e-Konsultacja z Receptą Online

Cetraxal Plus

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Cetraxal Plus? Cena, refundacja

Lek Cetraxal Plus nie jest objęty refundacją. Cena preparatu zależy od opakowania (10 ml lub 15 pojemników po 0,25 ml) oraz konkretnej apteki.

Cetraxal Plus krople do uszu — cena za 10 ml wynosi od 10 do 67 zł,

Cetraxal Plus krople do uszu — cena za 15 pojemników 0,25 ml wynosi od 38 do 84 zł.

Podana cena w przyszłości może ulec zmianie.

Cetraxal Plus — jak działa, na co i dla kogo

Cetraxal Plus to krople do uszu łączące działanie dwóch substancji: antybiotyku — cyprofloksacyny i kortykosteroidu — fluocynolonu.

Cyprofloksacyna należy do grupy fluorochinolonów, antybiotyków o szerokim spektrum działania bakteriobójczego wykorzystywanych przy ciężkich zakażeniach drobnoustrojami wrażliwymi na działanie cyprofloksacyny. Mechanizm działania substancji opiera się o hamowanie syntezy DNA w komórkach bakteryjnych, co prowadzi do ich obumierania.

Fluocynolon to kortykosteroid wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Wskazaniem do zastosowania kropli Cetraxal Plus (roztwór) są infekcji bakteryjne uszu. Preparat przeznaczony jest do leczenia:

  • ostrego zapalenia ucha zewnętrznego,
  • zapalenia ucha środkowego z drenażem wentylacyjnym ucha.

Cetraxal Plus jest preparatem wykorzystywanym w leczeniu osób dorosłych i dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

Cetraxal Plus — zamienniki

Na polskim rynku jest tylko jeden lek mogący stanowić bezpośredni zamiennik Cetraxalu Plus — Ciprotic. Preparat ma tę samą postać (krople do uszu) i skład (cyprofloksacyna + fluocynolon) i tak jak Cetraxal Plus dostępny jest wyłącznie na receptę.

Cetraxal Plus — skład leku

Lek Cetraxal Plus występuje w postaci kropli do uszu (roztworu).

Substancje czynne: cyprofloksacyna + fluocynolon 

W 1 ml leku Cetraxal Plus znajdują się 3 mg cyprofloksacyny i 0,25 mg fluocynolonu.

Pozostałe składniki: parahydroksybenzoesan metylu (E218), parahydroksybenzoesan propylu (E216), powidon, eter monoetylowy glikolu dietylenowego, glycereth – 26 (gliceryna + tlenek etylenu), kwas solny / wodorotlenek sodu i woda oczyszczona.

Cetraxal Plus — dawkowanie

Cetraxal Plus należy przyjmować zgodnie z zalecaniami lekarza.

Zazwyczaj u dorosłych i dzieci powyżej 6. miesiąca życia stosuje od 6 do 8 kropli (lub całą zawartość pojemnika jednodawkowegodwa razy na dobę przez 7 dni.

Cetraxal Plus — jak stosować

Cetraxal Plus przeznaczony jest wyłącznie do stosowania dousznego.

Przed podaniem kropli zaleca się ogrzanie butelki w dłoniach. Pozwoli to uniknąć zawrotów głowy, występujących często po kontakcie przewodu słuchowego z zimnym roztworem.

Do wkraplania preparatu zalecana jest pomoc innej osoby. Głowa pacjenta powinna leżeć na boku. Należy odgiąć lekko małżowinę uszną i wlać roztwór bezpośrednio do ucha. Po aplikacji zalecane jest pozostanie w pozycji leżącej na boku przynajmniej przez 1 minutę, aby umożliwić spłynięcie kropli do przewodu słuchowego.

Cetraxal Plus — przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Cetraxal Plus jeśli:

  • pacjent ma uczulenie na cyprofloksacynę, fluocynolon lub jakikolwiek inny składnik leku,
  • u pacjenta występuje nadwrażliwość na chinolony,
  • zapalenie ucha wywołane jest przez grzyby lub wirusy,
  • pacjent nie ukończył 6. miesiąca życia.

Interakcje z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i preparatach medycznych, również tych dostępnych bez recepty.

Nie należy stosować preparatu Cetraxal Plus z innymi lekami dousznymi.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Dzięki drodze podania leku (krople do uszu) do krwioobiegu ciężarnej trafiają tylko nieznaczne ilości substancji czynnych, dlatego uważa się, że stosowanie Cetraxal Plusu w ciąży nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się płodu.

Ze względu na miejscowe działanie i niewielkie stężenie przyjmowanych substancji czynnych, nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego stosowania leku Cetraxal Plus i karmienia piersią.

Cetraxal Plus — skutki uboczne

Jak każdy lek Cetraxal Plus może wywoływać skutki uboczne, które nie występują u wszystkich pacjentów.

Cetraxal Plus — działania niepożądane występujące:

  • często (nie więcej niż u 1 na 10, ale więcej niż u 1 na 100 pacjentów): swędzenie, ból, poczucie dyskomfortu w obrębie uszu, zaburzenia smaku,
  • niezbyt często (nie więcej niż u 1 na 100, ale więcej niż u 1 na 1000 pacjentów): mrowienie, wysypka, przekrwienie, zaczerwienienie, dzwonienie w uszach, upośledzenie słuchu, niedrożność drenu (w przypadku drenażu), zakażenie grzybicze, obrzęk, wydzielina z ucha, ziarnina, zakażenie drugiego ucha, drażliwość, łzawienie, bóle i zawroty głowy, wymioty, zmęczenie, kandydoza ogólna.

Informacje o pozostałych, rzadziej występujących skutkach ubocznych leku zawarte są w ulotce.

Przechowywanie leku

Lek Cetraxal Plus należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na ból ucha:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Cetraxal Plus (4)

Nie. Lek Cetraxal Plus to krople do uszu na receptę.

Tak. Cetraxal Plus to krople do uszu zawierające dwie substancje czynne: antybiotyk — cyprofloksacynę, działający zabójczo na wrażliwe na niego bakterie oraz kortykosteroid — fluocynolon, wykazujący działania przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.

Producent leku nie umieścił na ulotce żadnych informacji na temat przeciwwskazań do spożywania alkoholu w trakcie leczenia Cetraxalem Plus.

Dotychczasowe badania nie wykazały interakcji, ale należy pamiętać, że alkohol wpływa na osłabienie reakcji odpornościowych i regeneracji organizmu, dlatego warto powstrzymać się od jego spożywania w czasie choroby.

Badania nie wykazały występowania interakcji pomiędzy Cetraxalem Plus a innymi lekami. Preparatu nie należy jedynie łączyć z innymi środkami leczniczymi stosowanymi do uszu. Nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego przyjmowania leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol czy ibuprofen.

e-Konsultacja z Receptą Online
Cetraxal Plus

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.