e-Konsultacja z Receptą Online

Purethal

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Purethal? Cena, refundacja

Lek objęty jest refundacją i występuje pod postacią zawiesiny do wstrzykiwań w opakowaniach po 1 fiolce 3 ml + 8 strzyk. z igłą i dawce  500 mcg/ml oraz 20 000 AUM/ml. 

 • Purethal pojedyncze alergoidy pyłków roślin – cena za opakowanie leku z refundacją to koszt ok. 3,20, bez refundacji cena wynosi ok. 242, 74 zł.
 • Purethal mieszanki alergoidów pyłków roślin – cena za opakowanie leku z refundacją to koszt ok. 3,20 zł, bez refundacji należy zapłacić ok. 242, 74 zł. 

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Purethal – jak działa, na co i dla kogo

Lek Purethal zawiera substancję czynną w postaci alergoidu pyłku brzozy, mieszanki alergoidów pyłków drzew, pyłków traw, pyłków traw i brzozy oraz pyłków traw i drzew. Mechanizm działania substancji polega na modulacji funkcji limfocytów T, tworzeniu przeciwciał IgG i zmniejszeniu reaktywności komórek reakcji zapalnej.

Preparat stosowany jest do immunoterapii swoistej, czyli odczulania alergii IgE – zależnej pochodzenia wziewnego z objawami alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek i astmą oskrzelową o podłożu alergicznym.

Rozpoznanie alergii powinno być poprzedzone o szczegółowy wywiad potwierdzający wystąpienie u pacjenta uczulenia na substancję czynną leku. 

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci od 5 lat.  

Purethal – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Allergovit.

Purethal – skład leku

Substancją czynną leku jest alergoid pyłku brzozy, mieszanki alergoidów pyłków drzew, pyłków traw, pyłków traw i brzozy oraz pyłków traw i drzew. Jeden ml zawiesiny zawiera: 

 • alergoid pyłku brzozy 20 000 AUM,
 • mieszanki alergoidów pyłków roślin – 20 000 AUM. 

Pozostałe składniki leku to glinu wodorotlenek, sodu chlorek, fenol, woda do wstrzykiwań.

Purethal – dawkowanie

Purethal – jak stosować ten lek? Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Leczenie powinno być przeprowadzone przez cały rok lub przed sezonem pylenia. 

Poniższe zalecenia stanowią wskazówkę do leczenia preparatem Purethal. Lekarz prowadzący na podstawie wywiadu i obserwacji pacjenta może zastosować inne dawkowanie leku i podjąć inny schemat kuracji. Po rozpoczęciu nowej fiolki nie ma konieczności zmniejszenia dawki. Każda decyzja o zwiększeniu dawki leku musi być oparta na analizie reakcji pacjenta po ostatniej dawce. 

Dawkowanie leku u osób dorosłych, dzieci i młodzieży:

Dawkowanie u dzieci pomiędzy 5 a 18 rokiem życia jest takie samo jak w przypadku osób dorosłych.

Zaleca się, by leczenie początkowe rozpocząć od dawki 0,05 ml, a w kolejnych tygodniach stopniowo zwiększać (jeśli pacjent dobrze toleruje leczenie) do otrzymania dawki maksymalnej – 0,5 ml. Niekiedy dawka ta może być mniejsza, wszystko zależy od indywidualnych cech pacjenta.

U pacjentów dorosłych leczenie początkowe może zostać wykonane według przyspieszonego schematu (3 cotygodniowe wstrzyknięcia do osiągnięcia maksymalnej dawki).

Dalsze postępowanie zależy od wybranego schematu odczulania: immunoterapia skrócona, przedsezonowa czy całoroczna.

Immunoterapia skrócona:

Zazwyczaj trwa 7 tygodni i zakończona jest po wykonaniu 8 wstrzyknięć w odstępach tygodniowych.

Immunoterapia podtrzymująca przedsezonowa lub całoroczna:

Po zakończeniu leczenia początkowego można kontynuować leczenie podtrzymujące. Wówczas wstrzyknięcia zawiesiny następują co 14 dni. Jeśli pacjent wykazuje poprawę po 3 wstrzyknięciu w cyklu 14-dniowym, pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami może wydłużyć odstęp do 4 tygodni.

Pełny i trwały skutek leczenia uzyskuje się po ok. 3-5 latach odczulania lekiem Purethal.

Purethal – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Purethal:

 • jeśli pacjent wykazuje nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik leku,
 • jeśli pacjent cierpi na obniżoną odporność wskutek przyjmowania leków immunosupresyjnych,
 • jeśli występuje choroba reumatyczna,
 • przy astmie oskrzelowej, szczególnie przy natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej, utrzymującym się stale na poziomie poniżej 70% wartości należnej,
 • przy astmie oskrzelowej glikokortykosteroidozależnej,
 • przy niewydolności sercowo-naczyniowej,
 • przy nadczynności tarczycy,
 • przy gruźlicy,
 • przy nowotworach,
 • jeśli stwierdzono poważne zaburzenia psychiczne,
 • u dzieci poniżej 5 lat,
 • w okresie ciąży.

Środki ostrożności:

Jeśli podczas przyjmowania leku wystąpią poniższe objawy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

 • podczas wystąpienia reakcji układowej objawiającej się świszczącym oddechem, skróconym oddechem, obrzękiem naczynioruchowym, pokrzywką uogólnioną,
 • podczas wstrząsu anafilaktycznego,
 • w momencie uczucia piekącego bólu, świądu, uczucia gorąca na lub pod językiem, w gardle, na dłoniach i podeszwach stóp.

W trakcie sezonu pylenia, odczulanie należy rozpocząć tylko wtedy, kiedy u pacjenta nie występują objawy alergii. Jeśli pojawi się alergia – leczenie należy odłożyć do jej ustąpienia lub całkowicie przerwać odczulanie.

Przed i po wstrzyknięciu zawiesiny należy unikać wysiłku fizycznego.

Przeciwbkateryjne i przeciwwirusowe szczepienia ochronne można wykonać najwcześniej 7 dni po przyjęciu ostatniej dawki leku. Kolejne wstrzyknięcie preparatu może być podane dopiero po całkowitym ustąpieniu reakcji na szczepienie ochronne (nie wcześniej niż 14 dni po szczepieniu).   

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • leki immunosupresyjne,
 • leki obniżające ciśnienie krwi.

Jeśli u pacjenta stosowane jest objawowe leczenie przeciwalergiczne, z zastosowaniem leków przeciwhistaminowych, inhibitorów degranulacji mastocytów czy kortykosteroidów może dojść do zmiany reakcji i podatności na dawki produktu. 

Tego typu połączeń należy unikać, chyba, że specjalista zaleci inaczej.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się rozpoczynania odczulania lekiem Purethal w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeżeli leczenie zostało rozpoczęte przed zajściem w ciążę, może być kontynuowane w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. 

Purethal – skutki uboczne

Purethal, tak jak inne leki może powodować działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że objawy niepożądane nie występują u każdego pacjenta. 

Do bardzo częstych działań niepożądanych Purethal (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 osób) zalicza się świąd.

Częste działania niepożądane Purethal (mogą dotyczyć mniej niż 10 na 100 osób) to:

 • skrócony oddech,
 • podrażnienie oczu (łzawienie, świąd),
 • infekcja oczu lub nosa, zatkany nos lub cieknąca wydzielina z nosa, ból lub podrażnienie gardła, kichanie,
 • reakcje miejscowe typu obrzęk, zaczerwienienie, świąd, wysypka,
 • zawroty głowy,
 • senność,
 • ból głowy.

O rzadziej występujących objawach niepożądanych można przeczytać w ulotce. 

W przypadku zaobserwowania podobnych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w lodówce, w temperaturze od 2°C – 8°C. Leku nie można zamrażać. Nie należy stosować zawiesiny, która uległa zamrożeniu. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Purethal (1)

Purethal występuje tylko i wyłącznie na receptę. Na polskim rynku obecnie nie ma produktów z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty

e-Konsultacja z Receptą Online
Purethal

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.