Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Trulicity

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Trulicity

Szukasz leku do skutecznej kontroli stężenia glukozy we krwi w cukrzycy typu 2, który dodatkowo wspiera odchudzanie? Dowiedz się więcej o działaniu i dawkowaniu leku Trulicity z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Trulicity.

Spis treści

Trulicity – informacje o leku:

 • dawki: 0,75 mg, 1,5 mg, 3 mg, 4,5 mg

 • postać: roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu półautomatycznym napełnionym

 • substancja czynna: dulaglutyd

 • kategoria: Leki przeciwcukrzycowe

Zastrzyki Trulicity - zmniejszają stężenie glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2

 • Ten lek przeciwcukrzycowy może być stosowany w monoterapii w przypadkach, kiedy dieta i aktywność fizyczna są niewystarczające do prawidłowej kontroli stężenia cukru we krwi, a pacjent nie może stosować innych leków na cukrzycę z metforminą. Lek Trulicity można także stosować z innymi lekami przeciwcukrzycowych.

 • U wielu pacjentów stosujących Trulicity, którzy stosują odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, obserwuje się spadek masy ciała. W opinii niektórych ten preparat jest także określany jako lek na odchudzanie, choć jego wskazania są inne.

 • Roztwór dostępny jest w formie gotowych do użycia półautomatycznych wstrzykiwaczy. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę, wydawany z przepisu lekarza.

Trulicity – opis i właściwości

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w przebiegu której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny. Powoduje to problemy z regulacją poziomu cukru we krwi. Zbyt mała ilość insuliny powoduje, że stężenie glukozy we krwi zwiększa się. Lek działa poprzez zmniejszenie tego stężenia w sytuacjach, kiedy dieta i aktywność ruchowa stosowana przez pacjenta jest niewystarczająca do unormowania stężenia glukozy we krwi. 

Lek Trulicity - działanie, co zawiera? Dulaglutyd – jak działa?

Preparat zawiera substancję czynną dulaglutyd, który jest otrzymanym metodą inżynierii genetycznej białkiem o budowie zbliżonej do cząsteczki jednego z endogennych hormonów (tzw. GLP-1), które są produkowane przez komórki jelita w odpowiedzi na glukozę. GLP-1 zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki po posiłku i reguluje wydzielanie glukagonu. Dzięki temu ułatwia kontrolę glikemii przez zmniejszenie stężenia glukozy we krwi na czczo po posiłku. Dodatkowo GLP-1 osłabia uczucie łaknienia (apetytu) i przyczynia się do zmniejszenia masy ciała. 

Receptory GLP-1 znajdują się także w układzie sercowo-naczyniowym, dzięki czemu lek przyczynia się także do zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych związanych z sercem i układem krążenia u osób chorych na cukrzycę typu 2.

Trulicity - zamienniki o podobnym działaniu stosowane w cukrzycy typu 2 to m.in. Victoza.

Trulicity – skład leku

Substancją czynną leku jest dulaglutyd.

Każdy wstrzykiwacz półautomatyczny odpowiednio:

 • w leku Trulicity 0,75 mg - zawiera 0,75 mg dulaglutydu w 0,5 ml roztworu;

 • w leku Trulicity 1,5 mg - zawiera 1,5 mg dulaglutydu w 0,5 ml roztworu;

 • w leku Trulicity 3 mg - zawiera 3 mg dulaglutydu w 0,5 ml roztworu;

 • w leku Trulicity 4,5 mg - zawiera 4,5 mg dulaglutydu w 0,5 ml roztworu.

Pozostałe składniki to: sodu cytrynian, kwas cytrynowy, mannitol, polisorbat 80 i woda do wstrzykiwań.

Trulicity – dla kogo, zastosowanie leku

Lek stosuje się u pacjentów z cukrzycą typu 2 do zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Ma to pomóc unormować glikemię w przypadkach, gdy dieta i aktywność fizyczna są niewystarczające do prawidłowej kontroli stężenia glukozy. 

Preparat w postaci wstrzykiwaczy z gotowym roztworem stosuje się:

 • jako samodzielny lek przeciwcukrzycowy, jeśli pacjent nie może przyjmować metforminy, a dieta i wysiłek fizyczny są niewystarczające do kontroli glikemii;

 • razem z innymi lekami na cukrzycę, gdy nie zapewniają one wystarczającej kontroli stężenia cukru we krwi.

Lek jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów, nie należy go stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Trulicity – dawkowanie

Dawki leku Trulicity są dostosowywane indywidualnie do stanu pacjenta i jego reakcji na leczenie. 

Gdy lek stosowany jest w monoterapii w leczeniu cukrzycy, wówczas zazwyczaj dawka wynosi 0,75 mg raz w tygodniu. Jeśli zaś ten preparat jest stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, wówczas lekarz może zalecić dawkę 1,5 mg raz w tygodniu. Przy dobrej kontroli glikemii, specjalista może zalecić zwiększenie dawki nawet do 3 mg raz w tygodniu. Jeśli w tej sytuacji nadal konieczna jest dalsza kontrola poziomu cukru we krwi, dawka może być zwiększona nawet do 4,5 mg raz w tygodniu.

Trulicity - jak podawać? Każdy wstrzykiwacz zawiera jedną dawkę leku. Każdy można wykorzystać tylko raz. Lek można stosować w dowolnej porze dnia, jednak ważne, aby ustalić jedną porę dogodną dla pacjenta. Nie ma znaczenia, czy lek podawany jest z posiłkiem czy między posiłkami. 

Lek stosuje się podskórnie. Wstrzykiwania można robić samodzielnie po uprzednim instruktarzu przez lekarz lub pielęgniarkę. Najlepiej iniekcje robić podskórnie w okolicę brzucha (w powłoki brzuszne),w górną część uda lub ramienia. 

Trulicity – przeciwwskazania, środki ostrożności

Pacjent nie powinien stosować zastrzyków Trulicity jeżeli ma uczulenie na dulaglutyd lub inny składnik leku. 

Przed rozpoczęciem terapii tym lekiem należy także powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent:

 • jest dializowany;

 • ma cukrzycę typu 1;

 • ma stwierdzoną ketonową kwasicę cukrzycową;

 • zmaga się z zaburzeniami trawienia pokarmu lub gdy czas pozostawania pokarmu w żołądku jest wydłużony (np. w przebiegu porażenia żołądka);

 • kiedykolwiek miał zapalenie trzustki;

 • przyjmuje insulinę lub pochodne sulfonylomocznika.

WAŻNE! Lek Trulicity nie jest insuliną i nie należy go stosować jako zamiennika insuliny.

Trulicity – interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie i ostatnio lekach. Ważne są także te preparaty, które pacjent dopiero planuje stosować. 

Ten lek przeciwcukrzycowy z dulaglutydem może spowalniać opróżnianie żołądka, co może mieć wpływ na wchłanianie i działanie innych leków przyjmowanych przez pacjenta.

Trulicity – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Nie wiadomo, jak dulaglutyd wpływa na płód, dlatego nie zaleca się stosowania leku Trulicity w czasie ciąży. Także kobiety, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub planują mieć dziecko w najbliższej przyszłości, powinny poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem terapii.

Kobiety w okresie rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas stosowania tego leku.

Nie ustalono także, czy dulaglutyd przenika do mleka kobiecego i jaki może mieć wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego nie zaleca się stosowania tego leku na cukrzycę w okresie karmienia piersią.

Trulicity – skutki uboczne

Jak każdy inny lek, także preparat Trulicity może wywołać efekty uboczne. Nie u każdego pacjenta jednak one pojawią się.

Ciężkie działania niepożądane:

Ciężkie reakcje alergiczne, takie jak reakcje anafilaktyczne lub obrzęk naczynioruchowy) mogą pojawić się rzadko, u nie więcej niż 1 na 1000 osób stosujących lek. Z podobną częstotliwością może wystąpić ostre zapalenie trzustki. W takich przypadkach należy zgłosić się natychmiast do lekarza lub najbliższego oddziału ratunkowego.

Mogą wystąpić także niedrożność jelit z ciężkimi zaparciami z objawami takimi jak ból brzucha, wzdęcia i wymioty. Na podstawie dostępnych danych nieznana jest częstość ich występowania.

Inne skutki uboczne:

Wśród bardzo często występujących działań niepożądanych (które statystycznie mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób) wymienia się:

 • wymioty,

 • biegunka,

 • mdłości (nudności),

 • ból brzucha.

Objawy te zazwyczaj nie są ciężkie i z czasem ustępują.

Stosowanie leku może skutkować występowaniem niskiego stężenia cukru we krwi, szczególnie gdy dulaglutyd jest stosowany razem z innymi lekami na cukrzycę. Objawy hipoglikemii to m.in.: senność, osłabienie, ból i zawroty głowy, splątanie, uczucie głodu, poty, przyspieszenie akcji serca.

Często występujące inne działania niepożądane leku (mogą wystąpić u nie więcej niż u 1 na 10 osób) to:

 • hipoglikemia (małe stężenie glukozy we krwi);

 • osłabienie apetytu (zmniejszenie uczucia głodu);

 • zaparcia;

 • niestrawność;

 • wzdęcia;

 • zgaga lub refluks;

 • odbijanie się;

 • zmęczenie, osłabienie;

 • wzrost częstości akcji serca;

 • spowolnienie tempa przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu.

O innych, rzadziej występujących działaniach niepożądanych tego leku, można dowiedzieć się z ulotki producenta dołączonej do opakowania.

Trulicity – przechowywanie leku

Wstrzykiwacze należy przechowywać w lodówce w temperaturze między 2 a 8°C. Nie należy ich zamrażać. Lek można wyjąć z lodówki i trzymać w temperaturze pokojowej poniżej 30°C przez okres nie dłuższy niż 14 dni.

Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu i chronić przed światłem. 

Ważne, aby nie stosować leku, jeśli pacjent zauważy, że wstrzykiwacz jest uszkodzony lub lek zmienił barwę, jest mętny lub widać w nim zanieczyszczenia.

Trulicity – producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca, ulotka

Podmiot odpowiedzialny: Eli Lilly Nederland B.V., Papendorpseweg 83, 3528 BJ Utrecht, Holandia.

Wytwórca: Eli Lilly Italia S.p.A.,Via Gramsci 731/733, 50019, Sesto Fiorentino, Firenze (FI), Włochy

Pobierz ulotkę.

Ile kosztuje lek Trulicity? Cena, refundacja

Jaka jest cena Trulicity 3 mg, 1,5 mg, 4,5 mg, 0,75 mg / 0,5 ml? Opakowanie zawiera 2 półautomatyczne wstrzykiwacze, każdy do jednorazowego użytku do jednej iniekcji. Za jedno opakowanie leku trzeba zapłacić około 200 zł, choć cena może być różna w zależności od apteki.

Trulicity 1,5 mg, 3 mg, 4,5 mg, 0,75 mg - gdzie kupić?

To lek dostępny na receptę, który można kupić w aptece stacjonarnej lub w aptece internetowej. W tym drugim przypadku należy najpierw zarezerwować lek na stronie, a następnie odebrać go we wskazanej aptece stacjonarnej. Nie ma możliwości kupienia go wysyłkowo.

Zastrzyki Trulicity - czy lek jest refundowany?

Tak, lek we wszystkich wariantach dawkowania jest objęty częściową refundacją.

Źródła: 

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego

 • Trulicity - ulotka dla pacjenta

Najczęściej zadawane pytania

Pytania dotyczące leku Trulicity, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

Trulicity a odchudzanie

Czy ten lek można traktować jak zastrzyki na odchudzanie? Trulicity powoduje u większości pacjentów osłabienie łaknienia i spadek masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, że jest to preparat przeznaczony dla chorych z cukrzycą typu 2, którzy dodatkowo stosują odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną.

Czy zastrzyki na cukrzycę Trulicity można stosować u dzieci i młodzieży?

Nie, lek jest przeznaczony dla dorosłych. Nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Trulicity - jak długo stosować?

Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. O długości terapii i dawkowaniu decyduje lekarz po analizie indywidualnego przypadku.

Trulicity a alkohol. Czy można pić alkohol podczas stosowania leku?

Nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas przyjmowania leku.

Czy zastrzyki na cukrzycę Trulicity są na receptę?

Tak, lek we wszystkich wariantach dawkowania jest dostępny na receptę i powinien być przyjmowany na wyraźne polecenie i pod kontrolą lekarza.

Podobne leki: