2507$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Ozempic

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Ozempic? Cena, refundacja

W opakowaniu leku Ozempic znajduje się 1 wstrzykiwacz i 4 igły. Lek jest dostępny w trzech wariantach dawkowania. Ozempic 1 mg, 0,5 mg, 0,25 mg – cena to około 350 zł. Lek objęty jest częściową refundacją, w tym momencie cena dla pacjenta po refundacji to około 110 zł za opakowanie leku. Dostępność leku Ozempic jest wysoka w aptekach.

Ozempic – jak działa, na co i dla kogo?

Substancją czynną leku jest semaglutyd.

Ozempic – co zawiera? Semaglutyd – jak działa?

Substancją czynną leku jest semaglutyd. Jest to związek chemiczny, który pomaga zmniejszyć stężenie cukru we krwi pacjenta w sytuacji, gdy ma ono za wysoki poziom. Lek jest również stosowany w celu zapobiegania chorobom serca.

Skuteczność leku Ozempic jest związana z równoległym stosowaniem przez pacjenta odpowiedniej diety i regularnego, dostosowanego do wieku, kondycji i możliwości fizycznych, wysiłku fizycznego.

Semaglutyd zmniejsza także apetyt i u niektórych pacjentów powoduje spadek masy ciała. Dlatego postrzegany jest także jako „lek na odchudzanie”. Trzeba jednak wiedzieć, że jest wskazany do stosowania dla osób z cukrzycą typu 2.

Ozempic – dla kogo, zastosowanie leku

Ozempic na cukrzycę można stosować dwojako w zależności od indywidualnej historii choroby pacjenta. Lek stosuje się w monoterapii jako jedyny lek przeciwcukrzycowy u pacjentów, u których stosowanie metforminy jest niewskazane, a u których prowadzona dieta i aktywność fizyczna są niewystarczające do uzyskania kontroli nad stężeniem cukru we krwi.

Lek można stosować także w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Tego rodzaju terapię prowadzi się w sytuacji, kiedy inne leki nie są wystarczające do uzyskania właściwego stężenia cukru we krwi – mogą to być inne leki przeciwcukrzycowe lub insulina.

Ozempic – zamienniki

Inne leki przeciwcukrzycowe o podobnym mechanizmie działania to m.in.: VictozaTrulicity.

Ozempic – skład leku

Lek Ozempic zawiera substancję czynną semaglutyd. Jeden ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 1,34 mg semaglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 4 mg semaglutydu w 3 ml roztworu. Każda dawka zawiera 1 mg semaglutydu w 0,74 ml.

Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, woda do wstrzykiwań, kwas solny/sodu wodorotlenek (do dostosowania pH).

Ozempic – dawkowanie

Sprawdź dokładnie dawkowanie leku Ozempic.

Jak stosować lek przeciwcukrzycowy Ozempic?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przez pierwsze cztery tygodnie leczenia początkowa zalecana dawka leku Ozempic to 0,25 mg, którą podaje się raz na tydzień. Po upływie tego czasu (pierwszych 4 tygodni) specjalista zazwyczaj zwiększa dawkę leku Ozempic do 0,5 mg, którą także stosuje się raz na tydzień.

Po pewnym czasie stosowania tej dawki lekarz zbada, czy dawka jest wystarczająca do osiągnięcia u pacjenta odpowiedniej kontroli stężenia cukru we krwi. Jeśli nie, wówczas specjalista może zwiększyć dawkę do 1 mg raz na tydzień. Ważne, aby w razie konieczności dostosowywania dawki samemu nie zmieniać dawkowania.

Jak robić wstrzykiwania leku Ozempic? Jak podawać?

W opakowaniu leku dostępne są gotowe wstrzykiwacze, którymi pacjent samodzielnie może przeprowadzić wstrzykiwanie leku. Ozempic stosuje się podskórne. Ważne, aby nie stosować go do żyły ani do mięśnia.

Podanie leku można wykonać samodzielnie poprzez wstrzyknięcie odpowiedniej dawki leku w okolicę przedniej części talii (brzuch), przedniej części uda lub w ramię.

Oryginalna ulotka Ozempic dokładnie opisuje, jak należy wykonać wstrzykiwania. Jednak jeśli pacjent ma wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką, aby pokazali, jak prawidłowo należy podawać lek.

Pominięcie zastosowania leku Ozempic

Jeżeli upłynęło nie więcej niż 5 dni od dnia, w którym należy przyjąć dawkę leku, wówczas należy przyjąć ją jak najszybciej. Następną dawkę należy wstrzyknąć zgodnie z planem.

Jeżeli jednak upłynęło więcej niż 5 dni od planowego dnia przyjęcia dawki, nie należy przyjmować pominiętej dawki (o której pacjent zapomniał). Kolejną dawkę należy przyjąć normalnie zgodnie z planem. Nie należy stosować dawki podwójnej.

Przerwanie stosowania leku Ozempic

Nie należy przerywać stosowania leku Ozempic samodzielnie, ale wyłącznie w porozumieniu z lekarzem specjalistą.

Ozempic – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować Ozempic, jeżeli pacjent ma uczulenie na semaglutyd lub którykolwiek składnik preparatu. 

Przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku na obniżenie cukru we krwi pacjent powinien wiedzieć, że preparat nie jest zamiennikiem insuliny i nie powinien być stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz u chorych z cukrzycową kwasicą ketonową. 

Należy pamiętać, że stosowanie pochodnych sulfonylomocznika lub insuliny razem z preparatem Ozempic może zwiększać ryzyko pojawienia się małego stężenia cukru we krwi. W takiej sytuacji pacjent może poprosić o zmierzenie stężenia glukozy we krwi, co może być pomocne w podjęciu decyzji, czy należy zmienić dawkę pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka hipoglikemii.

Interakcja z innymi lekami

Składniki leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może zmieniać bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego tak ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych preparatach, tak o tych, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza o stosowania warfaryny lub innych podobnych leków takich jak doustne leki przeciwzakrzepowe. Także w przypadku, gdy pacjent stosuje insulinę, należy omówić z lekarzem jakie dawki insuliny stosować i jak kontrolować stężenie cukru we krwi.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Czy można stosować Ozempic na cukrzycę w ciąży? Nie, leku Ozempic nie zaleca się stosować jeśli pacjentka jest w ciąży oraz w okresie, kiedy kobieta planuje zajście w ciążę. Nieznany jest bowiem wpływ składników leku na przebieg ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

Także w okresie karmienia piersią nie należy stosować leku Ozempic. Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania i nie wiadomo, czy ten lek przenika do mleka kobiecego i jaki może mieć wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Ozempic – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one pojawią się.

Działania niepożądane Ozempic podzielono na te o ciężkim przebiegu oraz inne, które zazwyczaj mijają po niedługim czasie.

Wśród ciężkich skutków ubocznych leku w zależności od częstości występowania u pacjentów wyróżnia się:

  • częste działania niepożądane (mogą pojawić się rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów stosujących ten lek), którymi są powikłania wynikające z cukrzycowej choroby oczu (tzw. retinopatii cukrzycowej);
  • niezbyt częste skutki uboczne (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) związane ze stanem zapalnym trzustki, w tym z ostrym zapaleniem trzustki;
  • rzadko pojawiające się działania niepożądane (mogą być rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów), wśród których wymienia się ciężkie reakcje anafilaktyczne (alergiczne, obrzęk naczynioruchowy).

Wśród innych działań niepożądanych leku bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów) mogą wystąpić nudności i biegunka. Są to objawy zazwyczaj przemijające po niedługim czasie.

Często mogą pojawiać się:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wymioty, niestrawność, ból brzucha, wzdęcie brzucha, zaparcie, refluks lub zgaga (inaczej „choroba refluksowa przełyku”), zapalenie żołądka, odbijanie się, nadmierna ilość gazów jelitowych (wzdęcia);
  • stan hipoglikemii (obniżonego poziomu cukru we krwi),
  • kamienie żółciowe,
  • zawroty głowy,
  • uczucie zmęczenia,
  • zmniejszenie masy ciała, zmniejszenie apetytu,
  • zwiększona aktywność enzymów trzustkowych (takich jak lipaza i amylaza).

O innych, rzadziej występujących efektach ubocznych leku, warto przeczytać w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Przechowywanie leku

Przed otwarciem lek Ozempic należy przechowywać w lodówce w temperaturze między 2 a 8°C. Należy chronić przed światłem, trzymać w oryginalnym opakowaniu i nie zamrażać.

Po otwarciu opakowania lek można przechowywać albo w temperaturze pokojowej (ale nie wyższej niż 30°C) albo w lodówce (w temperaturze 2-8°C) przez okres 6 tygodni. Nie zamrażać.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na cukrzycę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ozempic (10)

Lek Ozempic jest postrzegany także jako preparat do leczenia otyłości. Wiele osób zastanawia się, kiedy będą widoczne efekty uboczne w postaci redukcji masy ciała i ile można schudnąć po Ozempic. Trzeba jednak wiedzieć, że to nie są zastrzyki na odchudzanie, a główne wskazanie do stosowania leku to obniżenie stężenia cukru we krwi u chorych z cukrzycą typu 2, co pozwala lepiej kontrolować chorobę.

Pacjenci, którzy zastanawiają się, dlaczego nie chudną po leku Ozempic, powinni wiedzieć, że spadek masy ciała nie u każdego pacjenta ma miejsce. W odchudzaniu ważne jest także prowadzenie odpowiedniej diety i stosowanie regularnej aktywności fizycznej.

Należy pamiętać, że lek nie jest insuliną i nie powinien być stosowany w cukrzycy typu I, w której organizm jej nie produkuje. Podobnie w przypadku, kiedy pacjent zmaga się z cukrzycą ketonową, czyli powikłaniem cukrzycy z wysokim stężeniem cukru we krwi, stanem splątania, trudnościami z oddychaniem i uczuciem silnego pragnienia.

Lek nie powinien być stosowany jako zamiennik insuliny.

Ze względu na fakt, że nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, nie zaleca się stosowania go w tej grupie wiekowej. Leczenie cukrzycy u dzieci każdorazowo powinno być oparte na konsultacjach i badaniach diagnostycznych we współpracy z pediatrą i diabetykiem.

Podczas stosowania tego leku na cukrzycę u pacjenta mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów i biegunki. Warto o takiej sytuacji poinformować swojego lekarza, jednak nie należy zaprzestawać przyjmowania leku. Ważne jednak, aby pić w tym okresie znaczną ilość płynów, ponieważ wymioty i biegunka mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Gospodarka węglowodanowa jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie, w tym za prawidłowy metabolizm i produkcję energii. Zaburzenie równowagi związane z wahaniami stężenia cukru we krwi ma poważne konsekwencje dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego leki o potwierdzonej skuteczności wydawane na receptę powinny być zalecane pacjentom do stosowania tylko po dokładnym wywiadzie lekarskim, szczegółowym zapoznaniu się z historią choroby i po wykonaniu odpowiednich badań diagnostycznych. Na tej podstawie specjalista może dopiero dobrać odpowiedni lek, który będzie skuteczny i bezpieczny dla konkretnego pacjenta. Ozempic wydawany jest tylko na receptę, niezależnie od dawki i wielkości opakowania.

Lek w postaci roztworu do wstrzykiwań należy podawać raz na tydzień, najlepiej, by wstrzykiwanie odbywało się zawsze tego samego dnia tygodnia. Nie ma konkretnej zalecanej pory, kiedy najlepiej przyjmować lek Ozempic. Pacjent może to robić o dowolnej porze dnia, dogodnej dla niego.

Istnieją różne rodzaje cukrzycy, w tym jedna z najczęściej występujących, czyli cukrzyca typu 2. Kluczowe w radzeniu sobie z tą chorobą jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi i duży udział w tym ma prowadzona dieta w cukrzycy i aktywność fizyczna. Trzymając się określonych wytycznych można łatwo kontrolować chorobę. W przypadku, kiedy jest to niewystarczające, włącza się dodatkowo leki obniżające poziom cukru we krwi, takie jak Ozempic.

Czy można pić alkohol podczas stosowania leku? Nie, pacjent nie powinien pić alkoholu w żadnej formie podczas stosowania leku.

Lek może być stosowany w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami stosowanymi na cukrzycę. O tym, jak długo go stosować, każdorazowo decyduje lekarz na podstawie stanu pacjenta i wyników pomiarów stężenia cukru we krwi.

Po wstrzyknięciu maksymalne stężenie leku we krwi pojawia się po 1-3 dni. Jednak uzyskanie stabilnego poziomu cukru we krwi jest widoczne po 4-5 tygodniach regularnego podawania preparatu Ozempic co tydzień.

e-Konsultacja z Receptą Online
Ozempic

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.