Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznego leku na bóle reumatyczne, choroby zwyrodnieniowe stawów, migrenę i inne dolegliwości bólowe? Dowiedz się więcej o zastosowaniu i dawkowaniu leku Anapran z naproksenem z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Anapran.
postać / dawka | tabletki powlekane, 275 mg, 550 mg |
substancja czynna | naproksen (naproxenum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, ostre stany zapalne narządu ruchu, ostry napad dny moczanowej, bóle słabe do umiarkowanych różnego pochodzenia, bóle pooperacyjne, pourazowe i inne, bolesne miesiączkowanie, gorączka różnego pochodzenia |
substancja czynna | Adamed Pharma S.A., Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152 Czosnów |
Lek jest dostępny wyłącznie na receptę, objęty częściową refundacją. Produkt występuje w dwóch wariantach dawkowania (275 mg i 550 mg naproksenu), dostępny jest w opakowaniach po 20 tabletek i 60 tabletek.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Substancją czynną leku jest naproksen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
Sprawdź opinie pacjentów o Anapran.
Mechanizm działania naproksenu opiera się na hamowaniu syntezy prostaglandyn, które biorą udział w rozwoju stanu zapalnego. Dzięki temu naproksen zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej i bólu pochodzenia reumatycznego i niereumatycznego. Wykazuje także właściwości hamujące agregację płytek.
Naproksen występuje w postaci soli sodowej, dzięki czemu szybciej wchłania się i szybciej rozpoczyna działanie przeciwbólowe (które staje się odczuwalne już po około 20 minutach od zażycia tabletki Anapran).
Naproksen zawarty w leku Anapran należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.
Tabletki Anapran są stosowane przede wszystkim w chorobach reumatycznych do łagodzenia objawów, takich jak: ból, sztywność, stany zapalne narządu ruchu.
Lek jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 5 lat.
Substancją czynną leku jest naproksen sodowy. Jedna tabletka zawiera 275 mg lub 550 mg naproksenu sodowego.
Pozostałe substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon, talk, magnezu stearynian, hydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona), laktoza jednowodna, kwas stearynowy, hypromeloza, makrogol 8000, otoczka Opaspray K-1R-4210A o składzie: indygotyna (E132), glinu wodorotlenek, tytanu dwutlenek, hydroksypropyloceluloza.
Lek jest stosowany w wieku wskazaniach, a dawkowanie jest indywidualnie dopasowane do rodzaju dolegliwości i nasilenia objawów. Maksymalna dobowa dawka leku to 1375 mg według schematu określonego przez specjalistę.
Reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie kości i stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów:
Ostre stany zapalne narządu ruchu, bolesne miesiączkowanie, gorączka różnego pochodzenia, bóle słabe do umiarkowanych różnego pochodzenia:
Ostry napad dny moczanowej:
Migrenowe bóle głowy:
Lek można stosować u dzieci powyżej 5. roku życia w przypadku leczenia młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów. Zazwyczaj zalecana dawka wynosi 10 mg naproksenu na kg masy ciała na dobę, podawane w dwóch dawkach podzielonych (5 mg leku na kg mc. dwa razy na dobę).
To lekarz decyduje o dawkowaniu i długości leczenia na podstawie rodzaju dolegliwości i ich nasilenia oraz reakcji pacjenta na leczenie. Zaleca się, aby lek przyjmować w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy czas, który jest niezbędny do złagodzenia objawów choroby. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Pacjent nie powinien stosować leku, jeżeli:
Ważne, aby razem z lekiem Anapran nie stosować innych leków zawierających naproksen.
Podczas stosowania leku istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji. W przypadku wystąpienia objawów należy przerwać stosowanie leków i poinformować o tym lekarza.
Stosowanie takich leków jak Anapran może wiązać się z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru.
Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z:
Składniki równolegle stosowanych leków mogą wchodzić w interakcje, co może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania. Dlatego zawsze należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Należy zachować ostrożność i poinformować lekarza, szczególnie jeśli pacjent stosuje następujące leki:
Leku z naproksenem nie powinno się stosować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Wyjątkowo, lekarz może zalecić zażywanie tabletek Anapran, ale wyłącznie po rozważeniu potencjalnych korzyści i ryzyka zdrowotnego dla matki i rozwijającego się płodu.
Kobiety, które planują mieć dziecko, powinny porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem tego leku. Może on bowiem niekorzystnie wpływać na płodność.
Naproksen przenika do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego nie należy go stosować podczas laktacji.
Tak jak każdy inny lek, także ten może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one wystąpią.
Działania niepożądane Anapran z naproksenem to:
O szczegółowych objawach w/w działań niepożądanych oraz częstości ich występowania można dowiedzieć się z ulotki dla pacjenta dołączonej do opakowania leku.
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Anapran.
Leki różnią się przede wszystkim postacią leku i zawartością substancji czynnej. Anapran występuje w postaci tabletek powlekanych, a Anapran EC w postaci tabletek dojelitowych (co oznacza, że ulegają one rozpadowi i wchłaniają się dopiero w jelicie cienkim - w ten sposób nie podrażniają żołądka).
Alkohol może wpływać na wchłanianie i skuteczność leków, może też wchodzić w interakcję z ich składnikami. Dlatego nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek formie w czasie stosowania tabletek przeciwbólowych Anapran.
Na polskim rynku nie ma obecnie leku z tą samą substancją czynną i dostępnego bez recepty.
Nie ma badań świadczących o wpływie leku na COVID-19.