Victoza
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Szukasz leku na cukrzycę, który pomoże kontrolować stężenie glukozy we krwi, gdy dieta i wysiłek fizyczny są niewystarczające? Dowiedz się, kiedy i kto może stosować lek oraz jak go dawkować, z opisu poniżej i z ulotki producenta. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | Cukrzyca |
postać | roztwór do wstrzykiwań |
dawka | 6 mg/ml |
substancja czynna | Liraglutyd (Liraglutidum) |
podmiot odpowiedzialny | Novo Nordisk A/S, Novo Alle, 2880 Bagsvaerd, Dania. |
Informacje o leku - do pobrania:
Victoza - ulotka (pdf) dla pacjenta – pobierz
Victoza – informacje o leku:
- dawki: 6 mg/ml
- postać: roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu
- substancja czynna: liraglutyd
- kategoria: Cukrzyca
Zastrzyki Victoza – aby ułatwić kontrolę stężenia glukozy we krwi w cukrzycy typu 2
- Zawarty w leku liraglutyd pomaga zmniejszyć stężenie cukru we krwi, wspomaga kontrolę nad utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy.
- Roztwór stosuje się jako samodzielny lek przeciwcukrzycowy, jak i wspomagająco przy stosowaniu innych leków na cukrzycę. Lek nie jest zamiennikiem insuliny.
- Lek występuje w postaci gotowych do użycia wstrzykiwaczy. Dostępny jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Victoza – opis, co zawiera. Liraglutyd – jak działa?
Substancją czynną leku jest liraglutyd. To białko, które jest podobne do cząsteczki jednego z endogennych hormonów, który produkowany jest przez komórki jelita w odpowiedzi na glukozę. Jego mechanizm działania opiera się na zwiększeniu poposiłkowego wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki oraz reguluje produkcję glukagonu. W efekcie poprawia kontrolę glikemii dzięki zmniejszeniu stężenia glukozy we krwi na czczo zaraz po posiłku.
Liraglutyd jest też regulatorem łaknienia. Ponadto spowalnia przejście pokarmu przez żołądek, a także wspomaga profilaktykę chorób serca.
Lekiem na cukrzycę o podobnym działaniu jest Trulicity.
Victoza – skład leku
Substancją czynną leku jest liraglutyd. 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 6 mg liraglutydu.
Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera objętość leku zawierającą 18 mg liraglutydu.
Pozostałe składniki leku to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol oraz woda do wstrzykiwań.
Victoza – dla kogo, zastosowanie leku
Lek Victoza to gotowy roztwór do wstrzykiwań, który stosuje się wspomagająco w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2. To samodzielny lek przeciwcukrzycowy, który stosuje się w sytuacji, kiedy dieta i regularny wysiłek fizyczny są niewystarczające do kontroli stężenia glukozy we krwi u tych pacjentów, u których niemożliwe jest leczenie z wykorzystaniem metforminy.
Lek może być także stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi w sytuacji, gdy inne preparaty są niewystarczające do uzyskania kontroli stężenia glukozy we krwi). Lek nie jest zamiennikiem insuliny.
Lek jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku powyżej 10 lat. Nie ma informacji na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku w grupie dzieci poniżej 10 lat.
Victoza – dawkowanie
Lek stosuje się na wyraźne polecenie i pod kontrolą lekarza prowadzącego. To ważne, aby samodzielnie nie modyfikować dawek ani schematu leczenia.
Zastrzyki Victoza – jak podawać?
Przez co najmniej tydzień zaleca się stosowanie dawki początkowej wynoszącej 0,6 mg raz na dobę. Następnie na podstawie reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 1,2 mg raz na dobę lub 1,8 mg raz na dobę w sytuacji, kiedy nie została osiągnięta odpowiednia kontrola stężenia glukozy po podaniu dawki 1,2 mg / dobę.
Lek stosuje się podskórnie, nie należy wstrzykiwać roztworu do żyły ani do mięśnia. Najlepsze miejsca do wstrzykiwań to przednia część ud, brzucha lub ramię. Wstrzykiwania można wykonywać samodzielnie po zapoznaniu się z instrukcją (jest w ulotce dołączonej do leku lub po instruktażu przeprowadzonym przez lekarza lub pielęgniarkę).
Victoza – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku jeżeli pacjent ma uczulenie na liraglutyd lub inny składnik leku. Lek nie powinien być podawany w przypadku występowania cukrzycy typu I lub cukrzycowej kwasicy ketonowej.
WAŻNE! Lek nie jest insuliną i nie należy go stosować jako zamiennika insuliny!
Ważne, aby skonsultować się ze specjalistą zanim pacjent rozpocznie stosowanie tego leku na obniżenie poziomu cukru oraz w przypadku, gdy w przeszłości u pacjenta rozpoznano (lub występowały) choroby trzustki.
Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów:
- poddawanych dializie;
- z ciężką chorobą wątroby lub ciężką niewydolnością serca;
- z ciężkimi zaburzeniami czynności żołądka lub jelit.
Jeśli pacjent cierpi na choroby tarczycy (m.in. guzki tarczycy, powiększenie tarczycy), powinien skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.
Victoza – interakcja z innymi lekami
To ważne, aby poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich stosowanych obecnie i w przeszłości lekach i suplementach diety. Istotna jest także informacja o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w przyszłości. Składniki leków mogą wchodzić w interakcje, co może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania.
W szczególności ważna jest informacja na temat stosowania:
- leków z pochodnymi sulfonylomocznika (np. glimepiryd, glibenklamid), co może zwiększać ryzyko hipoglikemii;
- insuliny – jeżeli pacjent stosuje insulinę, wówczas lekarz może zalecić zmniejszenie dawki i częstszą kontrolę stężenia glukozy we krwi, to ważne, aby uniknąć hiperglikemii i cukrzycowej kwasicy ketonowej;
- warfaryny lub innych doustnych leków przeciwzakrzepowych.
Victoza – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Nie ma informacji, jaki jest wpływ leku na rozwijający się płód oraz czy składniki leku przenikają do mleka kobiecego. Z tego względu nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Także kobiety, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub w najbliższym czasie planują mieć dziecko, powinny skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem stosowania tego preparatu.
Victoza – skutki uboczne
Należy wiedzieć, że tak jak każdy inny lek, także ten może spowodować działania niepożądane. Jednak nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Ciężkie działania niepożądane:
- Częstym skutkiem ubocznym stosowania leku Victoza (który może pojawić się statystycznie rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów stosujących ten lek) jest hipoglikemia, czyli obniżone stężenie cukru we krwi. Objawy hipoglikemii to m.in.: chłodna blada skóra, zimne poty, kołatanie serca, bóle głowy, nudności, uczucie silnego głodu, senność, zaburzenia widzenia, osłabienie, nerwowość, stan splątania, zaburzenia koncentracji itp.
- Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów) pojawiającym się skutkiem ubocznym jest ciężka reakcja uczuleniowa (anafilaktyczna) oraz/lub niedrożność jelita, będąca ciężką postacią zaparcia, któremu towarzyszą bóle brzucha, wymioty i wzdęcia.
- O bardzo rzadko występujących działaniach niepożądanych leku można dowiedzieć się z ulotki dla pacjenta dołączonej do opakowania leku.
Wśród innych skutków ubocznych leku pojawiających się bardzo często (które mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów), ale są zwykle przemijające, wymienia się nudności i biegunkę. Często mogą pojawiać się także wymioty. O innych pojawiających się działaniach niepożądanych warto przeczytać w ulotce producenta.
Zagrożeniem w początkowym okresie stosowania leku jest wysokie ryzyko odwodnienia, będące efektem wymiotów, biegunki i nudności. Należy pamiętać, aby pić dużo płynów.
Victoza – przechowywanie leku
Lek przed otwarciem należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C. Ważne, aby go nie zamrażać i przechowywać z dala od zamrażalnika.
Po otwarciu wstrzykiwacz można przechowywać przez okres jednego miesiąca albo z lodówce (w temperaturze 2-8°C z dala od zamrażalnika) albo poza lodówką w temperaturze poniżej 30°C.
W celu ochrony przed światłem nieużywany wstrzykiwacz powinien być zawsze z nałożoną nasadką.
Victoza – producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca, ulotka
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Novo Nordisk A/S, Novo Alle, 2880 Bagsvaerd, Dania.
Ile kosztuje lek Victoza? Cena, refundacja
Lek występuje w postaci gotowych wstrzykiwaczy, każdy zawierający po 3 ml roztworu. Lek Victoza 6 mg/ml jest w cenie około 300-400 zł za opakowanie 2 wstrzykiwaczy, ceny mogą znacznie różnić się w zależności od apteki. Lek jest dostępny na receptę, nie jest obecnie objęty refundacją.
Źródła:
- Charakterystyka Produktu Leczniczego
- Victoza – ulotka dla pacjenta
Inne leki na cukrzycę:
Samodzielne wstrzykiwania leku można wykonywać o dowolnej porze dnia, warto jednak wybrać jedną stałą porę, o której pacjent będzie wykonywał zastrzyki. Iniekcje można wykonać niezależnie od posiłków.
O zakończeniu lub przerwaniu stosowania tego leku decyduje lekarz. Nie należy tego robić samodzielnie. Nagłe odstawienie leku Victoza może spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.
Nie zaleca się spożywania alkoholu w jakiejkolwiek formie podczas stosowanie tego preparatu.
Tak, ten lek na cukrzycę wydawany jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza. Specjalista określa dawkowanie preparatu i schemat leczenia na podstawie stanu pacjenta i badań laboratoryjnych.
Liraglutyd zawarty w tym leku wpływa na zmniejszenie masy ciała i tkanki tłuszczowej, przez co w opinii niektórych pacjentów lek Victoza jest postrzegany jako środek na odchudzanie. Dodatkowo liraglutyd powoduje obniżenie łaknienia. Należy jednak pamiętać, że zdrowe odchudzanie opiera się na zbilansowanej diecie i regularnej aktywności fizycznej, a leki stosuje się wyłącznie na zalecenie lekarza u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Lek ma normalizować poziom cukru we krwi, nie jest przeznaczony do stosowania jako „lek na odchudzanie”. U większości pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy także stosują odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną, zauważa się spadek masy ciała.
W zależności od stanu pacjenta i wyników jego badań poziomu cukru we krwi, różny jest czas stosowania leku. Aby skutecznie znormalizować poziom cukru we krwi, niektórzy pacjenci stosują go nawet przez lata.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.