Najważniejsze informacje:
Loratadyna jest substancją przeciwhistaminową, przeznaczoną do leczenia objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.
Loratadyna blokuje łączenie się histaminy z receptorami, czyli działa przeciwalergicznie hamując odczyny skórne, np. wysypkę, pokrzywkę oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń błon śluzowych, w tym błony śluzowej nosa.
Loratadyna jest składnikiem leków przeciwalergicznych drugiej generacji. Leki drugiej generacji rzadziej wywołują działania niepożądane, typu senność, nadmierne uspokojenie, zaburzenie funkcji motorycznych.
Loratadyna wskazana jest w leczeniu:
Leki przeciwhistaminowe z loratadyną stosuje się doustnie, w postaci tabletek, syropu, tabletek o przedłużonym uwalnianiu, kapsułek i zawiesiny.
Dawka leku z loratadyną zależna jest od wieku, masy ciała i chorób towarzyszących (np. zaburzona czynność wątroby i nerek).
Dawkowanie u dzieci w wieku od 2 do 12 lat:
Zalecana dawka dobowa wynosi 5-10 mg. Nie jest wskazane stosowanie tabletek u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. U tych pacjentów zaleca się stosowanie loratadyny w postaci syropu.
Dawkowanie u osób dorosłych:
Zalecana dawka u osób dorosłych wynosi 10 mg.
Pacjent nie powinien stosować leku z loratadyną, jeśli wykazuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:
Podczas stosowania loratadyny u niektórych osób może wystąpić uczucie senności, co może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów.
Jednoczesne zażywanie różnych leków może powodować interakcje między nimi, co wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania. Dlatego przed zastosowaniem tego leku przeciwhistaminowego na receptę należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania inhibitorów cytochromu P-450. Substancja ta może spowodować zwiększenie stężenia loratadyny we krwi.
Leki z loratadyną mogą powodować działania niepożądane, należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Do częstych działań niepożądanych loratadyny (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane produktu leczniczego z loratadyną (występują rzadziej niż u 1 na 100 osób) to:
Do bardzo rzadkich działań niepożądanych (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10000 osób) zalicza się:
Do objawów niepożądanych o nieznanej częstości występowania należy zwiększenie masy ciała.
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące loratadyny.
Nie. Leki z loratadyną występują tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów leku z samą loratadyną lub jako substancja złożona. Produkty występują w różnej postaci.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu.
Tak. Leki z loratadyną są w pełni bezpieczne dla przyszłych mam.
Nie. Loratadyna nie należy do sterydów.
Desloratadyna to główny czynny metabolit loratadyny. Zarówno jedna, jak i druga substancja czynna jest antagonistą histaminy i blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1. W ten sposób dochodzi do hamowania działania histaminy (substancji powodującej objawy alergiczne).
Nie. Loratadyna jest lekiem przeciwalergicznym. Leczenie ostrogi piętowej odbywa się za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych.