Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Structum

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Structum

Kapsułki Structum wspomagają leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. To lek skuteczny i pomocny w łagodzeniu objawów – dowiedz się więcej z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie wątpliwości – umów się na teleporadę i zamów e-receptę online na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Structum:

 • nazwa: Structum
 • dawka: 500 mg
 • postać: kapsułki
 • substancja czynna: siarczan chondroityny (chondroitin sulfate)
 • dostępne wielkości opakowań: 60 kapsułek
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: Zwyrodnienie stawów

Structum – wspomaga odbudowę kości i chrząstki w chorobach zwyrodnieniowych stawów

Preparat zawiera kwaśny siarczan chondroityny, który z jednej strony zapobiega zmianom zwyrodnieniowym stawów, a z drugiej – wspiera regenerację chrząstek stawowych. Kapsułki Structum są stosowane jako uzupełnienie leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. To lek stosowany wyłącznie u dorosłych, dostępny na receptę.

Jak działa lek Structum?

Substancją czynną kapsułek Spectrum jest siarczan chondroityny, który hamuje aktywność enzymów litycznych w obrębie chrząstki, co oznacza, że zapobiega rozpadaniu się struktur stawowych. Dodatkowo ma właściwości regeneracyjne, ponieważ pobudza do biosyntezy proteoglikanów. Kwaśny siarczan chondroityny jest jednym z najważniejszych składników budulcowych chrząstki i kości. Dzięki niemu chrząstki zyskują odporność mechaniczną, jednocześnie mając zapewnioną elastyczność. Chondroityna wchodzi m.in. w skład chrząstki stawowej, która zapewnia amortyzację podczas wzajemnego styku powierzchni stawowych.

Leki o podobnym działaniu to m.in. NimesilBiofenac.

Na co stosuje się kapsułki Structum?

Głównym wskazaniem do stosowania leku Structum jest leczenie uzupełniające w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, w tym bólów kręgosłupa. Preparat powoduje złagodzenie objawów związanych ze zwyrodnieniem stawów (np. bólu pleców). Działa poprzez zatrzymanie procesu niszczenia chrząstki stawowej. Ma też właściwości regeneracyjne, co zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony stawów.

Sprawdź opinie pacjentów o Structum.

Jak powstają zmiany zwyrodnieniowe stawów?

Choroby zwyrodnieniowe stawów wynikają z uszkodzenia tkanek i struktur stawowych. Najczęstsze przyczyny to nieprawidłowe obciążenie stawu oraz zmiany w obrębie tkanek chrząstki stawowej. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej dochodzi do uszkodzenia wszystkich struktur stawu, czyli: kości, powierzchni chrząstki stawowej, torebki stawowej, błony maziowej i więzadeł. Zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować powstanie miejscowego stanu zapalnego, a ten z kolei prowadzi do pojawienia się wysięku, nie występującego w zdrowym stawie.

Pierwotna choroba zwyrodnieniowa stawów ma nie do końca poznane przyczyny. Postać wtórna z kolei ma związek z:

 • uszkodzeniami (urazami) w obrębie stawu
 • zaburzeniami metabolicznymi organizmu (np. cukrzyca)
 • nieuregulowaną gospodarką hormonalną (nadczynność przytarczyc, niedoczynność tarczycy)
 • odmrożeniami
 • chorobami w obrębie struktur układu ruchu (kości i stawów), np. dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak stosować kapsułki Structum na zmiany zwyrodnieniowe stawów?

Każdorazowo lekarz dobierze dawkę, schemat leczenia i długość terapii do indywidualnego stanu pacjenta. W zależności od zaawansowania choroby i pojawiających się objawów, terapia może wyglądać inaczej. Lek należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza, tak samo, jak w przypadku innych leków, m.in. Biofenac.

Zazwyczaj stosowana dawka dobowa obejmuje 1 g leku, zażywany jako 1 kapsułka 500 g dwa razy na dobę.

Czy podczas stosowania leku Structum mogą pojawić się działania niepożądane?

Structum jest lekiem wydawanym na receptę. Jak każdy lek, także ten preparat może powodować powstanie skutków ubocznych, jednak nie u każdego pacjenta się one pojawią.

Statystycznie u 1 na 10 pacjentów mogą pojawić się zawroty głowy, nudności, bóle brzucha lub biegunka. Niezbyt często (u 1/100 pacjentów) mogą wystąpić skutki uboczne w postaci obrzęku twarzy, pokrzywki, świądu lub wysypki. Działania niepożądane obserwowane rzadko (1/1000 pacjentów) to m.in.: rumień, wymioty, obrzęk naczynioruchowy.

Jak zażywać kapsułki Structum z siarczanem chondroityny?

Lek stosuje się doustnie. Kapsułki należy połykać w całości, nie należy ich dzielić na części ani rozgryzać. Każdą kapsułkę należy popić szklanką wody. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stosowania leku, należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

Czy lek Spectrum można stosować u dzieci?

Nie, kapsułki na choroby zwyrodnieniowe stawów są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych powyżej 18 lat.

Czy kapsułki na zmiany zwyrodnieniowe stawów można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią?

Stosowanie jakiegokolwiek preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią powinno zostać skonsultowane ze specjalistą. Jak informuje producent w ulotce Structum, jeśli kobieta jest w ciąży lub w najbliższym czasie planuje być, o rozpoczęciu stosowania preparatu powinna porozmawiać ze swoim lekarzem. Odradza się zażywanie tego leku podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Jak złagodzić ból kręgosłupa i zmiany zwyrodnieniowe stawów?

Leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów polega na terapii objawowej. Symptomy choroby łagodzi się stosując metody farmakologiczne i niefarmakologiczne (rehabilitacja, fizykoterapia). Ważne jest zrzucenie nadwagi oraz stosowanie aktywności fizycznej (np. ćwiczeń na ból kręgosłupa), dopasowanych do stanu i możliwości ruchowych pacjenta. 

Opis produktu – ulotka leku Structum 500 mg

Inne najpopularniejsze leki: