Objawy hipoglikemii to m.in.: senność, osłabienie, ból i zawroty głowy, splątanie, uczucie głodu, poty, przyspieszenie akcji serca.
Często występujące inne działania niepożądane leku (mogą wystąpić u nie więcej niż u 1 na 10 osób) to:
O innych, rzadziej występujących działaniach niepożądanych tego leku, można dowiedzieć się z ulotki producenta dołączonej do opakowania.
W przypadku wystąpienia powyższych objawów, konieczne jest przerwanie stosowania leku Trulicity.
Wstrzykiwacze należy przechowywać w lodówce w temperaturze między 2 a 8°C. Nie należy ich zamrażać. Lek można wyjąć z lodówki i trzymać w temperaturze pokojowej poniżej 30°C przez okres nie dłuższy niż 14 dni.
Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu i chronić przed światłem.
Ważne, aby nie stosować leku, jeśli pacjent zauważy, że wstrzykiwacz jest uszkodzony lub lek zmienił barwę, jest mętny lub widać w nim zanieczyszczenia.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Trulicity.
Nie. Trulicity występuje tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
To lek dostępny na receptę, który można kupić w aptece stacjonarnej lub w aptece internetowej. W tym drugim przypadku należy najpierw zarezerwować lek na stronie, a następnie odebrać go we wskazanej aptece stacjonarnej. Nie ma możliwości kupienia go wysyłkowo.
Tak, lek we wszystkich wariantach dawkowania jest objęty częściową refundacją.
Czy ten lek można traktować jak zastrzyki na odchudzanie? Trulicity powoduje u większości pacjentów osłabienie łaknienia i spadek masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, że jest to preparat przeznaczony dla chorych z cukrzycą typu 2, którzy dodatkowo stosują odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną.
Nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas przyjmowania leku.
Tak, lek we wszystkich wariantach dawkowania jest dostępny na receptę i powinien być przyjmowany na wyraźne polecenie i pod kontrolą lekarza.
Zarówno jeden, jak i drugi lek stosowany jest w formie wstrzykiwań do leczenia cukrzycy typu 2. Leki jednak różnią się. Trulicity zawiera substancję czynną - dulaglutyd, a Ozempic - semaglutyd. O wyborze i długości stosowania leku decyduje lekarz prowadzący.
U pacjentów przyjmujących Trulicity i którzy stosują odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, obserwuje się spadek masy ciała. Preparat określany jest jako lek na odchudzanie, choć tak naprawdę jego wskazania są zupełnie inne.