e-Konsultacja z Receptą Online

Aerius

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Aerius – informacje o leku

Lek przeciwhistaminowy nie wywołujący senności, przeznaczony do leczenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (np. katar sienny, alergia na roztocza) u dorosłych, młodzieży i dzieci (do 12 lat zalecane jest stosowanie syropu). Łagodzi objawy alergii, zmniejsza pokrzywkę i wysypkę skórną. Lek dostępny jest w postaci tabletek i syropu (roztworu doustnego), wydawany wyłącznie z przepisu lekarza.

 • dawki / postać: Aerius tabletki 5 mg, Aerius 0,5 mg/ml syrop (roztwór doustny)
 • substancja czynna: desloratadyna
 • kategoria: Alergia
 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: N.V. Organon, Kloosterstraat 6, 5349 AS Oss, Holandia

Aerius – ulotka dla pacjenta

Aerius – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Aerius? Cena, refundacja

Lek dostępny jest obecnie w formie tabletek w opakowaniach po 10 i 30 sztuk oraz jako syrop (roztwór doustny) w butelkach po 60 ml i 150 ml.

Aerius tabletki cena za opakowanie 10 szt. wynosi ok. 18-22 zł, a za opakowanie 30 tabletek trzeba zapłacić około 32-38 zł.

Aerius roztwór doustny / syrop cena za butelkę 60 ml waha się w przedziale od 18 do 25 zł, zaś za większą butelkę 150 ml koszt jest na poziomie 35-40 zł.

Lek nie jest obecnie objęty refundacją. Ceny mogą różnić się w zależności od apteki, mogą też ulec zmianie w przyszłości.

Aerius – opis i właściwości, jak działa

To lek na alergię o działaniu przeciwhistaminowym, który hamując rozwój reakcji alergicznej pomaga kontrolować rozwój uczulenia i łagodzi jego objawy, takie jak: łzawienie i zaczerwienienie oczu, kichanie, wodnista wydzielina z nosa, swędzenie nosa i podniebienia. Działanie Aerius opiera się na mechanizmie oddziaływania desloratadyny na produkcję histaminy. Jest to lek przeciwalergiczny II generacji, który nie powoduje senności.  

Aerius – zamienniki

Inne preparaty na receptę z desloratadyną to m.in.: Dasselta, Delortan, Dynid, Jovesto.  

Aerius – skład leku

Desloratadyna jest substancją czynną leku. Skład różni się w zależność od postaci leku.

Pozostałe składniki tabletek to: 

 • rdzeń tabletki: wodorofosforan wapnia dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, talk.
 • otoczka: otoczka membranowa (zawierająca laktozę jednowodną, hypromelozę, dwutlenek tytanu, makrogol 400, indygotynę (E132)), otoczka bezbarwna (zawierająca hypromelozę, makrogol 400) wosk Karnauba, wosk biały.

Pozostałe składniki syropu to:

glikol propylenowy, sorbitol, bezwodny kwas cytrynowy, cytrynian sodu, benzoesan sodu, wersenian disodu, woda oczyszczona, sacharoza, naturalne i sztuczne substancje smakowe, barwnik pomarańczowy E110.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Aerius to lek przeciwhistaminowy stosowany w celu łagodzenia objawów związanych z alergią, w tym takich dolegliwości jak:

 • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (spowodowane uczuleniem, np. katarem siennym lub alergią na roztocza),
 • pokrzywka i alergia skórna (m.in. przewlekła pokrzywka idiopatyczna).

Lek w tabletkach może być stosowany przez dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starsze, zaś Aerius syrop powyżej 1. roku życia, u młodzieży i dorosłych.

Aerius – dawkowanie

Lekarz zaleca konkretne dawkowanie dla pacjenta na podstawie jego stanu, rodzaju i nasilenia dolegliwości. Specjalista ustala także długośc leczenia na podstawie reakcji pacjenta na zażywany lek.

Jak stosować Aerius tabletki, a jak syrop?

Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego. Zazwyczaj zalecana dawka to jedna tabletka na dobę. Należy połykać ją w całości, popijając wodą, można zażywać z posiłkiem lub niezależnie od niego. W zależności od rodzaju dolegliwości (sezonowa alergia lub przewlekła) lekarz może zalecić okresowe lub długotrwałe stosowanie leku.

Syrop – dawkowanie:

 • dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat – zalecana dawka to 2,5 ml (1,25 mg) syropu raz na dobę,
 • dzieci w wieku od 6 do 11 lat: 5 ml (2,5 mg) syropu raz na dobę,
 • dorośli i młodzież (w wieku 12 lat i więcej): 10 ml (5 mg) syropu raz na dobę.

Aerius – przeciwwskazania, środki ostrożności

Pacjent nie powinien stosować leku jeżeli ma uczulenie na substancję czynną, loratadynę lub jakikolwiek inny składnik preparatu.

Należy zachować ostrożność, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek albo jeśli występują drgawki w wywiadzie medycznym lub rodzinnym. 

Należy dopasować postać leku do wieku i umiejętności pacjenta. Tabletki mogą być stosowane u dzieci powyżej 12 lat.

Interakcja z innymi lekami

Składniki różnych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może mieć wpływ na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach. Poinformuj lekarza także o zażywaniu leków dostępnych bez recepty.

Nie są znane interakcje tego leku z innymi lekami.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się stosowania leku Aerius w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie ma także danych związanych z wpływem preparatu na płodność.

To ważne, aby zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku (lub innego preparatu, także tego dostępnego bez recepty) w ciąży lub podczas laktacji skonsultować z lekarzem bezpieczeństwo jego stosowania. Dotyczy to także kobiet, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub planują w najbliższym czasie mieć dziecko.

Aerius – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może powodować działania niepożądane. Dotyczy to zarówno tabletek, jak i syropu (roztwór doustny). Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Bardzo rzadko występują przypadki ciężkich reakcji alergicznych (reakcje nadwrażliwości) z takimi objawami jak: trudności w oddychaniu, obrzęk, pokrzywka, świszczący oddech, świąd. Jeśli pojawi się zespół objawów określanych jako obrzęk naczynioruchowy, wówczas należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się po pomoc lekarską. 

Działania niepożądane Aerius:

 • występujące często (mogą pojawić się nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów): zmęczenie, suchość w jamie ustnej, ból głowy;
 • bardzo rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów): wysypka skórna, kołatanie serca, nieregularne lub szybkie bicie serca, bóle brzucha, nudności, wymioty, rozstrój żołądka, biegunka, zawroty głowy, senność, bezsenność, bóle mięśni, omamy, drgawki, niepokój ze zwiększoną aktywnością ruchową (pobudzenie psychoruchowe), zapalenie wątroby, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby (np. zmiana aktywności enzymów wątrobowych);
 • o nieznanej częstości: nietypowe osłabienie, żółtaczka, zwiększona wrażliwość skóry na słońce, zmiany w sposobie bicia serca, nietypowe zachowanie (w tym zachowania agresywne), zwiększony apetyt, tycie.

Skutki uboczne Aerius u dzieci o nieznanej częstości: wolne bicie serca, zmiana sposobu bicia serca, nietypowe zachowanie, agresja.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 30 st. C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Aerius (2)

Lekarz na podstawie historii choroby, nasilenia objawów i wieku dziecka określa dawkowanie i długość leczenia. Zazwyczaj terapia jest krótkotrwała w przypadku leczenia alergii sezonowej. Jeśli objawy nie ustępują, lekarz może zalecić pacjentowi kontynuowanie leczenia. Jednak w przypadku przewlekłego leczenia specjalista może zalecić długotrwałe stosowanie leku. Dla dzieci poniżej 12 lat zaleca się stosowanie leku w postaci syropu (roztwór doustny).

W ulotce producent informuje, że należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku z alkoholem. Zazwyczaj nie zaleca się jednoczesnego zażywania produktu leczniczego i zażywania leków.

e-Konsultacja z Receptą Online
Aerius

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem