Najważniejsze informacje:
Poniższy opis i ulotka producenta pozwoli Ci poznać dokładne zalecenia dotyczące stosowania leku Salmex. Możesz również skorzystać z konsultacji ze specjalistą na stronie Receptomat.pl. W razie potrzeby uzyskasz tam również e-receptę na Salmex.
postać / dawka | Salmex 100 µg + 50 µg, 250 µg + 50 µg , 500 µg + 50 µg (proszek do inhalacji) |
substancja czynna | Fluticasoni propionas+Salmeterolum / Propionian flutykazonu+Salmeterol |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | astma |
podmiot odpowiedzialny | Celon Pharma S.A., ul. Ogrodowa 2A, Kiełpin, 05-092 Łomianki, Polska |
Lek Salmex jest objęty refundacją.
Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.
Salmex zawiera 2 substancje czynne: flutykazon i salmeterol.
Flukazon to kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Jego działanie w komórce polega głównie na pobudzaniu lub hamowaniu ekspresji genów produkujących białka mające wpływ na procesy zapalne. Wziewne podanie umożliwia przeciwdziałanie tym procesom w ścianach oskrzeli. Substancja dodatkowo zmniejsza obrzęk i podrażnienia w układzie oddechowym, dzięki czemu łagodzi objawy, zmniejsza częstotliwość ataków astmy oraz wpływa na częściowe cofnięcie zmian anatomicznych wywołanych przez chorobę.
Salmeterol jest lekiem z grupy sympatykomimetyków. Ma działanie rozszerzające oskrzela poprzez oddziaływanie na receptory występujące na powierzchni komórek mięśni gładkich oskrzeli. Sposób podania (wziewne) umożliwia szybkie dotarcie substancji do miejsca działania. Aktywacja receptorów wywołuje rozkurcz mięśni i rozszerzenie światła oskrzeli, co umożliwia swobodny przepływ powietrza i niezakłóconą wentylację płuc. Działanie salmeterolu odczuwalne jest już po 10-20 minutach od podania preparatu i utrzymuje się nawet powyżej 12 godzin.
Salmex to preparat stosowany do inhalacji w przebiegu astmy oskrzelowej. Preparat zalecany jest do systematycznego leczenia, jeśli doraźne stosowanie innych leków nie przynosi pożądanych efektów terapeutycznych. Salmex ma silne działanie przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela. Lek zmniejsza obrzęk i podrażnienia w obrębie układu oddechowego Zmniejsza częstotliwość ostrych ataków astmy i przeciwdziała stanom spastycznym.
Preparat zalecany jest również w ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, jeśli stosowanie jedynie leków rozszerzających oskrzela nie pozwala na uzyskanie istotnej poprawy klinicznej.
Lek Salmex stosowany jest w leczeniu osób dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia.
Sprawdź opinie pacjentów o Salmex.
Na rynku znajduje się kilka zamienników leku Salmex w postaci proszku do inhalacji, zawierających tę samą substancję czynną. Są to: Airflusal Forspiro, Asaris, Duexon Pro, Salflumix Easyhaler i Seretide Dysk.
Wszystkie leki są refundowane i dostępne wyłącznie na receptę.
Inne leki stosowane na astmę to m.in. Nebbud, Miflonide Breezhaler.
Każda dawka inhalacyjna zawiera substancje czynne: salmeterol (50 µg) i propionian flutykazonu (100, 250, 500 µg);
oraz pozostałe składniki: laktoza jednowodna.
Lek Salmex należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Lek należy przyjmować codziennie.
U dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia stosuje się jedną inhalację dwa razy na dobę (lekarz dobiera najwłaściwszą dawkę leku).
U dzieci od 4. do 12. roku życia stosuje się dawkę Salmex 100 µg + 50 µg dwa razy na dobę.
Nie zaleca się stosowania leku Salmex u dzieci poniżej 4. roku życia.
Nie należy stosować leku Salmex:
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku Salmex u pacjentów:
W przypadku długotrwałego stosowania leku u dzieci zalecana jest regularna kontrola wzrostu dziecka, ponieważ długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów wziewnych przez dzieci poniżej 16. roku życia zwiększa ryzyko wystąpienia ich ogólnoustrojowego działania.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty.
Szczególnie istotne znaczenie mają informacje dotyczące stosowania:
Przed zastosowaniem leku Salmex w ciąży lub w okresie prekoncepcyjnym należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz oceni czy korzyści dla ciężarnej przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
Na podstawie dotychczasowych badań uważa się, że jednoczesne przyjmowanie leku Salmex i karmienie piersią nie powoduje zagrożenia dla dziecka. Jest mało prawdopodobne aby przyjmowany wziewnie przez matkę salmeterol lub flutykazon przenikały do jej mleka w ilościach mających jakikolwiek wpływ na rozwój dziecka. Dodatkowo obie substancje mają niską biodostępność po podaniu doustnym, co utrudnia ich ewentualne przedostanie się do krwioobiegu dziecka wraz ze spożytym mlekiem matki leczonej Salmexem.
Jak każdy lek Salmex może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią.
Salmex — działania niepożądane występujące:
W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na silną reakcję alergiczną (trudności w oddychaniu, świszczący oddech, kaszel, obrzęki warg, języka, gardła), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
O innych działaniach niepożądanych, występujących rzadko lub o częstotliwości nieznanej, można dowiedzieć się z ulotki leku Salmex.
Salmex powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek powinien być przechowywany w suchym miejscu w temperaturze nie większej niż 30°C.
Najczęstsze pytania pacjentów przyjmujących lek Salmex.
Jednym z możliwych działań niepożądanych wynikających ze stosowania leku Salmex jest wzrost masy ciała. Jednak zgodnie z ulotką producenta taki skutek uboczny występuje u mniej niż 1 na 1000 pacjentów.
Jedną z substancji czynnych preparatu Salmex jest flutykazon, syntetyczny kortykosteroid, stanowiący odpowiednik hormonu steroidowego, czyli sterydu.
W ulotce leku Salmex nie ma informacji na temat picia alkoholu i ewentualnych przeciwwskazań do łączenia go z alhoholem.