Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznego leku na katar sienny? Dowiedz się więcej o działaniu, zastosowaniu i dawkowaniu aerozolu do nosa Pronasal z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Pronasal.
postać / dawka | zawiesina, aerozol do nosa, 50 mikrogramów / dawkę |
substancja czynna | mometazonu furoinian (Mometasoni furoas) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | alergia - katar sienny (alergiczny nieżyt nosa lub pyłkowica) i całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa, polipy nosa |
podmiot odpowiedzialny | Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. ul. Emilii Plater 53; 00-113 Warszawa |
Lek objęty jest częściową refundacją i dostępny jest w opakowaniach po 60 dawek, 140 dawek i 280 dawek (2 x 140). Występuje w postaci aerozolu do nosa.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Pronasal łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa, kichanie, świąd i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Substancja czynna - mometazonu furoinian wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i immunosupresyjne.
Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian, który należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami. Nie jest to jednak steryd anaboliczny. Podany miejscowo na błonę śluzową nosa zmniejsza obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa w przebiegu stanu zapalnego, zmniejsza kichanie, swędzenie i uczucie zatkanego nosa. Także zmniejsza ilość wydzieliny i uczucie zatkanego nosa.
Sprawdź opinie pacjentów o Pronasal.
Preparat ma dwa podstawowe wskazania:
Pojawiają się pytania, czy lek Pronasal na zatoki (zapalenie zatok) lub przeziębienie można stosować. Nie ma takiej informacji we wskazaniach leku.
Czy Pronasal u dzieci można stosować?
Aerozol do nosa można stosować u dzieci powyżej 3. roku życia w przypadku sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.
Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian. Jedna dawka leku (0,1 ml) dostarcza 50 mikrogramów mometazonu furoinianu, co odpowiada 52 mikrogramom mometazonu furoinianu jednowodnego. Całkowita masa jednej dawki to 100 mg.
Pozostałe składniki to: mieszanina (Avicel RC – 591) o składzie: mikrokrystaliczna celuloza z karmelozą sodową; glicerol; sodu cytrynian (dwuwodny); kwas cytrynowy jednowodny; polisorbat 80; benzalkoniowy chlorek; woda do wstrzykiwań.
Pronasal – jak stosować?
W zależności od wskazania i dolegliwości pacjenta, lekarz decyduje o dawkowaniu i długości leczenia. Informacje, jak stosować aerozol i jak aplikować aerozol do nosa, są zamieszczone w ulotce dołączonej do opakowania leku. Po uzyskaniu poprawy specjalista może zalecić zmniejszenie dawki leku. Po upływie 14 dni, w przypadku braku poprawy objawów lub kiedy poprawa jest niewystarczająca należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku stosowania leku u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia zazwyczaj podaje się dawkę aerozol do nosa x 2 do każdego otworu nosowego raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz prowadzący może zalecić zwiększenie lub zmniejszenie dawki.
Aerozol do nosa Pronasal - dawkowanie u dzieci w wieku od 3 do 11 lat: zaleca się stosowanie jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.
W tym przypadku lek stosuje się u dorosłych w wieku powyżej 18 lat. Podstawowa terapia trwa 5-6 tygodni i w tym czasie lekarz obserwuje reakcję pacjenta na lek. Po tym czasie może zalecić zwiększenie dawki leku lub zmianę na inny, jeśli nie widać postępów terapii.
Nie należy stosować leku, jeśli:
Przed rozpoczęciem terapii należy omówić z lekarzem następujące sytuacje:
Składniki różnych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania sprayu Pronasal należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych obecnie i w przeszłości lekach.
Jeśli pacjent prowadzi terapię alergii innymi kortykosteroidami, wówczas lekarz może zalecić zakończenie leczenia przed rozpoczęciem stosowania leku Pronasal.
Niektóre leki na HIV (np. rytonawir, kobicystat) mogą nasilać działanie Pronasalu, dlatego należy monitorować stan pacjenta.
Jak dotychczas pojawiły się niewystarczające dane dotyczące stosowania leku Pronasal w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Dlatego nie zaleca się stosowania go w okresie ciąży, laktacji oraz przed ciążą, jeśli kobieta planuje mieć dziecko w najbliższym czasie. Warto poradzić się lekarza przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one pojawią się.
W sytuacji, kiedy zaraz po zastosowaniu leku Pronasal pojawiają się natychmiastowe reakcje nadwrażliwości (alergii), takie jak: obrzęk twarzy, gardła lub języka, problemy z przełykaniem, pokrzywka, trudności w oddychaniu, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast udać się po pomoc lekarską.
Zazwyczaj przy stosowaniu aerozolu do nosa rzadko pojawiają się następujące działania niepożądane, jednak są takie przypadki.
Częste działania niepożądane Pronasal (które mogą pojawić się średnio z częstością do 1 na 10 osób stosujących ten lek) wymienia się:
Inne skutki uboczne o nieznanej częstości to:
Jeśli wystąpi któryś z powyższych objawów niepożądanych należy zasięgnąć porady lekarza.
Aerozol do nosa Pronasal należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, nie zamrażać. Trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Ile po otwarciu spray do nosa Pronasal można przechowywać? Należy go zużyć w ciągu 8 tygodni od pierwszego otwarcia.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Pronasal.
Krople do nosa Pronasal należą do grupy leków nazywanych kortykosteroidami, jednak nie jest to klasyczny steryd anaboliczny.
Często pojawia się pytanie, czy Pronasal na receptę czy nie. Ten aerozol do nosa jest dostępny na receptę z przepisu lekarza.
Nie ma konkretnych wytycznych oraz danych związanych z jednoczesnym stosowaniem leku i piciem alkoholu. Zazwyczaj należy unikać picia alkoholu podczas stosowania leków, jednak warto zapytać o to swojego lekarza prowadzącego.
Nie ma znaczenia o jakiej porze lek jest przyjmowany. Wszystko zależy od pory nasilenia dolegliwości.