Flonidan
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Flonidan – lek na alergię i przewlekłą pokrzywkę
- Lek Flonidan jest stosowany w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki. Jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.
- Substancją czynną leku jest loratadyna – substancja o działaniu przeciwhistaminowym.
- Flonidan jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, przewlekła pokrzywka idiopatyczna |
postać | tabletki, zawiesina doustna |
dawka | 10 mg, 1 mg/ml |
substancja czynna | Loratadyna (loratadinum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Flonidan jest lekiem przeznaczonym dla dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia. Stosuje się go w celu łagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej, do których należą m.in. katar, wodnista wydzielina z nosa, zaczerwienienie i świąd oczu, swędzenie skóry oraz bąble pokrzywkowe. Lek jest dostępny w dwóch postaciach farmaceutycznych – jako tabletki lub zawiesina doustna. Odpowiedni preparat jest wybierany przez lekarza w zależności od m.in. wieku pacjenta.
Flonidan – co to za lek?
Flonidan to lek stosowany w łagodzeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Szacuje się, że problem alergii może dotyczyć nawet 40% Polaków, utrudniając codzienne funkcjonowanie i obniżając komfort życia. Do częstych alergenów należą pyłki drzew, traw i zbóż, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego oraz niektóre pokarmy. Na rozwój alergii są bardziej narażone dzieci, osoby z astmą oraz krewni osób z alergią.
Na co stosuje się Flonidan?
Wskazaniem do stosowania leku Flonidan jest alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, które może objawiać się poprzez kichanie, obecność wodnistej wydzieliny z nosa, świąd nosa, swędzenie podniebienia, zaczerwienienie oraz łzawienie oczu. Preparat jest stosowany także w leczeniu przewlekłej pokrzywki idiopatycznej, która charakteryzuje się bąblami na skórze, obrzękiem oraz świądem. Przewlekła pokrzywka idiopatyczna jest stanem, w którym przyczyna występowania pokrzywki nie jest znana, a objawy mogą być długotrwałe i uciążliwe dla pacjenta.
Jak działa Flonidan?
Substancją czynną leku Flonidan jest loratadyna należąca do leków przeciwhistaminowych. Loratadyna przeciwdziała objawom alergii poprzez hamowanie aktywności histaminy będącej kluczowym mediatorem w reakcjach alergicznych. Uwalnianie histaminy i innych substancji mediatorowych jest odpowiedzialne za pojawienie się wielu objawów alergii.
Dla kogo jest przeznaczony lek Flonidan?
Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia. Tabletki Flonidan 10 mg nie powinny być stosowane u dzieci o masie ciała mniejszej niż 30 kg. Postacią leku dedykowaną dzieciom w wieku od 2 do 12 lat jest zawiesina doustna Flonidan.
Co wchodzi w skład leku Flonidan?
Preparat zawiera substancję czynną loratadynę. W jednej tabletce Flonidan znajduje się 10 mg loratadyny. W przypadku zawiesiny doustnej Flonidan, 1 łyżka miarowa dołączona do opakowania (5 ml) zawiera 5 mg loratadyny.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- w tabletkach Flonidan: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, skrobia żelowana
- w zawiesinie doustnej Flonidan: polisorbat 80, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, sodu benzoesan, Avicel RC 591 FMC (karboksymetyloskrobia sodowa i celuloza mikrokrystaliczna), sacharoza, aromat wiśniowy (zawiera m.in kumarynę), glicerol, glikol propylenowy, woda oczyszczona
Tabletki na alergię Flonidan zawierają laktozę w ilości 71,3 mg w jednej tabletce. W zawiesinie doustnej Flonidan znajdują się: sacharoza (1500 mg w 1 łyżce miarowej), glikol propylenowy (261,5 mg w 1 łyżce miarowej), benzoesan sodu (10 mg w 1 łyżce miarowej), kumaryna oraz sód (26,712 mg w 10 ml).
Flonidan – zamienniki
Tabletki Flonidan mają następujące zamienniki: Claritine, Loratadyna Galena, Loratan. Zamiennikiem zawiesiny doustnej Flonidan jest Loratan.
Flonidan – dawkowanie
Flonidan (tabletki) – dawkowanie
Tabletki Flonidan 10 mg można przyjmować niezależnie od posiłku. W przypadku dorosłych, dzieci powyżej 12 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 12 lat o masie ciała powyżej 30 kg zalecana dawka to 1 tabletka Flonidan raz na dobę. Dzieci o masie ciała mniejszej niż 30 kg nie powinny stosować tabletek Flonidan. Dzieciom w wieku od 2 do 12 lat zaleca się stosowanie leku Flonidan w postaci zawiesiny doustnej.
Pacjentom z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się stosowanie tabletki Flonidan co drugi dzień.
Flonidan (zawiesina) – dawkowanie
Zawiesina Flonidan jest przeznaczona do stosowania doustnego. Może być podawana niezależnie od posiłków. Przed użyciem należy wstrząsnąć butelkę.
Dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat zalecana dawka to 2 łyżki miarowe (10 mg) raz na dobę.
W przypadku dzieci w wieku od 2 do 12 lat dawkowanie jest dostosowane do masy ciała:
- dzieci o masie ciała większej niż 30 kg – 2 łyżki miarowe (10 mg) raz na dobę,
- dzieci o masie ciała mniejszej niż 30 kg – 1 łyżka miarowa (5 mg) raz na dobę.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby wymagają dostosowania dawkowania. W przypadku dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 30 kg zalecana dawka wynosi 2 łyżki miarowe (10 mg) co drugi dzień. Dzieci o masie ciała mniejszej niż 30 kg powinny przyjmować 1 łyżkę miarową (5 mg) co drugi dzień.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Flonidan należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Flonidan
W przypadku pominięcia dawki leku Flonidan nie należy stosować podwójnej dawki. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie zapomnianej dawki i kontynuację leczenia zgodnie z ustalonym schematem. W przypadku tabletek Flonidan, nie należy przyjmować pominiętej dawki, jeśli zbliża się czas przyjęcia kolejnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Flonidan, przedawkowanie
Przedawkowanie leku może objawiać się sennością, bólami głowy oraz przyspieszoną czynnością serca. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Konieczne może być usunięcie leku z przewodu pokarmowego.
Flonidan – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Flonidan – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na loratadynę lub jakikolwiek składnik preparatu.
Środki ostrożności:
Konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest wymagana w przypadku:
- długotrwałego stosowania leku,
- nieustępujących lub nasilających się objawów alergii pomimo stosowania Flonidan,
- w przypadku ciężkich zaburzeń funkcji wątroby.
Należy odstawić lek Flonidan na co najmniej 2 dni przed planowanymi alergicznymi testami skórnymi. Następnie lek może stosowany według normalnego schematu.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Flonidan z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Flonidan w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leku Flonidan przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Flonidan a prowadzenie pojazdów
U niektórych pacjentów Flonidan może powodować senność. Zaleca się monitorowanie indywidualnej reakcji na lek przed podjęciem czynności wymagających skupienia uwagi i koordynacji, takich jak prowadzenie pojazdów.
Flonidan – skutki uboczne
Stosując lek Flonidan należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Podczas stosowania Flonidan skutki uboczne w postaci reakcji nadwrażliwości lub ciężkich reakcji alergicznych występują bardzo rzadko, jednak wymagają pilnego kontaktu z lekarzem. Mogą objawiać się w następujący sposób:
- obrzęk skóry lub błon śluzowych na twarzy, kończynach lub w obszarze stawów,
- nagłe problemy z oddychaniem,
- bardzo silne zawroty głowy,
- zapaść,
- obrzęk twarzy lub gardła.
W przypadku Flonidan działania niepożądane występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:
- u dzieci: bóle głowy, nerwowość, senność, zmęczenie,
- u dorosłych: senność.
U mniej niż 1 na 100 osób (tj. niezbyt często) stwierdzano następujące skutki uboczne:
- bóle głowy, wzrost apetytu, zaburzenia snu.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Flonidan?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Ile kosztuje lek Flonidan? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Flonidan znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Flonidan nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Flonidan 10 mg to lek przeciwalergiczny dla dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia dostępny w postaci tabletek oraz zawiesiny doustnej. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu działania histaminy odpowiedzialnej za wystąpienie wielu objawów alergii. Lekarz wypisuje lek Flonidan na receptę i określa odpowiednie dawkowanie oraz czas trwania terapii.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na alergię:
Nie, lek na alergię Flonidan jest dostępny wyłącznie na receptę.
Ze względów bezpieczeństwa osoby przyjmujące Flonidan nie powinny spożywać alkoholu.
Lek na alergię Flonidan można przyjmować o dowolnej porze dnia. Częstym działaniem niepożądanym preparatu jest senność. W przypadku jej wystąpienia pomocne może być zażywanie leku wieczorem.
W przypadku leku Flonidan, ulotka zawiera informacje o dawkowaniu preparatu. Zazwyczaj zaleca się stosowanie leku raz dziennie. U osób z zaburzeniami czynności wątroby wskazane jest przyjmowanie preparatu co drugi dzień.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.