Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Ozempic

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Ozempic

Semaglutyd zawarty w leku Ozempic zmniejsza stężenie cukru we krwi u dorosłych osób chorych na cukrzycę typu 2. Dowiedz się więcej o tym leku z opisu poniżej i ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację u specjalisty i zamów e-receptę na receptomat.pl.

Spis treści

Ozempic – informacje o leku:

 • dawki: 0,25 mg, 0,5 mg, 1 mg
 • postać: roztwór do wstrzykiwań (w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu)
 • substancja czynna: semaglutyd (semaglutidum)
 • kategoria: Leki przeciwcukrzycowe

Zastrzyki Ozempic – lek obniżający stężenie glukozy pomocny w leczeniu cukrzycy typu II

 • To lek zawierający semaglutyd, który obniża stężenie cukru we krwi. Ozempic jest stosowany razem z odpowiednią dietą i regularną aktywnością fizyczną w leczeniu cukrzycy u dorosłych osób, u których nie jest odpowiednio kontrolowana cukrzyca typu II. 
 • Ten preparat można stosować albo jako jedyny lek przeciwcukrzycowy albo w skojarzeniu z innymi lekami. 
 • Ozempic jest dostępny w postaci roztworu gotowego do wstrzykiwań w różnych dawkach i wielkościach opakowań. Wydawany jest wyłącznie na receptę.

Ozempic - co zawiera? Semaglutyd – jak działa?

Substancją czynną leku jest semaglutyd. Jest to związek chemiczny, który pomaga zmniejszyć stężenie cukru we krwi pacjenta w sytuacji, gdy ma ono za wysoki poziom. Lek jest również stosowany w celu zapobiegania chorobom serca.

Skuteczność leku jest związana z równoległym stosowaniem przez pacjenta odpowiedniej diety i regularnego, dostosowanego do wieku, kondycji i możliwości fizycznych, wysiłku fizycznego.

Semaglutyd zmniejsza także apetyt i u niektórych pacjentów powoduje spadek masy ciała. Dlatego postrzegany jest także jako "lek na odchudzanie". Trzeba jednak wiedzieć, że jest wskazany do stosowania dla osób z cukrzycą typu 2.

Ozempic - zamiennik. Inne leki przeciwcukrzycowe o podobnym mechanizmie działania to m.in.: Victoza, Trulicity.

Ozempic – skład leku

Semaglutyd jest substancją czynną leku. Jeden ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 1,34 mg semaglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 4 mg semaglutydu w 3 ml roztworu. Każda dawka zawiera 1 mg semaglutydu w 0,74 ml.

Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, woda do wstrzykiwań, kwas solny/sodu wodorotlenek (do dostosowania pH).

Ozempic – dla kogo, zastosowanie leku

Ozempic na cukrzycę można stosować dwojako w zależności od indywidualnej historii choroby pacjenta. Lek stosuje się w monoterapii jako jedyny lek przeciwcukrzycowy u pacjentów, którzy nie mogą stosować metforminy, a u których prowadzona dieta i aktywność fizyczna są niewystarczające do uzyskania kontroli nad stężeniem cukru we krwi.

Lek można stosować także w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Tego rodzaju terapię prowadzi się w sytuacji, kiedy inne leki nie są wystarczające do uzyskania właściwego stężenia cukru we krwi – mogą to być inne leki przeciwcukrzycowe lub insulina.

Ozempic – dawkowanie

Jak stosować lek przeciwcukrzycowy Ozempic? 

Lek na obniżenie cukru należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przez pierwsze cztery tygodnie leczenia stosuje się dawkę początkową leku 0,25 mg, którą podaje się raz na tydzień. Po upływie tego czasu (pierwszych 4 tygodni) specjalista zazwyczaj zwiększa dawkę leku do 0,5 mg, którą także stosuje się raz na tydzień.

Po pewnym czasie stosowania tej dawki lekarz zbada, czy dawka jest wystarczająca do osiągnięcia u pacjenta odpowiedniej kontroli stężenia cukru we krwi. Jeśli nie, wówczas specjalista może zwiększyć dawkę do 1 mg raz na tydzień. Ważne, aby samemu nie zmieniać dawkowania leku Ozempic.

Jak robić wstrzykiwania leku Ozempic? Jak podawać? 

W opakowaniu leku dostępne są gotowe wstrzykiwacze, którymi pacjent samodzielnie może przeprowadzić wstrzykiwanie leku. Ozempic stosuje się podskórne. Ważne, aby nie stosować go do żyły ani do mięśnia.

Podanie leku można wykonać samodzielnie poprzez wstrzyknięcie odpowiedniej dawki leku w okolicę przedniej części talii (brzuch), przedniej części uda lub w ramię.

Oryginalna ulotka Ozempic dokładnie opisuje, jak należy wykonać wstrzykiwania. Jednak jeśli pacjent ma wątpliwości, warto poprosić lekarza lub pielęgniarkę, aby pokazali, jak prawidłowo należy podawać lek.

Ozempic – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Ozempic, jeżeli pacjent ma uczulenie na semaglutyd lub inny składnik tego preparatu. 

Przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku na obniżenie cukru we krwi pacjent powinien wiedzieć, że preparat nie jest zamiennikiem insuliny i nie powinien być stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz u chorych z cukrzycową kwasicą ketonową. 

Ozempic – interakcja z innymi lekami

Składniki leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może zmieniać bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego tak ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych preparatach, tak o tych, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza o stosowania warfaryny lub innych podobnych leków z grupy doustnych leków przeciwzakrzepowych. Także w przypadku, gdy pacjent stosuje insulinę, należy omówić z lekarzem jakie dawki insuliny stosować i jak kontrolować stężenie cukru we krwi.

Ozempic – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Czy można stosować Ozempic na cukrzycę w ciąży? Nie, leku Ozempic nie zaleca się stosować podczas ciąży oraz w okresie, kiedy kobieta planuje zajście w ciążę. Nieznany jest bowiem wpływ składników leku na przebieg ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

Także w okresie karmienia piersią nie zaleca się stosowania tego leku. Nie ma informacji, czy ten lek przenika do mleka kobiecego i jaki może mieć wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Ozempic – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one pojawią się.

Działania niepożądane Ozempic podzielono na te o ciężkim przebiegu oraz inne, które zazwyczaj mijają po niedługim czasie.

Wśród ciężkich skutków ubocznych leku w zależności od częstości występowania u pacjentów wyróżnia się:

 • częste działania niepożądane (mogą pojawić się rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów stosujących ten lek), którymi są powikłania wynikające z cukrzycowej choroby oczu (tzw. retinopatii cukrzycowej);

 • niezbyt częste skutki uboczne (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) związane ze stanem zapalnym trzustki, w tym z ostrym zapaleniem trzustki;

 • rzadko pojawiające się działania niepożądane (mogą być rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów), wśród których wymienia się ciężkie reakcje anafilaktyczne (alergiczne, obrzęk naczynioruchowy).

Wśród innych działań niepożądanych leku bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów) mogą wystąpić nudności i biegunka. Są to objawy zazwyczaj przemijające po niedługim czasie. Często mogą pojawiać się:

 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wymioty, niestrawność, ból brzucha, wzdęcie brzucha, zaparcie, refluks lub zgaga (inaczej „choroba refluksowa przełyku”), zapalenie żołądka, odbijanie się, nadmierna ilość gazów jelitowych (wzdęcia);

 • stan hipoglikemii (obniżonego poziomu cukru we krwi),

 • kamienie żółciowe,

 • zawroty głowy,

 • uczucie zmęczenia,

 • zmniejszenie masy ciała, zmniejszenie apetytu,

 • zwiększona aktywność enzymów trzustkowych (takich jak lipaza i amylaza).

O innych, rzadziej występujących efektach ubocznych leku, warto przeczytać w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Ozempic – przechowywanie leku

Przed otwarciem lek Ozempic należy przechowywać w lodówce w temperaturze między 2 a 8°C. Należy chronić przed światłem, trzymać w oryginalnym opakowaniu i nie zamrażać.

Po otwarciu opakowania lek można przechowywać albo w temperaturze pokojowej (ale nie wyższej niż 30°C) albo w lodówce (w temperaturze 2-8°C) przez okres 6 tygodni. Nie zamrażać.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Ozempic – producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca, ulotka

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Novo Nordisk A/S, Novo Allé, DK-2880 Bagsværd, Dania 

Pobierz ulotkę.

Ile kosztuje lek Ozempic? Cena, refundacja

W opakowaniu leku Ozempic znajduje się jeden wstrzykiwacz i 4 igły. Lek jest dostępny w trzech wariantach dawkowania. Ozempic 0,5 mg, 1 mg, 0,25 mg - cena to około 350 zł. Lek objęty jest częściową refundacją, w tym momencie cena dla pacjenta po refundacji to około 110 zł za opakowanie leku.

Źródła:

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego

 • Ozempic - ulotka dla pacjenta

Najczęściej zadawane pytania:

Pytania dotyczące leku Ozempic, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

Ozempic a odchudzanie

Lek Ozempic jest postrzegany także jako preparat do leczenia otyłości. Wiele osób zastanawia się, kiedy będą widoczne efekty uboczne w postaci redukcji masy ciała i ile można schudnąć po Ozempic. Trzeba jednak wiedzieć, że to nie są zastrzyki na odchudzanie, a główne wskazanie do stosowania leku to obniżenie stężenia cukru we krwi u chorych z cukrzycą typu 2, co pozwala lepiej kontrolować chorobę.

Pacjenci, którzy zastanawiają się, dlaczego nie chudną po leku Ozempic, powinni wiedzieć, że spadek masy ciała nie u każdego pacjenta ma miejsce. W odchudzaniu ważne jest także prowadzenie odpowiedniej diety i stosowanie regularnej aktywności fizycznej.

Czy Ozempic można stosować u diabetyków z cukrzycą typu I?

Należy pamiętać, że lek nie jest insuliną i nie powinien być stosowany w cukrzycy typu I, w której organizm jej nie produkuje. Podobnie w przypadku, kiedy pacjent zmaga się z cukrzycą ketonową, czyli powikłaniem cukrzycy z wysokim stężeniem cukru we krwi, stanem splątania, trudnościami z oddychaniem i uczuciem silnego pragnienia.

Lek nie powinien być stosowany jako zamiennik insuliny.

Od jakiego wieku można stosować Ozempic u dzieci?

Ze względu na fakt, że nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, nie zaleca się stosowania go w tej grupie wiekowej. Leczenie cukrzycy u dzieci każdorazowo powinno być oparte na konsultacjach i badaniach diagnostycznych we współpracy z pediatrą i diabetykiem.

Biegunka i wymioty po zastosowaniu leku Ozempic

Podczas stosowania tego leku na cukrzycę u pacjenta mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów i biegunki. Warto o takiej sytuacji poinformować swojego lekarza, jednak nie należy zaprzestawać przyjmowania leku. Ważne jednak, aby pić w tym okresie znaczną ilość płynów, ponieważ wymioty i biegunka mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Lek na obniżenie cukru Ozempic – bez recepty czy na receptę?

Gospodarka węglowodanowa jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie, w tym za prawidłowy metabolizm i produkcję energii. Zaburzenie równowagi związane z wahaniami stężenia cukru we krwi ma poważne konsekwencje dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego leki o potwierdzonej skuteczności wydawane na receptę powinny być zalecane pacjentom do stosowania tylko po dokładnym wywiadzie lekarskim, szczegółowym zapoznaniu się z historią choroby i po wykonaniu odpowiednich badań diagnostycznych. Na tej podstawie specjalista może dopiero dobrać odpowiedni lek, który będzie skuteczny i bezpieczny dla konkretnego pacjenta. Ozempic wydawany jest tylko na receptę, niezależnie od dawki i wielkości opakowania.

Jak często podawać lek na obniżenie cukru Ozempic?

Lek w postaci roztworu do wstrzykiwań należy podawać raz na tydzień, najlepiej, by wstrzykiwanie odbywało się zawsze tego samego dnia tygodnia. Nie ma konkretnej zalecanej pory, kiedy najlepiej przyjmować lek Ozempic. Pacjent może to robić o dowolnej, dogodnej dla niego, porze dnia.

Leczenie cukrzycy typu II - ważna dieta i aktywność fizyczna

Istnieją różne rodzaje cukrzycy, w tym jedna z najczęściej występujących, czyli cukrzyca typu 2. Kluczowe w radzeniu sobie z tą chorobą jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi i duży udział w tym ma prowadzona dieta w cukrzycy i aktywność fizyczna. Trzymając się określonych wytycznych można łatwo kontrolować chorobę. W przypadku, kiedy jest to niewystarczające, włącza się dodatkowo leki obniżające poziom cukru we krwi, takie jak Ozempic.

Ozempic a alkohol

Czy można pić alkohol podczas stosowania leku? Nie, pacjent nie powinien pić alkoholu w żadnej formie podczas stosowania leku.

Ozempic - jak długo stosować?

Lek może być stosowany w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami na cukrzycę. O tym, jak długo go stosować, każdorazowo decyduje lekarz na podstawie stanu pacjenta i wyników pomiarów stężenia cukru we krwi.

Podobne leki: