e-Konsultacja z Receptą Online

Salmex

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Salmex ? Cena, refundacja

Lek Salmex jest objęty refundacją. 

 • Salmex 100 µg + 50 µg  —  cena za 60 dawek do inhalacji wynosi 71,46 zł (100%), 4,18 zł (ryczałt), 0,00 zł (seniorzy i kobiety w ciąży)
 • Salmex 250 µg + 50 µg — cena za 60 dawek do inhalacji wynosi 91,59 zł (100%), 7,97 zł (ryczałt), 0,00 zł (seniorzy i kobiety w ciąży)
 • Salmex 500 µg + 50 µg — cena za 60 dawek do inhalacji wynosi 110,53 zł (100%), 10,57 zł (ryczałt) 0,00 zł (seniorzy i kobiety w ciąży)

Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.

Salmex — jak działa, na co i dla kogo

Salmex zawiera 2 substancje czynne: flutykazon i salmeterol. 

Flukazon to kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Jego działanie w komórce polega głównie na pobudzaniu lub hamowaniu ekspresji genów produkujących białka mające wpływ na procesy zapalne. Wziewne podanie umożliwia przeciwdziałanie tym procesom w ścianach oskrzeli. Substancja dodatkowo zmniejsza obrzęk i podrażnienia w układzie oddechowym, dzięki czemu łagodzi objawy, zmniejsza częstotliwość ataków astmy oraz wpływa na częściowe cofnięcie zmian anatomicznych wywołanych przez chorobę.

Salmeterol jest lekiem z grupy sympatykomimetyków. Ma działanie rozszerzające oskrzela poprzez oddziaływanie na receptory występujące na powierzchni komórek mięśni gładkich oskrzeli. Sposób podania (wziewne) umożliwia szybkie dotarcie substancji do miejsca działania. Aktywacja receptorów wywołuje rozkurcz mięśni i rozszerzenie światła oskrzeli, co umożliwia swobodny przepływ powietrza i niezakłóconą wentylację płuc. Działanie salmeterolu odczuwalne jest już po 10-20 minutach od podania preparatu i utrzymuje się nawet powyżej 12 godzin.

Salmex to preparat stosowany do inhalacji w przebiegu astmy oskrzelowej. Preparat zalecany jest do systematycznego leczenia, jeśli doraźne stosowanie innych leków nie przynosi pożądanych efektów terapeutycznych. Salmex ma silne działanie przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela. Lek zmniejsza obrzęk i podrażnienia w obrębie układu oddechowego Zmniejsza częstotliwość ostrych ataków astmy i przeciwdziała stanom spastycznym. 

Preparat zalecany jest również w ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, jeśli stosowanie jedynie leków rozszerzających oskrzela nie pozwala na uzyskanie istotnej poprawy klinicznej.

Lek Salmex stosowany jest w leczeniu osób dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia.

Salmex – zamienniki

Na rynku znajduje się kilka zamienników leku Salmex w postaci proszku do inhalacji, zawierających tę samą substancję czynną. Są to: Airflusal Forspiro, Asaris, Duexon Pro, Salflumix Easyhaler i Seretide Dysk.

Wszystkie leki są refundowane i dostępne wyłącznie na receptę.

Salmex – skład leku

Każda dawka inhalacyjna zawiera substancje czynne: salmeterol (50 µg) i propionian flutykazonu (100, 250, 500 µg);

oraz pozostałe składniki: laktoza jednowodna.

Salmex – dawkowanie

Lek Salmex należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Lek należy przyjmować codziennie.

U dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia stosuje się jedną inhalację dwa razy na dobę (lekarz dobiera najwłaściwszą dawkę leku).

U dzieci od 4. do 12. roku życia stosuje się dawkę Salmex 100 µg + 50 µg dwa razy na dobę.

Nie zaleca się stosowania leku Salmex u dzieci poniżej 4. roku życia.

Salmex – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Salmex:

 • u pacjentów mających uczulenie na którykolwiek składnik preparatu;
 • dzieci poniżej 4. roku życia.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku Salmex u pacjentów:

 • z chorobami serca, arytmią i tachykardią;
 • chorych na cukrzycę;
 • z nadczynnością tarczycy;
 • nadciśnieniem;
 • z niskim stężeniem potasu we krwi;
 • z leczoną lub przebytą gruźlicą.

W przypadku długotrwałego stosowania leku u dzieci zalecana jest regularna kontrola wzrostu dziecka, ponieważ długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów wziewnych przez dzieci poniżej 16. roku życia zwiększa ryzyko wystąpienia ich ogólnoustrojowego działania.

Interakcja z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty. 

Szczególnie istotne znaczenie mają informacje dotyczące stosowania:

 • leków z grupy beta-adrenolityków stosowanych głównie w leczeniu nadciśnienia, tachykardii i innych zaburzeń i chorób serca(propranolol, atenolol, sotalol);
 • leków przeciwwirusowych, ponieważ niektóre z nich mogą zwiększać stężenie substancji czynnych Salmexu w organizmie;
 • leków przeciwgrzybiczych, ponieważ niektóre z nich mogą wpływać na nadmierny wzrost stężenia propionianu flutykazonu i salmeterolu we krwi i zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych lub nasilać ich objawy;
 • innych kortykosteroidów, ponieważ może to spowodować zaburzenia czynności nadnerczy.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Przed zastosowaniem leku Salmex w ciąży lub w okresie prekoncepcyjnym należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz oceni czy korzyści dla ciężarnej przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Na podstawie dotychczasowych badań uważa się, że jednoczesne przyjmowanie leku Salmex i karmienie piersią nie powoduje zagrożenia dla dziecka. Jest mało prawdopodobne aby przyjmowany wziewnie przez matkę salmeterol lub flutykazon przenikały do jej mleka w ilościach mających jakikolwiek wpływ na rozwój dziecka. Dodatkowo obie substancje mają niską biodostępność po podaniu doustnym, co utrudnia ich ewentualne przedostanie się do krwioobiegu dziecka wraz ze spożytym mlekiem matki leczonej Salmexem. 

Salmex — skutki uboczne

Jak każdy lek Salmex może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią. 

Salmex — działania niepożądane występujące:

 • bardzo często (u więcej niż u 1 na 10 pacjentów): ból głowy, skłonność do przeziębień;
 • często (nie więcej niż u 1 na 10 pacjentów): kandydoza jamy ustnej i gardła (pleśniawki), bóle mięśni i stawów, obrzęk stawów, zapalenie płuc (głównie u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc);
 • niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 pacjentów): szybkie bicie i kołatania serca, skurcze mięśni, niepokój, podrażnienia w obrębie jamy ustnej i gardła, silne reakcje alergiczne.

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na silną reakcję alergiczną (trudności w oddychaniu, świszczący oddech, kaszel, obrzęki warg, języka, gardła), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

O innych działaniach niepożądanych, występujących rzadko lub o częstotliwości nieznanej, można dowiedzieć się z ulotki leku Salmex.

Przechowywanie leku

Salmex powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Lek powinien być przechowywany w suchym miejscu w temperaturze nie większej niż 30°C.


Inne leki na astmę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Salmex (3)

Jednym z możliwych działań niepożądanych wynikających ze stosowania leku Salmex jest wzrost masy ciała. Jednak zgodnie z ulotką producenta taki skutek uboczny występuje u mniej niż 1 na 1000 pacjentów.

Jedną z substancji czynnych preparatu Salmex jest flutykazon, syntetyczny kortykosteroid, stanowiący odpowiednik hormonu steroidowego, czyli sterydu.

W ulotce leku Salmex nie ma informacji na temat picia alkoholu i ewentualnych przeciwwskazań do łączenia go z alhoholem.

e-Konsultacja z Receptą Online
Salmex

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.